Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moj zegar widmowy <AvRom and jajeco>

jajeco 14 Kwi 2006 10:06 22330 35
  • Witam. Po obejrzeniu na elektrodzie dwoch zegarow widmowych stwierdzilem ze fajnie by bylo wykonac cos podobnego samemu:) Tym bardziej ze w mojej szkole zblizal sie konkurs elektroniczny. Na poczatku mial on pracowac wylacznie jako zegar analogowy jednak z czasem rozwinelo sie to w zegar analogowo-cyfrowy i jeszcze pare dodatkow. Ze wzgledu na duze wymiary plytki musialem uzyc mocnego silnika (od koguta policyjnego) co niestety wplynelo na halas, dodatkowo 4 szczotki tez halasuja. Jednak gonil mnie czas (musialem szybko zrobic prace bo konkurs by nie czekal) tak wiec jak na poczatek moze byc. Z czasem silnik wymienie na taki od magnetowidu i pozostanie tylko jedna szczotka. Dwie szczotki sa odpowiedzialne za przeniesienie zasilania na plytke, a dwie kolejne za sterowanie zegara podczas pracy (z czasem bedzie sterowanie pilotem, jednak narazie nie bylo na to czasu). Jako elementy swiecace wybralem diody niebieskie o jasnosci 15 000 mCd.
    Mikroprocesor to AtMega8. Jako synchronizacje wykorzystalem transoptor z tego wzgledu by cala elektronika znajdowala sie na jednej plytce. Zasilanie to zwykly zasilacz at od komputera. Plytka sklada sie z dwoch czesci gdyz nie moglem dostac w moim miescie tak duzej plytki dwustronnej. Caly projekt plytki jak i schemat powstawal w programie Protel 98SE. Zalaczam pare zdiec i filmik z pracy (jednak to nie obrazuje dokladnie jak zegar pracuje). Aaa no i jeszcze jedna praca zajela Pierwsze miejsce:D:D

Fajne!
  • #3 14 Kwi 2006 10:27
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

No ładne cacko... Efekt uzyskałeś na prawdę ciekawy. Widać dużą dbałość o konstrukcję zarówno elektroniczną (możliwości układu) jak i o mechaniczną. Jak dobrze wyważysz płytkę (wyważenie też widać), to bedziesz mógł użyć dużo mniejszego silnika. Zresztą jako przeciwwagi można użyć baterii lub aku. Wtedy uniezależnisz się od szczotek ale kosztem czasu działania układu. Bo ten silnik od koguta to faktycznie grzot. I ma zdecydowanie za dużo mocy. Pryśnij jeszcze płytke na czarno
    Jak możesz to zamieść schematy, opis konstrukcji i jak to nie tajemnica, to wsad do procka, bo zaraz znajda się chętni i będziesz sie potem opędzał ;)
    Na prawde fajna zabawka. Zasiadasz w loży zegarmistrzów pozytywnie zakręconych :)

• #5 14 Kwi 2006 10:44
    jajeco
    Poziom 15  

hmmm nom nie do konca silnik ma za duza moc, tak naprawde po pracy przez ok 10min jest goracy jak grzejnik, wywarzenie jest dopracowane bardzo dobrze, pozostaje jeszcze sprawa szczotek ale mam zamiar sie wkrotce za to zabrac. Jednak nie jestem jeszcze zdecydowany czy ulepszac ta wersje czy zrobic cos zupelnie nowego na smd. Wkrotce zamieszcze schemat gdyz wymaga on malych poprawek (wiadomo podczas uruchamiania wiele zeczy ulega zmianie)

• #6 14 Kwi 2006 16:30
    Colina2
    Poziom 15  

A może jakiś schemacik i programik do procka?? :D Elektronikiem to ja jestem bardzo słabym i bardzo chciałbym coś takiego wykonać (wiem że na elektrodzie jest dużo takich schematów ale chciałem zrobić coś co ma wiecej niż 5 ledów) :|

• #8 15 Kwi 2006 18:32
    cybergood
    Poziom 16  

zegar bardzo fajnie wykonany.
    wrzuć wsad do procka.

• #9 15 Kwi 2006 19:34
    jajeco
    Poziom 15  

wsad bedzie po swietach bo narazie nie mam do niego dostepu

• #10 15 Kwi 2006 19:34
    Uszol 1990
    Poziom 29  

Witam
    spoko zabawka :) wykonanie bardzo dobre :)
    wygląd też jest ok :)
    tylko ile cie to cacko wyszło ??
    pozdrawiam
    MaReK

• #11 15 Kwi 2006 21:21
    jajeco
    Poziom 15  

Hmmm koszty to pojecie wzgledne:P wszystko to dokladnie nie wiem, ale mysle ze jesli kupujac wszystko to mozna by bylo sie zmiescic w okolo 60zl. pozostaje jeszcze kwestia wykonania elementow metalowych, bo to mnie troche piwek kosztowale:)

• #12 15 Kwi 2006 21:46
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    Temat szczotek w tego typu wyświetlaczach przewijał sie już na forum i z tego co pamiętam to pisałem już o zastosowaniu transformatora wirującego.
    Kiedyś przymierzając się do budowy podobnego wyświetlacza (lecz z wirującym ramieniem w poziomie) wykonałem takie trafo.
    Jako sterownika użyłem nieśmiertelnego 555 a jako stopień mocy bodajże IRF44N.
    Trafo ma na obydwu uzwojeniach po ok. 10 zwojów drutem ~1mm².
    Pierwotne uzwojenie nawinąłem na rurze z pvcu o średnicy 50mm zaś wtórne na średnicy 32mm.

• #13 27 Sie 2006 16:58
    nelik1987

Poziom 31  

Witam chciałem również złożyć takie cudko jak tu widać lecz jestem początkującym w dziale mikrokontrolerów więc czy mam w ogóle szansę na zrobienie takiego czegoś?? chodzi o to że jeszcze nie programowałem ani nie bawiłem się mikrokonrtrolerami. Umiem napisać bardzo proste programy w basic'u ale podejrzewam że to nie wustarczy. Czy wystarczy że wezmę wsad od kogoś i na tej podstawię zbuduję zegra?? mam jeszcze pytanie jak zrealizowana jest synchroonizacja i tym samym sterownik prędkości obrotów silnika??

• #14 28 Sie 2006 12:35
    jajeco
    Poziom 15  

Tak wystarczy ze wezmiesz od kogos wsad i zrobisz taka sama pod wzgledem elektronicznym konstrukcje. Synchronizacja jest automatyczna czyli niezaleznie od obrotow silnika zegar ustawia sie samemu.

• #15 28 Sie 2006 16:20
    nelik1987

Poziom 31  

noto dobrze już coś wiem i chyba sie zabiorę za robienie tego zegara ale dopiero jak skońcę moją naswietlarkę i będę mógł robic ładne płytki drukowane. To że jest to automatyczne to mi nie wystracza jak jest to zrobione widzidziałem na jednym projekcie że jest dioda IR czy to ona odpowiada za synchronizację??

jeszcze jedno pytanie czy czym większa prędkość tym lepiej od czego najlepie wykorzystać silnik lepiej taki na 230V czy na napiecie stałe??

• #16 28 Sie 2006 17:34
    jajeco
    Poziom 15  

hmmm co do silnika to sam zastanawialem sie nad zastosowaniem silnika od wentylatora domowego ale wydaje mi sie to gorszym rozwiazaniem, poniewaz nie masz wtedy kontroli obrotow, no i tez 230V w takim urzadzeniu jakos mi nie pasuje, a swoja droga za duzej predkosci tez nie polecam bo robi sie to niebezpieczne (ja sie obawialem ze mi plytka sie rozpadnie)

• #17 23 Wrz 2006 17:48
    pawelcb33
    Poziom 24  

Witam wszystkich, mam pytanie czy ma kolega wsad do proca i pcb do tego zegara?

• #18 24 Wrz 2006 14:03
    jajeco
    Poziom 15  

pcb mam, a wsad pewnie tez, ale musze go znalezc, jak znajde to zamieszcze to wszystko razem

• #19 25 Wrz 2006 08:42
    yogi88
    Poziom 2  

rewelacyjny efekt, nie ma co bardzo mi się to spodobało, ciekawy zegarek i bardzo pomysłowy

• #21 12 Paź 2006 19:08
    marcinjan
    Poziom 10  

Naprawde super zabawka wykonałem całą konstrukcje tylko brakuje wsadu:( udziel ją kolego

• #22 13 Paź 2006 13:22
    Trochim
    Poziom 12  

podpinam się o prośbę odnośnie wsadu.

• #23 13 Paź 2006 18:51
    jacynka84
    Poziom 26  

Ten wsad to jest ich tyle ile konstrukcji - jest kilka na elektrodzie i chyba wystarczy wrzucić inny .

• #24 14 Paź 2006 15:10
    jajeco
    Poziom 15  

Co masz na mysli mowiac o wersji xxxl???? apropo wsadu to niestety nie moge go zamiescic, poniewaz osoba ktora pomagala mi w programowaniu nie wyrazila na to zgody.

• #25 14 Paź 2006 20:23
    Marcin_126
    Poziom 16  

A ja się do rzucam z fotką zabawki,
    Moj zegar widmowy <AvRom and jajeco>
    Co prawda moje wykonanie nie jest takiej jakości jak jajeco ale było robione ładnych "pare" (4-5) lat temu.
    Konstrukcja była na procku 89C2051 (była ponieważ procek gdzieś sobie poszedł :) ).

• #26 30 Lis 2006 06:35
    unitra
    Poziom 14  

jedna z ciekawszych rzeczy w tym dziale. szkoda jedynie ze do widzialnego efektu nie wolno wyciągać rąk.

• #27 30 Lis 2006 12:36
    jajeco
    Poziom 15  

hehe nom rak raczej dla wlasnego bezpieczenstwa lepiej nie wyciagac, raz wlozylem reke przy rozruchu silnika to mocno zabolalo:D:D ale plytka o dziwo wytrzymala:)

• #28 01 Gru 2006 23:14
    swistak_one
    Poziom 15  

zamocne iel cie to wyniosło ba widziałem na mieście cos w tym stylu i chcieli za to ponad 200 zł :/

• #29 02 Gru 2006 01:23
    HakuS492
    Poziom 12  

Co do zegara to pełen RESPECT!! :!::!::!: Człowieku ty masz niesamowite zdolności. qrde szkoda że nie mogę tych filmików ściągnąć chyba że ktoś mnie jakimiś punkcikami obdaruje bardzo bym prosił.:D:D:D:arrow:

• #30 02 Gru 2006 10:17
    AdioElektronik
    Poziom 14  

Fajna konstrukcja.
    Chyba się też przymierze do zrobienia czegoś podobnego na silniku od dysku twardego :D

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo