Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Emulator zmieniarki Sony Unilink z termometrem

Sam Sung 15 Kwi 2006 19:03 18894 31
  • Układ służy do uaktywnienia (odblokowania) wejścia liniowego w radiach samochodowych Sony ze sterowaniem zmieniarką (z "nowym" interfejsem Unilink).

Radioodtwarzacze z możliwością sterowania zmieniarką nie pozwalają na podłączenie np. discmana czy mp3 player'a do wejścia liniowego, ponieważ jest ono aktywowane tylko, gdy do radia jest podłączona zmieniarka. Niniejszy układ po podłączeniu do radia udaje zmieniarkę MD (MiniDisc). Dzięki temu radio pozwala przełączyć się na zmieniarkę i odtwarza dźwięk podawany na wejście liniowe (BUS AUDIO IN).
    Dodatkowo urządzenie posiada czujnik temperatury i gdy w radiu jest wybrana zmieniarka MD, na wyświetlaczu jest wyświetlana bieżąca temperatura.

Temperatura na wyświetlaczu: 20.38°C

Zdjęcia urządzenia:

EDIT1: poprawa jednego z linków
    EDIT2: zamieszczenie wsadu do mikrokontrolera

Fajne!
  • Servizza
  • #2 16 Kwi 2006 09:44
    zilw
    Poziom 17  

Pomysł + włozaona praca 6/6
    Wykonanie 4/6

No to ja bende pierwszy . Pomysł bardzo dobry , i jas sadze dość funkcjonalny , co do płytki to masz tam na stronie ścierzek troche bałagan ale skoro działa i nie ma zwarć jest to do zaakcepotwania . Pozdrawiam i Gratuluje pomysłu

• #3 19 Cze 2006 19:14
    BIGJack
    Poziom 16  

A jaki program załadować do procka???
    Możesz go zapodać?

Pozdro
    BIGjack

• #4 27 Cze 2006 20:22
    BIGJack
    Poziom 16  

Witam.
    Czy komuś udało się uruchomić ten emulatorek?
    Czy po podłączeniu trzeba zresetować radyjko czy działa odrazu?

Ja dziś sobie odpuszczam, niestety nie zadziałało!! ustrojstwo.

Pilnie proszę o pomoć w uruchomieniu tego emulatora!!

pozdro
    BIGjack

• #5 28 Cze 2006 18:53
    BIGJack
    Poziom 16  

Próbowałem na wszystkie sposoby i nic!

Postaram się na próbe u kogos podłączyć zmieniarke - może mam uszkodzone wejscie w radiu.

Czy ktoś wie do czego jest pin sircs w unilinku?

pozdro
    BIGjack

• #6 01 Lip 2006 00:27
    Sam Sung
    Poziom 30  

BIGJack napisał:
    Witam.
    Czy komuś udało się uruchomić ten emulatorek?

Mnie się udało :)
    BIGJack napisał:
    Czy po podłączeniu trzeba zresetować radyjko czy działa odrazu?

Jak włączam radio z podłączonym emulatorem to działa - kliknięcie SOURCE przełącza na MD.
    BIGJack napisał:
    Pilnie proszę o pomoć w uruchomieniu tego emulatora!!

Sprawdź połączenia, przy włączonym radiu na pinie DATA (P3.4) powinno być ok. 2,5 V, na CLOCK - 0 V (na P3.2 +5 V).
    Czy na pewno program się wykonuje? Oscylator pracuje?
    Zrobiłeś złącze "ISP" ? Jeśli tak, to możnaby wgrać wersję debug programu, podłączyć przez interfejs na MAX232 do kompa i zobaczyć co się dzieje.
    BIGJack napisał:
    Czy ktoś wie do czego jest pin sircs w unilinku?

Jest on chyba do przekazywania sygnałów pilota, ale nie widziałem nigdzie jego opisu.

• Servizza
  • #7 02 Lip 2006 00:29
    BIGJack
    Poziom 16  

Dzięki Sam Sung za zainteresowanie!

