Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nadajnik + odbiornik = lokalizacja

KondyMP3 08 Kwi 2006 21:33 4881 10
  • #1 08 Kwi 2006 21:33
    KondyMP3
    Poziom 12  

Czy jest możliwe zrobienie nadajnika, który by działał np na odległość 5km (może być dużo większa np za pomocą gps, tylko jak to zrobić) z którego odbierałby sygnał odbiornik dając znać gdzie jest nadajnik np dzwiękowo lub jakoś wyświetlając? Jeżeli tak to proszę o jakieś info.
    Dziękuję za wszelką pomoc.

0 10
  • #2 08 Kwi 2006 21:56
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Początkujący Serwisanci

0
  • #3 08 Kwi 2006 22:16
    mkpl
    Poziom 37  

Może by tak jakis nadajnik nadajacy jaki dzwiek np pisk do tego odbiornik + antena kierunkowa

0
  • #4 08 Kwi 2006 22:30
    KondyMP3
    Poziom 12  

hmm ale z anteną kierunkową to chyba nie zdaje egzaminu w terenie zabudowanym bo sygnał się odbija. Chodzi mi np o coś takiego że chciałbym zamontować w rowerze nadajnik który by wysyłał sygnał do odniornika żebym wiedział gdzie jest określając kierunek i dodatkowo mogłoby określać mniejwięcej odległość odległość. Głównie chodzi mi o wygodę w użytkowaniu.

0
  • #5 08 Kwi 2006 22:32
    mlodzianck
    Poziom 13  

Przy metodzie zaproponowanej przez kolege mkpl moglbys jedynie okreslic cos w rodzaju azymutu, a co z odlegloscia??
    Dokladniejsza metoda to system dwa odbiorniki oddalone od siebie i jeden nadajnik. Odbiorniki odbieraja sygnal i porownuja jego poziom. Na tej podstawie okreslasz polozenie.
    Raczej nie do zrealizowania w amatorskich warunkach.

0
  • #6 08 Kwi 2006 22:46
    KondyMP3
    Poziom 12  

No dobrze, ale jak ja mam coś takiego zastosować, a do tego zamontować w rowerze? Interesuje mnie określenie odległości i kierunku między mną a rowerem, np w sposób graficzny kierunek, a częstość pikania odległość, czy coś takiego. Może macie jakiś lepszy pomysł na namierzenie?

0
  • #7 12 Maj 2006 19:35
    Sajberbob
    Poziom 12  

Najlepsze rozwiązanie to odbiornik GPS sprzężony ze starą komórką. Pozostaje kwestia pieniędzy i wykonania ;)
    Najtańszy odbiornik kupisz na allegro za około 200zł. Komórka to kilkadziesiąt zł.
    Odbiornik pobiera pozycję i wysyła ją do komórki, która z kolei (przez SMS lub GPRS) przekazuje ją na zdefiniowany numer. Cały problem polega na nakłonieniu ich do „rozmowy”. Sam tego nie zrobisz. Może ktoś na forum Ci pomorze, ale z tego co wiem nikomu tutaj się to jeszcze nie udało...
    Podobno gdzieś w okolicach Iławy jest firma, która robi takie układy sterujące za 150zł. Teraz już niestety nie mam na nich namiaru. Szukaj na Elektrodzie albo w grupach dyskusyjnych GPS+GSM – ja tak na nich trafiłem.

0
  • #8 13 Maj 2006 15:55
    qrdel
    Poziom 28  

Poza GPSem drugą możliwością jest "współpraca" z siecią komórkową,
    wystarczy na rowerze zamontować czynny (tzn. pod prądem) telefon komórkowy i operator sieci w ramach obsługi sam określa położenie telefonu względem stacji bazowych.
    Warunkiem jest pozostawanie w zasięgu sieci komórkowej.
    O ile pamiętam były jakieś oferty sieci kom. z udostępnieniem informacji o położeniu abonenta (a raczej jego telefonu) w sposób ciągły. Wymagało to oczywiście wyrażenia zgody przez abonenta namierzanego.
    Widzę jedno ale, telefoniści najchętniej podają położenie w postaci ul. Kapuściana albo pl. Czerwony, przełożenie tego na dane geograficzne wymaga pewnej inteligencji (sztucznej lub operatora).
    Nie znam aktualnej oferty, teoretycznie mogliby dawać dane geogr. z pewną tolerancją (pewnie czasem rzędu do 100 m).
    Może warto sprawdzić.

0
  • #9 13 Maj 2006 17:21
    panmechanik
    Poziom 23  

może zainteresuje ciebie ten schemat...tutaj masz opis strojenia
    Najpierw sprawdzasz działanie nadajnika, w tym celu podpinasz masę oscyloskopu do masy układu. Wejście X oscyloskopu podłączasz poprzez kondensator 4,7nF do kolektora T2. W tym momencie po podłączeniu zasilania powinieneś zobaczyć na oscylokopie przebieg sinusoidalny (może być trochę zniekształcony). Poprzez kręcenie rdzeniem L1 powinieneś zobaczyć zmianę amplitudy przebiegu i zmianę częstotliwości (zwężenie, lub zagęszczenie przebiegu). Jak wszystko jest tak jak powyżej oznacza to, że nadajnik pracuje dobrze.

Następnie sprawdzamy odbiornik. W tym celu wyłączamy nadajnik. Zwieramy wstępnie C6 i dołączmy zasilanie. W tej chwili mikroamperomierz nie ma prawa się zbytnio wychylić. Jak by tak było należy wsówać i wysówać rdzeń cewki L, aż wychylenie będzie żadne, lub minimalne. Następnie ustawiamy ndajnik obok odbiornika. Jednak cewkę L w odbiorniku ustawiamy równolegle do cewki L2 w nadajniku. Odległość między nimi powinna być minimalna (rdzenie mogą się nawet stykać), jednak całość należy zrobić beż niepotrzebnych zwarć. Następnie włączamy zasilanie dla nadajnika i odbiornika. Teraz kręcimy za pomocą L1 w nadajniku i staramy się uchwycić maksymalne wychylenie mikroamperomierza. Kiedy to zrobimy oddalamy nadajnik od odbiornika na odległość, na której wychylenie jest małe. Wtedy kręcimy ponownie rdzeniem cewki L1 i ustawiamy znów wychylenie maksymalne jakie nam się uda nastawić. W tym momencie wyłączmy nadajnik i sprawdzamy, czy wskazówka opada, jak tak to wspaniale, jak nie, to należy wszystko zrobić od początku. W tej chwili wyłączamy nadajnik i odbiornik. Do nadajnika dołączamy oscyloskop i zasilanie jak poprzednio i kręcimy za pomocą L2 do uzyskania najwyższej amplitudy sygnału. Jak tego dokonamy należy sprawdzić, czy aparatura pracuje, jak są problemy, to należy trochę pobawić się cewką L w odbiorniku.

0
  • #10 25 Maj 2006 14:43
    simoneus1
    Poziom 16  

w nadajniku jaką wartość ma rezystor R3 i na jakiej częstotliwości to ustrojstwo działa ??

0
  • #11 27 Maj 2006 08:59
    Cooki13
    Poziom 21  

Czy ktoś wie jak można zwiększyć moc tego nadajnika???oraz jaką dać wartość rezystora R3??

0
  Szukaj w 5mln produktów