Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w tworzeniu zestawu domowo-estradowego

kmdg 11 Kwi 2006 18:19 1389 18
  • #1 11 Kwi 2006 18:19
    kmdg
    Poziom 11  

Jestem nowy witam wrzystkich urzytkowników forum pragne abyscie mi pomogli swojim doświadczeniem w stworzeniu sprzetu którego przeznaczeniem bedzie praca w mojim pokoju 3na3 metry oraz napedzanie wrzelakich imprezek (18stki itp). Sprzęt który obecnie posiadam to 2 kolumny(samoróbki) altonopodobne w kazdej siedzi:
    - Tonsil GDN 30/80/4
    - Tonsil GDM 16/80/1
    - 2xTonsil GDWT 9/70/1
    Oprócz tego ostatnio dokupiłem 4xGDS 30/30
    Plan Wstępny: Zbudować 4 kolumny Każda z jednym GDS + GDWT (tylko ze w hornie nie w tubce) Wymiary to połowa jednej kolumny ELtrona (chce zachowac brzmienie jakie miał eltron a w razie czego odcinac filtrem ) i tu jest pierwsze pytanie ELtron z tego co wiem strojony był na 50hz chce zastosować to samo strojenie w kazdej z nich tylko ze dwiema rurami tak więc jakich wymiarów maja być?????????
    Druga sprawa co zrobić z reszta sprzętu??? GDM napewno sprzedać ,ale co do GDN??? Do mojego zestawu brakuje dołów i to głośnych i teraz pytanie co ? Z tego co czytałem Tuba DJ Bolo jest głosna i powinna pasować do tego zestawu ale czy dało by rade ja zbudować na GDN?? Czy sprzedać też GDN i kupić STXodpowiedni do tej tuby czy może cos jeszcze innego?? CO do wzmacniacza to posiadam cyfrowy mixer z wbudowanom końcówkom mocy 2x300w RMS 4ohm i kolejne Pytanie jesli przykładowo doły by były zrobione z GDN to planował bym aby doly pracowaly na jednym wyjsciu a GDS na drugim (mixer ma osobne korektory na kazde wyjście) wtedy mugłbym korektorami odciac zbedne czestotliwosci dla kolumn ale jedno wyjscie by było obciazone 160W 4 ohm a drugie 120w 4 ohm czy nie zaszkodszilo by mu??? bo bylo by to wygodne rozwiazanie. To tyle czekam na uwagi i porady z góry dziękuje i pozdrawiam

0 18
  • Pomocny post
    #2 12 Kwi 2006 00:02
    djbolo
    Poziom 31  

Do tuby ten GDN odpada, w pierwszej kolejności za xmax. Szybko się zniszczy mechanicznie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykonać same nadstawki do basów. Nadstawki oczywiście na GDS+GDWT. Takie konstrukcje już były w DIY. Łatwo je odszukać, np. te:

:arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic303643.html
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic283659.html

Subwoofery (bo mowa o parzystej ilości) można wykonać chociażby standardowe w konstrukcji bass-reflex. Bardziej zaawansowane konstrukcje nie są chyba konieczne. Do tego w pokoju 3x3 pozabijasz wszystko co się rusza, więc pozostaje Ci stosować taki zestaw tylko w większym pomieszczeniu. Reszta zależy już tylko od zdrowego rozsądku... :)

0
  • #3 12 Kwi 2006 01:44
    Tremolo
    Poziom 43  

Nie widzę jednego monstrum 2xGDS 30/30 w pokoju, wioem bo raz przesłuchałem na zapleczu na 20 watach i uszy bolały.

Tonsile o ile ładowac na estrade niskotonową to zaczynają się od 300-500 zlotych www.protonsil.pl sa to głośniki z odlewanego aluminium za kupe forsy.

Taniej dostawiesz powiedzmy GDN 38/300 z STX co by się nadało na imprezki.

Jesli chodzi o domek i 3 metry. To będziesz miał już dość już na ułamkach watów. Jesli chodzi jednak o duże zaludnione przestrzenie (duże sale) okaze się że mocy nigdy za wiele. Zwłaszcza, że już same nadstawki sa kolosalne.

0
  • #4 12 Kwi 2006 10:34
    kmdg
    Poziom 11  

Jakim filtrem odciąć GDWT??? Jakich wymiarów zastosowac 2 rury aby nadstawka byla strojona na 50hz????DAwac do nadstawek wytłumienie czy obejdzie sie??? I co wkoncu z tymi dołami czy dwie tuby Dj bolo dadza rade z 4 nadstawkami na gds (mowa o imprezach) ?? bo GDN niezaleznie w czym to raczej bedzie mało :( aha czy gdn nada sie na suba do auta:)????????? Czekam na wasze propozycje

0
  • #5 12 Kwi 2006 10:56
    micho a
    Poziom 35  

jesłi masz gdwt i łaczysz z gds to warto ciąC bardzo wysoko 6-7khz wtedy nie musisz dawać żarówki i gdwt pracuje w komfortowych warunkach ......

