Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Walkie talkie kontra złodzieje

Artekw 26 May 2003 17:43 10017 36
Optex
    Artekw
    Level 12  
    Witam wszystkich. Ostatnio nasunął mi się ciekawy problem do rozwiązania. (Jak się nasunął to się domyślcie) Według mojej koncepcji inwestując w bazarowe walkie talkie, czujkę ruchu, oraz w układy do kodowania i odkodowywania DTMF, powinno mi się udać zbudować linię łączności radiowej informującą mieszkających o ok 0,5 km sąsiadów, że w moim domku letniskowym jak co roku grasują złodzieje. Bardzo bym prosił o komentarze bądź to potwierdzające moją teorie lub też sprowadzające na ziemie, w właściwie pod ziemię z 0,5 kilometrowym kablem. Największą moją wątpliwością jest kwestia, czy takie zwykłe chińsko-jakieśtam walkie talkie zapewni w miarę sensowny zasięg takiego urządzenia.
    Pozdrawiam.
    Artek
  • Optex
    Lukalago
    Level 26  
    a moze łatwiej dialer telefoniczny i czujka PIR. Albo jakiś tel komórkowy + przystawka do komunikacji z telefonem i PIR.
    jarosti
    Level 11  
    Witam

Jeżeli miałbym coś proponować to jest taka firma http://www.keratronik.com.pl/, która robi moduł współpracujący z telefonami ERICSSON (A1018, T10, T18, A2618, A2628, T20, T28, R310) posiadający 8 wejść alarmowych. Pobudzenie wejścia powoduje wysłanie SMSa o treści wcześniej zaprogramowanej na ustawiony nr telefonu.
    Sam moduł ma wymiary ok. 5x4 cm i posiada na pokładzie AT89c52 i może być zasilany nawet bezpośrednio z telefonu (sprawdzone).

To prawda, że to są jakieś koszty - sam moduł to ok. 150zł, jakiś eryk to kilkadziesiąt zł no i jakiś najtańszy abonament z dowolnej sieci.

Sprawdzone - działa świetnie od ponad roku.

Widziałem coś podobnego na allegro tylko innej firmy, też za ok. 150zł.

Pozdr
    Artekw
    Level 12  
    No tak, z tym dialerem też na początku kombinowałem, ale wątpie żeby tepsa doprowadziła mi telefon na działke. mimo wszystko dziękuję za szybką reakcję. Co zaś się tyczy telefonu komórkowego to koszt może się radykalnie zwiększyć ponieważ osoba która miałaby odebrać sygnał również musiałaby posiadać telefon komórkowy (oraz umieć go obsługiwać), a ja niestety nie jestem na tyle zamożny aby fundować telefony dla rolników.

:arrow: Dla Oldkinga:
    W sprawie zasięgu zwyczajnych najtańszych chińskich walkie talkie to masz rację, ale przecież niebyłbym sobą gdybym ich nie otworzył i co nieco nie pozmieniał. Zacznijmy od anteny, która w tym systemie nie musi być teleskopowa (jak w oryginale) ale może to być porządna antena wystawiona gdzieś na dachu.
    A jeśli chodzi o moc nadajnika to fabrycznie wacha się ona zdaje się w okolicach 10 mW. Nie powinno być problemu ze zwiększeniem jej do powiedzmy 0,5W, a to powinno drastycznie polepszyć zasięg.
    No i ostatnie przemyślenie : Kolega wybił mi z głowy użycie DTMFa, ponieważ sygnał mógłby ulec takim zniekształceniom że niebyłby czytalny. znacznie lepiej poradzi sobie z tym modulacja jedną konkretną częstotliwością.

pozdrawiam
    Artek

Scalone posty-8 minut
    jamzy
    Level 17  
    Witam
    A zamiast Walkie Talkie nie lepiej zastosować radiotelefony PMR na 446 MHz ?? ( moc 0,5 W i nie potrzeba żadnych zezwoleń ). Trzeba by dobudować jakiś układ który wysyłał by odpowiedni ton w razie włamania. Radiotelefony takie można kupić za 100 zł jeden, a ich zasięg w otwartej przestrzeni dochodzi nawet do 5 km, w terenie zabudowanym jest gorzej ale 1 km powinno być.
  • Optex
    Artekw
    Level 12  
    Będę ci wdzięczny jak podasz mi miejsce gdzie można dokonać takiego zakupu. Ja znalazłem najtańsze po 175pln.
    Pozdrawiam
    Artek
    szogun
    Level 23  
    Proponuję prosty nadajnik ukf z generatorem mcz.
    u rolnika radio ukf z ogranicznikiem szumu np. na TDA7010.
    Proste i tanie.
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    :arrow: A nie lepiej CB radio :?:

:idea: Widziałem u człowieka jak zrobił sobie taki alarm
    i to jeszcze z podsłuchem :!:
    Artekw
    Level 12  
    No cóż. na razie poeksperymentuje z Walkie Talkie. Nieduży koszt więc jak się coś zepsuje to nieduża strata. Dzisiaj widziałem w kerfurze komplet za 22,90. Mam nawet jakiś scemat podobnego W-T. Jak coś z tego wyjdzie to podzielę się refleksjami (jak nie to też się podzielę).
    Pozdrawiam
    Artek
    szogun
    Level 23  
    Komplet z kerfura mają dzieci kuzyna.Zasięg 20 m. o ile po drodze
    nie ma ściany.Starsze na bazarach były dużo lepsze.
    Kizio
    Level 12  
    najlepsze w-t to były takie sprowadzane przez ruskich(chyba takie czarne z aluminiową anteną i naklejka z jakimiś napisami)miały zasięg do ponad 150m a jak zmieniło sie antene na jakąs większą to nawet niosło 500m i to poważnie używałęm z ich do łączności z kolegą
    andmak
    Level 14  
    A może spróbować z dzwonkiem bezprzewodowym.Dorobiłem do nadajnika i odbiornika antenki i zabezpiecza mi samochód na ok 500m.W brew pozorom niektóre bez przerobienia mają spory zasięg ok 200m.Pozdrawiam Andrzej.
    Andrzej_H
    Level 13  
    Witam kolegów elektroników. Na złodzieji lub złodziejaszków nie ma lekarstwa - to problem społeczny a nie sygnalizacji włamania. Lepiej po prostu zostawić drzwi otwarte a domek pusty, przynajmniej nie będą zmuszeni wyłamywać zamka. Natomiast gdy sie spostrzegą ża ktoś ich namierza to po prostu spalą domek i po zabawie - taki jest nasz piękny kraj.
    Pozdrawiam - Andrzej
    krzusztof
    Level 11  
    A może spróbuj z telefonem komórkowym, znajdź jakaś padlinkę np. Ericson T-10 taki żeby miał dwa przyciski włącz i wyłącz włóż mu jakąś kartę z popa czy na abonament za 10 zł wyłącz pocztę głosową w swoim normalnym telefonie w tamtym ustaw swój nr jako wybierany i nie włączaj blokady przycisków, następnie a może wcześnie rozkręć go i pod ścieżki przy przycisku połącz wlutuj dwa przewody tak żeby zwarcie ich włączało wybieranie numeru do tych przewodów podłącz czujkę ruchu obojętnie jaką tylko taką co by posiadała przekaźnik włączający-zamykający obwód przy uruchomieniu no oczywiście musisz wymyślić zasilanie mała bateria 9v starczała na dwie nocki to malo ale akumulatorek motocyklowy pewnie na wieki.po włączeniu czujki zamyka się obwód i włącza wybieranie numeru po czym dzwoni twój telefon komórkowy i widzisz numer telefonu alarmowego dajesz rozłącz i i po chwili o ile nikt nie stoi pod czujka znów będzie działać. Tak w ogóle to mam zmontowany taki układ i zdał rezultat zatrzymałem włamywacza do kiosku- jak chcesz to Ci go mogę sprezentować nawet z kartą w zamian potrzebuję urządzenia podsłuchowego mini nadajnik pracującego w pasmie 2m o zasięgu w terenie zabudowanym powyzej 200m Krzysztofbielsko(malpa)interia.pl
    Qdlaty78
    Level 12  
    Sorry ale dzis ci schemaciku nie podesle.. Jutro go dostaniesz w formie papierkowej. Przy okazji.. Mam schemat nadajniczka na UL1321 jest bardzo prosty i dziala na 27MHz..
    brombal
    Level 19  
    jamzy wrote:
    Witam
    A zamiast Walkie Talkie nie lepiej zastosować radiotelefony PMR na 446 MHz ?? ( moc 0,5 W i nie potrzeba żadnych zezwoleń ). Trzeba by dobudować jakiś układ który wysyłał by odpowiedni ton w razie włamania. Radiotelefony takie można kupić za 100 zł jeden, a ich zasięg w otwartej przestrzeni dochodzi nawet do 5 km, w terenie zabudowanym jest gorzej ale 1 km powinno być.

