Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MP3 player w samochodzie (na bazie komputera PC)

15 Kwi 2006 16:48 4674 25
  • Poziom 11  
    Witam, planuję wykonać samochodowy odtwarzacz MP3 na bazie komputera PC. Posiadam płytę główną w standardzie AT z procesorem, RAMem i wbudowaną kartą dźwiękową. Zestaw uzupełni dysk twardy i wyświetlacz LCD. Swój projekt podzielę na 2 części: sprzętową i programową.

Część sprzętowa:
    Pierwszym problemem będzie zasilanie. 12V uzyskam wykorzystując stabilizator 7812 (myślę, że 1A wystarczy), jednak 5V chciałbym uzyskać innym sposobem ze wzglądu na wydajność. Moją prośbą jest udostępnienie schematu lub sposobu uzyskania 5V (może lm317?) Nie korzystając z portów COM można zrezygnować z napięć ujemnych? Czy dysk twardy lepiej umieścić na gąbkach czy zawiesić na gumowych pasach? Jaka pozycja jego pracy jest bardziej wskazana?
    Czy sterowanie układem poprzez kontroler klawiatury i wypowadzenie kilku przycisków to dobry pomysł? Może istnieje gotowe rozwiązanie np. na port gier zarządzające konkretną aplikacją do odtwarzania MP3?
    Ze względu na ekonomię zastosuję wyświetlacz LCD, chyba że można w prosty sposób podłączyć tanią matrycę LCD np. z laptopa? Czy wystarczy, żeby posiadała wejście R, G, B odświeżanie pionowe i poziome aby podłączyć ją pod zwykłą kartę graficzną?

Część programowa:
    W celu zaoszczędzenia problemów i energii chciałbym zrezygnować z windowsa, jednak czy istnieje aplikacja pod DOSa obsługująca wyświetlacz LCD i możliwość zmiany katalogów/playlist 1 przyciskiem z klawiatury/pilota? Jeżeli nie to jakie aplikacje pod Windowsa polecacie (prawdopodobnie pod w9x)? Linux odpada, gdyż w przypadku korzystania z systemu operacyjnego włożę do MP3 playera kartę sieciową w celu zarządzania plikami i ustawieniami.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki i pomoc w budowie playera.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 38  
    Sory ale chcę Cie odwieść od tego pomysłu.Komputery stacjonarne niezbyt nadają się do pracy w tak trudnych warunkach jak auto,duże wstrząsy,przeciążenia,nie stabilne zasilanie.Nawet podczas zwykłego przewożenia kompa sloty potrafią się luzować,nie mówiąc o pracy twardego dysku w takich warunkach.MP3 player można kupić za 100-150 zł i jest gotowy do użycia.Twoja praca może okazać się "niewypałem",przemyśl swój pomysł,ciekawe jak często by się resetował taki "player" :D
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 11  
    Nie rozpocząłem wątku bez kompletnie żadnej wiedzy. O yampp'ie sporo się naczytałem, jednak odpada: 1. zbyt wysoki koszt, 2. również konieczność użycia urządzenia IDE, wiem, że można wykorzystać CF'a, ale tak samo mogę go wykorzystać do tego projektu. I również zdaję sobie sprawę iż radio obsługujące mp3, SD dostanę w biedronce za 150 zł, jednak mi chodzi o fakt stworzenia czegoś z tej starej maszyny.
  • Poziom 25  
    Może po prostu zrób go do używania w domu np.segment do wieży :)
    Są radia samochodowe i discmany na pamieć usb czyli pendrive .
    Zastanawiam sie czy obsługują także dyski twarde na usb ?
    jesli tak to by było dobre rozwiązanie ...prostszy sposób na słuchanie
    muzyki z dysku twardego.
  • Poziom 11  
    Dziękuję, DAMP wygląda bardzo obiecująco. Postaram się w pierwszej wersji na nim oprzeć część programową.
    Niewykluczone, że będzie pracował w domu - mam zasilacz ze skanera (2A) którego chcę wykorzystać w tym celu (np. do zasilania playera w czasie łączenia z domowym PC'tem). Wszystko zależy od końcowego efektu, łatwości obsługi, bezawaryjności i moich zdolności plastycznych ;)
    Problem z otrzymaniem 5V (ok. 1 A) przy dużej sprawności jest nadal aktualny. Odpada 7805 ze względu na niską sprawność, konieczność chłodzenia obudowy powietrzem - każdy mA się dla mnie liczy.
  • Poziom 12  
    hej! słyszałem iż jest sposób na przerobienie radia CD na mp3.trzeba jakiś scalak, to i może CD rom dasię na mp3 przerobić??? bo ja mam w skodzie CD rom, 70W na TDA1562Q i 2x22W TDA1554.może jakieś porady czy podpowidż jak go na mp 3 przerobić
  • Poziom 13  
    Ja mam dla was zajefajny patent na mp-trojke (i nie tylko?) w aucie.

