Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brak zakresu UHF w OTV OTAKE/ nowa instalacja antenowa

trębacz 16 Apr 2006 09:39 4054 17
    trębacz
    Level 15  
    Witam
    Posiadam telewizor OTAKE COLOR 517 VT i nie chce mi odbierać UHF niższe częstotliwości na których moja kablówka nadaje program 1, 2, 3 i Polonię odbierają lux, a wyższych częstotliwościach nie stroi? Poniżej dołączam schemat. Byłbym wdzięczny jak by ktoś mi doradził co pomierzyć itp. Jeśli to głowica to czy nadawała by się głowica od innego odbiornika? Np. od czarnobiałego neptuna?

Pozdrawiam
    Sprinter62
    Level 15  
    Witam. Prawdopdobnie to głowica. Jest to częsty przypadek w otake. Podstaw drugą. Te głowice są po dwadzieścia pare zł. Pozdrawiam.
    flashh
    Level 25  
    A może by tak zacząć od pomiarów, bo jeśli brakuje naięcia 12 volt na wyprowadzeniu UHF tej głowicy to wymiana jej na nową wcale nie pomoże.Sprawdz to napięcie czy jest i daj znać.
    pozdrawiam
    trębacz
    Level 15  
    Na których wyprowadzeniach mam zmierzyć to napięcie, normalnie na wyjściu i masie głowicy? Te chassis jest na normalnym napięciu sieci, i raz przypadkowo mnie popieściło :)
  • Helpful post
    jasiek2010
    Level 25  
    Witam, głowica jest sterowana z IC-105 ,(LA7910),może on padł,pomierz jego wyjścia przy przełanczaniu programów ,oraz pomierz U-war,przy wyszukiwaniu ,tylko czy wiesz o co chodzi? Pozdro,WŚ.
    PS,zresztą on jest bardzo tani mozesz nowy podstawić .
    trębacz
    Level 15  
    Trochę z tego rozumiem. Tzn mam zmierzyć napięcie na LA7910 pomiędzy nóżkami 5 (GND) i 8 UHF przy czym napięcie powinno być równe napięciu zasilania 12V a na BL 8,6V (VHF) BH (VHF) 11,8 tak więc na głowicy powinno być na UB 12V? Dobra to tak sprawdzę.
    Brak zakresu UHF w OTV OTAKE/ nowa instalacja antenowa
    Pozdrawiam
    Andychab
    Level 27  
    Nie piszesz nic czy te programy odbierałeś kiedyś na tym TV - głowica ta nie obsługuje hyperbandu więc niektórych kanałów z kablówki nie będziesz odbierał.Załączam aplikację podobnej głowicy z napięciami - wartości na BH , BL , BU w zależności , który zakres pracy tunera będzie załączony na tym będzie występować 12 V . Ważne również sprawdzenie płynności przestrajania napięcia BT /warikapowe/.
    Pozdrawiam
    trębacz
    Level 15  
    Tak do z tydzień temu jeszcze od 15 lat UHF był i działał dobrze, więc... Dodam że na ekranie nie widać żeby wogóle stroił na tym zakresie.
    Mirek Z.
    Moderator
    Napięcie na pierwszej nóżce (UB) 10-12V przy włączonym zakresie UHF. Przy okazji sprawdź lut(y). Nową głowicę, jeśli będzie potrzebna, kup z gniazdem chinch - niezbędne jest oryginalne wejście antenowe (izolacja od sieci).
    trębacz
    Level 15  
    Witam
    Tak więc zmierzyłem ten układ LA7910 i na włączonych innych zakresach jest w granicach 12 V, czyli ok, a na UHF 1,7V czyli padł układ.
