Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar rezystancji diody Zenera i tunelowej...

14 Kwi 2006 17:50 2348 11
 • Poziom 20  
  Witam:)
  Proszę o wytłumaczenie takich dwóch pomiarów:
  1)Pomiar rezystancji dynamicznej diody Zenera metoda mostkową
  2)Pomiar rezystancji dynamicznej diody tunelowej metodą dzielnika pojemnościowo -rezystancyjnego
  Z góry dziękuje za pomoc
  Pozdrawiam
 • AdexAdex
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Pomiar polega głównie na odczytaniu rezystancji z rezystora wzorcowego aRw. Pomiar wykonujemy następująco. Diode polaryzujemy zaporowo napięciem Zenera. Napięcie to sprawdzamy za pomocą Woltomierza (woltomierz tylko do tego służy). Dalej do diody podajemy napięcie sin podane przez autotransformator z podwójnym uzwojeniem wtórnym. Podpięty galwanometr musi wskazywać nam wartość bliską zera. Napięcie sin musi mieć niewielką amplitudę aby nie spalić diody i małą częstotliwość (częstotliwości akustyczne). Po ustawieniu galwanometru blisko zera, przestawiamy suwak rezystora aRw (rezystancja wzorcowa) do tego momentu aż galwanometr wskaże zero. Dalej odczytujemy rezystancje tego rezystora i mamy pomiar wykonany. Kondensatory i dławik (Zd) służą do odizolowania napięcia stałego od zmiennego. Dokładność metody od 1% do 3%.
 • AdexAdex
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  W pomiarze tym nie mierzymy bezpośrednio rezystancji dynamicznej diody. Rezystancja jest proporcjonalna do spadku napięcia na rezystorze R2 (stąd miernik napięci U – obojętnie jaki miernik do pomiaru napięcia). Zasada jest bardzo prosta, Polaryzujemy diode napięciem stałym do wartości jej pracy, dodatkowo doprowadzamy napięcie z generatora sin (mała częstotliwość – częstotliwości akustyczne, i małej amplitudzie), tak by dioda pracowała blisko tego napięcia. Dalej odczytujemy wartość przyrządów (miernika U – który mierzy napięcie) i pomiar gotowy.

  Rezystancja dynamiczna proporcjonalna do napięcia na rezystorze R2
  Rdt ~ U2

  Dokładność metody około 5%
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Jakby coś było nie jasne to proszę pytać, na pewno odpowiem.

  Sorry z rysunki nie umiem rysować w Paincie, a nie mam skanera.
 • Poziom 20  
  Jedi__Master wielkie dzięki...mam jeszcze pytanie do drugiego układu kondesator C2 i ten rezystor wchodzi w skład dzielnika pojemnościowo rezystancyjnego???...a c1 i dławik izoluje sin od stałego???...
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Kondensator C1 wchodzi w skład dzielnika pojemnościowego (nie służy do filtracji).

  Tutaj filtracja nie jest potrzebna, bo generator jest bezpośrednio połączony i dodaje lub odejmuje napięcie od zasilacza napięcia stałego (w zależności która połówka sin występuje)
 • Poziom 20  
  Acha ..ok ...to powiedz mi jeszcze jak to jest z tymi kondesatorami w pierwszym układzie ...dlaczego mają taką małą pojemność i jaką rolę odgrywaja dokładnie?
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  One służą do filtrowania napięcia sin od zmiennego, wynika to z budowy układu pomiarowego. Kondensatory są takie same i ładują się napięciem stałym, przez co są przerwą dla obwodu stałego, a zwarciem dla zmiennego sin. Dławik natomiast jest zwarciem dla napięcia stałego a przerwa dla napięcia sin. Na takiej zasadzie działa ten filter.
 • Poziom 20  
  Jeszcze raz bardzo dziękuje ....Pozdrawiam :)
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Nie ma za co.
 • Poziom 20  
  Zapomniałem jeszcze o jednym... jeśli chodzi o pomiar diody Zenera ...to tym rezystorem nastawnym aRw też regulujesz prąd tak aby w obwodzie z galwanometrem nie płynął???... a później odczytujesz tylko jego rezystancje ?? Wydaje mi się że tym suwakiem na uzwojeniu ustawiasz zgrubnie a rezystorem precyzyjnie...czy nie tak?....generator ( sin) jest wpięty na uzwojenie pierwotne trafa?
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Zgrubnie to ustawia się tym suwakiem na uzwojeniu wtórnym (np. na autotransformatorze), a rezystorem dokładnie. Rezystancja odczytana z rezystora aRw jest rezystancją diody. a – to jakiś współczynnik ale już nie pamiętam jaki.