Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uklad limitera, zamiast fotorezystora uklad tda8551

voytasek 15 Kwi 2006 12:24 2651 7
  • #1 15 Kwi 2006 12:24
    voytasek
    Poziom 14  

Witam. Mam do zrobienia projekt na studia, i jednym z elementów jest układ limitera. Przedstawiłem prowadzącemu propozycje wykożystując wskaźnik przesterowania z LEDem który oświetla fotorezystor... i gościu mówi, że fotorezystor sie nie nadaje bo szumi!!! no zgłupiałem:/ Powiedzial zebym poszykał cyfrowych potenjometrów. poszukałem i znalazłem owy układ tda8551. wpradzie nie jest to zwykły pot. cyfr. tylko układ wzmacniacza m.mocy chyba 1W który ma rególacje głośności dość prostą, bo napięciowo. (gdy podamy zero to scisza, gdy +5 to pogłaśnia, gdy nic nie podamy to nic nie robi)

Ale do rzeczy. gdyby tak wymyśleć mądre sterowanie tego układu, niewiem, na przerzutnikach z opóżnieniem czasowym czy coś, które by realizowało proste zadanie: Gdy wskaźnik przesterowania zadziała, poda sygnał do owego mądrego układu, który szybciutko poda impóls do zciszenia wzmacniaczyka. gdy zaniknie przesterowanie, to po jakimś czasie (np 0,5s lub dowolnie ustawiany) poda impóls do pogłośnienia. Czy jest to możliwe w prosty sposób do zrealizowania. Gdyby sie mnie gość nie czepiał to bym zrobił spokojnie na fotorez, ale przyznam, ze taka koncepcja z układem tda daje do myślenia. [/url]

• #2 15 Kwi 2006 14:00
    rusala
    Poziom 22  

bardzo ciekawym i prostym w wykorzystaniu potencjometrem cyfrowym jest DS1802 - stereofoniczny, 64 pozycje,logarytmiczna charakterystyka, rozne tryby dzialania, sterowanie dwoma wejsciami Up i Down

A co wlasciwie ma robic ten twoj uklad? ma to byc ARW? (Automatyczna regulacja wzmocnienia) Czy tylko ma sprawdzac czy sygnal wyjsciowy niewychodzi powyzej pewnego poziomu?

Sa tez inne potencjometry z wejsciami typu U/D (okreslenie kierunku) i CLK (impuls) i w sumie takie sterowanie moze byloby lepsze tutaj (taki uklad to np AD5222 do zamowienia z probek Analog Devices) ale on jest w SMD i wogole jakos slabo mi sie pracowalo z tym ukladem ;-)

No ale jaki jest moj pomysl na sterowanie z DS1802 - robisz 2 generatorki przebiegu prostokatnego o f=okolo 250Hz (tak zeby bezproblemu zdazyl zliczyc impuls) np na jednej bramce NAND z histereza (chocby 4093) jeden bramkujesz bezposrednio ze wskaznika wysterowania a drugi przez negator zrobiony z trzeciej bramki NAND (w 4093 masz ich 4) i w ten sposob jeden bedzie pracowal przy przesterowaniu drugi przy jego braku, jeden podlaczysz oczywiscie pod wejscie Up a drugi pod Down (moznaby zrobic jeden generator i przelaczac sygnal z jego wyjscia miedzy wejsciami Up i Down ale wymagaloby to co najmniej 2 ukladow scalonych lub dodatkowych tranzystorow, a tak mamy jeden uklad i dodatkowo mozliwosc ustalenia innychczestotliwosci dla poglasania i sciszania). I sprawa wlasciwei zalatwiona ;-)

Sory za jakosc ale chwilowo niemam pod reka innego programu niz paint ;-)
    uklad limitera, zamiast fotorezystora uklad tda8551

• #3 15 Kwi 2006 20:28
    irek2
    Poziom 40  

Ten Twoj prowadzacy to debil!! I mozesz mu to powtorzyc w moim imieniu. Gosc nie ma pojecia o limiterach mocy i gada bzdury. Wszystkie profesjonalne wzmacniacze uzywaja fotorezystorow. Jakie szumy? Te uklady dzialaja dynamicznie a w czasie normalnej pracy fotorezystor ma bardzo duza rezystancje ktora nie wplywa na prace wzmacniacza. Dopiero nagle oswietlenie powoduje bardzo szybki spadek rezystancji i powolny jej wzrost. Dlatego jest to tak znakomity element bo ma od razu odpowiednia charakterystyke czasowa. Najwiekszy problem w limiterach mocy to detektor przesterowania i to na nim trzeba sie skupic.