-zasilacz ATX z przewinientym transformatorem na 12V koszt około 20zl (lub UPS od bolu, mozna kupic za grosze)
    -stary komputer z karta muzyczna, dyskiem itp - zawsze sie jakis znajdzie
    -odbiornik podczerwieni - 7,50zl
    -pilot - dowolny, mozna zakosic sasiadowi z domu od telewizora :)
    -system windows 95 + girder + winamp

dokladamy pare ladnych godzin wolnego czasu i zestaw gotowy

zasilacz 12v juz mam :), system stoi, pilot dziala, musze tylko kompaktowa obudowe z pleksi przyciac, juz mi sie cieplo robi jak o tym mysle bo w domu zestaw sie zajefajnie sprawuje

polecam i pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Niestety na pieniadzach nie spie i nie kupie sobie takiego. ten komp kosztowal mnie do tej pory raptem moze 20zł a robie to bo mi sie chce i dla bajeru a nie dlatego ze tesknie za mp3. bardzo czesto komus stary komp sie kurzy w szafie a mozna go wykozystac i przyokazji znalezc sobie pozyteczne zajecie.

W zaproponowanej opcji komp jest bardzo latwy do obslugi i funkcjonalny, w domu mozna sobie bezproblemowo zaprogramowac nowe funkcji pilota, nie trzeba znac zadnych jezykow programowania czy obslugo dosa lub linuxa, nigdzie w samochodzie sie kable od sterowania nie walaja. Wada jet chyba tylko to ze potrzeba w miare jeszcze szybszego kompa (moj to celeron 400MHz, 64MB RAM).

mnie ogranicza tylko brak monitora. Powiedzmy ze mam taki i powiedz mi ile w takim wypadku kosztuje nawigacja satelitarna na allegro (bo odbiornik chyba koło 200zł), ile odtwarzacz dvd z divx, ile konsola do gier i dodaj to wszystko do siebie.

dodatkowo co to za frajda pojsc do sklepu i wydac 1**zł i wiecej za gotowy sprzet w porownaniu do tchniecia zycia w cos co mialo juz nigdy nie dzialac. no i dodatkowo ile ludzi ma w samochodzi kompa? :)

pozdrawiam

Jezeli chcecie blizej poznac moj projekt to piszcie :)

Dodano po 54 [minuty]:

a jezeli chodzi o napiecie 5V to oprocz mojego rozwiazania najlepiej zrobic przetworniczke impulsowa przepustowa (najprostrza), elementy mozna wykorzystac z zasilacza AT/ATX wszystko tam jest (jak dla mnie to najlepiej jak by zasilacz mial scalaka TL494 bo jest popularny i mam juz go obczajonego jako tako). W zadne stabilizatory najepiej sie nie baw bo dla 5V to prawie 2/3 zuzytej energi idzie w ogrzewanie pomieszczenia (powiedzmy ze komp pobiera 2A na 5V na stabilizatorze musi byc spadek 14V-5V=9V 9V*2A=18W 5V*2A=10W wiec 18W wydziala sie niepotrzebnie w postaci ciepla na stabilizatorze a komputer ciagnie tylko 10W) Wiecej dokladnych informacji jak przetwornice wykonac w "Elektronice dla wszystkich" caly cykl byl. W datasheet'cie TL494 tez jest aplikacja takiej przetworniczki, tylko trzeba przerobic delikatnie zeby dawala 5V i na necie tez tego napewno masa jest.