ja na twoim miejscu bym tych kolumn nie ruszał z tego co czytam to są to bardzo dobre kolumny dosyć głosne na prawie najlepszych domowych tonsilach tylko dobudował 2 eltrony i po sprawie

w eltronach gds dał szeregowo i teraz jeśli masz amplmikser styereo to na 1 kanał 1 twoja na gdn i eltron równolegle (bedziesz miał 120wat 4om) i te twoje kolumny na gdn z 1 strony pokoju eltrony z drugiej ......

wydaje mi sie że to na domówki spokojnie wystarczy (skoro w wielu szkołach 2 eltronami i eltronem 100U nagłasnia sie sale ginmnastyczne i natęzenia wystarcza czzasem do techno troche basu brakuje no ale sala ma ze 100mkw przeciętna :D)

0
  • #6 12 Kwi 2006 13:24
    djbolo
    Poziom 31  

Nadstawki nawet pokusiłbym się o zamknięte. One niech sobie pograją od 90-100Hz, niżej nie muszą. Tuby na sam dół, ale tylko gdy będzie to duża sala, dwie sztuki powinny wystarczyć. No oczywiście zależy to też od tego jaka to sala i jaki jej "stopień wypełnienia" :wink:

0
  • #7 12 Kwi 2006 16:12
    kmdg
    Poziom 11  

Zamiast 2 eltronów wole 4 mniejsze kolumny łatwiej ustawic i lepsze w transporcie i czasami beda musiały zagrac same dlatego chce je w BR i zestrojic na 50hz (jak w eltronach) tylko nadal nie wiem jakimi tunelami ??? chce zastosowac 2 tunele ze względów estetycznyh czy nikt nie wie jakie zastosowac??? kolejna sprawa w jazki sposób odciac te GDWT?? podejrzewam ze kondenstatorem ale jakim?? a co do tych samoróbek to napewno je rozmontuje go GDWT leca do kolumn z GDS, GDM sprzedam bo bezsenswone bylo by trzymanie ich w zestawie gdzie ma sie 4 GDS a z GDN zrobie 2 suby aby narazie wspomagaly GDS az do czasu uzbierania srodków na 2 tuby DJ bolo a potem podejrzewam ze poleca do samochodu jak sadzicie??

0
  • #8 12 Kwi 2006 17:04
    Tremolo
    Poziom 43  

No to robisz 4 mniejsze kolumny zamknięte.

poczytaj o programach do obliczania zwrotnic. prostym wzorem można wyliczyc taki kondensator. Ma być to kondensator o dielektryku stałym. Reszta to wyliczenia. Powinieneś sam je znaleźć kondensator = 1/(2pif Z) w Faradach, gdzie pi=3,14159265 jak wiadomo f= cięcie proponowane (np 6..7kHz) Z impedancja glośnika lub głośników wpietych w jakims układzie zastepczym do glośników.

0
  • #9 12 Kwi 2006 18:40
    djbolo
    Poziom 31  

:arrow: kmdg - zrób obudowy zamknięte. Lepiej skupić się na natężeniu dźwięku, niż na zejściu. Zejściem zajmą się subwoofery. Właśnie lepiej, by kolumny na GDS były odciążone od basu.

0
  • #10 12 Kwi 2006 22:28
    kmdg
    Poziom 11  

Tremolo: czyli przy głosniku 8ohm i cieciu 6khz ma byc kondensator 150,7964472 F?????????
    Dj bolo : Chce je zrobic w Br na 50hz aby czasami mogly grac same np w mojim pokoju(nie beda katowane będa sobie cihutko grały) a w razie wyskoku na impreze byly by ciete filtrem a otwory zatkane czy to jest zły pomysł??? jesli nie to jakie te rury maja byc???? skoro eltron mial 150L to u mnie jedna paka bedzie miala 75l a bardzo zalerzy mi na 2 tunelach bo jednak to bedzie stalo w pokoju i wygląd jest dla mnie wazny

0
  • #11 12 Kwi 2006 22:54
    djsuchy
    Poziom 20  

wiatm. tak jak mówią koledzy gds do zamkniętej. co do gdn'ów możesz zrobic sobie psełdo sub na początek mam na mysli jeden sub w którym będą 2x gdn a potem jak dozbierasz keszu to ten sprzedasz i zrobisz np te tuby albo br na gdn 38/3004/ae STX'a

pozdr
    djsuchy

0
  • #12 12 Kwi 2006 23:11
    KaW
    Poziom 34  

mysle ze do pokoju 3x3 wystarczy sub +1 lewy+1prawy +1tyl+1przod

-te strojone itp bija na glowe filtry na dwoch-trzech wzm operacyjnych

-poza tym szkoda pieniedzy na podwojne basowe glosniki do kolumn
    skoro i tak czlowiek nie jest w stanie rozroznic kierunku w basach -doslownie jest gluchy w stereo basach.

cos co robilem melomanom to adaptacje ich radiosprzetu -przez uzupelnienie do suba - zostawaly im oryginalne kolumny jakie juz wczesniej mieli -w srodek wkladam filtr do suba- a klient na wyjscie tego filtru wlaczal co chcial-np wzmacniacz mono /w mostku/ 100W ..BO lubil filmy grozy ...

