Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyrzucenie katalizatora w Renault Megane ?

Przemo774 15 Kwi 2006 18:20 14348 10
    Przemo774
    Poziom 9  
    Witam mam pytanie czy jak wyrzuce calkowicie katalizator z Renault Megane 1.4 to czy nie bedzie jakis problemow z sada lambda ? Z gory dzieki za odp. pozdro.
  • Pomocny post
    jacobs242
    Poziom 18  
    a po co chcesz go wyrzucać?? Ja nie polecam, ale każdy robi to co lubi :] Wesołych świąt :P
  • Pomocny post
    Dragon_81
    Poziom 10  
    jesli masz zabity katalizator,to napewno jak go wywalisz bedzie szybciej silnik na obroty wchodził :) Ale i głosniej bedzie.A co do sondy to trzeba poczekac na wypowiedz jakiegos fachowca:D
  • Pomocny post
    Roli
    Poziom 26  
    Po pierwsze nie wyżucaj kata, bo to jest głupota, jak masz zapchany to wymien go na metalowy odpowiednik, który szybciej sie nagrzewa i dzieki temu szybciej zaczyna działać, no i stawia mniejsze opory dla przepływu spalin. A co do sondy to jest taka sprawa, jezeli masz jedną sonde przed katem to nie robi jej różnicy czy jest kat czy go nie ma, natomiast jeżeli masz dwie, to już pojawia sie problem, ponieważ sonda za katem też bada skład spalin, ale na tej podstawie okresla m.in. współczynnik konwersji. Jezeli usuniesz kata, to samochód bedzie zasilany nieodpowiednim stosunkiem A/F, nie bedzie pracował w zalecanym przedziale λ=1±0,3 i może dojść do szkodzenia silnika.
  • Pomocny post
    jarobro
    Poziom 12  
    Problem będzie, bo właśnie sonda sprawdza skład spalin i w przypadku gdy nie będzie katalizatora będzie wysyłała informacje o nie własciwym składzie i w efekcie końcowym komputer bedzie źle dozował paliwo.
  • Pomocny post
    Roli
    Poziom 26  
    jarobro jeżeli to jest na jednej sondzie to nie ma problemu, bo jest ona montowana przed katem, jeżeli sa dwie to napisałem powyżej.
    Przemo774
    Poziom 9  
    Ja mam jedna sade przed katem czyli nie bedzie problemow jezeli usune kata. Oki dzieki za pomoc pozdro
  • Pomocny post
    nasu
    Poziom 20  
    Układ wydechowy jest konstruowany jako całość z silnikiem i usunięcie lub zmiana któregoś elementu może przynieść różne skutki np. głośniejsza praca wzrost mocy lub jej spadek a w najgorszym przypadku powstanie echa fali stojącej czy wręcz przyspieszone zużycie silnika.
    Widziałem kiedyś badania z hamowni po usunięciu katalizatora (chyba to była skoda) widoczny spadek mocy
  • Pomocny post
    senso
    Poziom 20  
    Ktory to rok tej Meganki? tak jak pisza jesli sonda jest przed katem to mozesz wywalic,kat ma srednia zywotnosc 5-7lat i ok 100k km,jesli stukasz w niego reka i cos lata to porcelana sie sypnela i na bank jego wywalenie odprezy silnik i polepszy osiagi+wzrost glosnosci,jak nic nie lata a auto ma swoje lata i przebieg to mozna wymienic.W najgorszym wypadku beda stuki w tlumiku zaraz po kacie ale to bardzo zadko.Sam teraz bede wycinal kata i wspawal rurke o srednicy reszty wydechu fi 50 w calinie 8v,zapchany kat tylko meczy silnik.Jesli teraz silnik ma nierowne obroty albo nie reaguje zwawo na pedal gazu czy nie osiaga max predkosci wg producenta a ma przebieg lub lata graniczne dla kata to na twoim miejscu bym go wymienil.Wyciecie kata i wspawka w jego miejsce to ok 30-50pln wiec zaden majatek,jak ci nie podejdzie to zakladasz spowrotem kata i tle.Druga sprawa to czy wczesniejsz np o rok czy dwa lata megana od twojej miala kata?jesli nie miala to dolozyli go w zwiazku z zasadami spalin czyli przydusili ci silnik - ja mam tak u siebie,pozniejsze modele byly juz liczone pod tym wzgledem.
    pozdro
    pozdro
    zbychudy
    Poziom 11  
    Witam wszystkich
    Pozbycie się katalizatora w samochodach Renault Megane I nie przynosi żadnych "nieprzyjemnych" skutków (poza troche głośniejszą pracą).
    Sonda lambda jest jedna przed katalizatorem więc skład mieszanki będzie OK .
    NIE POLECAM WYCINKI KATALIZATORA - "murowane" kłopoty przy przeglądzie !!!
    Należy wykruszyć katalizator (porcelanowy) i obudowę wspawać na miejsce.
    Aneliza spalin nie będzie się różniła od układu z katalizatorem (szczególnie uszkodzonym) , a dodatkowo kilka KM !!! W silnikach 1,4 i 1,6 8V bardzo się przyda!!!:D
    jacobs242
    Poziom 18  
    zbychudy chyba za bardzo wierzysz w moc dodaną przez wycięcie katalizatora. Owszem może zystać 1-2KM, ale może być tak że straci kilka. Napewno nie będzie odcuwalnego przyrostu mocy, to poprostu jest placebo. Kłopotów przy przeglądzie w polsce raczej nie ma.