Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

woda w gnieździe proca...jakie szanse na przeżycie?

09 Kwi 2006 15:41 2016 27
  • Poziom 10  
    Wczoraj wieczorem rozszczelnił mi się układ wodnego chłodzenia. Dzisiaj rano w gnieździe proca znalazłem małą ilość wody, która była jednak wystarczająca do zwracia kilkunastu nóżek. Nie wiem ile jest wody w gnieździe proca (socket A).

Proc sprawdzony, działa bezproblemowo. Płyta wiesza się zaraz po starcie (tak się kapnąłem że coś nie tak :)).

Na razie od rana schnie. Jakie szanse ma płyta? Spotkaliście się z takimi przypadkami? Można cokolwiek jeszcze jej pomóc?

Płyta to Epox 8RDA.
  • e-miernikie-mierniki
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 30  
    jak wyschnie to zobaczysz
    może nic się nie stało
    ale nie wesoło to widać
  • Poziom 10  
    1 test...nadal się wiesza. Za 1 odpaleniem po kilkunastu secundach, kolejne znacznie szybciej. Wierzę, że jeszcze coś tam zostało co musi odparować :/
  • Poziom 43  
    Wymyj gniazdo i okolice porządnie denaturatem (nie żałuj) i DOKŁADNIE wysusz przed włączeniem.
    NIGDY nie włączaj na mokro!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    skoro niewiele czasu upłynęło od zalania to najlepiej zdjąć górną, ruchomą część gniazda Socket462 i dokładnie obejrzeć styki, wymyć, wysuszyć
  • Tłumacz Redaktor
    Ale mimo wszystko, wątpie zeby płyta sie podniosła po zalaniu. Ciesz sie ze tylko płyta, powiem nawet. Zrób jak radzą koledzy, umyj alkoholem, wysusz, szansa jakaś jest, skoro płyta próbuje wstać (piszczy chociazby? czy tylko próbuje wstać?)
  • Poziom 10  
    WojtasJD- jak zdjąć ruchomą część? Nigdy nie miałem po3by
  • Poziom 43  
    Ma zatrzaski z boków. Idą paznokciem.
  • Poziom 17  
    szanse prawie 100% jesli miales wode destylowana

wyjmij wszystko z plyty, jesli nie byla to destylowana to natychmiast zanurz cala plyte w wodie destylowanej aby mineraly sie rozpuscily i nie zzeraly Ci metalowych kontaktow

susz 3 dni w temp 25 - 35 st

odpal
    mi wstal tak epox 8k7a+
  • Poziom 10  
    Czyli co? ja mam zamiar kupić chlodzenie wodne, i mam rozumieć że jak użyje wody destylowanej to nawet przy rozszczelnienieu nic sie nie stanie tak?
  • Tłumacz Redaktor
    nie, woda destylowana po rozlaniu sie na mobo destylowana bedzie tylko przez chwile. Potem bedzie w niej dostatecznie duzo jonów zeby zniszczyc płyte.
  • Poziom 15  
    to skad te dodatkowe jony sie wezma ?przeciez nie z powietrza .
  • Poziom 10  
    To czego uzyc zeby nie zniszczyc plyty?

Chyba dobrze uszczelnic układ...
  • Poziom 24  
    pulsa10 napisał:
    to skad te dodatkowe jony sie wezma ?przeciez nie z powietrza .

Paradoksalnie z powietrza też, z płyty głównej. Bo sama woda destylowana prądu nie przewodzi (proszę sobie wsadzić miernik :) ), ale gdy są już w niej jony, np. rozpuszczone sole sytuacja diametralnie się zmienia.
  • Poziom 10  
    T ozróbmy inaczej. Przypuśćmy że wylała mi sie woda z bloku na CPU na mobo. Dopiero co zauważyłem i co mam zrobic. Przleciec z suszarką i suszyć drania czy co?
  • Tłumacz Redaktor
  • Poziom 17  
    @starter35
    jesli uzyjesz wody z kranu to kamien zajdzie bloki, spadnie wydajnosc po tygodniu, pompka bedzie do wyrzucenia, ludzie uzywaja destylowanej ze stacji benzynowych(polecam destylowana polskiej produkcji bo sa extremalnie czyst), czasami olej maszynowy, glikol, petrygo, borygo i alkohol co poniektorzy

