Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 107 S Zwężenie obrazu

hotairserwis 15 Kwi 2006 15:02 2694 6
  • #1 15 Kwi 2006 15:02
    hotairserwis
    Poziom 15  

Witam
    Mam monitor philips 107S - monitor ma juz okolo 7 lat do tej pory pracowal super - od niedawna podczas normalnej pracy w pewnym momencie zwężał sie obraz z lewej i prawej strony - cos w rodzaju klepsydry. Jak udezylem lekko w biurko na ktory stoi monitor to obraz wracal do normy - teraz doszlo juz do tego ,ze obraz zeweza sie niemal od razu po wlaczeniu i aby doprowadzic monitor do normalnego stanu - musze go konkretnie trzepnąc w dekiel :) Zazwyczaj w gorna czesc obudowy jeden konkretny strzał pomaga. Rozumiem ,ze pewnie cos niełączy bo potem monitor działa juz poprawnie - jak po chwili znow zaczyna zwezac to dostaje zdwojona dawke i jest juz dobrze. Obawiem sie ,ze moj sposob przestanie niedlugo dzialac bo leje go coraz mocniej :). NIe mam schematu do tego monitorka. Załączam zdjecie zweżenia.

0 6
  • TermoPasty.pl
  • #2 15 Kwi 2006 15:33
    KL
    Poziom 23  

Należy usunąć zimne luty w układzie korekcji (okolice podłączenia cewek H+V i trafopowielacza).

0
  • TermoPasty.pl
  • #3 15 Kwi 2006 16:27
    hotairserwis
    Poziom 15  

Moze jak zrobie zdjecie wnetrza monitora to ktos npisze mi gdize to jest :) ja nie znam budowy monitorow :) ale moze cos sprubuje poznac :) pojecie o czesciach elektronicznych mam i wiem do czego jest rezystor czy kondensator ale układ korekcji w monitorze nie jest mi znany :)) moze mala podpowiedz w ktorej czesci monitora poprawic luty ;) ? patrzac nie od strony kineskopu tylko od tylu - zdejmuje obudowe i wtedy ktora strona do sprawdzenia gora czy doł płyty prawa czy lewa strona ;). moze jakies znaki szczegolen maja tam elementy :)

0
  • Pomocny post
    #4 15 Kwi 2006 22:34
    radoslaw13
    Spec od monitorów

Masz zimne luty na TIP122.
    Jest to tranzystor zamontowany na radiatorze, na samym brzegu płyty.
    Po prawej stronie (patrząc od tyłu monitora).

0
  • #5 16 Kwi 2006 01:19
    hotairserwis
    Poziom 15  

Radzosław dałeś rade ;)) na trzecim tranzystorze na tym radiatorze o ktorym piszesz miałem zimne luty. Podgotowałem go i jak na razie jest ok. Mam nadzieje ze juz bedzie dobrze.
    Mam pytanie, bo mialem z tym proglem. Jak wyjac plyte glowna monitora - odczepilem wszystkie masy i kilka wtyczek i zostaly mi kable prowadzace do lampy i do kineskopu - czy to sie normalnie odlacza - i jak tak to od ktorej strony ? Płyta gówna mojego monitora jest przykrecona do metalowej oslony i aby zaczac lutowac musialbym ja zdjac, a aby ja zdjac musalbym wyjac ja i odlaczyc od reszty kabli Jak to zrobic?

Mnie udalo sie przylutowac tego tranzystora bez wyjmowania plyty poniweaz mam lupe z lampa oraz stacje na gorace powietrze i przy pomocy tych dodatkow udało sie :) ale prze nieuwage (patrzylem w lupe ) złapałem za nagrzana do ponad 400 stopni kolbe lutownicy - mam niezle palec wskazujacy jest w stanie wskazującym ;(.

Pozdrawiam i dzieki za pomoc Mam nadzieje ze monit bedzie juz sprawny. Czekam na opis robiórki płyty. :)

0
  • #6 17 Kwi 2006 21:06
    radoslaw13
    Spec od monitorów

Sorki kolego, ale takie lutowanie to psu na budę.
    Musisz wyjąć płytę aby było dobrze.
    Z płytą nie ma zadnych problemów. Trzeba tylko wyjąć z zaczepów, wykręcić wszystkie śrubki, wypiąć trzy kable....
    Do tego nie trzeba być inżynierem. Rusz głową.

0
  • #7 17 Kwi 2006 23:46
    hotairserwis
    Poziom 15  

WItam Radziu !

Tu chodzi o to ze nie wychodzi lekko wiec nie chcialem ciagnac jak glupek na sile te kabelki - plyta wiem ze ma zatrzaski i td. kabelki laczace panel regulacji obrazu itp odpiac potrafie tylko chodz o ten przewodzik zakonczony tumka taka jakby przyssawka czy to tez sie odpina ? nie chcialem na sile z tym walczyc . Po dobroci nie chcialo - byly tez przewody podlaczone do lampy i tez nie wiedzialem czy mam to zdejmowac - tu nie chodzi o to ,ze ja nie wiem jak - przeciez ich nie wpycham :) tylko od ktorej strony czy od strony pltyty wyponac czy od strony kineskopu . Ale jesli mowisz ze to nie problem to dam rade. Co do lutowania hotem - to mylisz sie bo lutowanie od drugiej strony plytyty jest stosowane i to berdzo czesto np: w GSM - ja jestem pewny ze wszystkie punkty sa zlutowane super bo wczesniej polalem wszystko topnikiem RF800 z domieszka pasty lutowniczej - to sprawia ze wszystko topi sie jak masło :) zreszta przez otwory w metalowej oslonie widzialem cala operacje :). _ dzieki za pomoc Monitor dziala !!! Jak cos bedzie sie dzialo to wtedy rozloze go na czynniki pierwsze :).

0