Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik KF-SSB Degen DE1103

michalwu 10 Lut 2010 21:16 130140 295
  • #181 10 Lut 2010 21:16
    terpio
    Poziom 16  

Oczywiscie, najlepsza antena jest antena proporcjonalna do dlugosci odieranej fali. Ale w
    praktyce do "zabawy" z odbiorem wystarczy to co mozesz rozwiesic w swojej lokalizacji(czasem nawet metalowe karnisze), z ta gruboscia nie przesadzaj 2mm starczy. Podpiecie kabla 50 Ohm, balun, no wiesz ale Degen ma imp. wejsciowa jakas tam ale nie 50 pewnie, w tym przypadku tez nie jest to takie istotne. Temat ten jest bez dna, wielu kompetentnych kolegow na elektrodzie wypisalo mnostwo na ten temat - poszukaj, poczytaj no i baw sie, eksperymentuj.

• #182 11 Lut 2010 20:10
    albion1
    Poziom 17  

W necie jest dużo zdjęć degena z antenami magnetycznymi. Może w tą stronę trzeba by było iść żeby zmniejszyć zakłócenia.

• #183 16 Lut 2010 15:55
    ginger78
    Poziom 21  

Zrobiłem do swojego Degena "loop-antenę" ze wzmacniaczem. Średnica pętli 160cm.
    Odbiór się trochę poprawił, słychać więcej stacji ale i zakłócenia są większe.

Czy koledzy mają może schemat Degena? Zrobiłem konwerter z OIRT na 2m i przydałaby się jakaś blokada szumów.

• #186 26 Lut 2010 18:21
    Jap
    Poziom 28  
  • #187 26 Lut 2010 22:54
    terpio
    Poziom 16  

Bez komentarza ten pojedynek.
    Przeskoczył Jedynkę - szkoda. Na długich mój degenerat odbiera PR 1 tu w UK lepiej na teleskopie niż na ferrycie. Trzeba otworzyć go w dół i odłącza się wewnętrzna ant.

• #188 16 Mar 2010 18:53
    albion1
    Poziom 17  

Chyba znalazłem sposób na zmniejszenie zakłóceń w mieście. Znalazłem antenę z wieży, na fale krótkie. Podłączyłem ją dla sprawdzenia i okazało sie, że na około 6 MHz działa wyśmienicie. Chyba na ta częstotliwość jest zestrojona. Znikają zakłócenia a odbiór jest zadawalający. Niestety na innych pasmach działa jak tłumik. Chyba czas zbudować sobie pożądaną "antena loop".
    Odbiornik KF-SSB Degen DE1103

• #189 16 Mar 2010 20:41
    terpio
    Poziom 16  

To bardziej wygląda na antenkę ale do AM(MW), ale jak działa...

• #190 20 Mar 2010 11:15
    albion1
    Poziom 17  

terpio napisał:
    To bardziej wygląda na antenkę ale do AM(MW), ale jak działa...

Moja pomyłka. To jest właśnie antena AM(MW).

• #192 29 Mar 2010 22:55
    wbober
    Poziom 9  

Witam!
    Po 11-tu latach pracy u mnie(plus parę lat u poprzedniego właściciela)mój Sony ICF 7600D padł całkowicie i co było robić,z racji finansów kupiłem Degena.Przesyłka szła z Hong Kongu 6 dni wliczając w to weekend! Biorąc pod uwagę cenę i właściwości, porównanie z Sony-m wypada na korzyść Degena.Parametry odbioru na KF (Na teleskopie lub W3DZZ) podobne.Nie wiem jak będzie z trwałością ale czas pokaże.Niestety, w AM(SSB) nie działa u mnie przełącznik Narrow/Wide.
    Po przesunięciu go w pozycję NAR. sygnał znika całkowicie.Gdy podgłośnię do około 25,słychać tylko szum.Na FM przełącznik działa prawidłowo.
    To są chyba filtry ale moja wiedza jest ograniczona,więc proszę o jakieś wskazówki co do "diagnozy" i "metody leczenia" ;)
    Z góry dzięki!
    bober

• #193 31 Mar 2010 11:00
    dipol
    Poziom 33  

Patrząc na schemat ten odbiornik nie posiada wejściowych filtrów pasmowych i czego sie można po nim spodziewać tylko żródła szumów hi.Do tego odbiornika potrzebny jest prosty preselektor i dopiero zobaczycie jak będzie odbierał. Ten rozdział o preselektorach polecam do ćwiczeń na dobranockę hi.
    http://www.cqham.ru/cons_trx.htm#1
    http://www.cqham.ru/w3lpl_filters.htm
    http://www.cqham.ru/ew1mm_pr.htm
    http://www.cqham.ru/bcc.htm
    http://www.cqham.ru/trx39_53.htm
    itd ...
    Wzmocnienie jest wystarczające ale potrzebne sa filtry pasmowe !!!na wejściu tego dziwnego RX-a hi.
    Piany koledzy nabili w sam raz na babki wielkanocne hi
    73!!

