Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

?Ustawienie prądu spoczynkowego tranzystorów mocy w RADMOR 5412

09 Kwi 2006 00:44 1454 6
  • Poziom 14  
    MAM PYTANIE JAK DOKLADNIE USTAWIC PRAD SPOCZYNKOWY TRANZYSTOROW MOCY BD 649,650 Jaki on ma byc i o jakich parametrach .czasami mi sie udawalo i nie grzaly sie koncowki oczywiscie nie ustawialem zadnego pradu a powinienem-raczej?Majac do dyspozycji zwykly miernik dosc dobrej klasy-uniwersalny pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    A może wystarczy zwykły amperomierz na prąd zmienny?
    Ja tak kiedyś ustawiałem (na oko - oczywiści) Popiołem głośnik i wyjąłem bezpiecznik na wyjściu głośnika a w jego miejsce włączyłem ów amperomierz i regulując PR-kiem ustawiłem prąd możliwie bliski zeru.
    A jak to nie pomoże to wymień te małe tranzystory "BC" w przedwzmacniaczu na nowe.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Witam
    Masz tam takie rezystory jak R512 o wartosci 0,68Ω musisz zmierzyc na nich spadek napiecia woltomierzem , ale wartosc tego napiecia nie bedzie duza jakies miliwolty. Po tym pomiarze bedziesz znal juz napiecie i rezystancje. Z prawa oma liczysz prad plynacy przez tranzystor (czyli prad plynacy przez rezystor R512). Teraz aby dokonac regulacji tego pradu szukasz potencjometru R509 i delikatnie nim krecisz a na mierniku obserwujesz zmiane napiecia na rezystorze. Prad spoczynkowy ustawia sie bez podlaczonego sygnalu wejsciowego i najlepiej jeszcze zostaw wzmacniacz po pierwszym ustawieniu na chwile i sprawdz czy nic sie nie dzieje. Wartosci pradu spoczynkowego sa niewielkie ustaw jakies 30 mA gora 40.
    Po dacie i godzinie twojego postu wnioskuje ze tez jestes zapalonym elektronikiem :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    a ja mam pytanie, czemu 30-40mA? w instrukcji serwisowej pisze że 50mA i jak tak ustawiałem u siebie.
  • Poziom 13  
    Wlasciwie moze byc i 50mA. Bo widzisz prad spoczynkowy okresla w jakiej klasie pracuje wzmacniacz im wiekszy prad tym bardziej przesuwamy sie w kierunku klasy A , a jezeli prad spoczynkowy rowny jest zero to wzmacniacz pracuje w klasie B.
    Pozdro

Dodano po 1 [minuty]:

Przewaznie prady spoczynkowe zawieraja sie tych granicach a 50mA nieduzo odbiega od 40 :)
  • Poziom 20  
    a czym sie różni klasa A od B, która jest lepsza?
  • Poziom 13  
    Poszukaj w googlach.
    Generalnie klasa to duze straty mocy , a co za tym idzie mala sprawnosc , ale za to najlepsza jakosc. Klasa B wieksza sprawnosc mniejsze straty mocy ale gorsza jakosc. Jest jeszcze ciekawe polaczenie klasa AB - kompromis pomiedzy klasa A i B w tej klasie pracuje wiekszosc wzmacniaczy. Ale to wszystko to juz przezytek teraz nadchodzi era wszystkiego co cyfrowe :D

Pozdrawiam