Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny programator i Asembler pod MS-DOSa

11 Kwi 2006 18:28 1460 10
  • Poziom 15  
    Witam!

Mam starego kompa ( 386 ) i chciałbym z niego zrobić "Prywatne centrum programowania kontrolerów" ;) i zaczynają sie moje pytania:

1. Czy istnieje programator, prosty ( w zależności od innych proponowanych ) i przedewszystkim SPRAWDZONY, który byłby w stanie zaprogramować uP firmy Atmel, dokładnie 89c1051, 89c2051 lub 89c4051 z poziomu dosa?

2. Jakie programy musiałbym mieć ( nie licząc Turbo Asemblera )

3. Najpotrzebniejsze informacje dotyczące programowania z poziomu dosa

4. Oraz jakieś rady lub doświadzczenia.

Z góry dziekuję za pomoc i liczę, że mi pomożecie!
  • Poziom 23  
    programator?? jedyne co mi przychodzi na myśl to AVT320 tylko ze nie prosty. kompilator pod 8051. w latach 98 w edw był kurs asm na 8051 i tak był kompilator który współpracował pod dos-em ( sprawdzone na 486 33MHz). jeśli chcesz go przetestować to podeślij maila. pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    W kursie programowania ATmega8 na stronach www.patron.net.pl jest wzmianka że program AVRDude (sterujący programatorem) można obsługiwać z linii poleceń. Czyli powinien działać z poziomu DOS-a.
    Może jednak warto spróbowac odpalić na tym kompie jakieś okrojone Win98 ?
  • Poziom 22  
    Witam
    Asembler http://www.fortech.lo.pl/ przykładowy co do programatora to pierwszy jaki znalazłem na stronie http://bc107.republika.pl/ osobiście nie działałem z nim, ale może się nada :D możesz także poszukać noty ze strony atmela doc0285.pdf gdzie opisuja programator zreszta bardzo podoby to ATE-2000. Na stronie atmela znajdziesz także symulatory procków po dosa.
    Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam
    http://sklep.avt.pl/go/_info/?id=14297&sess_id=29d4ddbecc121f5abdaa135de73ad679 ten programator powinien dać się obsługiwać. Podłączył bym kabel pod terminal i zobaczył w jaki sposób się komunikują. Jeżeli komunikacja będzie wyjątkowo upierdliwa to przerobić program i programować można będzie komendą copy. Problem był by ze zgrywaniem programu z procesorka do komputera ale można napisać program w basicu coby odczytywał z procka i zapisywał w pliku. A może http://www.progstar.com.pl/combo3/#download to się nada :D
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    No, takie "kombajny" nie są mi potrzebne. Zapewne działają i są kompatybilne z prawie każdym sprzętem. Jednak nie o tomi chodzi. Wcześniejszy programator, którego dałem link jest faktycznie prosty i do tego można programować w DOSie :)

Zapewne zastanawiacie się dlaczego chcę pisać po tak archaicznym kompem :) Można uznać to za mój mały kaprys i oszczędność decybeli i prądu. Aż łezka się w oku kręci, jak to kiedyś było...
  • Poziom 42  
    tombus napisał:
    Można uznać to za mój mały kaprys i oszczędność decybeli i prądu.
    Marnotrawstwo czasu (nie można używać kopiuj wklej), brak ergonomiki (ciężko na ekranie zmieścić kilka plików jednocześnie, nie można mieć w tle uruchomionego programu do programowania, terminala szeregowego, przeglądarki www), rozrzutność papieru (trzeba mieć wszystkie dokumentacje pod ręką na papierze, bo nie można mieć otwartego PDFa w tle). Osobiście uważam za zły pomysł.
  • Poziom 22  
    Witam
    Z gustami się nie dyskutuje :D . Autor postu na pewno ma świadomość ograniczeń jakie wystąpią w czasie pracy na tym sprzęcie. Ja sam dawno, dawno temu pisałem sobie na komputerze przenośnym 286, przerobiłem programator ATE-2000 coby działał na porcie LPT jednokierunkowym, a obok miałem wypasione P100 z windą i możliwość wygodnej pracy. Tak poprostu dla sportu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Dzięki serdeczne. Co do mojego kaprysu, to jak kolega napisał, jestem świadomy utrudnienia i małej ergonomii. Jednak do napisania jakiegoś małego prgoramu wystarczy. Jest to też dla mnie forma nauki. Kiedyś pracowałem na NC i DN i nie jest mi straszny DOSowe środowisko.