Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym sterować MOSFET w przetwornicy na UC3525A

SIEKIERA_666 26 Maj 2003 09:29 2645 4
  • #1 26 Maj 2003 09:29
    SIEKIERA_666
    Poziom 21  

Witam

Mam pewien problem i potrzebuję zaciągnąć trochu informacji.
    Buduje przetwornicę pracujacą na częstotliwości 200-250 kHz i mam pewne pytania związane ze sterowaniem tranzystorów.
    Przetwornica zbudowana jest na UC3525A i 4x IRFP460. Tranzystory mocy sterowane są transformatorkiem impulsowym na ferrycie (toroid). Pomiedzy UC3525 a transformatorkiem zastosowałem układy do sterowania MOSFET'ów TC4421 i 22.
    Pierwsze próby (mostek tranzystorowy obciążony rezystancją) przyniosły dosć marne efekty ze względu na dość znaczne grzanie sie tranzystorów. Mostek zasilany był napieciem ok 30V a docelowo ma pracować na 300V.
    Nie posiadam oscyloskopu więc nie jestem w stanie stwierdzić gdzie popełniłem bład. Wiem że przy tej czestotliwości (f=250kHz , T=4us) przekątna mostka bedzie otwarta na około 2us minus czas martwy.
    Pytanie moje jest następujące : Czy transformator impulsowy wysteruje bramke tranzystora przez całe 2us? Czy nie wystepuje zjawisko że na pięcie na uzwojeniu wtórnym (jednym z 4) najpierw osiąga określoną wartość a nastepnie gwałtownie spada. Wiem że 2us to mało, ale co bedzie w przypadku przetwornicy np. f=25kHz. Wtedy zrobi się juz 20us a transformatorek może dawać odpowiednie napiecie do wysterowania bramki tylko przez zaledwie 5us. W przypadku tyrystora takie rozwiązanie jest optymalne gdyz wyzwalany jest on impulsem.
    Czy nie lepszym rozwiązaniem bedzie zastosowanie układu 4 transoptorów. Wiem że pociagnie to za zobą znaczne koszty (oddzielne zasilanie bramki każdego tranzystora) , ale włączenie transoptora bedzie trwało przez określony czas i nie wystąpi spadek napiecia.
    Cały układ posiada oczywiście zabezpieczenia w postaci szybkich diod oraz tranzystory włączają sie w odpowiedniej kolejności (sprawdzone).

:sm19:

0 4
  • #2 30 Sie 2003 19:06
    Quebec
    Poziom 12  

Witam.
    Załatw sobie oscyloskop. Bez tego nie będziesz wiedział co w trawie piszczy. Pooglądasz oscylkiem przebiegi i będziesz wszystko wiedział co się dzieje. Taka moja rada...

Pozdrawiam.
    Seba

0
  • #3 12 Sty 2004 11:21
    grzeskk
    Poziom 30  

budowałem kiedyś przetwornicę na 3525 i IRFP460 ale do sterowanie użyłem IR2113 przetwornica ruszyła bezproblemu a to że tranzystory sie grzeją winę za to ponosi sterowanie bo włącza je równocześnie ewentualnie nie zdąży wyłączyć na czas i płyną prądy skrośne myślę, że zmniejszenie częstotliwości mogłoby pomóc. moja przetwornica pracowała na 50 kHz
    Pozdrawiam

0
  • #4 18 Sty 2009 14:34
    deksta84
    Poziom 24  

Ma ktoś schemat sterowania takowego mostka na opto??

Dodano po 2 [minuty]:

Jakoś nie widzi mi się trafek na bramkach

0
  • #5 18 Sty 2009 18:41
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Moderowany przez rubens:

Wykopaliska zamykam.

0