Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor podpięty pod PC buczy....

11 Kwi 2006 23:18 3369 35
  • Poziom 23  
    No więc sprawa wygląda tak. Najpierw komp był podłączony do gniazdka 220V bez uziemienia. Było ok ale przy podłączaniu czego kolwiek do PC waliły iskry jak przez przypadek dotknąłem do obudowy wtyczką. Mam w mieszkaniu instalację 2 kablową to znaczy bez uziemienia. Postanowiłem kompa przynajnmniej "uzerować" to znaczy podpiąć bolec uziemiający pod zero w gniazdku. Teraz iskier nie ma, ale mam podłączony TV pod k. graficzną i teraz jak tylko sie go właczy to słychać buczenie, nie ważne czy na antenie czy na AV. jeżeli odłączy się od niego kabel wideo to buczenie przesuwa się do toski która też jest podpieta pod tego kompa. Co mam robić?? Jakiś filtr czy coś czy po prostu wywalić zwore między zerem a uziemieniem??
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam

Odłączanie zerowania to ryzyko porażenia. Jeżeli komp i TV podłączone są do różnych gniazdek to może się tworzyć pętla masy. Najprostsze rozwiązanie to odłączyć masę przewodu łączącego komp i TV przy jednej z wtyczek.

Pozdrawiam Jarek
  • Poziom 23  
    TV jest połączony z kompem przez kabel chinch-chinch. Z twojego posta wynika że mam w jednej z wtyczek odłączyć mase?? To jak sygnał będzie szedł po samym plusie?? Nie słyszałem o takim patencie. No dobra spróbujemy... :)
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    witam zrób normalną instalacje nie wolno podłączac kołek zerujacy pod zero fazowe grozi to porażeniem szybciej niz bez zerowania . spróbuj odwrotnie podłączyc wtyczki w gniazdku . pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Nie masz racji BHenryk !
    Właśnie tak wykonuje się zabezpieczenie przed porażeniem przy instalacji dwuprzewodowej !!!!!
    Bo : jeśli pojawi się napięcie na obudowie jakiegoś urządzenia(które podłączone jest do zera roboczego) to popłynie prąd zwarcia , który spowoduje zadziałanie bezpiecznika i natychmiastowe odłączenie zasilania !!!!!
    Radzę trochę poczytać o wykonywaniu instalacji , a dopiero potem udzielać porad !!!!
    Jeszcze do autora :
    możesz w celu uziemienia podłączyć obudowę komputera z jakimś metalowym elementem ,które ma bezpośrednie połączenie z ziemią np. metalowa instalacja wodna lub grzewcza (jeśli mieszkasz w bloku , to powinieneś wystąpić o zgodę o podłączenie się do takich elementów)
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Miałem ten sam problem .U mnie wygląda to tak : wzmacniacz połączony z komputerem , tunerem sat , i telewizorem . Dodatkowo kablówkę mam podłączoną do karty TV komputera.Burczenie występowało jak słuchałem muzyki z tunera sat.Komputer uziemiony.Problem rozwiązałem podłańczjąc przewód PE(bolec) pod ekran kabla antenowego przy gniazdku antenowym.Dodatkowo pozbyłem się małych iskierek jak podłańczałem antene do telewizora czy do karty TV.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    przepisy zabraniają jednoczesnego zerowania i uziemiania.podłącz antenę kablową poprzez separator,ponieważ buczenie powodowane jest przez różnicę potencjałów masy anteny i masy komputera.
  • Poziom 23  