0
  • #13 13 Kwi 2006 00:47
    kmdg
    Poziom 11  

Mam wielka prośbe aby kazdy kto sie wypowiada przeczytał wrzystko co jest u góry napisane bo przy niektórych wypowiedziach mam wrażenie ze ktos sobie wiekszość ominoł. GDS będa siedziały w kolumnach BR strojone na 50hz i tak beda grały w mojim pokoju podczas cichego słuchania a w razie wypadu na impreze wyloty zostana zatkane ZROBI SIE OBUDOWA ZAMKNIĘTA i bedą odcinane filtrem lub korektorem a teraz konkrety na którcyh mi najbardziej zalerzy
    - jakich wymiarów maja byc 2 tunele do kolumn na gds (75l) aby im dac strojenie 50hz???
    -jaki kondensator na GDWT czy ten co obliczylem czy inny??
    - Z GDN narazie zrobie dwa Suby które na poczatku beda wspomagały GDS a potem poleca do samochodu (gdy dorobie sie 2 tub DJ bolo) i teraz czy macei jakies pomysły na te suby?? cy zbudowac do nich coss nowego czy moze zostawic w tych budach altonopodobnych tylko odpowiednio zestrojich wygluszyc i zatkac dziury po GDM i GDWT zalerzało by mi w sumie na bezkierunkowosci subów gdyż na srodku pokoju powstaje luka w niskich tonach i prosze brac po uwage ze potem te 2 suby poleca do bagaznika samochodu z góry dziekuje i pozdrawiam

0
  • #14 13 Kwi 2006 12:18
    djbolo
    Poziom 31  

No ale jeśli masz zamiar zatykać BR, to nie ma sensu, żeby był z przodu, bo jak to będzie wyglądać...? Lepiej już dać z tyłu. Na GDWT sam kondensator nie starczy - poszukaj programu zwrotnice.exe, kiedyś go zamieszczałem, można tam obliczyć taką zwrotnicę np. 2 czy 3 rzędu.

0
  • #15 13 Kwi 2006 12:24
    kmdg
    Poziom 11  

Tunele będa zprzodu ;) mam juz patent na zatkanie tego i zeby to wygladalo fajnie ;) jak skoncze to przedsatwie wrzystko w DiY ale jak z tymi tunelami czy naprawde nikt nie wie jakie dac????????? i czy zna ktos jakis ciekawy projekt w którym mugłbym zastosowac GDN??

0
  • Pomocny post
    #16 13 Kwi 2006 14:15
    djbolo
    Poziom 31  

Pudło 75 litrów, strojone na 50Hz powinno mieć 2 otwory BR o średnicy 7cm i długości 7cm, lub średnicy 10cm i długości 17cm.

0
  • #17 13 Kwi 2006 14:40
    agaudio
    Poziom 21  

Kondensator co wyliczyłeś wg.podanego wzoru to ma być około 1,5uF /dane podstawiałeś w niewłaścwych jednostkach/Gdsy ciągną wysoko i w dodatku są 4 Ω a wysokotonowy ma 8 Ω więc trzeba to sprawdzić praktycznie czy tych wysokich będzie wystarczająco czy może się okazać że trzeba dać newielkie tłumienie.Zdarza się ,że do gdsa gdwt puszczają tylko przeez 1 uF więc wychodzi to okolo 7,5 kHz 6dB/okt.

Jak zamknęta to trzeba ją dobrze upchać w środku a jak tunele to skromnie więc to co Ty wymyśliłeś z tym zamykaniem tuneli nie wiem czy Ci wypali bo jak dobrze wiesz z tego głośnka i tak basu nie będzie gdyby nawet tunele były ze złota.

0
  • #18 13 Kwi 2006 15:17
    kmdg
    Poziom 11  

CO do basów w GDS to poweim tylko tyle ze bardzo duzo sprzetów z media marktu chcialo by miec taki bass:) ja wsadzilem jednog w bass reflex i w mojim pokoju bylo duzo basu przyznam ze pod tym wzgledem gds mnie maxymalnie zaskoczyl wiec przy 4 bedzie fajnie :) ja mysklałęm ze wogule nie bedzie oddawał basu (zreszta to jest pojecie wzgledne jak dla mnie to one maja bass)

czyli 1,5Uf to zle rozwiazanie?? spróbuje cos wywnioskowac z programu o którym napisał dj bolo chyba ze ktos mi tu podpowie jaki dac :P aha i jak jest z tymi zarówkami dawac na zabezpieczenie czy nie??

0
  • #19 13 Kwi 2006 20:44
    PZ IX
    Poziom 32  

Co do tego pokoju 3x3 metry to już po 2x5W byś miał dosyć. Sam tego doświadczyłem. Co prawda prawie bez basu i 2x4W, ale nieźle pogwizdywało mi po uszach.

0