Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar stanu zużycia narzędzia

14 Kwi 2006 19:49 1329 4
  • Poziom 14  
    Witam
    Od dłuższego czasu nurtuje mnie pewien problem. Chodzi o narzędzia skrawające, takie jak piły czy frezy do obróbki drewna.
    Zastanawiam sie w jaki sposób zrealizowac prosty system sprawdzający czy dane narzedzie jest ostre czy nadaje się już do ostrzenia, w przypadku prostych urządzeń nie jest to problem, natomiast w przypadku bardziej obudowanych już tak, ponieważ wiąże się to z koniecznością zatrzymania urządzenia i rozebrania osłon co nierzadko jest dość kłopotliwe i czasochłonne.
    Może z tego tematu wywiąże się ciekawa dyskusja lub wymiana doświadczeń.
    Ja osobiscie myślałem o pomiarze prądu silnika napędzającego,lecz ma to sens tylko wówczas gdy obrabiane sa ciągle jednakowe materiały np deski o jednakowej grubosci i w jednakowej ilosci, co niestety jest nieosiągalne.
    pzdr homag
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 27  
    Witam
    Zużycie narzędzia, powinno się oceniać na podstawie jakości detali jakie wychodzą z maszyny po obróbce. Automatyzowanie takiej czynności jest prawdopodobnie niemożliwe.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 14  
    Nie napisałeś w jaki sposób obrabiasz to drewno. Co się tyczy obróbki frezami, to jeśli robisz to na maszynie CNC to można zainstalować sondę pomiarową i napisać odpowiedni program z cyklami pomiarowymi do okresowego badania uszkodzeń frezów oraz ich średnicy i długości; idealnie nadaje sie sonda firmy Renishaw Ts-27. W przypadku pił problem był by trudny i być może nieopłacalny - zależny od skali produkcji. Trzeba by było użyć systemu pomiarowego laserowego. Pozdrawiam.
  • Poziom 31  
    Kiedyś rozmawiałem o podobnym problemie dotyczącym specyficznego
    urządzenia skrawającego, jakim jest ... kombajn węglowy. Badano tam
    akustyczną metodę pomiaru przebiegu procesu i stanu samego gryzera

Okazuje się, że dźwięk jaki wydaje narzędzie skrawające podczas obróbki
    może być miernikem stanu procesu, w tym stanu narzędzia

Badanie akustyczne jest jednak dość skomplikowane, ponieważ stosuje się
    np. analizę Fouriera za pomocą komputerów. Jeżeli dobrze pamiętam
    w praktyce jest to metoda porównawcza ze stanem wzorcowym,
    ponieważ modele skrawania są dość złożone i łatwiej jest znaleźć widmo
    akustyczne maszyny pracującej w warunkach zbliżonych do nominalnych

Ponieważ pisałem pracę dyplomową z wibrometrii akustycznej,
    więc pozwoliłem sobie wtrącić moje trzy grosze do tej dyskusji

Sądzę, że biblioteki wyższych uczelni technicznych z wydziałami
    mechanicznymi lub górniczymi, mogą zawierać odpowiednią wiedzę
    na temat, który jest poruszony w tym wątku
  • Poziom 14  
    ja swego czasu robiłem szlifierkę do frezów i tam ten problem był rozwiązany w ten sposób, że po wykonaniu zadanej ilości zębów tarcza szlifierrska był "obciagana" diamentem to znaczy ustalana jej średnica i do tej "nowej" srednicy tarczy ustawiała się reszta maszyny także w efekcie wyeliminowano zuzuwanie się tarczy szlifierskiej