Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydraulika siłowa schematy i opis

13 Kwi 2006 19:33 12351 5
  • Poziom 9  
    Witam mam pytanie. Dostałem w szkole (technikum mechatroniczne) do zrealizowania projekt sterowania hudraulicznego dźwigiem osobowym. Ma on unosić 1000kg na wysokość 10m z prędkością 0.5 m/s.
    Ja myślałem następująco: dwa wały, obliczenia na zginanie itp na nich koła linowe i przerzucone przez nie liny stalowe. ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Nauczyciel mówił że trzeba dobrać do tego odpowiedni zawór proporcjonalny żeby hamowanie było łagodne.
    Potrzebuje wyliczeń, doboru elementów z jakiegoś katalogu i schematu konstukcji (schemat instalacji i diagram stanów)
    Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    Powiedz mi jeszcze co wspólnego ma ze sobą napęd hydrauliczny czyli na tłoku (tak napisane w temacie zadania) z napędem na parach obrotowych (wały, koła, itd... )? Albo ja nie złapałem albo coś ty strasznie pomieszałeś. Jeśli nadal oczekujesz odpowiedzi to sprecyzuj o co ci chodzi.

Ilonan
  • Poziom 9  
    No właśnie takie dostałem zadanie a nikt z uczniów nie wie jak się do tego zabrać. Profesor powidział, że możemy poszukać innego rozwiązania nie musi być koniecznie z zastosowaniem par obrotowych - musi być koniecznie z napęden hydraulicznym.
    Z góry dziękuję za pomoc
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    U mnie w firmie jest taka winda. Wygląda to +/- jak platforma z tłokiem teleskopowym od spodu. Przy pietrach są krańcówki, od których jest winda zwalniana aż do miejsca postoju (piętra), krańcówki przypuszczam są połączone z jakimś zaworem dławiącym aby to wszystko odbywało sie płynnie. Schemat układu z zaworem dławiącym wyszukałem kiedyś na stronach AGH, ale to było do hydraulicznego silnika obrotowego. Na mój gust nie powinno byc dużej różnicy. Nie wiem gdzie to dokładnie było ale poszukaj tu:

http://tbystrowski.notatki.oen.agh.edu.pl/page/index.php?id=hyd

o... znalazłem - to jest to:

http://graf.mech.pk.edu.pl/zaklady/m_35/pomoc...ship/dlawieniowy/sterowanie%20dlawieniowe.pdf

Niezależnie od pdf'a ja widziałbym to tak: wstaw jakiś zawór sterujący np 3/2 sterowany rolką rozdzielający obieg z obiegu bez dławienia na obieg z dławieniem (zawór dławiący wstawiony szeregowo), dla ruchu wolnego + zawór 3/3 (bo winda musi jechać do góry, w dól, i stać) lub inaczej zawór (trzy drogi przepływu, trzy niezależne położenia) i pompa+tłok. Powinno wystarczyć, połączenie tego nie powinno być kłopotliwe bo zadanie jest dość łatwe.

Pozdrawiam,

ilonan
  • Poziom 9  
    a mógłbym prosić o to zebyś narysował mi to jak to widzisz?
    jakieś obliczenia na wyginanie itp są też potrzebne..
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Siłownik teleskopowy możesz dobrać wg. siły wzdłużnej jaka na niego będzie działać. Podobnie jak dobierasz łożyska czyli z katalogu, czyli żadne obliczenia z wytrzymki nie powinny byc ci potrzebne. Pozatym wytrzymka to nie sterowanie a tak masz w temacie.