Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FAQ Diody LED - zasilanie.

szaleniec 17 Nov 2009 17:30 729689 391
Tespol
 • Helpful post
  #271
  fuutro
  Level 43  
  Na początek - skąd wytrzasnąłeś, że amplituda napięcia sieci to 345V :?: W normalnych warunkach to 230*√2 a nie razy 1,5.
  Sumaryczne napięcie przewodzenia diod jakie oznaczyłeś jako Ud wcale nie powinno być większe niż napięcie zasilające, trzeba coś zostawić na ograniczenie prądu. Dodatkowo napięcie w sieci może się wahać w granicach -10...+5% - brałeś to pod uwagę :?: Jak napięcie się obniży to palił licho ale jak wzrośnie to już nie będzie tak dobrze. Idźmy dalej - wiesz, że diody zasila się konkretnym prądem a nie napięciem :?: nie wiadomo ile, gdzie i jakich ma być diod. Nie wiemy gdzie to ma być zabudowane. Na tym etapie raczej bałbym się zasilać taki układ prosto z wyprostowanego napięcia sieciowego a nawet bardziej przyjaznego zasilacza beztransformatorowego, który już dość prosto pozwala ograniczyć straty.

  Przede wszystkim napisz co to ma być.
 • Tespol
 • #272
  KatanB
  Level 10  
  Kolego napisałem to co mniej więcej wiem od mojego znajomego. Tak zgadza 230V jest w sieci. Ale można wyprostować i uzyskać 345V uzyskać - nie pisałem że 345V to amplituda!!!
  Wiem że jest taka możliwość nawet w temacie gdzieś była wzmianka o napięciu 345V wyprostowanym z sieci 230V.

  Skoki napięcia z tego co mi powiedział wyrównać chyba kondensatorkiem.
  Diody napisałem że mają być szeregowo.

  Z tym prądem i napięciem to wiesz napisałem bzdety bo laik ze mnie.

  A o diodach napisałem wszystko że 20mA i voltage do każdego koloru (ale diody to głównie waterclear 5mm zwyklasy). Wszystko jest we wzorze. I tyle musiałem napisać bo ktoś się nie skupił.

  P.S. BTW to miałem w ręce już taki układ na szybko zlutowany przez znajomego. Był jednak na 1 diodę i miał takie duże coś. Chyba opornik - który w tej wersji którą ja chcę będzie wykluczony albo tym czymś innym co wyżej napisałem zastąpiony.

  EDYCJA:
  Panowie z góry i zdołu. Racja 325V. Musiałbym tylko ilość diod zmienić? Tak? Nie denerwujcie się bo ja laik a to co wiem to słyszałem a nie nauczyłem się.
 • #273
  DVDM14
  Level 35  
  Jakim cudem chcesz uzyskać prostownikiem 345V z 230?! Tak można zrobić jedynie powielaczem napięcia lub transformatorem. Kondensator też nie wyrówna spadków napięcia, tylko wygładzi tętnienia. Do tego służą stabilizatory, które w tym przypadku i tak nie ma sensu użyć.
 • Tespol
 • #274
  KatanB
  Level 10  
  No ja o tych tętnieniach. Kolega wyżej napisał
  "Dodatkowo napięcie w sieci może się wahać w granicach -10...+5% - brałeś to pod uwagę"
  No właśnie ten kondensator

  I jeszcze do postu wyżej.

  Co to ma być? To ma być szereg diod których pobór energii w Watach ma wynosić ok. 5W. Mają służyć do podświetleń. I korzystać z sieci przy jak największej efektywności.
 • #276
  KatanB
  Level 10  
  No dobrze zostałem złapany. Nie wiem nic. Może źle zacząłem.
  To może jeszcze raz.

  Czy jest możliwość zrobienia takiego układu aby zasilać z sieci maxymalną liczbę diod (o różnym V podawanym przez producentów) i użyć do tego jak najmniej podzespołów aby układ miał wysoką sprawność a diody świeciły typowo.

  Jeśli tak to proszę o pomoc.

  P.S.
  To o czym pisałem że znajomy zmontował. To były 4 góra 5 części mieszczących się w dłoni w tym jedna duża. Mogłem sprawdzić że świecą wszystkie 3 rodzaje diod.
 • Helpful post
  #277
  fuutro
  Level 43  
  Hmmmm.
  Dobierz diod LED na napięcie powiedzmy 300V. Do tego daj rezystor ograniczający ok 1,2k/0,5W. Kondensator będzie musiał być na 350V minimum a pojemność, powiedzmy 10-22uF. Mostek prostowniczy oparty na diodach 1N4007. Jest jeszcze sprawa ograniczenia impulsu prądu przy włączaniu całości do sieci. Daj po rezystorze powiedzmy 100 om na każdy z dwóch końców kabla sieciowego przed podaniem napięcia na mostek prostowniczy. Można by wtedy zmniejszyć rezystor ograniczający prąd diod z 1,2k na 1k ale tej samej mocy.
 • #278
  KatanB
  Level 10  
  Super. Dziękuję za odpowiedź.

  Poczytałem trochę i nie wiem 3 rzeczy.
  Jakiej pojemności powinien być kondensator i z ilu diod zbudować lub kupić scalony mostek.
  Trzecią niewiadomą jest cały układ. Poczytam i zadam w późniejszym czasie pytanie.

  Raz jeszcze dziękuję
 • Helpful post
  #279
  fuutro
  Level 43  
  Zasugerowałem przecież pojemność 10-22uF/350V, diody na mostek również.
 • #280
  KatanB
  Level 10  
  No rzeczywiście. Ślepota.

  Mam jeszcze takie pytania. Czy można jeszcze wpiąć bezpiecznik do układu by zabezpieczał diody. Jeśli tak to jaki i w którym miejscu?
  Czy można rozwiązać problem niewłaściwej polaryzacji czymć jeszcze? Czy może to już wtedy nie ma znaczenia?
 • Helpful post
  #281
  fuutro
  Level 43  
  Możesz dać bezpiecznik przed mostkiem prostowniczym - uszkodzenie mostka lub kondensatora spowoduje przepalenie wkładki a nie zniszczenie tego co tylko się nawinie.
 • #282
  marcinadamczewski
  Level 15  
  Witam Kolegów.
  Mam takie pytanko o spadek napięcia na przewodzie zasilającym zestaw LED mocy. Chcę zrobić zestaw szeregowo- równoległy tj. 3 zestawy diód po 3 diody(3.6V 700mA - biała).
  I teraz to chcę zamknąć w jednej obudowie z kolimatorami i używać do oświetlania. W sumie wychodzi mi ze 3.6v x 3 = 10.8V i prąd 0.7A x 3 = 2.1A.
  I teraz to chcę zasilić z zasilacza PC, gdzie powinno być około 12V.I teraz kwestia rezystorów, czy rezystora, czy jego braku.
  Odległość między zasilaczem a lampą LED będzie około 3-5m.
  Czy jak zastosuje kabel o p.p 1.5mm 3-5m długi, to czy powinienem się martwić o dopasowanie tego zasilacza, czy strata w długości kabla wystarczy do właściwej eksploatacji tych LED?