Jednym słowem przetwornica to jedyne sensowne wyjscie.
  • Poziom 35  
    Egzi napisał:
    Niestety na pieniadzach nie spie i nie kupie sobie takiego. ten komputer kosztowal mnie do tej pory raptem moze 20zł a robie to bo mi sie chce i dla bajeru a nie dlatego ze tesknie za mp3. bardzo czesto komus stary komputer sie kurzy w szafie a mozna go wykozystac i przyokazji znalezc sobie pozyteczne zajecie.

W zaproponowanej opcji komputer jest bardzo latwy do obslugi i funkcjonalny, w domu mozna sobie bezproblemowo zaprogramowac nowe funkcji pilota, nie trzeba znac zadnych jezykow programowania czy obslugo dosa lub linuxa, nigdzie w samochodzie sie kable od sterowania nie walaja. Wada jet chyba tylko to ze potrzeba w miare jeszcze szybszego komputera (moj to celeron 400MHz, 64MB RAM).

no tak tylko taki dysk 100zl cf karta z przejsciowka o sensownej pojemnosci .,. co dysk wozisz w aucie ? :>

Cytat:

mnie ogranicza tylko brak monitora. Powiedzmy ze mam taki i powiedz mi ile w takim wypadku kosztuje nawigacja satelitarna na allegro (bo odbiornik chyba koło 200zł), ile odtwarzacz dvd z divx, ile konsola do gier i dodaj to wszystko do siebie.

no tak .,., jesze oporgrmowanie za 1000zl do gps a i windows xp home 300zl
    Jest sens topic tyle kasy w projekto ktory moze bedzie dzialc poprawnie ?
  • Poziom 13  
    no coz ja mam juz wszystko zlozone tylko obudowe z pleksi dotne i bedzie gralo i wszystko nie kosztowalo mnie wiecej niz 20zl. Dysku jeszcze nie woze ale zamierzam, dobra amortyzacja w postaci gabki lub czegos podobnego zalatwi sprawe (nie wierze ze nie).

Jak chcesz kupywac orginalne oprogramowanie to by to troche wiecej kosztowalo, a zauwaz ze kupujac cokolwiek elektronicznego placisz rowniez za oprogramowanie.

A tak na marginesie to odtwarzacz cd mam i o takim tu nie mowa a ci ktorzy kozystaja z dobrodziejstwa jakim sa utwory w postaci mp3 raczej ich nie kupuja... wiec nie wiem czy maja zamiar jakikolwiek inny software.

OS to windows 95 (a nie XP) bo znacznie znacznie znacznie szybciej sie uruchamia jak i zamyka a ma wszystko co trzeba i nie zajmuje 700MB
  • Poziom 13  
    wiekszosc ludzi ktorzy sie wezma za takie cos jak komp w samochodzie napewno beda mieli kompa w domu a na nim co? Czysty bios? skoro maja nielegalna kopie na kompie domowym to nic ich nie powstrzyma od instalacji na samochodowym a ci ktorzy maja legalny tez se zainstaluja wiec no problem

tak na marginesie to mam policjanta sasiada ktory nie ma ani jednego legalnego oprogramowania chyba ze jest akurat darmowe a Ty przedstawiasz sprawe tak jak by w Polsce nie bylo problemu piractwa komputerowego

na telefon to moze jest free (nie mam takiego to nie wiem) ale nie wierze ze to pozadna dystrybucja bedzie a na kompa tez zawsze sie cos free znajdzie, predzej niz na cokolwiek innego
  • Poziom 21  
    Egzi, czyli skoro policjant ma nielegalne oprogramowanie to znaczy ze krasc mozna? Jak policjant pije na sluzbie to znaczy, ze wszyscy moga pic w pracy, a jak taki jeszcze za kolkiem siadzie to i Ciebie nie powstrzyma nikt od wypicia sobie pol litra z kumplami w trasie. Taki tok myslenia, ze skoro piractwo istnieje, to ja tez bede piratem jest strasznie dziecinny. Jak Tobie ktos ukradnie auto to tez komus ukradniesz, nie?

