Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmierzyć moc ??

14 Kwi 2006 19:20 2855 18
  • Poziom 12  
    Mam dwa głosniki, niewiem jakiej firmy oraz jakiej mocy są. Wiem że jedynie mają 4Ω. Czy można jakoś zmierzyć ich moc ??
  • Computer Controls
  • Poziom 31  
    Mozna, ale nie da sie tego zrobic bez ich spalenia.
  • Poziom 10  
    a sprawdz może masz jeszcze coś podane niepisze ze wat czy cos ale coś może bbyc napisane tak jak jeest na tonslia naprzykład gdn 25/40/3
    i wtedy 25 to średnica ,40 to moc a 3 to czyli trzydrożne
  • Computer Controls
  • Poziom 25  
    "wtedy 25 to średnica ,40 to moc a 3 to czyli trzydrożne"

Ta trójka to rodzaj wykonania<użyte zawieszenie, membrana>, a nie "3 drożne". GDN to niskotonowiec, więc nie jest 3 way, ani nic w tym stylu ;).
  • Poziom 33  
    Cytat:
    "wtedy 25 to średnica ,40 to moc a 3 to czyli trzydrożne"
    ahahahah. A co jesli mamy glosnik GDN 20/40/14 - on jest 14drozny? trzecia liczba po slashu oznacza wykonanie, a nie zadna droznosc. Droznosc sie ustala na podstawie kolumny a nie glosnika. glosniki dwu czy trojdrozne sa samochodowymi. w domu nikt takowych nie stosuje.
  • Poziom 12  
    Na głośniku pisze "7-80-9" a na obudowie była nalepka:
    CROWN
    HB 25/40
    i nic po za tym. Średnica tych głośników wynosi 14 cm, średnica magnesu 5cm, średnica serca 2,5cm.
  • Poziom 27  
    Jak 14cm to mają pewnie ok 30W
  • Poziom 10  
    sory pomyliło mi sie hehe
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Średnica serca: dobre.
    Co do mocy, to trzeba zalożyć 100godzinny test. Najlepiej jak się ma więcej glośników bo inaczej to nie można ekstrapolowac wyciągac średniej i inaczej udokładniać moc. Idziemy powiedmzy od 0Watów (tyle to kazdy wytrzymie) dajemy 10Watów i czekamy 100godzin, 20Watów 10o godzin 40Watów 100godzin 80 Watów 100 godzin i tak dalej. Przy dużych mocach można wprowadzac przerwy w pracy głośnika. Do pomiaru mocy chwilowej można użyć miernika pradu zmiennego lub napięcia zmiennego uzywając wzorów P=U^2/R lub P=RI^2, gdzie R - to impedancja jako czestotliwosć do pomiaru czestotliwośc tolerowana przez głośniki i miernik (około 50Hz). najlepiej miec wolto- i amperomierz na raz wtedy mozna policzyć moc pozorną.

prościej mozna to zrobić: po prostu podac średnice drutu lub po prostu założyć. 30W to i tak dużo jak dla takiego maleństwa.

Mały magnes to slabe odprowadzanie ciepła. Mała szczelina tez nie wrózy dużej mocy. pewnie w środku jest mały drucik.

----------------
    Jeszcze prościej można to założyć: podlaczamy glośnik do wzmacniacza i patrzymy co się z nim dzieje przy danym wychyleniu, jesli nim nie szarpie nie ma uderzania cewki o szczeline nie smierdzi olej chlodniczy na cewce, to wszystko jest OK i taka mniej więcej można zalożyc moc.

Jesli głośnik charczy (nieczyste brzmienie) znaczy, że wzmacniacz jest przesterowany, ale oznacza to że tym wzmacniaczem nie spalimy tego basowca.
  • Poziom 12  
    Dzięki kolego, jak jesteśmy w temacie o głośnikach, a niechce nowego rozpoczynać. Powiedz mi jak zrobić tak jakby jeden głośnik z 4 głośników. W jaki sposób wszystkie podłączyć. Uzyskać wspólną moc, a zarazem "Ω" nieprzekraczało 8Ω. Chodzi mi o te głośniki wyżej, oraz dwa inne o tych samych parametrach. Dzięki!!
  • Poziom 32  
    Nie da rady uzyskać 8Ω.
    Tylko 4Ω.
  • Poziom 43  
    Jak zmierzyć moc ??

\Jesli glosniki sa takie same a połączenie jest SYMETRYCZNE to moc jest sumą mocy głosników (dla odpowiedniego wzmacniacza, kóry to obsłuży) jesli niesymetrycznie łączysz to lepiej się ucz juz dzisiaj Praw Kirchoffa.
  • Poziom 12  
    Jeszcze raz dziękuje!!!
  • Poziom 26  
    Moc głośników niskotonowych określa się przy 1kHz...przynajmniej kiedyś tak było(dziwnie, ale tak było).

Co do tych obrazków, to gdzie tam skuteczność przetwarzania energii elektrycznej w dźwięk zwiększy się o 3dB? :?:

Decybel, to tylko względna jednostka służąca do porównywania wartości. Zwiększenie mocy 2 razy, to względnie +3dB. Tylko tyle.

Skuteczność(sprawność) niewiele ma z tym wspólnego(poza tym, że ją także wyraża się w dB).
  • Poziom 43  
    Ta moc glosników się okresla dla szumu różowego.
    Powiedz mi jak okreslic moc dla glosnika którego pasmo kończy sie na 700Hz... W 1kHz? on praktycznie działa tam jak trzeba.

Skutecznośc na tych obrazkach się zwiększa biorac pod uwage to że głosniki sa w osobnych obudowach no i że działają w fazie. No i że jeżeli moc jednego wzmacniacza jest regulowana tak, aby suma wyniosła 1 W
  • Poziom 26  
    W ogóle, moc głośników, to jakaś lipa.
    Ostatnio bawiłem się watomierzem LW-1.
    Mierzyłem moc pobieraną przez głośnik Alphard LW-800 w 2 różnych obudowach.
    Przebiegi były takie, aby watomierz je mierzył, czyli sinus 15...50...200Hz(taki akurat mam egzemplarz; są z innymi przedziałami częstotliwości).
    Głośnik zżerał najwyżej 25W - to była granica przesterowania.
    A producent w żywe oczy kłamie, że głośnik ma "moc ciągłą RMS 60W"(oraz "max. 120W"). GDZIE?

Ktoś pewnie powie, że sam sinus, to nie muzyka.
    ALE SZUM(jakikolwiek) TO TEŻ NIE JEST MUZYKA.
    :D

Taka tylko zabawa z tymi pomiarami, ale o czymś świadczy, co?
  • Poziom 43  
    Hmm wex pod uwagę ze moc głośnika to moc sumy kilku przebiegów a nie jednego.

po za tym jakim wzmanciaczem mierzyłeś moc?

jesli pojawiły się przestery, znaczy, że pojawiły się harmoniczne, nie koniecznie z koncowki mocy. Co oznacza, że pewnie się pojawiły przesunięcia fazowe, no a watomierz zmierzył moc czynną, a w skład mocy głośnika wchodzi jeszcze moc bierna dając razem trojkat - którego przeciwprostokątna to moc pozorna.
    Po za tym mierzyłeś moc wzmacniacza a nie głośnika. Żeby zmierzyć moc wg normy musiałbys zrobic test po którym glośnik by się spalił po ponad 100godzinach grania.
  • Poziom 20  
    Arnold_S. napisał:
    W ogóle, moc głośników, to jakaś lipa.
    ....
    A producent w żywe oczy kłamie, że głośnik ma "moc ciągłą RMS 60W"(oraz "max. 120W"). GDZIE?

Taka tylko zabawa z tymi pomiarami, ale o czymś świadczy, co?

Pomiar przy 50Hz to trudne warunki dla głośnika (na granicy możliwości) a więc może nie osiągać 60W,
    Dla stałej mocy amplituda drgań membrany rośnie z maleniem częstotliwości, dlatego przy 50 Hz amplituda drgań mogła byc za duza. Gdyby głośnik nie wyrobił się przy 200Hz pretensja byłaby bardziej zasadna.

Producenci głośników koloryzują, naciagają, kłamią (niepotrzebne skreślić). Często nie podają mocy sinusoidalnej tylko muzyczną, i tu zaczyna się pole do definiowania co to jest "muzyka" (w sensie pomiarowym). Czy najlepiej modeluje muzykę prostokąt, czy szum różowy, czy płaska korekcja czy krzywa słyszalności A, czy C i takie tam.
    Jak trafnie zauważyłes taka "zabawa z pomiarami".
  • Poziom 26  
    Dokładnie. To taka zabawa(niby zabawa, ale o czymś świadczy).

Tremolo napisał:
    Hmm wex pod uwagę ze moc głośnika to moc sumy kilku przebiegów a nie jednego.

Dlaczego tylko kilku? Podobno głośniki bada się szumem(a to bardzo wiele przebiegów na raz).
    Poza tym, jak szum ma się do muzyki? Prawie nijak.
    Gdzie jest przydatność takiego badania głośników, jakie stosują producenci? Wychodzi na to, że moc głośnika, to po prostu jakaś szacunkowa("pi razy oko") liczba, nie bardzo mająca zastosowanie w rzeczywistości(nikt nie słucha muzyki na takim poziomie, aby zniszczyć głośnik po 100 godzinach).

Tremolo napisał:
    po za tym jakim wzmanciaczem mierzyłeś moc?

To akurat mało ważne, bo wystarczająco "mocnymi"(dwa różne wzmacniacze), i przebiegiem była sinusoida 20-200Hz(a nie szum, czy inne skomplikowane przebiegi, które by miały fałszować obraz tego, co się dzieje - fałszować z punktu widzenia watomierza).

Tremolo napisał:
    jesli pojawiły się przestery, znaczy, że pojawiły się harmoniczne, nie koniecznie z koncowki mocy.

Pisząc przestery, miałem na myśli po prostu "wyskakiwanie" głośnika poza dopuszczalny(Xmax) zakres.

Tremolo napisał:
    Co oznacza, że pewnie się pojawiły przesunięcia fazowe, no a watomierz zmierzył moc czynną, a w skład mocy głośnika wchodzi jeszcze moc bierna dając razem trojkat - którego przeciwprostokątna to moc pozorna.

No to dowiaduję się czegoś niesamowitego...
    Żyłem w przekonaniu(jak chyba większość ludzi), że moc głośnika, to moc czynna P(w końcu wszyscy producenci - głośników i wzmacniaczy - podają ją w Watach).
    Więc watomierz mierzył moc czynną w Watach, tak jak i produceni posługują się Watami.

Tremolo napisał:
    Po za tym mierzyłeś moc wzmacniacza a nie głośnika. Żeby zmierzyć moc wg normy musiałbys zrobic test po którym glośnik by się spalił po ponad 100godzinach grania.

To fajnie, tylko co producenci chcą takim testem(i wartością mocy w nim uzyskaną) pokazać?
    Zmierzyłem moc czynną, przy jakiej głośnik osiąga maksimum przydatności praktycznej(w końcu basy, to w muzyce "współczesnej" przebiegi bazujące głównie na sinusoidzie - tylko "podbarwione" różnymi efektami).
    I takie basy w muzyce mają właśnie charakter "ciągły"(trwają czasem po kilka sekund bez przerwy, a są piosenki, gdzie bas "grzeje" cały czas - tylko zmienia nutę).
    Tutaj właśnie wychodzi, ile mocy czynnej P(ją podają producenci) tak na prawdę potrzeba, aby głośnik dał z siebie wszystko na co go stać(na co pozwala konstrukcja). Oczywiście w impulsie można przemycić więcej(ale impuls nie trwa "ciągle").

Nie wpadłem tu, aby się kłócić, czy coś w tym stylu.
    Chodzi tylko o to, aby liczby traktować z przymrużeniem oka(zwłaszcza moc). Z resztą każdy wie(albo powinien wiedzieć), że moc w sprzęcie Audio nie jest najważniejsza. Tylko dresiarze cieszą się, że mają więcej W("a jak więcej, to lepiej" :lol: ).