Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka bram. Szukam wszelkich informacji na temat montażu.

14 Kwi 2006 10:09 2001 3
  • Poziom 9  
    Witam panowie temat dosc dziwny ale moze tu mi sie uda nawiazac jakas rozmowe. Potrzebuje pomocy, wszelkiej do montarzu bram na nosnikach hydrałlicznych ,bram na pilota. Posiadam swoja firme i chce wprowadzic do firmy automatyke bram wiec szukam wszelkiej pomocy jakis schematow czego kolwiek. :arrow:

Moderowany przez Jaś Kula:

Nie pisz tytułów z włączonym caps lockiem - poprawiłem

• Poziom 37  
    Z hydrauliki jestem "cienki" ale dość dużo myślałem nad automatyką elektrycznej bramy. W pewnym zakresie są one do siebie podobne. Tak więc musi być jakiś pilot kodowany, najlepiej radiowy, żeby miał większy zasięg. Można to zrobić automatycznie. zbliżanie się samochodu do bramy na odległość (n.p.) mniejszą niż 50m, powoduje odebranie sygnału radiowego od bramy (tak należy dobrać mniej więcej zasięg) i uruchomienie (automatyczne) kluczowanego nadajnika w samochodzie, który wyśle sygnał radiowy do odbiornika i dekodera powodując otwarcie bramy. W moim przypadku uruchomi silnik elektryczny z siłownikiem i otworzy brzmę. Oczywiście potrzebne są dwa wyłączniki krańcowe (jeden ograniczający otwarcie a drugi zamknięcie). Wariować chyba na punkcje zbyt skomplikowanych kodów (kluczy) nie ma co bo to nie jest jakieś stuprocentowe zabezpieczenie przed złodziejami tylko taki prosty zamek zabezpieczający przed przypadkowymi intruzami. Chodzi o to, żeby przypadkowe sygnały z jakichś nadajników (CB, 2m, amatorskie KF, inne piloty radiowe itp.) nie powodowały otwierania bramy. Te dwa nadajniki i odbiorniki radiowe mogą przcować w zasadzie na dowolnych częstotliwościach bo mogą (powinny) mieć moc poniżej 10 mW ale lepiej jest je usytuować w "miejscu" o małych zakłóceniach i nieużywanych na danym terenie (ja myślałem u siebie o 460 MHz). Można oczywiście uprościć sobie życie i kupić gotowego pilota radiowego i zrezygnować z automatycznego otwierania. Myślę jednak że fajnie by było przy zbliżaniu się samochodu do bramy jak ta "sama" się zaczyna otwierać i całkowicie jest otwarta w momencie podjeżdżania samochodu pod nią bez konieczności zwalniania czy zatrzymywania się.
    Kolejny problem to zasilanie. Ze względów bezpieczeństwa trzeba chyba zastosować 24 V napięcia stałego i zbuforowanego przez akumulator (na wypadek awarii elektrycznej). Można z tego zrezygnować (akumulatora) bo jest to kłopotliwe lecz wtedy konieczna jest możliwość ręcznego otwarcia bramy. Przy pomocy (n.p.) korby z nietypową końcówką pozwalającej na włożenie jej w otwór i kręcąc, ręczne odsunięcie i zasunięcie bramy. Każdy ma trochę inne potrzeby co do funkcjonowania takiej bramy i indywidualnie trzeba do tego problemu podchodzić. Trochę inne rozwiązanie będzie w bramie przesuwnej a inne w obrotowej. Inaczej to trzeba rozwiązać przy bramie jednoskrzydłowej a inaczej przy dwuskrzydłowej. Jedno jest pewne, że specjalistyczne firmy montujące takie bramy nie są aż tak niezawodnymi wykonawcami, żeby nie można im było zrobić "konkurencji" i samodzielnie nie wykonać takiej instalacji z całą pewnością nie gorszej a zdecydowanie TAŃSZEJ. Poza tym mają mniejsze możliwości indywidualnych rozwiązań jak taki amator, który chce sobie tak to zrobić, żeby miał wszystko to co sobie wymyślił.
  • Poziom 9  
    super masz jakies stronki, linki gdzie moge sie wto wczytac jakies schematy co kolwiek.Dzienx
  • Poziom 37  
    Ja jestem bardziej tradycyjny i raczej w "necie" takich rzeczy nie szukam zresztą trudno by było coś takiego (w szczegółach) znależć. Firmy z tego "żyjące" z pewnością nie będą się tym chwaliły a ich ewentualny tekst będzie taki: "W naszych konstrukcjach używamy podzespołów najlepszych firm na świecie o długoletniej praktyce i słynących z niezawodności swych produktów...".
    Nie wiem co Cię interesuje z tego tematu? Elektronika czy mechanika? Elektroniki jest tutaj stosunkowo niewiele i można ją ograniczyć tylko do pilota, którego zresztą można kupić "gotowca". Najgorszym etapem będzie wykonanie część mechanicznej. A to zależy głównie od rozmiarów tej bramy, jej systemu oraz najbliższego otoczenia (czy będzie miejsce i ew. gdzie na umieszczenie siłowników i pozostałych elementów.