Avatar, a co sie tak czepiasz tej licencji na Windowsa? Innych systemow nie ma? Jestes z M$? Tak sie sklada, ze jakos pracuje na kompie z w pelni legalnym i darmowym oprogramowaniem i mam wszystko to, co mi jest potrzebne (a jak nie mam to znajduje takie cos za free, aktualnie szukam odpowiednika Corela).

W temacie, zwykly hdd w gabce moze nie wytrzymac takich wstrzasow podczas pracy (predzej taki laptopowy), a odprowadzanie ciepla bedzie mial tak kiepskie, ze w upale sie po prostu przegrzeje i tak czy inaczej padnie. Dalbym raczej karte CF i czytnik CD.
  • Poziom 13  
    Nikogo nie nasladuju w zadnym aspekcie i nie robie rzeczy dlatego ze ktos robi. Nikogo tez sam nie namawiam do lamania prawa. Kolega Avatar wspomnial o problemie posiadania pieniedzy na 'zakup' licencji co z moich obserwacji nie jest zadnym problemem bo 90% (albo i wiecej) osob ktorych znam nie posiada legalnych licencji na nic albo przynajmniej na wiekszosc softu.

A jezeli chodzi o darmowe oprogramowanie do projektu jak moj to jest tego duzo tylko trudno znalezc i jeszcze trudniej zainstalowac jak sie nie czai dosa albo linuxa (chociaz jest jeden bardzo fajny do multimediow, prosty ale trzeba miec monitorek, program sie nazywa GEEXBOX).

Ja zaproponowalem takie a nie inne rozwiazanie i nie jest w tym przypadku wazne czy mam licence czy nie. Kazdy moze takowa miec od starego systemu skoro ma stary komputer wiec tymbardziej nie widze zadnego problemu.
  • Poziom 11  
    Gratuluję znajomości...kolegów, których ponad 90% nie ma nic legalnego, tzn. żadnej licencji. Można dziś w czasopismach komputerowych znaleźć masę oprogramowania (darmowego!), a jeszcze więcej w sieci.Ale nie odbiegając od tematu, większość kolegów delikatnie sugeruje Ci , że Twój projekt nie zda egzaminu. Przyłączam się po tym jak umarł mi w samochodzie (bądź, co bądź mobilny) laptop, z którego korzystałem w czasie jazdy po polskich drogach. Jednak gratuluję konsekwencji w działaniu i pochwal się wynikami, nawet jeśli projekt wyląduje w piwnicy ... bardzo szybko. Twardy dysk nawet w gąbce nie przeżyje wstrząsów. Nawet jeśli auto jest klasy wyższej...
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    e jak kogos stac na auto to i stac na wydanie 150zl zl na "prawdziwy " sprzet
    ;]

Czlowieku czy Ty w ogole rozumiesz co sie pisze ? Koledze chodzi o satysfakcję zrobienia czegos samemu a nie kupienia za (duze?) pieniadze czegos gotowego. Kupic a zbudowac to sa 2 odmienne rzeczy. Apropos sprzetu za 150zl, to jakiej on bedzie jakosci ? pewnie jeszcze szybciej mi sie rozsypie niz taki komputer (od tych wstrzasow powstana zimne luty, druk odpadnie itd. za 150zl to musi od naszych skosnookich kolegow....

Hehe, ja jestem w trakcie realizacji takiego projetku: Plyta MSI (zintegrowany SB128, Riva TNT2 32MB)format mAtx, do tego dysk od lapa 20GB, DVD - ROM, Win95, Winamp + soft w delphi, LCD i klawiaturka albo samodzielnego montazu pod 90S2313 albo panel od radia samochodowego pod 90S2313 i pod RS-232 z komputerkiem. Narazie male problemy czasowe (szkola) ale juz nie dlugo zakonczenie i siade do tego.
    Jak narazie mam aplikacje sterujaca winampem, obsluguje jak narazie 5 klawiszy (prev, pause , plat , stop , next) i lcd.

