Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ardo WD800- nie wylewa wody

pieknyjozio 16 Kwi 2006 03:26 3800 16
  • #1 16 Kwi 2006 03:26
    pieknyjozio
    Poziom 11  

Od dłuzszego czasu pompa dziwnie chałasowała,słychac było jakby zacieranie sie silnika podczas jej pracy.Niestety podczas ostatniego prania pompa chyba padła.Z tego co sprawdziłem przyczyna jest prawdopodobnie spalony triak znajdujacy sie na płytce modułu(oznaczony jest "TR 1").Niestety wywaliło wnim zdrową dziure i niejestem pewien jego oznaczen.Moze ktos ma schemat tej płytki i moze mi pomoc??

Ps:czy pompę moge sprawdzic podpinajac ja bezposrednio do sieci??

• #2 16 Kwi 2006 11:41
    112828
    Usunięty  
  • #3 16 Kwi 2006 13:38
    luk_jag
    Specjalista AGD

Jeżeli "padła" pompa to co ma z tym wspólego moduł. Jak dochodzi zasilanie do pompki i słychać że się zaciera to silnik pompy do wymiany.Sam silnik to koszt ok. 38zł.
    Triak steruje obrotami rewersyjnymi silnika.
    Pozdrawiam

• #4 16 Kwi 2006 15:22
    PBK
    Specjalista AGD

dokładnie rozkręc pralkę z tyłu dobierz sie do pompki
    rozkręć ją
    bo albo coś do niej wpadło albo poprostu sie przyciera
    jesli to 2 to nadaje sie tylko do wymiany bo to jednorazówka i nie przewiduje sie jej naprawy
    koszt taki jak ci podał kolega wyżej

• #5 16 Kwi 2006 19:23
    pieknyjozio
    Poziom 11  

Na module pisze "dmpa 8 h6".Pome podłaczyłem do sieci lecz ona ani niedrgnie-padła pewnie.Rozbiore ją jak tylko znajde chwilke.pozostaje tylko sprawa spalonego elementu.

Moderowany przez skryn:

Tematy scaliłem.

• #6 16 Kwi 2006 19:52
    Zbych034
    Poziom 35  

Radzę zająć się na początek sterownikiem do silnika. Usterka pompki, to drobiazg w porównaniu ze sterownikiem. Jak naprawisz pompkę, a nie uda się zrobić sterownika, to zainwestujesz tylko kasę.
    Powodzenia.

• #7 17 Kwi 2006 16:58
    pieknyjozio
    Poziom 11  

Czy nikt niewie jakie jest oznaczenie tego triaka?.Bardzo prosze o pomoc w tej sprawie.

• Pomocny post
    #8 17 Kwi 2006 17:56
    zayzayer
    Specjalista AGD

Ten triak to: 2N6075A

• #9 17 Kwi 2006 18:05
    pieknyjozio
    Poziom 11  

Wielkie dzieki zayzayer,to musi byc ten triak bo mniejwiecej oznaczenia moge odczytac i zgadza sie :D

• #10 19 Kwi 2006 05:27
    pieknyjozio
    Poziom 11  

Sprawdzilem pompe i jak sie okazuje musiala wniej uszczelka puscic gdyz zwoje silnika są wkilku miejscach zardzewiałe.Pewnie zrobiło sie miedzynimi zwarcie i dlatego poleciał ten triak.Czy ta pompa bedzie dobra ? < http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?idp=002...mp;f_szukaj=W1-07034-PLA%20&x=14&y=11 > Mam jeszcze problem z blokadą drzwiczek gdyz jej nieposiadam(poprostu ktos kiedys naprawiajac pralke ja wyciagnoł) Teraz niewiem ktora blokade kupic < http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?sid=&f_szukaj=blokada+ardo&f_radio=&idp=1 > moze ktoras z tych bedzie pasowac ?

• #11 19 Kwi 2006 07:14
    zayzayer
    Specjalista AGD

Pompa pasuje, a blokady też (jedna i druga). Do tych blokad potrzebny jest kawałek białego plastiku, który ma być pomiędzy obudową, a blokadą.

• #12 12 Maj 2006 16:14
    pieknyjozio
    Poziom 11  

Wymienilem pompe,tego triaka i blokade.Juz myslalem ze problem z ta pralka sie wreszcie zakonczy a tu nastepny zgrzyt.Okazuje sie ze napiecie dochodzace do pompy wynosi 235v kiedy niejest podłaczona,a kiedy ja podłaczam-175v.Pompa cały czas buczy.Dziwna sprawa,tym bardziej ze kiedy pokrecilem programatorem w okolicy 7 programu pompa zaczeła przez chwile normalnie pracowac!.Teraz niewiem co jest grane,jak sprawdzic programator?.Zauwazyłem ze kable dochodzace do pompy dochodza takze w okolice silnika pralki moze tam cos niełaczy?.

• #13 12 Maj 2006 16:46
    asdasd11
    Poziom 22  

Jeśli pralka jest włączona na pobór wody pompa może wydawać takie dzwięki ponieważ jest podłączona szeregowo z elektrozaworem. Jeżeli prawidłowo działa na spuszczaniu wody lub przed samym wirowaniem,to jest w porządku.

• #14 12 Maj 2006 18:18
    pieknyjozio
    Poziom 11  

Wlasnie chodzi o to ze przed wirowaniem zamiast odprowadzac wode tylko buczy :(

• #15 12 Maj 2006 22:31
    asdasd11
    Poziom 22  

A jak podłączysz pompę bezpośrednio do sieci pracuje normalnie?

• #16 13 Maj 2006 00:26
    pieknyjozio
    Poziom 11  

Pompe podłaczyłem do sieci bez wyciagania jej z pralki-dodatkowo napelnilem pralke i odprowadzila wszystka wode.Takze napewno mozna ja wykluczyc.Okazuje sie ze triak ktory kupilem jest zamiennikiem (oznaczenie 2N6075AG) i to bardzo słabym-dochodzi do niego 235v a wychodzi juz tylko 175v.Wiec wzielem go wyciagnelem i podłaczyłem "na krótko".No i pompa zaczela smigac jak burza....No i teraz musze gdzies kupic oryginał tylko gdzie??.Sprawdzilem chyba wszystkie sklepy internetowe z czesciami trwalo to 2 tygodnie i w koncu dostalem takiego syfa a nie triaka.

• #17 13 Maj 2006 20:35
    pieknyjozio
    Poziom 11  

Pralka juz dziala :D .Okazalo sie ze triak jest oryginalnym zamiennikiem.Wiec zaczełem dalej szukac usterki i okazało sie ze rezystor R39 ma 960 Ω zamiast 420Ω wiec go wymienilem(przez ten opor jest podawane napiecie do triaka).Wszystkim bardzo dziekuje za pomoc.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME