Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klasyczne zasilacze transformatorowe

-RoMan- 13 Kwi 2006 18:02 54699 0
 • #1 13 Kwi 2006 18:02
  -RoMan-
  Poziom 42  

  Jednym z częściej powtarzających się pytań jest pytanie o to, jaką moc ma transformator zbudowany na rdzeniu o znanych wymiarach.
  Tak naprawdę możemy jedynie określić tzw. moc obliczeniową transformatora. Wzór można wyprowadzić od zera ale już dawno temu mądrzy ludzie to zrobili:

  Moc obliczeniowa transformatora na rdzeniu z blach:

  P = (Qr * Qo * 2.22 * f * Bm * r * n * kż * km)/10^6

  P - moc obliczeniowa [VA]
  Qr - przekrój rdzenia [cm^2]
  Qo - przekrój okna [cm^2]
  f - częstotliwość [Hz]
  Bm - max indukcja [Gs]
  r - gęstość prądu [A/mm^2]
  n - sprawność
  kż - współczynnik wypełnienia rdzenia żelazem
  km - współczynnik wypełnienia miedzią okna

  Wzór na pierwszy rzut oka jest zaskakujący ale zapewniam - jest poprawny. Praktyka pokazuje, że wzór jest również poprawny dla transformatorów na rdzeniach ferrytowych. Dla przebiegu prostokątnego współczynnik 2.22 (PI * sqrt(2)/2) należy zmienić na 2.

  Co decyduje o mocy obliczeniowej transformatora?

  - przekrój rdzenia (Qr) - w przypadku rdzeni klasycznych EI - pole przekroju kolumny środkowej rdzenia. Przekrój rdzenia, częstotliwość pracy oraz maksymalna indukcja decydują o ilości zwojów uzwojenia, zgodnie ze wzorem:

  n = (U * 10^8)/(4.44*f*Bm*Qr) gdzie:
  n - liczba zwojów
  U - napięcie [V]
  f - częstotliwość [Hz]
  Bm - maksymalna indukcja [Gs]
  Qr - przekrój rdzenia

  Jak łatwo policzyć, dla indukcji maksymalne 10000 Gs (== 1T), czestotliwości 50 Hz, przekroju rdzenia 1 cm^2 i napięcia 1V potrzebujemy 45 zwojów.
  Po przeanalizowaniu i przekształceniu wzoru możemy wyprowadzić dość praktyczny wzór na ilość zwojów na wolt dla klasycznego transformatora sieciowego 50 Hz:

  n = 45/Qr [zw/V, cm^2]

  - kolejnym czynnikiem decydującym o mocy obliczeniowej transformatora jest... ilość miejsca na nawinięcie uzwojenia. W oknie transformatora (Qo) zmieści nam się ograniczona ilość drutu - im większe okno, tym grubszy drut możemy zastosować do nawinięcia transformatora. Im grubszy drut, tym większy prąd moze popłynąć przez uzwojenie. A im większy prąd, tym większa moc transformatora.

  Wszystkie te czynniki łącznie decydują o mocy obliczeniowej transformatora - im wyższa indukcja, tym mniej zwojów potrzeba do nawinięcia transformatora. Im wyższa częstotliwość - również trzeba mniej zwojów. A im mniej zwojów, tym grubszym przewodem można transformator nawinąć i moc rośnie nam ze wzrostem każdego czynnika. Po uwzględnieniu wszystkich czynników wychodzi nam wzór z początku artykułu.

  Edit:

  Przez długi czas nie mogłem sobie przypomnieć, skąd wziąłem wzór na moc obliczeniową transformatora i dlaczego jest on akurat taki a nie inny. Przez przypadek, szukając czegoś zupełnie innego, znalazłem źródło - jest to przekształcony, z poprawionymi drobnymi nieścisłościami wzór (6) z książki:
  A Żurawlew, K. Mazel, Tranzystorowe przetwornice napięcia stałego, WKiŁ 1962.

  Wzór dotyczy transformatora pracującego z napięciem prostokątnym, stąd w nim współczynnik 2 a nie - jak powinno być dla sinusoidy - PI * sqrt(2)/2 czyli ok. 2.22 - poprawiam ten błąd.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME