Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektromagnes - kilka pytań

08 Kwi 2006 21:50 3062 2
 • Poziom 26  
  Witam

  1. Czy elektromagnes może działać na napięciu 230VAC, czy trzeba zastosować mostek?

  2. Czy 500 zwoi z drutu 0,8mm² (rezystancja 2,5Ω) wystarczy (jak cos to mam drutu na 1,5 tyś. 8-)) ?

  3. Czy jak podłącze go przez żarówkę 24W to nie będzie się za bardzo grzał?

  4. Czy śruba 8cm średnica 7mm jest dobrym rdzeniem?

  Pozdrawiam!
 • Poziom 37  
  Sruba sie nie nadaje bo
  szybko sie nasyca i magnesuje sie
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  1. Elektromagnes na prąd zmienny ma nieco inną budowę, niż na prąd stały: el. na pr. zmienny ma rdzeń z wydzielona częścią, która jest objęta zwartym zwojem. Funkcja tego zwartego zwoju jest taka, że w nim indukuje się prąd przesuniety w fazie w stosunku do prądu w uzwojeniu głównym i dzieki temu część pola też jest opóżniona, dzięki czemu rdzeń przyciąga bez przerw, albo jedna częścią, albo drugą. Gdyby dać tylko AC, to w chwili przejścia prądu przez zero strumień znika i elektromagnes "puszcza". Zobacz budowe styczników na prad zmienny.
  2. Obliczenie ilości zwojów nie jest "na oko". Jeżeli masz elektromagnes na AC, to liczysz go podobnie, jak transformator sieciowy, z tym, że ponieważ rdzeń pracuje ze szczeliną magnetyczną, musisz założyć niższą indukcję w rdzeniu (czyli więcej zwojów na wolt).
  2. Przy elektromagnesach na prad stały cała dostaczona moc zamienia się w ciepło, więc obliczenie trzeba przeprowadzic pod kątem wydzielającego się ciepła. Nie wiem, jaki jest kształt obwodu magnetycznego, który ma pracować z uzwojeniem 500 lub 1500 zwoi, ale jeżeli jest to śruba, o której mówisz w punkcie 4, to nie jest to żaden obwód magnetyczny, więc jeżeli pracujesz z DC, to raczej 1500 niż 500 zwoi.
  3. Żarówka 230V/24W jest tu ogranicznikiem prądu, czyli z 230V popłynie ok. 100 mA. Dla prądu 100mA wystarczy drut o średnicy 0,22mm, każdy grubszy nie spowoduje przyrostu, a tylko spadek siły elektromagnesu, bo w tej samej objętości uzwojenia będzie mniej zwoi, a prąd przecież jest ten sam, bo ograniczony żarówką ...
  4. Śruba najczęściej jest wykonywana ze stali konstrukcyjnej, o dość kiepskich własnościach magnetycznych, ale o określonych własnościach mechanicznych. Spośród najbardziej popularnych materiałów konstrukcyjnych, najlepsze własności magnetyczne ma St0, czyli stal najbardziej niskowęglowa. O niebo lepsze własności ma blacha transformatorowa. Śruba jako rdzeń oczywiście będzie się bardzo żle sprawować przy prądzie zmiennym (jest zwojem zwartym - prądy wirowe!), a przy prądzie stałym będzie mieć niską przenikalność i sporą pozostałość magnetyczną (koercję).
  Poszukaj literatury w bibliotece, jest książka na ten temat: "Elektromagnesy przemysłowe".