• #194 10 Kwi 2010 14:35
    mp107
    Poziom 12  

Czy po rozkryciu zakresu w dół da się odbierać stacje z fal średnich na antenie teleskopowej, czy tylko stacje z fal długich??

• #195 10 Kwi 2010 20:23
    Jap
    Poziom 28  

Dipol
    Ja widziałem kiedyś porównanie degena z ic746 (droższy 40 razy) i krótkofalowiec nie mógł wyjść z szoku jak "mydelniczka" odbierała słaby sygnał na teleskopie - podobnie jak ic746 był podpięty pod pełnowymiarową antenę... i mi to wystarczyło. Tak jak pisałem - porównywałem go z radiem z filtrami (Grundig Satellite) i po sparingu sprzedałem tego drugiego. Więc jest o co bić pianę - nie mówiąc już o prześmiesznej cenie (jajka + trzepaczka do bicia piany). Myślę, że preselektor może się przydać w dużych aglomeracjach pełnych smogu elektromagnetycznego.

• #196 11 Kwi 2010 03:07
    terpio
    Poziom 16  

mp107 napisał:
    Czy...da się odbierać stacje z fal średnich na antenie teleskopowej..??

Tak, da się odbierać średnie na teleskopie.
    Nie wiem tylko czy ferrytowa jest taka słaba, czy bat ze wzm. wcz. taki dobry?
    Dziwne. Ale nawet w tej chwili to sprawdzam - działa, na ferrycie stacja na 873 kHz(country, chyba AFN z Niemiec) słabiutko i trzeba przestawiać radio, po przejściu na bat bardzo ładnie. Dodam jeszcze, że na ferrycie jazgot z laptopa na bacie go brak!?

A propos bicia wielkiej piany na elektrodzie - na radioscanner.ru temat De1103 liczy 281 stron maczkiem i nie bawią się tym radyjkiem tylko amatorzy.Co to za piana można zobaczyć. No ale to fakt, że to tylko radyjko.
    Przede wszystkim liczy się dobra zabawa.

• #197 15 Kwi 2010 20:37
    mp107
    Poziom 12  

Czy pomógłby mi ktoś kupić DEGENa DE1103?
    Więcej info - proszę pisać na PW.

• #198 15 Kwi 2010 21:16
    Jap
    Poziom 28  

rejestrujesz się na paypal, kupujesz Degena via paypal od Chińczyka na jednym z serwisów aukcyjnych (oczywiście musisz tam być zarejestrowany), prosisz go aby zaznaczył na przesyłce "GIFT" i czekasz cierpliwie. Pieniążki trafiają do niego momentalnie po Twoim zakupie, więc migiem wysyła radyjko.
    Moje dotarło szybciej niż po zakupie czegokolwiek na polskich aukcjach.

• #199 24 Kwi 2010 13:51
    marolisz
    Poziom 9  

Witam szanownych kolegów zastanawiam się czy warto grzebać w Degeniku w celu przeróbek chodzi mi o ekranowanie i Zamontowanie zaprogramowanego procesora zmniejszającego krok strojenia czy w ogóle się opłaca może ktoś już to zrobił ?

• #200 12 Cze 2010 13:17
    osmosis
    Poziom 10  

Witam .
    I ja chciałbym dołączyć sie do dyskusji nad wyższością jednego odbiornika nad drugim.

Jestem byłym radioamatorem ,dziś juz okazyjnie zajmującym sie swoim hobby .
    Mój wybór to Degen 1103 .
    Dlaczego ?
    1 -skala
    Mało kto pamięta takie czasy ,gdy pod koniec lat 30 ubiegłego wieku można
    było
    zakupić odbiornik radiowy firmy Capello ze skala Geografic .Był to patent
    austryjackiej firmy Ingelen.Aż 80 % wrażeń dochodzi do nas przez oczy .Skala
    Geografic wyglądała tak ,ze na obwodzie sporego koła (myślę ,że średnica
    wyświetlacza była ok 20 cm) nadrukowane były nazwy miast ,do każdej nazwy
    przypisany był punkt świetlny a w środku skali była mapa Europy .Było to
    piękne .
    Ustawiając czestotliwośc odbioru przypisywala sie na skali punkt świetlny i na
    obwodzie i na mapie Europy
    Skala Degen bardzo mi sie podoba .Nie
    przemawiają do mojej wyobrazni suche cyferki .
    2 - Czułość i selektywność .
    Radioamator mówi ,że najważniejszy jest odbiór .Czułość i selektywność
    związana jest z parametrem IP odbiornika ( nie mylić z IP kompa) .Degen
    wydaje sie troszke lepszy od konkurencji .
    3 - wyjście liniowe..
    W zasadzie to przeważyło .Tecsun tego nie ma a jest to podstawa do odbioru
    cyfrowego

Nie ma idealnego radioodbiornika .Zawsze jest cos za cos ...
    Czas okaze ,czy wybór okazal sie dobry i radio spełnia moje oczekiwania
    Jestem zdecydowanym wrogiem samodzielnego - lub za pomocą kolegi - grzebania i "usprawiania" odbiornika .
    Czasy cięzkie i każdy domorosly elektronik chce zarobic troche grosze oferujac swoje uslugi.
    Moim zdaniem nie ma mowy o tym ,aby jakis domorosly majster poprawil fabryke .Mozna tylko coś zepsuc.
    Byc moze sa tacy ale z pewnoscia nie jest to bliski znajomy .
    Generalnie albo kupuje radio ktore spełnia moje oczekiwania albo szukam innego .
    Podobnie wykluczam zakup urzadzenia poprawionego przez speca ? ,lepszego ?..

• #201 07 Lip 2010 23:26
    uzytkovnick
    Poziom 1  

Właśnie kupiłem to radyjko na naszym allegro (280zł za nowy egzemplarz, trochę obawiałem się wchodzić w zamorskie relacje gospodarcze z naszymi szlachetnymi skośnookimi braćmi) i zaraz pojechałem za miasto testować.

Z dołączoną antenką zewn. mam problem - działa tak hm, skutecznie, że przy jej pomocy odbiornik traci selektywność - prawie każda mocna stacja jest zagłuszana przez 2-3 inne,które wstroją się na krzywą buźkę. Już wolę odbierać na teleskop.

FM, rewelacja. MW - mam kilka odbiorników sprawujących się lepiej. Dźwięk z głośniczka - mi naprawdę odpowiada.

Ergonomicznie - radio opracowane nienajlepiej. Szkoda, że kolejne podwersje nie idą w kierunku przepracowania interfejsu. Brak oddzielnej gały głośności jednak irytuje,podobnie - pogrupowanie wszelkich przycisków w jednym rządku niezależnie od przeznaczenia. Dioda stereo/ssb to jak dla mnie najdziwaczniej umieszczona dioda w historii radioodbiornictwa. Nawet przycisk włącz/wyłącz umieszczony jest kompletnie nieintuicyjnie.

I jeszcze jedna rzecz - albo ze mnie totalna sierota albo nie tylko mi zdarza się zgubić stację grzebiąc przy ustawieniach. Pozycja pokrętła plus jego nadzwyczajna mobilność wręcz prowokują do nieoczekiwanych "przekrętów" podczas innych manipulacji.

Sprawę ratuje użycie dobrych materiałów i wzrockowa "solidność" produktu. Jednak w kwestii interfejsu DEGEN przegrywa z Tecsunem o dwie długości (wygrywa cenowo i jakościowo, coż, to radio po prostu świetnie gra)

I jedno pytanie techniczne - dla jakiejkolwiek osoby,która ostatnio sprowadzała Degenka z Chin. Do mnie radio przyszło bez charakterystycznych nalepek w lewym dolnym (mimo, że były na zdjęciu przy aukcji. Allegrowicz tłumaczy, że teraz nowe degenki przychodzą z Chin bez nalepek. Czy potwierdzacie?

----------
    Jeśli ktokolwiek potrzebowałby zdjęcie De Gienka w duuużej rozdzielczości i bez ograniczeń kpyrajtowych, polecam niniejszym na Wikimedia:
    http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Degen_de1103.jpg

• #202 12 Lip 2010 21:54
    koszyk16
    Poziom 12  

Tak dokładnie kiedyś dawali nalepki teraz już nie

• #203 27 Lip 2010 13:15
    albion1
    Poziom 17  

Zrobiłem w końcu antenę magnetyczną z kawałka kabla(tak na szybko średnica 1,5 m ) i powiem, że radio odżyło. Teraz już mogę bawić się w nasłuchy. Denerwuje tylko te ciągłe dostrajanie anteny. Jest może ktoś, kto skusił się na tą antenę aktywna która była jako dodatek do tego radyjka?

• #204 05 Sie 2010 15:21
    Blekitny
    Poziom 10  

Czy komuś się udało odblokować w Degenie pasmo OIRT? Innymi słowy czy da się go sprowokować by na FM słuchał od 65 MHz? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

• #205 16 Sie 2010 14:19
    osmosis
    Poziom 10  

Czy ma ktos doswiadczenia zwiazane z uzyciem do Degena anteny aktywnej DE31MS ?
    To jest antena magnetyczna ,petlowa ze wzmacniaczem .
    Mozna ja zakupic razem z radiem na promocji .
    Ciekawe jak to ze soba wspolpracuje ?
    Osobiscie nie jestem zwolennikiem anten aktywnych ale kto wie ?

