Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać, obliczyć elementy ogranicznika ładowania akumulatorów 1,2V

13 Kwi 2006 16:11 1455 5
  • Poziom 14  
    Witam, mam tu taki schemacik z elki zreszta, ale kie moge skumac zagardzo co pod nim pisze. Pozatym jak mam dobrac ten rezystor R1. Mam zamiar ladowac 8 akumulatorkow 1,2V pol. szeregowo (lacznie daja 9,6V) a mam zasilacz ktory daje 8,5V. Co mam zrobic zeby to dzialalo??
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Załatwić zasilacz, któy daje wyższe napięcie. Ściągnąć dokumentacje układu, tam jest opisane jak dobierać rezystor ograniczający prąd.
    Michał
  • Poziom 14  
    Rezystor ogranoczajacy ladowanie to juz mam. Moze zle to napisalem wyzej. Chodzi o taki ukladzik zeby po naladowaniu albo sygnalizowal ze skonczone albo (jeszcze lepiej by bylo) odlaczal aku od ladowania. Czy to wyzej spelna ta funkcje czy niebardzo??
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie spełnia. Musiałbyś dorobić do tego jakiś timer na 555, lub innym układzie. Ew. nastawić sobie jakiś budzik, czy alarm w komórce przypominający, ze trzeba ogniwa zdjać z ładowania.
    Michał
  • Poziom 32  
    podczas ładowania napiecie na zaciskach akumulatora rośnie jesli przekroczy zadany próg to układ (np na UA723) odłaczy akumulator .Sa takie gotowe układy do central alarmowych które zapobiegaja nadmiernemu rozładowaniu akumulatora (odłanczaja go przy zbyt duzym padku napiecia ) tutaj masz sytuacje odwrotną.Możesz zastosować układ automatyki od zasilacza np. 13,8V/20A .Taki układ posiadają dobre zasilacze a służy jako zabezpieczenie przepieciowe wyjscia zasilacza, ustawiony jest na ok 16V jesli ten próg zostanie przekroczony tyrystor z automatyki zwiera wyjscie.Ty zamiast tyrystora mozesz dać przekażnik który Ci odłaczy lub ograniczy ładowanie .Są tez takie układy prostowników do ładowania akumulatorów co posiadaja takowy układ zabezpieczajacy.
  • Specjalista elektronik
    Akumulatorki 1.2V pod koniec ładowania nawet przy małym prądzie potrzebują napięcia około 1.45V,
    więc na 8 będzie trzeba 11.6V, a licząc jeszcze spadek napięcia na układzie sterowania około 15V.

Najlepiej poszukaj schematów na Elektrodzie, jest trochę dobrych (i jest trochę dziadowskich,
    więc koniecznie przeczytaj dyskusję dotyczącą schematu, zanim się na nieo zdecydujesz).
    Odłączanie po ustalonym czasie nie jest dobrym pomysłem - szybko niszczy akumulatorki.