  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #283
  fuutro
  Level 43  
  Przy dwóch żyłach po 3m o przekroju 1,5mm² będziesz miął dodatkowy opór rzędu ok 73mΩ a przy 5m ok 121mΩ więc te przewody nie załatwią problemu rezystorów. Możesz spodziewać się na nich spadku kolejno ok 153mV i ok 254mV. Na każdą gałąź z diodami musisz dać rezystor ok 1,5Ω/1W.
  Spadku napięcia na przewodach nie traktuj jako rozwiązanie problemu tylko jako zło, na które zaakceptować niestety czasem trzeba. Czasem też się go wykorzystuje ale to inna bajka.
 • #284
  marcinadamczewski
  Level 15  
  dzięki fuutro.
  a jeszcze mnie nurtuje sprawa zakresu temperatury pracy takich diód.
  jak przy np; -20 stopni będą sie zachowywać?
 • Helpful post
  #285
  fuutro
  Level 43  
  Raczej nic im nie będzie, w trakcie pracy i tak będzie w nich sporo cieplej.
 • #286
  zielony655
  Level 10  
  Witam. Czy taki układ diod zasilanych bezpośrednio z sieci 230V będzie działać poprawnie?
  FAQ Diody LED - zasilanie.
  Diody to białe LED według sprzedawcy na 12V.
 • #287
  Kazimierczak
  Level 10  
  Witam
  Chciał bym aby mi ktoś podpowiedział co mam wstawić w miejsce znaku zapytania, i czy zastosowanie mostka prostowniczego ma sens. Wszystko będzie umieszczone na takiej płytce do wytrawiania. Nie znam innych wartości odnośnie tych diod, ale są to takie zwykłe tanie diody. Z góry bardzo serdecznie dziękuje

  FAQ Diody LED - zasilanie.
 • Helpful post
  #288
  fuutro
  Level 43  
  :arrow: zielony655
  Będzie działać ale te rezystory 10k kup na 10W albo złóż dwa szeregowo 5k/3W. Ogólnie nie jest to najlepsze, lepiej daj transformator 5VA dający 12V i mostek prostowniczy, diody połącz równolegle (bo pewnie posiadają własne rezystory).

  :arrow: Kazimierczak
  Wróć na początek całego tematu i zobacz na zasilanie diod LED, zwłaszcza szeregowo-równolegle. Jeden rezystor tam nie da na pewno zadowalającego rezultatu - to nie żarówki. Tych rezystorów przybędzie.
 • #289
  Kazimierczak
  Level 10  
  ok dziękuje

  postaram się to podzielić na 5 bloków po 9 diod i może wtedy da się to jakoś połączyć,

  Dodano po 21 [minuty]:

  a może by tak przy samym wejściu zasilania szeregowo podłączyć kilka oporników tak żeby wszystkie działałoby z jednego i takiego samego prądu ??
 • #290
  Lonek
  Level 19  
  Pytanie:
  ver.1. 5-diod LED białe 3.3v/20mA podłączone bezpośrednio z 230v [układ z mostkiem Gretza]
  ver.2 J.w ale podłączone przez np. ładowarkę do GSM

  w której wersji więcej prądu jest pobierane z sieci 230v i ile powiedzmy watów ?
 • Helpful post
  #291
  fuutro
  Level 43  
  Zamontuj to pod ładowarkę. Gabarytowo mniejsze, fabrycznie złożone. Wersja w prost z 230VAC nie musi nieć odczuwalnych strat ale wymaga uwagi i jest potencjalnie niebezpieczna.
  Ile mocy? Na diody pójdzie ok 0,33W a dalej trudno powiedzieć. W przypadku ładowarki dojdą straty w ładowarce i rezystorze(ach) ograniczającym(ch). Z kolei wprost z sieci to od ok kilkudziesięciu mW do ok kilkunastu W jak by to było 5 postów wyżej.
 • #292
  Lonek
  Level 19  
  fuutro wrote:
  Zamontuj to pod ładowarkę. Gabarytowo mniejsze, fabrycznie złożone. Wersja w prost z 230VAC nie musi nieć odczuwalnych strat ale wymaga uwagi i jest potencjalnie niebezpieczna.
  Ile mocy? Na diody pójdzie ok 0,33W a dalej trudno powiedzieć. W przypadku ładowarki dojdą straty w ładowarce i rezystorze(ach) ograniczającym(ch). Z kolei wprost z sieci to od ok kilkudziesięciu mW do ok kilkunastu W jak by to było 5 postów wyżej.  Kolego mi nie chodzi o to którą wersje wybrać tylko która pobierze więcej prądu z sieci :?:
 • Helpful post
  #293
  fuutro
  Level 43  
  Wersja beztransformatorowa niespełna 30mA ale są dwa wyjścia - ograniczenie mocy czynnej (idącej w ciepło) za pomocą kondensatora szeregowego albo rezystora ale straty mocy będę kilka rzędów większe - płacisz za moc czynną (powiedzmy) a nie prąd. Wersja z ładowarką to będzie za pewne mniejszy prąd po stronie sieci a i tak widoczna jego cześć to będzie składowa bierna - mało obciążony transformator.
 • #294
  w4werw
  Level 1  
  Witam niezabardzo sie orientuje i prosiłbym o pomoc. Więc tak mam razem 70 diod (20 białych, 50 niebieskich) chce podświetlić tablice 1.5m x 1m(góra, dół diody niebieskie, boki diody białe)

