Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz napięć dodatnich i ujemnych z regulacją od 0 woltów

rasty 13 Apr 2006 18:16 3084 4
    rasty
    Level 27  
    Ostatnio zepsuł się mój stary zasilacz regulowanych napięć dodatnich i ujemnych.
    Nie był sensu naprawiać, ponad 20 lat służył i elementy mocno się zestarzały. Postanowiłem zrobić nowy na bazie starego. Użyłem układy LM317 i LM 337 w obudowach TO-220.
    Ale przydała by się regulacja od 0 voltów. Drobna "sztuczka" układowa pozwala na to.
    Dzięki przesunięciu potencjałów mas odniesienia regulatorów mam regulację od 0 voltów a nie od 1,2 volta, jak w tradycyjnych zasilaczasz na LM317 i LM337.
    Użyłem dodatkowych regulatorów w obudowach TO-92: LM317L i LM337LZ. Koszt ok. 5 zł razem.
    Wskutek rozrzutów produkcyjnych napięcie minimalne regulatorów nie jest jednakowe i napięcie wyjściowe minimalne wynosi ok. 10 mV. Ale to nie feler. Mnie to wystarczy.

pozdr.
    Winciu
    Level 14  
    Calkiem niezły pomysl, czegos takiego szukam- prostego. Chociaz przydało by sie zabezpieczenie prądowe no i moze zwieszkona wydajnośc prądowa bo jeśli sie nie myle to z lm317 i lm337 mozna pociagnac do 1,5 ampera.
    cyberdar
    Level 31  
    Witam

Warto byłoby jednak dodać rezystorki między ADJ a OUT w stabilizatorach w obudowach TO-92. Pomysł ciekawy choć wydaje mi się, że dałoby się załatwić to rozwiązać przy pomocy np. dwóch diod 1N4148 i rezystora w każdej gałęzi. Byłoby to może nieco mniej stabilne ale koszty dużo, dużo niższe.

--
    pozdrawiam
    rasty
    Level 27  
    Noo......nie zgadzam się :roll:
    Extra rezystor zwiększył by obciążenie LM-ów małej mocy i nic poza tym. Te "maluchy" już są obciążone prądem 4 mA i to wystarczy.
    A co do diod zamiast LM-ów ? Tu chodzi o precyzyjne napięcie odniesienia, takie samo, jakie jest w LM-ach dużej mocy, coby się skompensowały i dały dokładnie "0" .
    Koszta mozna zredukować, kupując zamiast małych, duże LM-y, (1,90 zł zamiast 2,48 zł). :wink:
    Tomatos
    Level 17  
    Wrzuciłem taki schemat, jest w temacie "zasilacz symetryczny stabilizowany regulowany zabezpieczony".