Nie zrobiłem ISP ale jest to dobry pomysł, jak możesz to opisz mi jak mam podłączyć to do kompa i z jakim progamem.

Napięcia na bus interface są zgodne z serwisuwką.
    Podłączyłem ledy do pinów p3.2 p3.4 i p3.5 aby sprawdzić co się dzieje.
    Wygłąda na to że program się wykonuje. Dioda na p3.2 miga a częstotliwość zmienia się jak nacisnę jakiś przycisk z panela. Po włączeniu radyjka migają wszystkie diody z różną częstotliwością po czym p3.4 i p3.5 gasną a p3.2 miga.
    Niestety to się tylko zdało aby zobaczyć że dzieje się coś :-)

Jeszcze jedno - na schemacie radia stoi napisane że te cztery rca są in/out ale nie widzę na płytce przełącznika który jest na schemacie.

Jak znajdziesz chwilkę to opisz krok po kroku jak się zabrać za wykożystanie ISP to będzie jedyne słuszne rozwiązanie.

pozdrawiam
    BIGjack

• #8 02 Lip 2006 15:05
    Sam Sung
    Poziom 30  

BIGJack napisał:
    Napięcia na bus interface są zgodne z serwisówką.
    Podłączyłem ledy do pinów p3.2 p3.4 i p3.5 aby sprawdzić co się dzieje.
    Wygłąda na to że program się wykonuje. Dioda na p3.2 miga a częstotliwość zmienia się jak nacisnę jakiś przycisk z panela. Po włączeniu radyjka migają wszystkie diody z różną częstotliwością po czym p3.4 i p3.5 gasną a p3.2 miga.
    Niestety to się tylko zdało aby zobaczyć że dzieje się coś :-)

Miganie diód świadczy o tym, że działa interfejs radia, ale o emulatorze raczej nic nie mówi, bo to nie on rządzi magistralą.
    Sprawdź, czy wszystko jest podłączone zgodnie ze schematem, czy jest zasilanie na procku, czy na RST jest 0 i czy na nóżkach kwarcu jest odpowiednie napięcie (zdaje się że powinno być ok. 1,5 i 2,2 V).

• #9 03 Lip 2006 08:54
    BIGJack
    Poziom 16  

Witam.

Sprawdziłem napięcia i są następujące;

kwarc 2,3 i 2,7
    p3.4 i p3.5 - 4,9V
    p3.2 - 2,7V
    reset 0V

Nie wiem co jest nie tak?
    Zbyt wysokie napięcia na p3.4 i p3.5 oznaczają chyba że program nie działa ale dlaczego???

pozdro
    BIGjack

• #10 04 Lip 2006 11:39
    Sam Sung
    Poziom 30  

BIGJack napisał:
    Zbyt wysokie napięcia na p3.4 i p3.5 oznaczają chyba że program nie działa ale dlaczego???

To chyba oznacza że pomyliłeś DATA z CLOCK, bo to na DATA powinno być ok. 2,5 V (to tam radio emituje falę prostokątną ok. 125 Hz gdy nie zachodzi komunikacja). Tylko że wcześniej pisałeś, że dioda podłączona do P3.2 miga, a migania z f=125 Hz chyba nie da się zauważyć gołym okiem, więc nie wiem dokładnie o co chodzi, ale tak jak napisałem chyba powinieneś jeszcze raz dokładnie sprawdzić wszystkie połączenia. I napisz jeszcze może jakie masz radio ;)

• #11 04 Lip 2006 17:43
    BIGJack
    Poziom 16  

Radio to xr-c750rds

Podczas pomiarów płytka jest tylko zasilana (nie połączona z radiem)
    Jak nie jest połączona z radiem to nie migają diody na wyjściach.

A tamta migała z częstotliwością około 2Hz

Przy podpiętym radiu jest tak;
    p3.5 - 4,8v
    p3.4 - 2,5v
    p3.2 - 4,9v
    clock - 0v
    reset - 0,1v
    kwarc 2,3v
    2,4v

Dodano po 3 [godziny] 38 [minuty]:

"Napięcia są ok tylko na kwarcu jakby było zbyt wysokie.
    Jestem zrozpaczony!!!!!

• #12 04 Lip 2006 19:14
    Sam Sung
    Poziom 30  

No to pozostaje podłączenie emulatora do komputera. Załączam wersję debug firmware'u. W komputerze ustaw port COM na 57600,8,N,1. Po resecie (np. przy włączeniu) emulator wysyła znak +. To jest pierwszy test - jak plus będzie, to trzeba jeszcze podłączyć radio.

• #13 04 Lip 2006 19:36
    BIGJack
    Poziom 16  

super ale powiedz jak mam to do kompa podłączyć?
    Przez max-a?
    I jakim programem to debugować?

• #15 06 Lip 2006 15:31
    BIGJack
    Poziom 16  

Rozumiem że mam wgrać ten nowy wsad do procka.
    Czy on jest wpełni funkcjonalny?
    pozdro
    BIGjack

• #16 08 Lip 2006 00:10
    BIGJack
    Poziom 16  

Witam,
    Załadowałem debug-bina do nowego procka, podłączyłem przez max-a do kompa i na terminalu pojawiły się dziwne ciągi znaków zaczynające się od + o którym pisałeś.

Radio odłączone od emulatora, po podaniu napięcia na emulator w oknie trminala pojawia się znak + i zaraz potem cyklicznie w odstępach 1 sekundowych znaki $

Radio podłączone do emulatora, po podaniu napięcia na emulator pojawia się + i zaraz potem w nieskończoność ciągi znaków i cyfr np;
    $! 24 80 48 68 02 19
    /! 44 80 48 88 02 11
    ??% 02 20 80 49 30 00 00
    itd.
    Widać reakcje na naciskanie przycisków w radiu tzn znaki przewijają się szybciej.

Niestety nie ma możliwości przełączenia radia na MD.

Napięcia są prawidłowe.

Co może być przyczyną?

Pozdrawiam
    BIGjack

• #17 08 Lip 2006 15:24
    Sam Sung
    Poziom 30  

$ co sekundę oznacza tylko, że nie ma podłączonego czujnika temperatury.
    ! to błąd sumy kontrolnej, a % oznacza że nie odebrano pełnego bajtu. Czyli transmisja między radiem a emulatorem jest przekłamana. Nie wiem, co jest przyczyną, może np. za długie odcinki przewodów magistrali bez ekranowania (częstotliwości są tam rzędu megaherca) - chociaż ja miałem kilkucentymetrowe i wszystko działa...
    Opisz, jak zrobiłeś układ, czy są jakieś różnice w stosunku do tego opisanego przeze mnie? Jak podłączyłeś emulator do radia?

• #18 08 Lip 2006 18:17
    BIGJack
    Poziom 16  

Przelutowałem gniazdo w radyjku na rj45.
    Kabelek (skrętka sieciowa - drut) ma jakieś 20cm długości.
    Zasilanie tym samym kablem co sygnał.
    Układ zlutowany na płytce uniwersalnej (na razie bez obudowy)

Może zmienić i skrócić kabel i dać osobno zasilanie???

pozdro
    BIGjack

ps. dzięki za cierpliwość ;)

• #19 09 Lip 2006 00:35
    BIGJack
    Poziom 16  

Kabel zmieniony (clk i data w osobnych ekranach) długość około 8cm
    Wszystkie napięcia są ok.
    Podmieniłem procek na "funkiel nówkę" ;)

I co? Ano nic.
    Bez zmian! ! !

Oryginalny kabelek ma 5mb więc chyba długość nie ma tu większego znaczenia. (pod warunkiem odpowiedniej jakości)

Mierzyłem napięcia na unilink interface i jest różnica na zasilaniu pomiędzy pomiarem a serwisówką VCC jest 5,4V a powinno być 5,7 ale nie wiem czy to ma wpływ.

W poniedziałek przelutuję gniazda w podobnym soniaku rx-c700rds i zobaczę czy to czasem nie jest uszkodzone moje radio.

• #20 13 Lip 2006 14:17
    BIGJack
    Poziom 16  

Witam ponownie.
    Tak jak pisałem w poprzednim poście dobrałem się do innego radia soniaka z unilinkiem rx-c650 i są te same kłopociki!!
    Gdzieś widziałem projekt z wzmacniaczem na data i clk więc i tego spróbowałem ale bez powodzenia.
    Nie wiem w czym tkwi problem? brak już pomysłów!

pozdrawiam
    BIGjack

• #21 13 Lip 2006 18:39
    dejvs3
    Poziom 2  

Mam pytanie w sprawie tego wsadu.
    Jesetm troche zielony w elektronice ale zrobiłem sobie ten układ sam, coprawda z braku innych części zastosowałem rezonator 24,000 MHz, 2x33pF zamiast 2x22pF no i tranzystor BC547(chyba)W zamiast C no ale nadal mam nadzieję, że to zadziała :)
    Jest tylko sprawa z zaprogramowaniem tego procesorka... jak to zrobić ?
    To jest lekko zaciężkie jak dla laika, no ale staram sie....
    Jeżeli to możliwe i komuś sie chce to prosze o szczegółową pomoc.
    ps. dlaczego z tamtej płytki wychodzi 8 kabelków ?? ja mam tylko 7 i wszystkie GND mam połączone... może ktoś chce sprawdzić mój układ; załączam zdjęcia

Emulator zmieniarki Sony Unilink z termometremEmulator zmieniarki Sony Unilink z termometremEmulator zmieniarki Sony Unilink z termometrem

Dodano po 3 [godziny] 3 [minuty]:

po przeanalizowaniu forum doszedłem do wniosku, że sam tego nie zrobie w asemblerze... Prosze więc o pomoc albo o wsad w jakimś przyjaźniejszym programie...

• #22 13 Lip 2006 22:59
    Sam Sung
    Poziom 30  

BIGJack napisał:
    dobrałem się do innego radia soniaka z unilinkiem rx-c650 i są te same kłopociki!!
    Gdzieś widziałem projekt z wzmacniaczem na data i clk więc i tego spróbowałem ale bez powodzenia.
    Nie wiem w czym tkwi problem? brak już pomysłów!

No ja też już za bardzo nie mam pomysłów :(
    A czy za każdym razem są wypisywane te same sekwencje? Jeśli nie, to może jednak jest to wina zakłóceń, jeśli tak, to niewykluczone, że ten model radia działa trochę inaczej niż mój, a testowałem ten układ tylko na jednym jedynym modelu do jakiego mam dostęp... Oczywiście zakładam, że emulator zrobiłeś dokładnie wg opisu.
    Jeśli chcesz, możesz jeszcze sprawdzić podobny emulator z podanego przeze mnie linka [3] ( http://www.republika.pl/rejestr/strony/unilink.html ). Tam jest kwarc 20 MHz i gdzie indziej jest podłączona linia BUS ON. Diód Zenera nie trzeba dawać, więc zmiany nie są takie duże.

dejvs3 napisał:
    z braku innych części zastosowałem rezonator 24,000 MHz, (...) no ale nadal mam nadzieję, że to zadziała :)

Jest to aż o 8,5 % więcej. Oczywiście możesz spróbować, ale w razie problemów z działaniem od razu wymień na taki kwarc jak w opisie ;)
    dejvs3 napisał:
    Jest tylko sprawa z zaprogramowaniem tego procesorka... jak to zrobić ?
    (...)
    Prosze więc o pomoc albo o wsad w jakimś przyjaźniejszym programie...

Ściągnij wsad (HEX lub BIN - w zależności od programatora / jego opcji) i użyj programu obsługującego Twój programator do wgrania go do procka. To, że program napisałem w asemblerze, nie ma znaczenia, bo dostajesz gotowy wsad. W razie problemów z użyciem programatora możesz szukać pomocy w dziale Mikrokontrolery - temat wgrania wsadu nie ma bezpośredniego związku z moim projektem, jest to taki wsad jak każdy inny. Sam nie używam programatora na LPT, więc w tym zakresie nie mogę pomóc. Prosiłbym o nieciągnięcie tematu wgrywania programu do mikrokontrolera w tym miejscu ;)
    dejvs3 napisał:
    ps. dlaczego z tamtej płytki wychodzi 8 kabelków ?? ja mam tylko 7 i wszystkie GND mam połączone... może ktoś chce sprawdzić mój układ; załączam zdjęcia

Jeden z tych 8 przewodów nie jest nigdzie podłączony (kabel ma 8 żył), więc to akurat jest w porządku. Co do reszty płytki to się nie wypowiadam, bo trudno to sprawdzić na zdjęciach. Napiszę tylko, że warto dokładnie sprawdzić połączenia, bo pewne kombinacje pomyłek mogą się źle skończyć dla radia :/ Najlepiej przed podłączeniem właściwego radia podłącz tylko zasilanie 12V z jakiegoś zasilacza (może być 8-15 V) i zobacz, czy jest 5V w gdzieździe mikrokontrolera (VCC-GND) - bez włożonego kontrolera. (Piszę to na wszelki wypadek, bo napisałeś, że jesteś trochę zielony.)

• #23 13 Lip 2006 23:11
    dejvs3
    Poziom 2  

ok wielkie dzięki..... jutro to wypróbuje i dam znać :)

• #24 14 Lip 2006 14:08
    BIGJack
    Poziom 16  

Cytat:
    A czy za każdym razem są wypisywane te same sekwencje?

Tak, zmieniają się jedynie pierwsze znaki tzn //! /$/% itp.
    Jak nacisnę jakiś przycisk to zmienia się cała sekwencja, po zwolnieniu powraca do poprzednich.

Próbowałem już tego projektu do którego link zapodałeś i nic.

Opadają mi już ręce.

Pozdro
    BIGjack

ps. Czy błąd nie powinien być wykazywany na końcu słowa?
    I jaki jest prawidłowy obraz danych w oknie terminala?

• #25 14 Lip 2006 18:04
    Sam Sung
    Poziom 30  

BIGJack napisał:
    Opadają mi już ręce.

Ale jednak się nie poddajesz :)
    BIGJack napisał:
    Czy błąd nie powinien być wykazywany na końcu słowa?

Nie, program najpierw wczytuje całość i dopiero wtedy może stwierdzić, czy jest błąd sumy kontrolnej.
    BIGJack napisał:
    I jaki jest prawidłowy obraz danych w oknie terminala?

Niestety nie zachowałem sobie zrzutu.
    Powinno być coś w stylu RA#D#T#T#T#T#T#T#T# przecinane u Ciebie znakami $ z powodu braku termometru. Poza tym pakiety wypisywane hexem (te nierozpoznane) - ale bez slashy ani backslashy (które sygnalizują, że nastąpił timeout, czyli brak sygnału zegarowego od radia w spodziewanym momencie). No i jeszcze powinny pokazywać się teksty z RDS'a - te same co na wyświetlaczu, jak się włączy radio.
    Mnie to ciągle wygląda na jakieś zakłócenia przy transmisji... jednak tak krótkie kable i to ekranowane powinny je wykluczyć (o ile ekran jest z obu stron podłączony do masy)... a może gdzieś jest jeszcze jakiś zimny lut? słaba masa? Procek jednak pracuje poprawnie, czyli oscylator i układ resetu też. Więc trudno powiedzieć o co chodzi :(

• #26 17 Lip 2006 17:55
    BIGJack
    Poziom 16  

Jest jakiś postęp!!!

Załadowałem do procka wsad kolegi - Henryk Więsyk Listing: Uni_p4_9.ASM data: 18.05.2002
    Przelutowałem kabel data z p3,4 na p3,3 i nic!
    Jest jeszcze jedna różnica pomiędzy schematami, i to mnie trochę zastanawia mianowicie ty masz standardowy układ resetu RC dla 8051 natomiast na tamtym schemacie jest bezpośrednie podłączenie do reset-u radia. Zamieniłem oporek 10k0 na 4k7 i załapało!!!
    Niestety są i mankamenty otóż po przełączeniu na CD pozostają wszystkie napisy z FM włącznie. dopiero jak nacisnę klawisz TA to pokazuje się CD.
    I największa udręka jak odpalam swoją maszynę to spada napięcie i na chwilę wyłącza się radio jak się włączy to już brak komunikacji z emulatorem, wtedy reset przez kombinację klawiszy i wszystkie ustawienia diabli biorą!!!

ps.jak miałem podłączone do innego soniaka to po kilkunastu sekundach się wyłączało radio, natomiast na moim (tym pierwszym na którym zaczynałem zabawę) chodzi.

I co teraz począć??

Pozdro
    BIGjack

• #27 17 Mar 2007 23:21
    RYQ
    Poziom 11  

Witam

Temat trochę stary ale nadal interesujący :). Zbudowałem jakiś czas temu emulator i mam z nim problem. Przy pierwszym podłączeniu pod radio( xr-c2300R ) udało mi się przełączyć na MD, i nie było żadnego problemu. Po odłączeniu i ponownym podłączeniu układ przestał działać. Próbowałem różnych sztuczek, odłączanie radia, resetowanie podłączanie przy włączonym radiu niestety nie chciał zaskoczyć. Postanowiłem zbudować jeszcze jeden taki układ (przezornie kupiłem 2x wszystkie elementy poza czujnikiem temp ). I sytuacja podobna. Po długim kombinowaniu (m. in reset radia, i zwarcie na krótko wszystkich kondensatorów [na którymś utrzymywało się napięcie chyba koło 0,5V]) układ zaskoczył. Postanowiłem go nie dotykać i działa już jakiś miesiąc. Czym to może być spowodowane? Układ wykonany na płytce uniwersalnej, kabel jakieś 20cm skrętka ethernetowa zakończona rj45.

I jeszcze jedno pytanie, jak podłączyć czujnik temperatury? Czy pod ISP ? Jeśli tak to gdzie jest DQ i Vdd.

Wg producenta masa DS18B20 jest na pinie 1 a w schemacie masa ISP jest na 3.

• #28 18 Mar 2007 13:09
    Sam Sung
    Poziom 30  

RYQ napisał:
    jak podłączyć czujnik temperatury? Czy pod ISP ? Jeśli tak to gdzie jest DQ i Vdd.

Czujnik należy podłączyć pod złącze oznaczone 1-WIRE (pin DQ do pinu 3.7 mikrokontrolera).
    Złącze oznaczone ISP służy do połączenia układu do komputera poprzez MAX232 i wejście RS-232. Normalnie powinno być niepodłączone.

Schemat ideowy

Podczas mrozów wyszło na jaw, że procedura wyświetlająca temperaturę źle działa przy temp. ujemnych (np. pokazuje 127.50 zamiast -0.50). Na razie jednak tego nie poprawiam.

• #29 18 Mar 2007 14:02
    mirekk36
    Poziom 42  

no fajne zdjęcia - "CBA.PL darmowy hosting" - naprawdę fajne urządzenie - a tak na poważnie to jest dla ciebie aż tak duży problem żeby dodać fotki na elektrodzie??? przecież to proste jak bułka z masłem

• #30 20 Mar 2007 08:54
    Sam Sung
    Poziom 30  

Wklejam jeszcze raz te same zdjęcia.
    Oryginalnego postu niestety nie da się już zmienić.

• Widok radia z włączonym emulatorem
    • Schemat
    • Płytka - góra
    • Całość