    Po pierwsze chyba nie wolno uziemiać czego kolwiek do instalacji wodnej. Takich sytuacji własnie nie lubie każdy mówi co innego, a ja nie wiem co robić. A co to separator?? bo chyba nie to samo co rozdzielacz. Zastanawiałem sie jeszcze nad uziemienem kompa do futryny drzwi ale to już chyba ostateczność.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    W moim budynku jest instalacja 2 przewodowa czyli L i N , jednak ja mam w domu zrobiony podział na osobne N i PE w skrzynce bezpiecznikowej. Skrzynka z kablówki jest uziemiona pod N (zajrzałem do niej), ale na długości kabla antenowego robi się róznica potencjałów , tak więc u siebie w domu dodatkowo uziemniłem ten kabel.
  • Poziom 23  
    Janren to co mam wywalić tą zwore między 0 a bolcem?? Jak jej nie było to nic nie buczało, za to były iskry prz podpinaniu czego kolwiek do wzmaka PC czy TV.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    zworę zostaw ,gniazdo do komputera musi bć zerowane.kup separator albo podłącz do masy komputera ekran kabla antenowego.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Jak podłączysz ekran do masy komputera to tak samo jak byś podłączył do bolca , bo masa komputera to jest bolec we wtyczce:D
  • Poziom 23  
    Czyli dać kabel między obudową kompa a ekranem kabla antenowego??
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    tak możesz zrobić.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Dla wszystkich zainteresowanych - sposoby wykonywania instalacji elektrycznych , a przede wszystkim wykonywanie uziemień , zerowań i połączeń wyrównawczych - radzę poczytać !!!!!!!!!!!
    Cytat:
    Po pierwsze chyba nie wolno uziemiać czego kolwiek do instalacji wodnej.
  • Poziom 23  
    No tak ale jak połącze mase anteny z obudową pc, to jeżeli pojawi się jakieś napięcie na obudowie to prawdopodobnie pójdzie też po rozdzielaczu do innych TV. Mam racje?? Chyba wywale tą zwore, będzie jak wczesniej i nie będzie zadnych problemów.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Witam zyję dosć długo na świecie ole uziemnianie do przewodu zerowego zawsze było zabronione prosty wniosek instalacja doprowadzona do budynku to cztery przewodyR S T i O jeżeli fazy sa rownomiernie obciazone to na przewodzie o płynie prad 3X faza styki sa konserwowane przez energetykę od 7 bolesci zwiększemnie oporustyku powoduje pojawiwnie sie napiecia na przewodzie zerowym i o skutkach nie trzeba już pisac nawet w polsce zdazają soę kamikadze piszac o inst uziemiajacej miałem na muśli normalna inst a nie jakies rury wodne czy co pozdrawiam .
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Nie powinno sie tak dziać ale w moim przypdku wystarczyło wyciągnąć wtyczke antenową od kablówki pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    :arrow: BHenryk
    Jeśli 3 fazy obciążone są równomiernie to w przewodzie zerowym prąd nie płyie. A co do styku zerowego to masz rację. Jeżeli obciążenie jednej fazy jest duże to na przewodzie zerowym pojawi się jakieś napięcie.[/quote]
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Panowie !!!!!
    Jeszcze raz namawiam do przyjżenia się plikowi , który zamieściłem wyżej !!!!!!!!!!!!
    Napięcie - to różnica potencjałów na dwóch punktach (przewodach) !!!!!!!!!!!!
    Radzę zapoznać się z terminami : prądy wyrównawcze, zerowanie , uziemianie, wykonywanie połączeń wyrównawczych !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    No i zasada zadziałania poszczególnych zabezpieczeń (zanim zaczniecie udzielać porad )
    j(o)zek napisał:
    :arrow: BHenryk
    Jeśli 3 fazy obciążone są równomiernie to w przewodzie zerowym prąd nie płyie. A co do styku zerowego to masz rację. Jeżeli obciążenie jednej fazy jest duże to na przewodzie zerowym pojawi się jakieś napięcie.
    [/quote]