  • Helpful post
    Zdzisław Osmulski
    Level 30  
    Do sprawdzenia możesz przekrosować(zamienić) podłaczenie do głowicy BU z BL i otrzymasz odpowiedż czy uszkodzona głowica czy LA.Po zamianie oczywiście będziesz miał strojenie UHF na zakresie BL.
    trębacz
    Level 15  
    Jak podaję jej te 12V to UHF działa okey, jutro pojadę do elektronicznego kupić LA7910 i liczę że będzie dzialać dalej tak jak przedtem :)
    trębacz
    Level 15  
    Po wymienieniu LA7910 wszystko jest jak dawniej, znaczy telewizor działa, ale po ostatnim zajściu postanowiłem sobie zmienić telewizor i ten zabrać do domku na wsi. Mam tam dwa telewizory i tuner radiowy czy jak zastosuje antenę siatkową i http://www.dipol.com.pl/sklep/a0221.php?sid=ec6420d6c28e4d9, czy jak bym zastosował tamtą zwrotnicę do tych anten która jest zamieszczona w artykule http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=inne/pe/anteny_tv.pdf na stronie 10, ale co trzeba w niej zmienić aby łączyłą UHF I VHF z siatkowej oraz UKF z tamtej anteny? Jednym mankamentem jest to że przesterowyowywuje mi się wzmacniacz w siatkowej na programie 1, czy mogę zastosować symetryzator w niej potem tłumik z 6dB też z tego artykułu ze strony 8 i potem dopiero przedwzmacniacz i wzmacniacz antenowy ze strony 6, zasilanie tamte co jest i rozgałęźnik transformatorowy 8 str. Potem trzy gniazdka telewizyjno radiowe? Od głównego przekaźnika jest 40km. Zamieszczam poglądowy rysunek.
    trębacz
    Level 15  
    W załączniku daje wykaz programów które chcę odbierać i ich parametry z jakimi sa nadawane. Dodam że TVP1 bez zasilacza odbiera okey, lecz trochę jest zbyt słaby, a inne programy śnieżą, jak włącze zasilacz TVP1 poziome pasy, a inne programy okey, tylko TVP3 trochę śnieży.
    ssss
    Level 35  
    Witam w zasilaczu antenowym wstaw opor 470ohm na zasilanie na wzmacniacz masz za duze napiecie i wzmacniacz jest przesterowany
    trębacz
    Level 15  
    SSS ja narazie kożystam z tego wzmacniacza co jest w antenie(oryginalnie był), a ten obrazek to obrazek poglądowy, jak bym chciał teraz zrobić tą instalcję, i czy to będzie działać dobrze? Co opuścić? Co dodać? Aby mieć jak najlepszy sygnał? Czy wzmocnienie wzmacniaczy i przedwzmacniaczy w tym moim układzie mogę regulować tylko dzięki zmianie napięcia zasilania jak dołożę tam potencjometr, czy nie pogorszy się jakość sygnału? :D
    Pozdrawiam
    patel
    Level 13  
    W celu uniknięcia przesterowania możesz zmienić wzmacniacz w antenie siatkowej na taki o mniejszym wzmocnieniu i po sprawie. Co do zwrotnicy - wystarczy sumator reszta jest OK.
    trębacz
    Level 15  
    Ale ten i tak co mam to jest na 12 dB, a jak zmniejszam to nie odbiera mi innych programów choć ja myślę że do innych zdało by się jeszcze go wzmocnić, tylko stłumić tą jedynkę. A co myślicie o tej instalacji co mam zmienić w zwrotnicy aby na jednym brała kanały z siatkówki od k8 do k60 i na drugim kablu FM. Czy ten wzmacniacz co jest w tym artykule się nie przesteruje jak mu dam tak przypuszczalnie z 20 db i czy jak potem podniesie do 45dB i to rozdzielę to dostanę jednakowy poziom sygnałów na gniazdkach 45/3=15 db na gniazdko??? Dobrze myślę jeśli nie proszę poprawić. TVP1 Brak zakresu UHF w OTV OTAKE/ nowa instalacja antenowa Brak zakresu UHF w OTV OTAKE/ nowa instalacja antenowa
    Pozdrawiam