  FAQ Diody LED - zasilanie.


  Średnica soczewki: 4,8 mm
  Pobór prądu: 20 mA
  Napięcie pracy: 3 - 3,6V
  Interesowałoby mnie podłączenie pod prostownik 12v 6A lub zasilacz w którym można ustawić od 1do 12V ale nie wiem ile ma A. Nie wiem jakie połączenie najlepsze i jak to zrobic.
  pozdrawiam
 • Helpful post
  #295
  Lutek49
  Level 36  
  Przy podanych przez Ciebie założeniach jedynym rozwiązaniem bez zbytniego komplikowania połączeń jest wykorzystanie łączenia mieszanego. Łączysz po 3 diody szeregowo dodając rezystor ograniczający i tak powstały układ powielasz tyle razy aż wykorzystasz posiadane diody. W podświetleniu bocznym wykorzystujesz 9 diod na stronę albo dodajesz jeszcze 3 - co daje w sumie 12 sztuk, w podświetleniu poziomym łączysz 8 kompletów po 3 - co daje w sumie 24 albo dokładasz 3 diody. Rezystor liczysz ze wzorów podanych w tym temacie.
 • #296
  mx3
  Level 17  
  Witam
  Mam pytanie czy transformator elektroniczny typu YT50 nadaje się do zasilania LEDów i LED mocy? Czy jeśli tak to trzeba zastosować jeszcze jakieś elementy?
  Dzięki i pozdrawiam
 • #297
  leszeksz2
  Level 16  
  Witam.
  Chcę podłączyć 3 ledy szeregowo - 1 biały i 2 czerwone do 12V. Jak obliczyć jaki zastosować rezystor? Czy z "normalnego" wzoru?

  Dodano po 12 [minuty]:

  Witam.
  Chcę podłączyć 3 ledy szeregowo - 1 biały i 2 czerwone do 12V. Jak obliczyć jaki zastosować rezystor? Czy z "normalnego" wzoru?
 • #298
  Lutek49
  Level 36  
  Napięcie zasilania (12V) minus suma spadków napięcia na poszczególnych diodach podzielone przez wartość natężenia prądu płynącego w obwodzie (około 0,02A).
 • #299
  Robertsan
  Level 11  
  Witam.
  Czy ktoś stosował regulator PWM do regulacji jasności świecenia taśm LED 12V przy zasilaniu 24V?
  Czy nie nastąpi uszkodzenie diod w wyniku przekroczenia prądu w impulsie?
  Regulator będzie regulował oczywiście tylko do napięcia 12V.
 • #300
  Jaduda
  Level 32  
  Robertsan wrote:
  Witam.
  Czy ktoś stosował regulator PWM do regulacji jasności świecenia taśm LED 12V przy zasilaniu 24V?
  Czy nie nastąpi uszkodzenie diod w wyniku przekroczenia prądu w impulsie?
  Regulator będzie regulował oczywiście tylko do napięcia 12V.
  Wszystko zależy co to za regulator i czy posiada stabilizator napięcia...