A! I jeszcze jedno: nie wiem czy znacie nowe prawo energetyczne , ale wnim powiedziane jest ,że obecne instalację wyposażone są w przewód neutralny-ochronny do którego podłącza się wszystkie metalowe rzeczy np. w łazience wannę itp.
    Czy nadal twierdzicie , że nie podłącza się takich zeczy do uziemienia ?
  • Poziom 23  
    U mnie jak sie odłączy kabel od anteny (kablówki) to TV buczy jeszcze głośniej. Czyli co ja mam teraz robić, bo koledzy tylko sie sprzeczają czy sie robi tak czy inaczej. Mnie nie interesują standardy i inne sprawy ja chce konkretnego rozwiązania zadanego problemu.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    gen999

twój problem; jak rozumiem ; rozpoczął się z chwilą podłączenia zerowania ochronnego do roboczego . Problem ten dotyka takiego zagadnienia jakim jest powstanie prądów wyrównawczych powodowanych przez powstanie asymetri napięć w sieci .
    Moja rada : albo usuń zworę w gnieździe i wykonaj doziemienie metalowych części takich jak obudowy lub pozostaw zworę i również wykonaj doziemienie , które powinno spowodować zneutralizowanie prądów wyrównawczych do ziemi , a dodatkowo podniesie poziom bezpieczeństwa przeciwporażeniowego w momencie utraty ciągłości przewodu netralno-ochronnego w przypadku wystąpienia przebicia na obudowie .Przy dodatkowym uziemieniu w trakcie przebicia do obudowy dojdzie do wystąpienia dużego prądu zwarciowego , co w konsekwencji doprowadzi do zadziałania zabezpieczeń nadprądowych i natychmiastowe wyłączenie zasilania .
    Pozdrawiam!
  • Poziom 23  
    A czy separator może załatwić sprawę?? Jeżeli nie to jutro wywale tą zwore i będzie spokój. Jeżeli tak to jutro postaram sie go znaleść w sklepach. pozdro
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Może najpierw opisz dokładniej, jak to masz podłączone?
    Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem:
    - TV służy Ci do oglądania filmów z komputera?
    - "buczy"w głośniku TV. Dźwięk do TV bierzesz z wyjścia karty dźwiękowej? Jak w takim razie masz podłączoną Toscę? Też do tego samego gniazda dźwiękówki? Czy może obraz puszczasz na TV a dźwięk tylko na Toscę, a zakłócenia w TV występują, mimo że masz tylko podpięty kabel video?
    - czy Tosca też jest podłączona pod gniazdo antenowe kablówki?
    - Czy masz pod ten cały zestaw podłączone jeszcze coś? Jakiś magnetowid, DVD itp? Czy obudowa Toski ma jakieś połączenie z czymś co może być uziemione - jakiś inny sprzęt, antena? To samo pytanie dla komputera?
    Może narysuj choć schematycznie ten układ połączeń.
  • Poziom 23  
    Całe podłączenie wygląda tak: Z kompa wychodzi kabel audio na dwa chinche i jeden na video. Video idzie do TV, audio do magnetofonu i przez niego do toski (aktualnie zamieniłem sie na rodmora i audio idzie od razu do niego). Do TV jest podłączone Video z PC, i kablówka (do toski też idzie kablówka). Teraz jest taki numer że: jak załącze TV i wtyczka wideo od PC nie jest podpięta to Tv działa normalnie, ale za to wzmak buczy. Z kolei jak wt. Video jest podpięta to TV buczy, wzmak też ale znacznie ciszej(ale tak zawsze było). Co za głupek kładł tą instalacje, nie można było jeszcze uziemienia podłaczyć ??
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    prądy wyrównawcze.......
    asymetria prądowa w sieci...........
    ale to już mój ostatni post
    gen999 zacznij coś robić ............
  • Poziom 23  
    Wywale zwore i będzie spokój...
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Może, zanim ... jeśli jeszcze tego nie robiłeś - oczywiście.
    Rozłącz tę pajęczynę jeszcze raz, zrób zworę na czinczu audio w TV oraz w gniazdach antenowych obu odbiorników i, po kolei:
    - podłącz kabel 1
    - wyjmij zworę 2
    - podłączaj kolejno kable 3 - 5, wyjmując też zwory z gniazdek antenowych.
    Obserwuj, kiedy pojawi sie przydźwięk.
    Tak w ogóle, to dziwne, że nie mając podłączonego kabla audio, w TV słyszysz przydźwięk. Może to pośrednio wina samego telewizora? Bezpośrednia przyczyna leży chyba rzeczywiście w obwodzie, jaki stworzyłeś, łącząc obudowę PC (masę układu) z zerem sieci, bo ta jest już podłączona do masy kablówki, która też gdzieś tam jest z tym zerem zwarta. Jeśli obwód masy i zerowania kablówki ma małą impedancję, a impedancja przewodu zerowego sieci między Twoim mieszkaniem i transformatorem w podstacji jest duża (np. kiepski styk gdziekolwiek po drodze, cienki przewód) albo też moc pobierana w tej gałęzi sieci jest wysoka, to przez połączenie z kablówką stworzyłeś dodatkową drogę dla spływu prądu sieci do podstacji. Prąd ten w przewodzie antenowym moduluje sygnał, który dostaje się do wejścia antenowego. Samo wyjęcie wtyczki kablówki z TV, przy silnym sygnale w gniazdku, mogło nie wyeliminować problemu. Poza wyłączeniem wtyczek z obu odbiorników, usuń je także z gniazd kablówki i odsuń od nich dość daleko. Jeśli przydźwięk pokaże się po podłączeniu choćby jednego kabla do kablówki, zastosuj te separatory na obu kablach.
    Co do iskrzenia, kiedy dotykałeś wtyczką do obudowy. Jego przyczyną były kondensatory filtru zasilacza w PC, które dawały ok. 115V na obudowie (oczywiście, jeśli to iskrzenie nie było zbyt silne, w przeciwnym razie uszkodzony masz zasilacz). Teraz to napięcie zwarłeś do zera sieci.