Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz do aparatu cyfrowego

chcz 26 May 2003 19:33 2708 15
    chcz
    Level 19  
    Czy ktoś ma doświadczenie z zasilaczem do ap. cyfrowego? Zrobiłem na LM317 i klapa .Podczas startu aparatu jest dość duży pobór prądu i aparat nie startuje mimo iż zasilacz potrafi dać 1.5A.A może przetwornica na 3V?
    Czekam na sugestie.
    chcz
    igod
    Level 24  
    Mam dokładnie to samo. Włóż do aparatu rozładowane akumulatory i równolegle podłącz zasilacz, będzie ok, mimo, że w bateriach nie ma nawet 1mAh. Dziwne, kiedyś siedziałem nad tym 2 dni ale nic nie wymyśliłem więc używam go z akumulatorami.
    olcha0098
    Level 28  
    Może lepiej zrobić na LM350, albo coś podobnego?
    igod
    Level 24  
    To nic nie da, podłączałem do tego zasilacz labolatoryjny który spokojnie daje kilka A i to samo.
    olcha0098
    Level 28  
    Chyba wszyscy daliśmy dupy :) żartuje. Mój aparat jest zasilany z dwóch paluchów ale jako zasilacz potrzebuje 5V i pisze to na gnieździe tam gdzie ma się podłączam zasilanie, a u was jest napewno 3V??
    promek
    Level 14  
    w moim pentaxie podobny problem ale akumulatory odłaczają się w momencie włożenia wtyku zasilacza zasilacz 2A nie wyrabia może pobór prądu przy starcie jest jeszcze wiekszy ?oryginał do canona ma 2A/6v jest impulsowy nie wiem czy przy zaasilaniu 3v prądy nie są wieksze moze ktos ma orygiał do pentaxa 3v schemat albo przynajmniej parametry
    igod
    Level 24  
    olcha0098 - dwa paluchy akumulatorowe dają niecałe 3V, nie ryzykował bym z 5V, skoro działa na paluszkach powinno być ok. Jedyna możliwość to to, że w aparacie masz stabilizator napięcia, wtedy 5V było by w sam raz.
    olcha0098
    Level 28  
    Zauważ: Zobacz o ile spada ci napięcie jak podłączysz zasilacz do aparatu.
    chcz
    Level 19  
    Z moich obserwacji wynika , że aparat w momencie uruchamiania pobiera naprawdę duży prąd ale jaki to trudno zmierzyć, bo to jest moment.Na aparacie przy gniazdku zasilania stoi 3V.Uwazam za jedyne wyjście to przetwornica .Mam nawet pomysł wykorzystania takiej do zasilania żarówek halogenowych.Daje ona 12V przy prądzie 8,8A.Problemem jest obniżenie do 3V,najlepiej bez stabilizatorów,tylko ,że trafo jest zalewane.Może macie inne pomysły?
    igod
    Level 24  
    Jakis ogromny kondensator przy wyjsciu zasilacza ?
    chcz
    Level 19  
    Tak i ja myślę ale jednak czymś trzeba go "napędizić".
    igod
    Level 24  
    Można kupić 20W trafo do halogenów, odwinąć wtórne i nawinąć nowe 5V drutem 2-3mm, problem tylko z stabilizatorem na 10A.
    olcha0098
    Level 28  
    Może lepiej na LM317 z dodatkowym tranzystorem wspomagającym prądowo?? Ale to troszke ciepła przy 3 V się wydzieli, ale to chodzi chyba o sam start aparatu.
    grzechhh
    Level 16  
    Wedug mnie w momencie podłączenia może się ładować kondensator do wyzwalania lampy błyskowej i dlatego taki jest chwilowy pobór prądu.
    igod
    Level 24  
    Mój aparat na pewno nie pobiera 8A w sposób ciągły i żaden inny też nie.

Mój aparat pobiera około 0,5-1A, podczas zdjęcie pewnie sporo więcej bo dochodzi lampa błyskowa.

Mam zasilacz zbudowany z lm317 i małego trafa 2-3W, myślałem, że to wystarczy. Po zrobieniu kilkunastu zdjęć trafo miał z 70 stopni, a radiator LM'a ponad 100 (woda parowała). Radiator to kątownik z blachy 1mm około 50cm2.

To, ile ciepła się wydzieli zależy głównie o napięcia wejściowego. Jak będzie 20V, a na wyjściu 3V to będzie kilkanaście-kilkadziesiąt W, przy U wej około 5V będzie sporo mniej.

Może ktoś ma oryginalny zasilacz z aparatem i może napisać jaką ma wydajność ?
    olcha0098
    Level 28  
    Tak czyli trzeba zrobić na LM317 np. z MJ2955 i będzie ok 5A powinno wystarczyć i na wejście dać napięcie ok 5-6 V i będzie oki.