witam
    ja rowniez polecam ten sposob sam kupilem takie radio z allegro po 80 /szt
    i jedyne co musisz zrobic to wysterowac jakis piszczyk i w radio ustawic vox
    i masz po klopocie jesli bedzie dzialal piszczyk w okolicy mikrofonu to vox automatycznie zalacza nosna i masz gotowy uklad a na zadupiu raczej czestotliwosc nie bedzie zajeta sam robie to wlasnie w taki sposob na badziewnych radio FIRST i jest ok
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    jesli chodzi o zlodziei t czesto jest tak ze jak zastana dome pusty to wtedu moga sie w*** (czyt. zdenerwowac) a wtedy to masz po domku
    :((
    Artekw
    Level 12  
    Dzięki Qdłaczu. Teraz już nie jestem pewien czy robić to na gotowych radyjkach czy na tych układach UL1321. Nie wiem czy podołam konstrukcji. A w ogóle to jaki to ma zasięg, czy do tego się po prostu dorzuca końcówkę mocy?
    Ja będę jutro na wydziale , ale rano mam Radę Wydziału...
    Lukel
    Level 12  
    a moze by tak wykorzystac radiopowiadomienie? zasięg 500 m z dobra anteną. tylko to jest chyba drogie
    kolo
    Level 20  
    Po co kombinować z niesprawdzonymi rozwiązaniami.Kup radiolinię bezprzewodową firmy ELMES UMB 500.Nadajnik radiolini zasilisz z zasilacza buforowego firmy SATEL.Jako czujnik zastosój dowolny czujnik podczerwieni.U sąsiada zamontujesz odbiornik syrenkę i zasilacz buforowy, i masz w najprostszy sposób zmintowany system alarmowy z powiadamianiem na profesjonalnych podzespołach za cenę jakieś 600zł. z akumulatorami. Powodzenia.
    kolo
    Level 20  
    Jesli chodzi o dialer i linię tel. tepsy to złodziejaszki w pierwszej kolejności odcinają kabel tel. od budynku tak na wszelki wypadek.A sam dialer tel. to koszt 350zł. A mod.GSM od 600-1200zł.a gdzie zasilacz buforowy??? i czujnik?
    Artekw
    Level 12  
    Kudłaczu a gdzie ten schemat? Lepiej mi go prześlij na konto na tlena.
    P.S. Pozdrowienia ze Świnoujścia.
    juventino
    Level 12  
    RP 500 moiżna zastosować, ale nie radze.W terenie zabudowanym wielka porażka i wdotatku nie polecam ingerować w antenke. Bardzozo dużo od niej zależy.
    GSM czemu nie, fajne użądzenie z własnym zasilaniem,ale w domku letniskowym jest zimo zimno, padnie telefon, się wyłączy i bez rozgrzania akumulatorka nie wystartuje poraz kolejjny, a pozzatym możesz zastosować specjalny modół GSM-a, ale po awarii w sieć też sam się niepodniesie.
    Co polecam. A może powiadomienie firmy NOKTON.Komplecik radio+odbiornik coś ok.500 zł. zaśęg 5km.
    Pozdrawiam.
    SQ9MEM
    Level 29  
    Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie układu radiopowiadomienia-do kupienia za 30 zł, trzeba tylko dołączyć tranzystorek w układzie darlingtona, zeby zwiększyć moc i troche podtsroić obwody LC
    elekktronik
    Level 12  
    Ja zrobiłem coś takiego. Zwykłe bazarowa walkie-talkie, zwiększyłem zasilanie do 13,8V z 9V, co zwiększyło moc, nadajnik zainstalowałem na poddaszu, zasiliłem zasilaczem buforowym (12V przy zaniku zasilania)
    użyłem wbudowany generator (do nadawania morsem) i prosty multiwibrator astabiny. multiwibrator podaje sygnał z generatora na wejscie, przy alarmie (czujka ruchu, czujnik kontaktronowy) następuje przerwa w działaniu multiwibratora i brak nadawania impulsów. Po stronie odbiornika jest przerzutnik monostabliny podtrzymywany impulsami. Czyli raz na ok 2s (oczywiście można inaczej) nadawany jest impuls podtrzymujący. Przy braku impulsów załączane jest wyjście alarmowe.
    pawelcb33
    Level 24  
    Witam wszystkich moglby ktos zamiescic schemacik jak zrobic taki systemik alarmowy i jezeli ktos ma to radiopowiadomienie

Dzieki
    Radio Serwis
    Level 12  
    Zobacz na www.elmes.pl
    RP501 jest ok sam sprawdzałem.Kontroluje nawet napięcie baterii i możesz podłączyć kilka czujek,bądź innych urządzeń a w domu monitorujesz działanie "systemu";).Kiedyś zestroiłem do tego zewnętrzne anteny-pracuje na sporych odległościach.
    Pozdrawiam Janek