• #207 17 Sie 2010 00:31
    terpio
    Poziom 16  

Używałem starszej wersji tej antenki i polecam.

• #208 17 Sie 2010 12:54
    osmosis
    Poziom 10  

Ok ,dzieki za podpowiedz no i stalo sie ...
    Wybor padl na degena .
    Czy to zle czy dobrze to nie wiem .
    Zakupilem dzisiaj na ebayu od sprzedawcy w sumie znanego (anon-co) zestaw De 1103 wraz z antena Degen De31MS .W sumie wraz z kosztami wysylki ok 280zl .Mam juz potwierdzenie platnosci na PayPalu oraz konto zostalo obciazone w/w kwota.
    Przesylki mam sie spodziewac do tygodnia.
    Mysle o wykonaniu mojej wersji anteny magnetycznej ktora kiedys mialem .
    A wykonanie bylo nastepujace.
    6 m rura plastikowa kanalizacyjna polozna plasko na dachu .
    Rura miala srednice 110 mm.
    Zatkana byla z obydwu stron korkami plastikowymi.
    Do srodka dawalem dwie linki ,przy sciance plastik a w srodku sprzegajaca miedziana.
    Plastikowa sluzyla do podwieszenia drutu miedzianego zwinietego w ksztalcie spirali wewnatrz rury .Drut ten byl petla rozpieta na dlugosci rury .Zakonczony byl warikapem - chodzilo o mozliwosc zdalnego sterowania.
    Dlugosc spirali ok 100 m
    Petla sprzegajaca w postaci rozpietego drutu szla wewnatrz rury ,w srodku na calej dlugosci rury .
    Czyli dlugosc linki taka jak dlugosc rury.
    Taka konstrukcja dzialala wspaniale jak chodzi o tlumienie zaklocen na HF.
    Parametry takiej anteny byly nieznane .
    Pewnie przypadek sprawil ,ze sie zbilansowala .
    Probowalem wykorzystac woltomierz lampowy z sonda w-cz do pomiaru napiec w-cz ale ...trzeba by to bylo bardziej rozbudowac uklad pomiarowy .

• #209 18 Sie 2010 12:40
    osmosis
    Poziom 10  

Szybcy sa...
    Otrzymalem wlasnie informacje z urzedu pocztowego w Hongkongu ,ze przesylka zostala juz wyslana do Polski .
    Ech ta nasza polska Poczta ..

• #210 18 Sie 2010 12:48
    mp107
    Poziom 12  

Sposób na odblokowanie OIRTu nadal jest nieznany.

Opis użytkownika ruks72 z radioscanner.ru :

Cytat:
    нажал кнопку M/F, валкодером перебрал все ячейки, после последней занятой попал на пустую, она высветилась точкой, при этом приемник перешел в режим FM. Вппрочем, всегда так было. снова нажал на кнопку M/F, начал крутить валкодер вверх по частоте, почти сразу на экране показания вида 666.68, причем первая шестерка без вертикальной верхней палочки, как бы квадратик маленький из нижних сегментов индикатора и верхняя горизонтальная полосочка. после этого начал крутить валкодер вниз по частоте. через какое-то количество времени показания стали вида 602.70, шестерка в начале осталась такая же как была, и пошел прием Европа плюс, которое у нас на 102.7. Чуете? ага, думаю, кручу дальше вниз, показания стали вида 173.87, пошел прием общественного российского радио, оно у нас 73.9, записал это дело в память, кручу дальше, на 173.15 прием авторадио, оно у нас 73.16, записал в ячейку. больше станций у нас на укв нет. теперь эти ячейки вызываются всеми обычными способами и работет все

Po polsku to brzmi wg mnie mniej więcej tak:
    Cytat:

1. Nacisnąć M/F.
    2. Przejechać pokrętłem wszystkie komórki pamięci, a po ostatniej pojawi się pusta (odbiornik przy tym sam przejdzie w zakres FM).
    3. Przycisnąć M/F ponownie
    4. Odbiornik zacznie "kroczyć" w górę po częstotliwościach.
    5. Zatrzymał się na B02.70 (102,7MHz - stacja radiowa u rosjanina)
    6. Zaczął kroczyć w dół po częstotliwościach
    7. Zatrzymał się na B73.15 ( stacja radiowa u rosjanina)
    8. Zapisać tą stację (częstotliwość) w pamięci.
    Gdy się chce "zejśc" poniżej 76MHz wybiera się tę częstotliwość z pamięci.

Tu też trochę jest o rozblokowaniu (pod końcem):
    http://www.radioscanner.ru/info/article174/

P.S.: Też zakupiłem Degena, z tym, że na polskim allegro.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo