Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obrotomierz. Jak zrobić podawanie impulsów do 7500 obr/min?

techrys 09 Apr 2006 15:53 3083 9
Optex
    techrys
    Level 28  
    Chcę zrobić sobie m.in. obrotomierz. Pytanie brzmi, jak zrobić podawanie imp. do 7500 obr/min, tak żeby wydoliła i elektronika i procesor? Transoptor wyrobi? Bo muszę sam sobie zrobić impulsator.
    Drugie pytanie - ile razy można programować atmega?
  • Optex
    pubus
    Level 30  
    Witam...

Według dokumentacji trwałość pamięci programu (flash) 10,000 cylki (kasowanie/zapis...
    Chodzi Ci zapewne o transoptor szczelinowy lub odbiciowy...?
    Nie powinno być problemów...
    techrys
    Level 28  
    No więc z transoptorem to mam zagwozdkę - zwykły odpada w przedbiegach, a trzeba jakoś odseparować obwód indukcyjny (cewka na kablu wn) od procka.
  • Optex
    RoBoS
    Level 15  
    Może czujnik polozenia walu... czyli czujnik halla ? :)
    elektryk
    Level 42  
    A jakie masz problemy z transoptorem? Chętnie posłucham, bo chyba za jakiś czas tez będe coś podobnego budować.
    techrys
    Level 28  
    Sprawa wygląda tak, że kupiłem skuta i jest nieco ubogi w opomiarowanie, i postanowiłem to zmienić :)
    Problem z transoptorem polega na tym, że testowałem cny17 (takie mam), i przy 7500 imp/min nie wyrabiał, a w sumie impulsów w rzeczywistym układzie jest dwa razy więcej bo to silnik 4T i na jeden obrót wału przypadają dwa impulsy.
    A co do czujnika halla, myślałem nad nim, ale skut jest na gwarancji i nie chciałbym za bardzo grzebać, ciąć itp. Stąd cewka na przewodzie wn jest chyba najrozsądniejsza.
    pubus
    Level 30  
    To zrób wstępny podział częstotliwości...
    Tak żeby otrzymać jeden impuls na obrót...
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zaraz, zaraz. Pisząc skuta masz na myśli skuter? Skoro silnik jest 4T i ma JEDEN cylinder, to jeden pełny cykl pracy, czyli cztery suwy przypadają na 2 pełne obroty wału. A skoro jest czujnik zapłonu na wale, to wypada jeden zapłon na jeden obrót wału korbowego. Jeden daje zapłon mieszanki, a drugi nie robi nic. Czyli spokojnie możesz brać impulsy.
    Skąd ci przyszły te dwa impulsy na jeden obrót?
    Jak nie chcesz się wpinać w oryginalny czujnik, to dołóż swój. Miejsce (kąt) w jakim go umieścisz jest dowolny, bo czujnik ma tylko liczyć impulsy i nie ma nic wspólnego z wyprzedzeniem zapłonu.
    A czemu nie wepnisz się w uzwojenie pierwotne cewki zapłonowej? Tak jest podłączona większość obrotomierzy w pojazdach.
    qjas
    Level 14  
    Temat mnie takze interesuje wiec może dorzucę swoje przemyslenia. Odnosnie transoptorow CNY17 (sam tez chce je wyprobowac) to przyznam szczerze dziwie sie ze przy tak niewielkiej predkosci nie daja rady, bo gdyby zalozyc te 8000obr/min co daje 134Hz i jeszcze po ewentualnym przemnozeniu przez 2 mamy czestotliwosc 268Hz a to jest z koleji niecale 4ms okresu - gdzie w CNY17 czas wylaczania tof w najgorszym ukladzie ma maksymalnie 40us, a ton okolo 10us. A wiec teoretycznie powinien spokojnie wyrabiac, choc zawsze mozna zamienic go na znacznie szybszy 6n137 lub tez 4n25.

W kwestii zliczania impulsow ja zastosowalem metode pomiaru okresu. Nie tak dawno czytalem w ktoryms temacie sugestie aby zastosowac pomiar czastotliwosci jednakze wedlug mnie jest to metoda zla, przy malych czestotliwosciach wprowadza zbyt duze bledy (chyba ze czas pomiaru ustawi sie na 10s ...). Z 2 lata temu z kolega budowalismy shift lighta do jego wozu jednakze projekt zostal 'zamrozony' ze wzgledu na utrate pojazdu testowego ;]
    techrys
    Level 28  
    Być może trafiłem na jakąś trefną serię (mam takie parszywe szczęście).
    Co do metody pomiaru, zgadzam się z tym, że pomiar częstotliwości może wprowadzać błąd ze względu na czas pomiaru - wiadomo, że silniki, zwłaszcza w jednośladach, pracują dość, hmm, płynnie :), i nikt nie będzie się zastanawiać czy ten pomiar jest aktualny czy nie - według mnie max. dopuszczalne opóźnienie może wynosić 1s. Z drugiej natomiast strony, i tak mamy podawane na elektronikę proca impulsy częstotliwości a nie okresu, który to okres dopiero musiałby być przez proca wyliczony.
pcbway logo