W domowym "odtwarzaczu mp3" (p1 - 166MHz mmx, 32Mb RAM, RTL8139, SB128,S3Trio64,HDD10gb) zastosowalem, kontroler klawiatury, i prosta wtyczke do winampa znaleziona w necie(nie pamietam nazwy, jak trzeba to podlacze sprzet i dam znac), ktora umozliwiala obslugiwanie lcd poprzez lpt, do tego pozwalala zdefiniowac skory klawiaturowe (ma wbudowane cale menu, po ktorym mozna sie poruszac za pomoca w/w klawiszy a w wyniki obserwowac na lcd). Jedynym co musialem dopisac od siebie, to byl programik ladujacy winamp'a i uruchamiajacy wizualizacje (wtycznka pozwala zrobic z wys. analizator widma, wtedy kiedy z niego nie korzystamy (nie krecimy sie po menu).

Co do oprogramowania, zawsze mozna skorzystac z darmowego oprogramowania (linux). Z tego co pamietam to jest wiele odtwarzaczy pod konsole, a za pomoca portu np. szeregowego mamy pelny dostep do konsoli, wystarczy malutki skrypcik, lub malutki programik w c#. Mozliwosci jest wiele, zawsze mozna poszukac do takiego odtwarzacza plugina obslugujacego LCD (widzialem gdzies do mpeg123(tak to sie pisalo?, jezeli nie to poprosze o korekte bo dawno nie korzystalem z linuxa) a takze wtyczki obslugujace irde, i sterowac takim komputerkiem za pomoca dowolnego pilota po rc5).

Co do mocowania dysku, rzezcywiscie polskie drogi nie sa zbytnio przyjazne, ale moze na sam system (np. win95, to jest po "odchudzeniu" jakies 45 - 50mb) mozna by spokojnie zmiescic na karcie CF 64MB ew. 128, takie karty nie sa az tak strasznie drogie, a nasze cenne mp3 trzymac np. na DVD (4,7GB nuty powinno wystarczyc? ew. mozna wlozyc 2 czytniki i 2 plytki), ew. pokusic się o podłączenie zmieniarki(odpada mp3, a w audio to na to samo wyjdzie). Aby wstrzasy nie przerywaly nam odtwarzania mozna by sie pokusic o maly ramdysk, ew. przed odczytem mp3, kopiowac ja na CF, tak zeby na CF byl bufor w wielkosci paru mp3. Niestety duze karty CF sa jeszcze drogie wiec uniemozliwa to ich praktyczne zastosowanie w takim projekcie(minimalizacja kosztow).

Pozdrawiam Rafał

P.S.

Jezeli potrzebujesz jakiejs pomocy jezeli chodzi o soft (ew. chcesz aby cos Ci napisac to PW, napewno pomoge).
    Sorki za ew. literowki
  • Poziom 13  
    mam innego radzaju problem, komp ze zwzgledu na to ze nie ma zintegrowanej karty dziwekowej swoje zajmuje wiec nie miesci mi sie nigdzie indziej jak w bagarzniku co pociaga za soba koniecznosc poprowadzenia dlugich kabli o jak najmniejszej rezystancji ze wzgledu na spadek napiecia. Kable podpialem bezposrednio pod akumulator.

I tu pojawia sie problem jakim sa zaklucenia z alternatora (przy wyzszych obrotach jest to uciazliwy pisk). Przy radiu podlaczalem kompa i bylo ok.

Probowalem filtrowac kondensatorami i dlawikiem (filtr pi) ale kompletnie nic nie pomaga. Zastanawiam sie czy to nie jest brak izolacji galwanicznej w zasilaczu bo masy zasilki i samochodu sa polaczone.

Da sie w windzie 95 tak zrobic zeby sprawdzanie dysku przebiegalo automatycznie po nieprawidlowym zamknieciu systemu? mi wyskakuje ze zostal nieprawidlowo zamkniety i zebym nacisna dowolny klawisz co jest dosc uciazliwe.
  • Poziom 20  
    Egzi napisał:
    mam innego radzaju problem, komputer ze zwzgledu na to ze nie ma zintegrowanej karty dziwekowej swoje zajmuje wiec nie miesci mi sie nigdzie indziej jak w bagarzniku co pociaga za soba koniecznosc poprowadzenia dlugich kabli o jak najmniejszej rezystancji ze wzgledu na spadek napiecia. Kable podpialem bezposrednio pod akumulator.

I tu pojawia sie problem jakim sa zakł|ó|cenia z alternatora (przy wyzszych obrotach jest to uciazliwy pisk). Przy radiu podlaczalem komputera i bylo ok.

