Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pomiary instalacji elektrycznej

09 Kwi 2006 13:00 34903 14
  • Poziom 9  
    Witam!
    . Sam wykonałem instalacje w miom domu. Niby wszystko działa prawidławo. Ale nie jestem pewny czy moja różnicówka działa prawidłowo. Zdarzyło mi się że poraził mnie prąd kilka razy bez zadziałania róznicówki. Problem w tym że w moim domu nie była robione pomiary przy odboirze instalacji. Czy mógł by ktoś mi wyjaśnić na czym polegają pomiary instalacji elektrycznej w domu. Na czym dokładnie polega pomiar rezystancji izolacji, samoczynnego wyłączenia różnicówek oraz pętli zwarcia? Czy jetem w stanie sam to zrobic nie posiadająć wielkiej wiedzy fachowej? U mnie jest tak że jak zrobie zwarcie między przewodem neutralnym(niebieski) a ochronnym(żółto-zielony) to wtedy wywala różnicowy. Czy tak powinno być? Czy jeśli był by w ścianie uszkodzony przewód(niezazolowany) to różnicówkę powinno wywalać?

Z góry dziękuje i proszę o pomoć?
  • Poziom 13  
    Dzialanie wylacznika roznicowo pradowego: Wylacznik reaguje na prady uplywu plynace do ziemi nie na prady zwarciowe. Sklada sie on z przekladnika Ferrantiego przez ktory ida przewody w "jedna i w druga strone" oznacza to ze jak pobieramy prad o natezeniu np 2A to i w druga strone musi poplynac 2A(wtedy jest wszystko w porzadku) Natomiast gdy mamy do czynienia np z porazeniem czlowieka z powrotem nie wroci juz 2A bo czesc pradu poplynie przez cialo do ziemi, to samo jest gdy uszkodzona jest izolacja i mamy do czynienia z pradami uplywu wtedy w przekladnik wykryje roznice pradow wychodzacych i wracajacych i odlaczy napiecie. Sprawdz jeszcze jaki masz wylacznik bo moze reaguje on na za duzy prad. Na rynku sa wylaczniki o pradach 30 50 100 500 mA moze poprostu zalozyles za duzy.
  • Poziom 13  
    Pomiar rezystancji izolacji wykonuje sie induktorem w( domu induktorem do 500V) Jezeli nie masz takiego urzadzenia to raczej tego nie zmierzysz. Rezystancja izolacji powinna wynosic co najmniej 0.5MΩ/V. Jest to rezystancja pomiedzy przewodem w izolacji a uziemieniem.

Pomiar petli zwarciowej jest to pomiar rezystacji obowdu zalaczonego do sieci. Chodzi o to ze czasem nastepuje przebicie izolacji i na obudowe dostaje sie napiecie niebezpieczne dla czlowieka. Aby temu przeciwdzialac obudowy uziemia sie po to by w przypadku przebicia wywalic bezpiecznik. I wlasnie rezystancja ta okresla jak szybko zostanie odlaczony bezpiecznik. Niestety rezystancja ta jest obliczana inaczej dla roznych obwodow w zaleznosci od pradu pobieranego i czasu odlaczenia bezpiecznika.
  • Poziom 28  
    Buka_18 napisał:
    Rezystancja izolacji powinna wynosic co najmniej 0.5MΩ/V.

Powinna wynosić 0.5MΩ (bez /V)
    lechm56 napisał:
    Pomiary elektryczne powinien wykonać elektryk z uprawnieniami .

Niestety trzeba mieć "trochę wiedzy" i PRAKTYKI aby takie pomiary poprawnie wykonać.
    Niezbędne są również wyspecjalizowane przyrządy.
  • Poziom 9  
    Dzieki za odpowiedzi. Nasuwa mi się pytanie, czy możliwe jest porażenie prądem beż upływu prądy do ziemi a przez to niezadziałanie róźnicówki (poprzez dotknięcie naraz przewodu fazowego i zerowego)Bo jesli nie to wychodzi na to że moja różnicówka nie działa prawidłowo.Dodam że mój wył. róznicowy ma prąd zadziałania 30mA (Fael) - więc chybaodpowiedzni.Co do pomiarów: Czy wykonuję się już na gotowej, działającej instalacji?(czy przewody w puszkach mogą być połączone). Bo słyszałem teorie że nie. Ile mniej więcej kosztują takie pomiary? Jeśli jest to możliwe prosze o bardziej szczegółową instrukcję pomiarów.

Dodano po 2 [minuty]:

proszę o polecenie jakiejś lektury na ten temat. Czy w książce "Instalacje elektryczne - M.Arkiewicz"znajdę coś na ten temat?
  • Poziom 18  
    tomarkan napisał:
    Nasuwa mi się pytanie, czy możliwe jest porażenie prądem beż upływu prądy do ziemi a przez to niezadziałanie róźnicówki (poprzez dotknięcie naraz przewodu fazowego i zerowego)?

Teroretycznie możliwe ale to trzebaby jedna ręką złapać przewód fazowy, drugą neutralny i sie na nich powisić tak żeby nie dotykać nogami do ziemi. ale to juz trzeba chcieć tak zrobić.

Co do pomiarów, to radze jednak zlecić to komuś kto tym sie zajmuje, bo zasady jak to należy robić są dokładnie sprecyzowane i lepiej jak to robi fachowiec, bo w końcu od tego zależy zdrowie i życie, ale też bezpieczeństwo urządzeń.
    pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Polecam ksiazke "Egzamin kwalifikacyjny elektryka w pytaniach i odpowiedziach" autorstwa Władysława Orlika. Tam znajdziesz napewno wszystkie potrzebne odpowiedzi na towje pytania.
    Zdawalem u tego pana egzamin na obluge i konserwacje urzadzen elektrycznych do 1kV :D
    Pozdrawiam
  • Specjalista elektryk
    W jakich okolicznościach cię poraził ten prąd ? Jezeli dotknąłeś bezpośrednio przewodu to cię porazi i żadna różnicówka tu nie pomoże. Różnicówka jest środkiem ochrony dodatkowej, a więc nie chroni przed bezpośrednim dotknięciem częsci czynnej będącej pod napieciem. Chyba, że prąd rażenia przekroczy 30mA ale to jest już śmiertelne zagrożenie.
    Jeżeli zwierasz przewód zerowy z ochronnym i różnicówka wyłącza to jest normalne, poprawne działanie.
  • Poziom 9  
    Stomat, dotknąłem włąśnie bezpośrednio przewodu.To wkońcu od czego chroni ta różnicówka jak nie od porażenia. Czy możliwe że mogłem zostać porażony prądem mniejszym niż 30mA i konkrętnie to odczuć?
    i Jeszcze jedno, czy na np. dotykająć goły przewód to ściany może upłynąć prąd wiekszy niż 30mA?
  • Poziom 28  
    Prąd o natężeniu 15mA jest już bardzo niebezpieczny dla organizmu. Zadziałanie różnicówek następuje zwykle przy około 20-25mA
  • Poziom 12  
    Przyczyna porazenia moze byc takze wadliwe dzialanie roznicowki, ktora wedłog zalecen powinna byc sprawdzana raz na miesiac przyciskiem TEST.
    A na marginesie na slasku przeprowadzono badznia roznicowek, ktore zdemontowano po 1-3 lat pracy w przemysle. Okazało sie, ze az 65% jest uszkodzony i nie zapewnia prawidlowej ochrony.
  • Poziom 21  
    I właśnie dlatego należy je sprawdzać profesjonalnym sprzętem, z częstotliwością zależną od warunków pracy instalacji i jej przeznaczenia.
    Ja używam MRP200 do różnicówek, MZ303 dla pętli zwarcia, i MIC dla izolacji.
    Sprawdzenie TESTEM na RCD nie sprawdzi instalacji a samą różnicówkę - choć nie zawsze :).
  • Poziom 11  
    mksm napisał:

Teroretycznie możliwe ale to trzebaby jedna ręką złapać przewód fazowy, drugą neutralny i sie na nich powisić tak żeby nie dotykać nogami do ziemi. ale to juz trzeba chcieć tak zrobić.

Tu się nie zgodzę. Prąd jak najbardziej cię porazi bo popłynie najkrotsza drogą czyli prawdopodobnie od jednej ręki do drógiej (przez serce). Do ziemi połynie jezeli będziesz na boso (najlepiej na mokrej podłodze). Jeżeli jesteś w domu to zreguły podłoga jest izolatorem. W takiej sytuacji różnicówka nie zadziała. Poprostu prad musi popłynąć wszedzie ale nie spowrotem do różnicówki aby ta zadziałała.
  • Specjalista elektryk
    Od bezpośredniego dotknięcia przewodów chroni ochrona PODSTAWOWA, a różnicówka jest środkiem ochrony dodatkowej i ma chronić przed dotknięciem części, które normalnie nie są pod napięciem ale mogą znaleść się pod napięciem na skutek uszkodzenia izolacji w instalacji. Części te jednakże muszą być połączone z przewodem ochronnym PE. I wtedy jeśli nastąpi uszkodzenie izolacji np. w pralce to jej obudowy możesz dotknąć bez obawy bo zadziała właśnie różnicówka. Do tego ona jest.