Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tonsli 25/40/3 Subwoofer - pomoc przy projekcie

09 Kwi 2006 12:41 1637 9
  • Poziom 13  
    Witam!
    Posiadam głośnik Tonsila 25/40/3, który poddałem regeneracji i zmieniłem cewke na 4Ω.Pomyślałem, że fajnie byłoby zrobić jakiś lepszy subwoofer, bo w końcu tonsil to dobra firma i dźwięk ma ładny, a mam już komplecik kolumn tonsila Space 86 i dwie kolumienki od amatora 2b stereo (wszystkie po regeneracjii), wszystko słucham na wzmacniaczu pioneer'a A-7- ..i problem jest następujący..a więc nie wiem dlaczego, ale zrobiłem już ten sub i z przykrością stwierdzam, że spodziewałem się czegoś o wiele lepszego..Czy mam jakiś błąd w projekcie?
    Litraż-70L
    Zestrojony na 42Hz
    2* BR 6/10cm..
    Poniżej zamieszczam dany projekt..
    Jest on wykonany z płyty wiórowej 1.8cm, wytłumiony gąbką ok.1 cm na ścianke( ale chyba się jej całkiem pozbęde)..na zwrotnicy pasywnej 250Hz..
    Jeżeli ktoś zauważył jakiś błąd konstrukcyjny to będe wdzięczny za podpowiedzi..
    Pozdrawiam!
    Muszę jeszcze powiedzieć jak mam podłączone te wszytkie kolumny..
    Ten wzmacniacz ma 4 wyjśćia, gdzie przy dwóch aktywnych rezystancja wyjściowa zawiera się w 6-16,a przy czterech 16-32Ohm..ja mam obenie podłączone na dwa wyjścia, na jednym są dwie kolumienki 40W/8Ohm w szereg (te od amamtora po regeneracji), a na drugim mam dwie kolumny space 86 w szereg co daje 16ohm i równolegle do nich przyłączam suba (4 ohm) co daje ok. 3.2 ohm..a do wyrównania rezystanci daje rezystor 4ohm/8W , co daje na drugim wyjściu ok.7Ohm..Trochę zagmatwane i obawiam się że może wina tych połączeń odgrywa tu znaczącą role, a nie sama konstrukcja suba..jakby to lepiej podłączyć??
    Z góry dziękuje z pomoc!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    wywal ta cewke z suba. kolumny podlacz normalnie, a suba przez filtr aktywny+osobny wzmacniacz (chocby pojedynczy TDA7294). "zasilanie" suba podlacz do wyjscia liniowego we wzmacniaczu. Efekt bedzie stukroc lepszy - wreszcie sub bedzie odtwarzal to co powinien, a nie zaburzal obraz stereofoniczny i podbijal wyzszy bas. Bude moglbys ciut pomniejszyc dajac do srodka wzmocnienia. Strojenie sie ciut zwiekszy, ale mozna to spokojnie olac.
  • Poziom 13  
    wpadłem na taki pomysł..jakby na tym moim amplifierze zrobić na cztery kanały, jeden dać dwie kolumny w szereg, na drugi space w szereg, a trzeci i czwarty zmostkowac i dać sub??hmm?? czy ktoś wie jak (i czy wogóle) idzie to zrobic? P.S.Ta cewka 4Ohm to jest cewka głośnika(jego impedancja) a nie filtr DP..Zwrotnice mam drugiego rzędu cięta na 250Hz.
  • Poziom 33  
    mi chodzilo o wyrzucenie tego pasywnego filtra DP, a zamiast niego dac aktywny.
  • Poziom 35  
    już za pozno ..............włożysz cewkle 4 om w tonsila zapewnie zchrzaniając go i zmieniając TS ........teraz możesz go za okno :D:D

ten rezystor 4 om zabiera ci połowe mocy przeznaczonej na suba ....
  • Poziom 25  
    Mam na sprzedaz taki głosniczek jakbyś potrzebował :) GDN 25/40/3. Regenerowane było tylko zawieszenie górne (na piankowe oczywiście)
    w razie pytań exk-tco(malpa)wp.pl lub 1962555 GG
  • Poziom 13  
    micho a napisał:
    już za pozno ..............włożysz cewkle 4 om w tonsila zapewnie zchrzaniając go i zmieniając TS ........teraz możesz go za okno :D:D

...regenerowany był cały ten głośnik...resor dolny, membrana cewka, zawieszenie górne..Tylko,że z impedancji 8Ω, zmieniłem cewke na 4Ω..Nie bardzo kojarze, ale zdaje mi się, że parametry TS jednak nie zależą w grubej mierze od Impedancii...Czyli cały ten projekt jest nie udany przez tą zmiane??Projekt jest nie wiarodajny?? To jeśli można to prosiłbym o podanie tych "nowych" parametrów..P.S.A za okno to raczej go nie wyrzuce, bo nawet jeśli są jakieś minimalne zmiany, to i tak jest to dobry głośnik, lepszy od tych wszystkich alphardów itp mode in japan głośników:)
  • Poziom 35  
    sprawa wygląda tak 70-80% parametrów zależy od cewki ..........

jeśli cewka jest taka jak w gdn 25/40/1 4 omowa to nie jest żle

ale jeśli to jakaś samoróbka kupiona od chińczyków na bazarku to :/

generalnie twój projekt jest dobry ale dla gdn 25/40/3 z ORGINALNA CEWKA

masz 2 wyjścia
    -pomierzyć ts trza aparatury i wprawy prawie nirealne pewnie :(
    -wstawić go w tą bude i posłuchać może fajnie zagra jakby było coś nie tak pokombinować z strojeniem ( dłuższe krótsze br )a jak nie to zatkać BR
  • Poziom 13  
    włożyłem go do 70L, w środku solidne wzmocnienie..w okolicach BR wyrzuciłem wytłumienie..Dołożyłem cewke w szereg , tak że gra pon 200Hz..Uszczelniłem wszystko sylikonem , tj.głośnik i BR..Podłączyłem to wszytko inaczej...Włączyłem test dla subwooferów na elektrodzie..i ... muszę powiedzieć, że jest o niebo lepiej niż było! Bas schodzi nisko, głęboko i miękko...ogólnie mi się podoba i poleciłbym ten projekt innym, jeśli tak jak i mi nie zależy im na miejscu...chociaż jak te 70L dobrze się zagospodaruje to i tak nie zajmuje aż tylke tego miejsca.. :D Ogólnie mam teraz wszystkie kolumienki tonsila + sub na tonsilu + amplifier pioneera i jest jak w niebie:))
    Pozdrawiam i uważam temat za zamknięty!
    Dzięki wszystkim za podpowiedzi i rady..
  • Poziom 33  
    a jak zrobisz jeszcze filtr aktywny, a wywalisz filtr pasywny to bedzie jeszcze lepiej...