porownaj: gestosc(ciezar wlasciwy, lepkos - im mniejsza tym mniejsze opory w rurkach, rezystancje cieplna i zdolnosc magazynowania ciepla, promien turbulencji, jesli wynosi 2mm, to rurka 10mm daje srednice przeplywu tylko 6mm, bo po 2mm przy sciankach robia sie malutkie wiry ktore przeszkadzaja)

porownujac wszystkie parametry, dobierzesz pompke, chlodnice i rurki

niemal napewno po rozszczelnieniu nic sie nie stanie, chyba ze woda zniszczy kondensatory, elektrolit z kondensatorow traktuj jako kwas lub zasada zraca

w 95% zalana plyta glowna woda destylowana jest do uratowania
    4% to koniecznosc przelutowania kondensatorow
    1% to odklejone kontakty

@ghost666
    dlatego serwisy telefonow komorkowych, zalecaja wladowanie calej elektroniki komorki do litra wody destylowanej i plukanie, zeby wszystkie jony wyplukac i by bylo niskie stezenie jonow

TAK NAPRAWDE NIE CHODZI O TO ZE WODA Z JONAMI PRZEWODZI, LECZ O TO ZE JONY TO ANIONY I KATIONY KTORE DZIALAJA JAK KATALIZATOR I METAL LACZY SIE Z TLENEM TWORZAC RDZE I I WYZERAJAC KONTAKTY

@pulsa10
    glownie sie wezma z kondensatorow, niektorych past termoprzewodzacych i .... kurzu

@Starter35
    na poczatek polecam destylowana i mocno scisniete zaciski, ja mialem kiedys tak ze odpalilem pc zapominajac wlaczyc pompke, duron 800 nagrzal blok wodny, rurki z woda wokol, woda zamienila sie w pare, i wtedy szlauf(wezyk) przy kroccach nie wytrzymal i pek z cisnienia pary, wtedy przybieglem do pokoju, wlaczylem jak idiota pompke i z peknietego szlaufa wylalo sie okolo 30 litrow destylowanej(tak mialem rezerwuar 30 litrow, system otwarty) na wirnik cpu ktory rozchlapal wode na wszystko:
    mobo
    radek 9700
    aurel vortex
    ram
    cdrw
    dvd
    4xhdd
    karta tv
    2xlan 100

wszystko uratowalem

@Starter35
    jesli nie wyciekly kondensatory to bierzes suszarke i suszysz (tak zeby nie przegrzac kondensatorow)

jesli wyciekly kondensatory to:
    polewasz plyte woda destylowana, zeby splukac elektrolit z plyty, bierzesz cegi i urywasz wylane kondensatory (uwazaj by nie nachlapac na spodnie elektrolitem), susysz plyte, gdy jest juz sucha kupujesz kondensatory-zamienniki wylanych, wylutowywujesz pozostalosci po wylanych, wlutowywujesz nowe kondensatory w miejsce wylanych

u mnie epox 8k7a+ hasa tak do dzisiaj

ghost666
    to zeby ladowac plyte glowna do spirytusu tez gdzies slyszalem
    ja bym sie jednak bal to robic bo:
    elektrolit kondensatorow to grupa jonowa kwasow
    jak wiemy kwasy lacza sie z alkoholem dajac estry (cholernie trujace i niezbyt przyjazne dla tkanek zywych i aluminium)

jak bardzo sa trujace mozna sie dowiedziec pijac litr coli(kwas) i wodeczke(alkohol)

to ze beda w brzuszku estry jest murowane, moze bolec.....

@Demo666
    jak tam plyta?
    juz odpala normalnie?
    jesli to epox to jaki blad pokazuje na wyswietlaczu?
    jak wygladaja kondensatory?
    uwazaj bo czasami pod tranzystorami i tyrystorami woda wyplukuje paste termoprzewodzaca, nie chcialbys chyba by kolektor z potencjalem dotknal uziemionego radiatora....

suszenie gniazda cpu przyspieszysz wkladajac procek do gniazda kilka razy, a jak wyjmiesz to susz procek (nozki bo one beda mokre)

pozdro
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    WildHunter napisał:
    LECZ O TO ZE JONY TO ANIONY I KATIONY KTORE DZIALAJA JAK KATALIZATOR I METAL LACZY SIE Z TLENEM TWORZAC RDZE I I WYZERAJAC KONTAKTY