Probowalem filtrowac kondensatorami i dlawikiem (filtr pi) ale kompletnie nic nie pomaga. Zastanawiam sie czy to nie jest brak izolacji galwanicznej w zasilaczu bo masy zasilki i samochodu sa polaczone.

Da sie w windzie 95 tak zrobic zeby sprawdzanie dysku przebiegalo automatycznie po nieprawidlowym zamknieciu systemu? mi wyskakuje ze zostal nieprawidlowo zamkniety i zebym nacisna dowolny klawisz co jest dosc uciazliwe.

Z zasilaniem to spróbuj jeszcze kabel sygnalowy poscic w ekranie(zapewne jest dlugi). Ew. filtr przeciwzakloceniowy taki jaki jest np. przy radiach CB byc moze pomoze. I obowiązkowa zaraz za kablami, przy przetwornicy jakas większą pojemnosc, przynajmniej z 6300uF, bo elektronika komputerowa jest strasznie wrazliwa na zaklocenia...
    Co do scandiska to nie da sie tego windzie 95 tak zrobic, trzeba by skopiowac scandiska, ja sie w ogole pozbylem scandiska tylko glupi programik w pascalu ktory jest niczym innym jak opoznieniem pol sekundy po czym sie zamyka... jakois dziala, o ile mnie pamiec nie myli to mozna go w ogole wylaczyc tak jak w win98, trzeba by tylko przeniesc narzedzie (nie pamietam czy jest) o nazwie msconfig.exe ;-) Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Witam,
    jakieś pół roku temu miałem podobny pomysł - instalacja pc w samochodzie, żeby odtwarzać mp3 itp.
    Jednak wybrałem inne rozwiązanie - może i Tobie się spodoba:
    http://www.softservice.com.pl/corolla/avc/mp3.php
    - koszt ok. 200 pln
    Trzy podstawowe zalety:
    - sterowanie z fabrycznego radia
    - maga satysfakcja
    - legalne oprogramowanie :) - trzeba było samemu napisać

Jeśli jednak koniecznie chcesz robić coś na bazie PC, to tutaj:
    http://www.mp3car.com/vbulletin/
    znajdziesz różna rozwiązania.
  • Poziom 13  
    Chetnie bym wykonal jakas elektronike samemu tymbardziej ze moje radio moze wyswietlac tagi i sterowac urzadzeniem zewnetrznym takie jak zmieniarka czy nawet mp3 (orginalne mp3 zewnetrzne kosztuje zapewne fortune nie mowiac juz ze jest kompletnie nie dostepne). problemem jest duza ilosc czasu ktora na to trzeba poswiecic (trzeba sie nauczyc programowania przedewszystkim) i trzeba dysponowac niemala iloscia gotowki ktora z pewnoscia wystarczylaby do zakupu gotowego urzadzenia :)

juz sie prawie zdecydowalem na yamppa ale dalem se spokoj w koncu (koszty yampp'a i czas juz poswiecony na uruchomienie PC). za 30zl kupilem plyte ze zintegrowana grafika i dzwiekiem zeby mniej zajmowala niz ta moja skrzynka i wmontuje to gdzies w okolicach schowka lub pod siedzeniem.

W miedzy czasie kombinowalem jak tu dorobic izolacje galwaniczna do mojej zasilki zeby zlikwidowac ten alternator i sie niechcacy spalil jeden tranzystor :) ale za dwa dni jade do lublina to sobie nowy kupie i bede dalej kminil.

Wiecie moze skad mozna skombinowac zel taki jak jest w podkladkach pod mysz? i ile to kosztuje? moze bym w to wtopil mojego HDD
  • Poziom 35  
    ja bym zasosowal karte cf wraz ze wgranym systemem np geexboox posiada on w sobie mozliwosc sterowania pilotem <lirc> i da sie nim wysterowac wyswietlkacz na lpt wraz z czytnikami kart sd i usb stick .,.,., - zaleta brak dysku twardego , karty sd np 1gb mozna juz dostac za 80zl wiec pojemnosc znaczna
    ale .,.,.,
    http://www.meraprojekt.com.pl/sklep/opis.php?id=607