Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon - budowa. Electret capsule CE33, Capsule suspension.

10 Kwi 2006 21:36 6434 15
  • Poziom 10  
    Witam, wraz z kumplem, który skończył elektronikę zdecydowałem się zbudować mikrofon. Wszystko jest jasne.. jednakże brakuje nam informacji o częściach takich jak :

"Electret capsule CE33, Capsule suspension, Ring" Ring rozumiem jest to jakiś dzwonek, jednakże dwa pierwsze elementy kojarzą mi się z wkładką mikrofonową inaczej zwaną główką mikrofonową. Mógłby ktoś podać jakieś namiary na takie częsci oraz mniej więcej ich cene? Ja się praktycznie wcale na tym nie znam.. kumpel też szukał i mało znalazł. Z góry dziękuje.
  • IGE-XAO
  • Poziom 14  
    Sprecyzuj swoje pytanie, co dokładnie chcesz zrobić ? Ja kiedyś robiłem mikrofony nawed od podstaw, jeśli akurat ta tematyka Cię interesuje to mogę Cię wspomóc
  • Poziom 10  
    robie mikrofon. znalazłem układ.. dodaje jedną z jego wersji, wszystkie częsci mam opisane i wśród nich są te dwie rzeczy. Mikrofon jest wysokiej klasy, a chciałem go zrobić nie kosztem 600zł, a np 200.. i teraz zbadałem, że te części z układu to jest 50 zł ok.. boje się więc ile będzie kosztował dobrej klasy ten mikrofon który pobiera głos. tzn sama część mikrofonowa. Wiem, że można kupić takie małe mikrofoniki, ale w tym przypadku to chyba będzie gówno.. skoro te częsci są takie tanie, to boje się, że ta część może być cholernie droga..

Mikrofon ma służyć do nagrywania w studiu domowym, ale nie może mieć szumów. Schemat jest od mikrofona bardzo dobrej klasy.. chciałbym samorobnym urządzeniem wykorzystać choć 60-80% tego co urządzenie producenta.
  • IGE-XAO
  • Poziom 35  
    Ring to jest pierścień. Jak chcesz robić mikrofon, to poszukaj wkładki pomiarowej Panasonica, podobno jest świetna.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 10  
    czym jest wkładka pomiarowa? Ja generalnie w robieniu mikrofonow jestem zielony.

Wiem, ze do tego schematu ktory znalazlem
    (http://www.akg.com/products/powerslave,mynodeid,186,id,759,pid,759,_language,EN.html
    )
    potrzebuje "mikrofonu właściwego" i czegoś jeszcze.

Ten mikrofon właściwy to jest właśnie ta wkładka?
  • Spec Elektroakustyka
    Oj panowie, panowie... To nie takie proste z tym mikrofonem. To że macie schemat elektroniczny to pestka. Sercem mikrofonu jest wkładka- w tym przypadku jest to prawdopodobnie mikrofon wielko-membranowy czyli wkładka (wspomniany ring) ma średnicę 1”. Taka wkładka to serce całego ustrojstwa, to ona odpowiada w 99,9% za jakość i barwę. Jest to element niezwykle delikatny, precyzyjnie wykonany i drogi. Ring-i wykonuje się z bardzo cienkich folii aluminiowych, tytanowych, złotych lub kompzytowych. Nie widzę realnego sposobu na wykonanie choćby marnej kopii czegoś takiego w warunkach domowych. To że macie schemat elektryczny nic wam nie daje. W załączniku fragment wkładki z mikrofonu Neumann- kosztuje pewnie z 5000 PLN ale gwarantuję że jest tego warta ...
  • Poziom 10  
    hmm.. czy robiąc samemu zaoszczędze, czy robota się nie opłaca. Zakładając, że ten kumpel zrobi elektronike dobrze?
    hm.. czy są jeszcze jakieś kryteria, którymi musze się kierować dobierając wkładkę dla tego mikrofonu.. tzn tak, aby pasowała i była odpowiednia.
  • Spec Elektroakustyka
    Teraz dopiero zorientowałem się że to schemat AKG C1000! Nie jest to mikrofon wielko-membranowy ale to i tak nie zmienia faktu że nie kupisz do niego odpowiedniej wkładki. Poza tym mikrofon ten nie najlepiej spisuje się na vocal (to raczej mikrofon instrumentalny) i do domowego studia jako główny nie za bardzo się nadaje.
    Wiem że macie „gorące głowy” i wielką chęć do eksperymentów ale czy nie lepiej uciułać sobie 690PLN (lub płacić w ratach 10*69PLN) i zakupić taki ładniutki mikrofonik: http://www.musicstore.com.pl/?strona=oferta&akcja=show_one&grupa=04&id=5701 .Ten model na pewno spełni wasze oczekiwania nie mówiąc o tym że na pewno lepiej się spisze w domowym studiu niż AKG C1000.
  • Poziom 10  
    a zbudowac sie takiego nie uda? Lub czegos w tym rodzaju?
  • Spec Elektroakustyka
    Słuchaj, zawodowe wkładki mikrofonowe to bardzo precyzyjne elementy. Mówi się często że głośniki wysoko-tonowe to wysoka precyzja (cienki drut, dokładnie nawinięty, mała szczelina itp.) Porównując go do budowy dobrej wkładki mikrofonowej (mam na myśli precyzję wykonania) to tak jak byś porównywał imadło do śruby mikrometrycznej. W mikrofonach pojemnościowych membrany wykonane są z niezwykle cienkich i co ważniejsze idealnie równo rozwalcowanych folii, precyzyjnie napiętych na pierścieniu. Tak jak pisałem wykonanie czegoś takiego jest w domu nierealne. Nie zrobisz mikrofonu brzmiącego dobrze, możesz natomiast zbudować takie urządzenie dla hecy. Firmy typu AKG przez lata wyspecjalizowały się w produkcji tego typu urządzeń- uwierz mi nie uda się to tobie w ciągu paru dni. Poza tym jeśli nawet posiadał byś umiejętności zegarmistrza i wiedzę metalurga jak zaprojektował byś dobrą wkładkę? Jakimi kryteriami byś się kierował by uzyskać dobre brzmienie? Konstrukcje zawodowych wkładek to pilnie chronione tajemnice.
    Oczywiście jeśli gdzieś zdobył byś wkładkę w dobrej cenie, dorobienie do niej reszty jest jak najbardziej realne, tylko pytanie gdzie ją zdobyć? Z doświadczenia wiem że w mikrofonach to właśnie wkładki są najczęstszą przyczyną uszkodzeń, automatycznie więc ciężko kupić uszkodzony mikrofon by z niego wydłubać wkładkę i na jej podstawie zrobić swój własny.
  • Poziom 10  
    mam pytanie, a takie mikrofony jak sa pokazywane na starych filmach. Takie poczatkowe? One mialy ciekawe brzemienie.. one tez korzystaly z wkladek pomiarowych? Czy one tez sa niewykonalne do zrobienia. Zakladajac, ze robie dla checy. Od czego powinienem zaczac i gdzie szukac informacji o tych wkładkach?
  • Poziom 28  
    Te stare to węglowe, ciśnieniowe(czyli dookólne), miały marne pasmo i potworne szumy. Tego też nie zrobisz w całości sam, bo jak chcesz zrobić granulat do bebechów? Realne jest zrobienie mika magnetoelektrycznego - ale tak jak Paweł mówi - co najwyżej dla checy, bo pożytku to z tego na bank nie będzie.
    Jak chcecie coś dłubać, to wkładkę (obojętnie jakiego typu by była) musicie mieć gotową. Ale producenci mików nie idioci, bebechów tego co naprawdę przydatne w studio albo na scenie - osobno nie chcą sprzedawać.
    Wkładki np. elektretowe które są na rynku to albo dook€lne albo podbarwiają jak pieron albo pasmo z brakami. Nadają się jako komunikacyjne, reporterskie itp ale nia na estradę.

Możecie oblukać monacora md-872, md-870 ale cena taka żeby przestawało się opłacać
  • Poziom 17  
    a co myslicie o yakich wlkadkach wiem ze to chinska tandeta ale czy z tego dalo by sie coś zrobic poniewaz chce nagrywac zespoly garazowe i nie stac mnie na nawet najtancze mikrofony instrumentalne. czy trodno by bylo zrobic elektronike do takiej wkladki zeby mozna bylo zrobic na tym perkusje oczywiscie bez blach?? jezeli tak to prosil bym o jakis schemacik najlepiej z wyjsciem XLR

http://allegro.pl/item229723332_minimikrofony_dynamiczne_azusa_komplet_10szt_.html
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    ja wiem ze te mikrofony to by byly slabej jakosci ale teraz jest tak ze kupujemy mikrofon za 10zl albo za 300zl bo takich w granicach 50-100zl nie ma a mnie nie stac zeby wylozyc 1500zl na zestaw do perkusji i jeszcze 1000zł na pozostale mikrofony i dlatego myslalem ze przynajmniej tomy bym mial z takich wkladek, ale skoro mowisz ze jest to nie wykonalne to bede musial kombinowac inaczej
  • Użytkownik usunął konto