Jeżeli nie znasz się na chemii to nie wypowiadaj się na ten temat. Napisałeś nieprawdopodobne głupoty.
    WildHunter napisał:
    jak wiemy kwasy lacza sie z alkoholem dajac estry (cholernie trujace i niezbyt przyjazne dla tkanek zywych i aluminium)

Nie wszystkie, nie zawsze. Niech kolega nas uświadomi jaki ester powstanie z alkoholu etylowego i kwasu solnego? A co do "przyjazności": dlaczego jest nieprzyjazny dla aluminium a nie dla miedzi? I jaką ten ester robi szkodę aluminium?
  • Poziom 10  
    Aha, dzięki za wytłumaczenie. A powiedz jeszcze jaki płyn nie przewodzi prądu i nie zniszczy kondensatorów... ?
  • Poziom 30  
    WildHunter napisał:

ghost666
    to zeby ladowac plyte glowna do spirytusu tez gdzies slyszalem
    ja bym sie jednak bal to robic bo:

jak bardzo sa trujace mozna sie dowiedziec pijac litr coli(kwas) i wodeczke(alkohol)

to ze beda w brzuszku estry jest murowane, moze bolec.....

widze ze kolega nowa chemie nam tutaj tworzy.. szkoda tylko ze tak odlegla od rzeczywistosci...

dlaczego moderatorzy nie usuwaja postow ktore wprowadzaja ludzi w blad ?
  • Poziom 10  
    Logan napisał:

dlaczego moderatorzy nie usuwaja postow ktore wprowadzaja ludzi w blad ?

Może nie nadązają czytać ? ;]
  • Poziom 24  
    WildHunter napisał:
    jesli uzyjesz wody z kranu to kamien zajdzie bloki, spadnie wydajnosc po tygodniu, pompka bedzie do wyrzucenia,

jeśli układ będzie szczelny to żaden kamień się nie wytrąci
  • Poziom 15  
    ale dlaczego jony maja sie wziasc z kondensatorow ( domyslam sie ze z elektrolitow ) i czemu nalezy elektrolity wymiuenic po zalaniu woda - przeciez one sa chermetyczne .
    i zapomnieliscie o czyms jeszcze ze nawet woda destylowana latwiej bedzie przewodzic prad zmienny anizeli staly
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    pulsa10 napisał:
    i zapomnieliscie o czyms jeszcze ze nawet woda destylowana latwiej bedzie przewodzic prad zmienny anizeli staly

Kolega pisze nową teorię przewodnictwa elektrycznego? Niech kolega najpierw trzy razy pomyśli a dopiero potem zabiera się za pisanie postów!
  • Poziom 43  
    Przez 12 lat jakie przepracowałem w Zakładzie Aparatury Naukowo-Dydaktycznej zawsze ratowaliśmy zalaną (nawet chemikaliami) elektronikę przez kąpiel najpierw w redestylowanej wodzie a później w mieszance technicznego (niestety :lol: ) alkoholu etylowego z eterem etylowym.
    :arrow: WildHunter
    Poczytaj może o tych "strasznych truciznach" zanim napiszesz kolejne brednie. Na przyszłośc proponuję mniej wódeczki a więcej Coli lub lepiej samą Colę :)
    http://chemia.int.pl/?co=4&nr=1
    http://www.dami.pl/~chemia/gimnazjum/gimnazjum10/organiczna8.htm#1organiczna8
    ... itd
  • Użytkownik obserwowany
    Hyde911 napisał:
    jeśli układ będzie szczelny to żaden kamień się nie wytrąci

Witam,
    Chciałbym zauważyc, że szczelność układu nie ma związku z wytracaniem sie kamienia...
    Jak wiadomo (albo i nie) kamień wytrąca się z wody w trakcie jej podgrzewania więc szczelność układu nie ma tu nic do rzeczy.
  • Poziom 26  
    Jarema napisał:

Witam,
    Chciałbym zauważyc, że szczelność układu nie ma związku z wytracaniem sie kamienia...
    Jak wiadomo (albo i nie) kamień wytrąca się z wody w trakcie jej podgrzewania więc szczelność układu nie ma tu nic do rzeczy.

No chyba, że będziesz dolewać to co odparowało to wtedy dostarczysz coraz to nowych minerałów. A jak nie będziesz dolewać to wytrącą się tylko te co były w wodzie :) Czyli niewiele.