Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer z odchylania? Czy ma ktoś pomysł jak to zrobić?

Arutim 14 Kwi 2006 15:55 885 8
  • #1 14 Kwi 2006 15:55
    Arutim
    Poziom 20  

Siemka! Słyszałem, że da się zrobić subwoofer ze wzmacniacza odchylania np. z TV albo monitora. Ponoc sie da to zrobic dosc prosto poniewaz on sam w sobie wzmacnia niskie czestotliwosci. Czy ma ktos jakies koncepcje jak to zrobic ? Mam pare takich koncowek i chcialbym zrobic z nich jakis uzytek. Pozdrawiam

0 8
  • #2 14 Kwi 2006 16:02
    mrrudzin
    Poziom 39  

pierwsze słysze. A kto koledze takie rzeczy opowiadał?

0
  • #3 14 Kwi 2006 16:04
    Arutim
    Poziom 20  

Sorek w technikum mi cos takiego mowil... ale w koncu przed swietami mi wylecialo z glowy... no i zapomnialem zapytac a teraz sie troszke nudze. Mowil ze z takiego 29calowego TV to nawet mozna niezla moc uzyskac...

0
  • #4 14 Kwi 2006 16:08
    mrrudzin
    Poziom 39  

Jakoś nie widze tego.
    Do złożenia subwoofera potrzebne są:
    - głośnik - o odpowiedniej średnicy i mocy
    - obudowa - dobrana do głośnika
    - wzmacniacz - dobrany do zestawu
    - ewentualnie filtr dolnoprzepustowy itp.

Nie widze tu nigdzie wzmacniacza odchylania z TV. Moge się oczywiście mylić - bo "w telewizorach" nie jestem mocny. W takim układzie odchylania jest tranzystor. Może chodziło o wykorzystanie tegoż elementu jako stopnia końcowego w wzmacniaczu?

0
  • #5 14 Kwi 2006 16:13
    Arutim
    Poziom 20  

Nie Nie Nie, hehe ja tez nie jestem w tym najmocniejszy ale w odchylaniu w nowszym sprzecie siedza TDA, i to sa cale kompletne wzmacniacze odchylania, i wlasnie z takiego elementu mozna (tak slyszalem) zrobic wzmacniacz do subwoofera pomijajac filtr dolnoprzepustowy poniewaz ten wzmacniacz juz go posiada. I czym wiekszy kineskop jest w sprzecie z ktorego wydlubiemy takowy wzmacniacz tym wiekszej mocy wzmacniacz mocy mozemy z tego sklecic. Glosnikiem i obudowa zajme sie pozniej. Na poczatek chcialbym poskladac z tego wzmacniacz (mam ok 100szt) takich koncowek wiec moge sie pobawic. Chcialem sie dowiedziec czy ktos kiedys cos takiego skladal aby ew. podzielil sie swoimi doswiadczeniami, uwagami, efektami. No nic wielke dzieki za pomoc jak cos zmontuje (a bede probowal) to dam znac. Thx

0
  • #6 14 Kwi 2006 16:33
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Oczywiście że można zrobić na układzie odchylania pionowego wzmacniacz audio i to właśnie do niskich częstotliwości.A ile mocy z tego wyjdzie to można wykapować jak podasz co to za TDA są te układy.Bardzo duże moce to nie będą ,w TV większą moc ma odchylanie poziome które nie nadaje się do audio.

0
  • #7 14 Kwi 2006 16:43
    Arutim
    Poziom 20  

Czyli dobrze slyszalem i mozliwosc takowa jest ;-) najwiecej mam TDA8172 i to wlasnie na tym chcialbym zaczac poniewaz w razie "W" mam jeszcze ze 40 takich kostek... Moze jakies wskazowki jak to zrobic ?

0
    Załączniki:
  • #8 14 Kwi 2006 17:01
    Pi-Vo
    Poziom 37  

Najlepiej posłuż się notą aplikacyjną ,tam są podane wyprowadzenia.Ważne żeby zawarty w układzie generator powrotów nie działał.Trzeba końcówki 2 i 3 w powietrzu zostawić.Wieczorem spróbuję schemat narysować jak bym dokładnie to widział.

0
  • #9 14 Kwi 2006 19:36
    Arutim
    Poziom 20  

Pi-Vo jak rozrysujesz taki czysto teoretyczny schemacik to podziel sie nim bardzo sie przyda...

0