Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

COMSAT MINI-grzałka?

26 Maj 2003 00:47 2307 7
  • Poziom 34  
    Mam taki problem. Satelita COMSAT MINI ma trzy lata. Po pierwszym roku całkowicie znikł obraz(śnieżył) ale tylko w jednej polaryzacji (nie pamiętam ale chyba poziomej) wymieniłem dwa kondensatory w zasilaczu. Rok temu zaczął się strasznie grzać, potem coraz częściej obraz zaczynał przelatywać. Założyłem większy radiator było lepiej.
    Po jakimś czasie znowu. Zauważyłem, że jak doginałem radiator to obraz latał lub nie, zależało od docisku. Później zaniosłem do kumpla zrobił i powiedział że był zimny lut ( ja nie mogłem go znaleźć) .
    W tym roku ma to samo. Obraz coraz częściej lata, strasznie grzeje się transformator, stabilizator 5V, duży rezystor oraz głowica, aż nie idzie go dotknąć. Wydaje mi się, że obraz lata tylko w polaryzacji h.
    Czy co roku trzeba go naprawiać? Czy tylko wymieniać kondensatory czy jeszcze coś, a może to w ogóle coś innego? Mógłby mi ktoś doradzić, bo już nie wiem co z nim zrobić.
    acula(malpa)wp.pl
  • Poziom 12  
    Wymień mostki prostownicze i kondesatory wzasilaczu
  • Poziom 19  
    Witam!
    Często zdarza się w Comsatach, że punkty lutownicze na płycie dotykają do obudowy. Jest to typowa dla nich niedoróbka (Za mały dystans według mnie). Radziłbym to sprawdzić, ponieważ objawy opisane przez Ciebie, często są spowodowane właśnie zwieraniem do obudowy.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Kondensatory już dawno wymieniłem (czekam na te na 105stopni), a diody sprawdziłem.
    Też pomyslałem, że zwiera do obudowy, ale podłożyłem kartonik i dalej grzeje się.
    Strasznie grzeje się ten duży rezystor. Zastanawiałem się nad grzaniem się stabilizatora 7805, bo prąd jest chyba za duży a na wejściu 10V. Próbowałem obniżyc napięcie ale wtedy obraz się pogarszał.
    Nawet z wyłączoną funkcją grzeje się.
    Dzięki za dotychczasowe podpowiedzi.
    PS Jak patrzę na płytkę tego szmelu to mnie odrzuca.
    Możę ktoś przy okazji podesłałby mi schemat. acula(malpa)wp.pl
  • Poziom 20  
    jeżeli masz na stabilizatorze 5V--- NAPIĘCIE 10V to niejest normalne
    wymień stabilizator...........pozdrawiam
  • Poziom 26  
    dydus al on napisal ze na wejsciu a wtakim przypadku jest wszysko ok
  • Moderator
    Zobacz na oscylu poziom tętnień jeśli jest to wywal diody , nie sprawdzaj tylko wymień , zdarza się że na mierniku są ok, a w układzie nie idą. Olek II
    Ps sprawdz czy tak samo grzeje się z konwerterem i bez.
  • Poziom 34  
    Jakieś nowe podejście!! :)
    Zaraz biorę się za lutowanie, niestety nie mam oscyloskopu po za kompem :( Ale diody są, więc dla zasady wymienię.
    Miernikiem niby były dobre :(

Też podejrzewałem konwerter ale nie ma znaczenia czy jest włączona funkcja lub konwerter czy nie.

Już zrobiłem, jeszcze raz wymieniłem cały zasilacz i nic :(
    Wydeje mi się że wina musi być jakiegoś elementu obok złącz euro