Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak mozna wykozystac trafo impulsowe

darkone 10 Kwi 2006 07:57 1110 5
  • #1 10 Kwi 2006 07:57
    darkone
    Poziom 23  

Witam, ostatnio wylutowalem trafo impulsowe ze starego zasilacza komputerowego, oczywiscie nie ma szans naprawy bo płytka była popalona a kondensatory wylane, tranzystory spalone itp. cos sie najwidoczniej musialo z nim stac, mam 2 takie trafa impulsowe jeden 200W drugi 300W, dławiki z tych zasilaczy tez mam i reszte dobrych elementow. wiem ze normalne transformatory mają czestotliwosc z 50hz. a takie impulsowe znacznie wieksza dlatego nie mozna uzyc tego zabardzo do wzmacnaiaczy. slyszalem tez zeby takie trafo mozna bylo wykozystac trzeba zrobic do niego generator tylko jak ten generator wygladalby? czy da sie normalnie pomierzyc napięcia na tym trafie ? czy da sie je zmostkowac zeby i napiecie i moc była wieksza? a potem generator? z gory dziekuje za informacje :) prosze poprawic mnie jesli sie myle :)

0 5
  • #2 10 Kwi 2006 11:21
    Teslacoil
    Poziom 18  

Witam. Słowo kluczowe: przetwornica. Napewno coś znajdziesz, nawet do wzmacniacza.

0
  • #3 10 Kwi 2006 11:50
    darkone
    Poziom 23  

no wiem ze musialbym zrobic przetwornice czestotliwosciową ale jak to zrobic macie jakis konkretny link do teori i paru schematow? bo takie szukanie napewno mi duzo nie da, a przed napisaniem tego wątku juz szukalem i nic nie znalazlem? prosze pomozcie mi :) ? a da sie normalnie miernikiem zmierzyc napięc trafa? wtedy bym juz cos mniej wiecej wiedzial?

0
  • #4 10 Kwi 2006 12:38
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

Dark - wiem ze lenistwo uszczęśliwia. Naprawdę na elce jest dużo projektów przetwornic.
    Takie trafo to nie jest żadna rewelacja. Twoje pytanie wiec wygląda: mam tranzystor, co mogę z niego zrobić? Budowa urządzeń elektronicznych rzadko kiedy polega na tym ze mając element, wymyślamy do niego układ.
    Transformator to w skrócie dwie cewki zbudowane tak aby ich wzajemne pola elektryczne się przenikały. Jakie napięcia chcesz mierzyć?

0
  • #5 10 Kwi 2006 12:44
    darkone
    Poziom 23  

wiesz ja totalnie nie znam sie na trafach impulsowych a jedyne co znajduje to przetwornice samochodowe z 12V na 30 lub inne napięcia. jak zwykly transformator podlacze do sieci to moge mierzyc napięcia jakie oddaje. czy z trafem impulsowym jest tak samo czy nie? mozna go podpiac pod gniazdko 230V?w jedym zasilaczu ATX 200W transformator byl po paru elementach podlaczony do gniazdka ale nie wiem na jakiej zasadzie to dziala. moze masz jakis link do jakiejs strony o tym bo na elektrodzie chyba nie ma takiego wątku albo nie umiem szukac. przeszukalem juz 5 strone wynikow i same przetwornice z 12V na wiecej ;/

0
  • #6 10 Kwi 2006 13:01
    forestx
    VIP Zasłużony dla elektroda

:D Trzeba zacząc od tego po co buduje sie przetwornice częstotliwościowe.
    W zasadzie działa to tak samo jak trafo 50Hz, ale dla wyzszych częstotliwości transformator moze byc mniejszy. Znajdujesz cały czas przetwornice z 12V na X, bo napięcie X jest potrzebne, a mamy do dyspozycji 12V (np końcówka mocy do autka).
    Zasilacze AT(x) też są budowane na przetwornicy: ze wzgledu na koszt (nie kupisz trafa 300W za 50zł), oraz łatwośc stabilizacji napięcia.
    Co do napięć: Nie sprawdzisz tego transformatora napięciem o f=50Hz, bo ono jest przeznaczone na kilkadziedziąt kHz (30-40).

0