Zamiast fotorezystorow niektore firmy stosuja napieciowo regulowane wzmacniacze no LM13600 czy seria NE do ukladow redukcji szumow. Jest jednak rozwiazanie dos rozbudowane i drogie i wcale nie mniej szumiace. Pozatym kazdy dodatkowy uklad wprowadza znieksztalcenia a fotorezystor nie. Na pewno bym nie robil limitera na potencjometrze sterowanym cyfrowo. Jesli sterowany napieciowo to tzreba dobrac czasy sciszania i poglasniania i tu bedzie najwiekszy problem.

• #4 16 Kwi 2006 10:31
    voytasek
    Poziom 14  

uwierzcie mi, jak mam iść do niego na zajęcie, to modle sie żeby nie wymyślił mi czegoś co niemam w projekcie. On doskonale wie co ja chce zrobić (przynajmniej tak mu sie wydaje) i stosuje swoje wywody na różna tematy. Ubaw mamy czasem z niego masakryczny. No ale nie o nim mowa. Sprobuje go przekonać do fotorezystora, poszukam na necie jakies parametru i charakterystyki, bo wiem ze jest on lepszy i prostrzy niz pot. cyfrowy. a jak sie nie przekona, to chyba z tych bramek skorzystam, bo wydają sie być ciekawe, i ten ds1802. To ma być właśnie taki ARW.

Moze jeszcze jakieś pomysły? z góry dzięki.

• #5 17 Kwi 2006 21:00
    irek2
    Poziom 40  

Co do wykladowcow to zazwyczaj tak z nimi jest. Zyja w swoim swiecie :)

W prawdziwym zyciu argumenty sa proste. Wystarczy siedowiedziec ile kosztuje scalak do regulacji wzmocnienia a ile fotorezystor i bedzie wszystko jasne.

Nie dziwie sie ze nie chce sie zgodzic na fotorezystor bo to zbyt proste a trzeba sie wykazac :)

Zaproponuj mu cos bardziej na czasie. A mianowicie limiter glosnosci do dyskoteki! Po woli zaczynaja wchodzic pzrepisy nakladajace odpowiednie limity glosnosci chwilowej jak i sredniej i wlasciciele dyskotek beda potrzebowali sprzetu kontrolno-limitujacego. Tu w gre wchodzi caly system pomairu natezenia dzwieku i takiego sterowania aby nie przekraczac odpowidnich norm.
    Mozna tez pomyslec o czujniku halasu u sasiadow bo oni tez nie moga miec za glosno bo zamkna dyskoteke.

• #6 17 Kwi 2006 22:49
    psooya
    Poziom 36  

Witam są gotowe ukłądy limter nap NE571 NE 572 moze to ci pomoze maja w sobie wszystko co potrzeba wraz z regulacia czasu zadziałania i czasu powrotu na 2 kondkach
    Pozdrawiam

• #7 19 Kwi 2006 10:44
    voytasek
    Poziom 14  

Hmmm zerkłem na układy oparte na tych NE572. No i ciekawi mnie czy sprawdziłby sie taki kompresor? czy przejdzie oczekiwania prowadzącego :/ ale wątpie. Docelowo uzupełniam zestaw grający o wzmacniacz wiekszej mocy z zabezpieczeniami, a jesli by zastosować kompresor przed wzmakiem, to wtedy sie nie musze martwić zbytnio o poziom sygnału, bo gramy z komputera (a jak kiedyś mierzyłem sobie SB Live to na wyjsciu amplituda dochodziła do 2V :/ ) A co z zniekształceniami takiego urządzonka?

• #8 19 Kwi 2006 16:21
    psooya
    Poziom 36  

Witam ten układ można rozbudowąc na 3 kompresory na pasmo niskie średnie i wysoki bo wiadomo że dźwięk nie bvedzie ładny przy dużym sygnale na wejsąciu bedzie słychać "pompowanie " ja używam NE 572 do mikrofonu
    pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME