Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie wzmaka na Tranzystorach

15 Kwi 2006 21:55 1238 6
  • Poziom 20  
    Wesołych świąt!
    a tak na poważnie, to mam problem z tranzystorowym wzmacniaczem audio. Oryginalne BD249C zastąpiłem KD3055 do prób. W parze róznicowej pracują zamiast BC556, BC307 tylko przy niższym napięciu, zeby ich nie spalić (+-22V) jako stery BD139, BD140.
    przed montażem wszystkie tranystory były sprawne, są na radiatorze posmarowane pastą oddzielone mikowymi podkładkmi.

Próby przeprowadzam na zasialczu z ograniczeniem prądowym ustawionym na +-60mA.
    Włączam bez obciążenia, pobiera na plusie i minusie po 10mA. Po podłączeniu rezystora 10Ω na out, na minusie niepobiera prawie nic, na plusie wiele ponad 60mA organiczone przez zasilacz (bo napięcie ogranicznika prądu spada na 3V), ale nie ma zwarcia, odłączenie rezystora powoduje powrót do +-10mA.

Na bazie tranzystora sterującego bez obciążenia jest 0,6V z obciążeniam 1,9. Gdyby nie było ograniczenia byłoby wiele więcej. Wylutowanie diod w regulacji prądu spoczynkowego nic nie pomaga. Zakres regulacji prądu spoczynowego potencjometrem wynosi około 10mA.

PYTANIA.
    Gdzie może leżeć usterka, czy mogą to być ew niekontakty, może źle dobrane lub zalutowane elementy, błedy na plytce (chociaz takich nie znalazłem).
    czy zmiana tych BC556 na BC307 może coś w moim wypadku zmienić?
    Te diody (2 szregowo) mają być czy nie są potrzebne??

To jest mój pierwszy duży wzmacniacz na tranzystorach, proszę więc o wyrozumiałość.
  • Specjalista elektronik
    Po pierwsze na schemacie jest błąd.
    Emiter tranzystor T5 ma być połączony od kolektora T7 i kondensator C5 ma być 100nF.
    Na początek możesz wyrzucić diody D2 i D3.
    A układ na tranzystorze T8 przerób tak jak tu na schemacie z Q9
    http://sound.westhost.com/project3a.htm
    tylko R16=3.3k a potencjometr VR1=4.7K.
    I przed uruchomieniem ustaw potencjometr na maksimum rezystancji wtedy prąd stopnia końcowego będzie najmniejszy.
    I teraz postaraj się uruchomić ten wzmacniacz.
    Czyli na początek posprawdzaj wszystkie tranzystory czy czasem jakiś się nie spalił.
    I czy niema gdzieś błędu w montażu.
  • Poziom 42  
    Witam! Nic nie piszesz czy jest jakieś napięcie na wyjściu, to bardzo ważna informacja!
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Wzmak odpalił, błąd w układzie regulacji (potencjometr albo tranzystor był źle wlutowany) prądu spoczynkowego, w ten sposób był bez możliwości regulacji ustawiony na max. Ale błędów na pcb niema.

Napisałem, że jako pare różnicową zastosowałem BC307. Umax=50V. chciałem kupić dziś BC556, teraz okazało się ze dali mi 546. (pamiętam tą sytuację jak się pytali czy nie chce oprócz tej 556, 546. i widocznie sie pomylili)

Czy mogę użyć BD140? napięcie niby 100V, wybiore te z największym beta. Nie mam pod ręką żadnych mniejszych co by się nadały, a cena BC556 i BD 140 taka sama, 50gr
  • Poziom 35  
    tom1eczek napisał:

Czy mogę użyć BD140? napięcie niby 100V, wybiore te z największym beta. Nie mam pod ręką żadnych mniejszych co by się nadały, a cena BC556 i BD 140 taka sama, 50gr

spokojnie mozesz dawac bd140
  • Poziom 20  
    Wzmacniacz na razie działa, nierówność charakterystyki +-2db, wzmocnienie 30x. Podłączyłem już do sieci przez wbudowany zasilacz (wczesniej było ze labolatorujnej unitry), zmontowany w obudowie. W praktyce masa jest dobrze poprowadzona, w głosnikach nie buczy.

Zamieściłem poprawny schmat, z uwzględnieniem zmian. Min. BD140 zamiast BC556, kondensator 10n równolegle z zenerką 15V poprawne wartości elementów pętli zwrotnej (sugerowałem się podobnym schematem gdzie było źle), układ regulacji prądu spoczynkowego bez diod. A to wszystko przerobione w paincie:)

Podczas startu końcówka potrzebuje co najmniej 600mA na zas+, 100mA na zas- (na jeden kanał). Później tan prąd maleje, należy jednak pamiętać, aby przy pierwszym uruchomieniu ustawić prąd spoczynkowy na minimum. Wzmacniacz działa poprawnie już przy +-20V, norm +-35V, max nie testowałem, zależy to od zastosowanych tranzystorów. Umax_BC556=80V, Umax_BD140=100V, Umax_BD249C=115V (dla wersji A i Bbędzie 70V i 90V)

Problemy jakie miałem to:
    za nisko nastawione ograniczenie prądowe plusa,
    reg prądu spoczynkowego,
    dobór elementów pętli zwrotnej,
    Zapomniałem dać podkładki izolujące pod stabilizatory. W ujemnym należy zamienić nogi 1-2 bo nieuwzględniłem tego na PCB.

Czy potrzebny jest ten uklad RC na wyjściu, ja go nie zamontowałem bo na podobnym schemacie go niebyło.
  • Poziom 20  
    Dla tranzystorów T3, T4, T5 (schemat post wyżej), obu kanałów (razem 6szt) zastosowałem osobny radiator, pow 40cm2.
    Skutek, grzeje się do 40*C przy 5W/kanał.
    Prąd spoczynkowy około 100maA/kanał, HFE tranzystorów mocy - 200.

Czy prąd spoczynkoy jest za duży? Niedługo będę miał oscyloskop, pożyczony, to wyreguluje. W jakich granicach ten prąd powinien się mieścić?

Radiator jest za mały? Czy sprawę da się znacząco poprawić dając 70cm2 zamiast 40cm2? Wzmacniacz jest gotowy i nie mam mozliwosci przymocować sterujących do głównego radiatora.

Wiatraczek 6x6 znacząco pomoże?

Grzeje się bo przepływa prąd spoczynkowy i nie wiele bardziej się nagrzeje od muzyki? Czy moc tracona na sterach wielokrotnie wzrośnie przy 50W mocy na kanał?

Bardzo Proszę o odpowiedzi.