Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zgrzewarka kondensatorowa-pare pytań

panmechanik 16 Apr 2006 10:02 25023 33
 • #1
  panmechanik
  Level 23  
  Witam zamierzam zbudować zgrzewarke kondensatorową i tutaj pare pytań czy lepiej jest zastosowac jeden kondensator(http://www.allegro.pl/item95861306_kondensator_1_farad_elektronika_blue_led_profitexx.html) o pojemności 1F i napieciu 13V czy serie kondensatorów o łącznej pojemnosci 0.66F i napięciu 12V co będzie lepiej zgrzewać i co będzie bezpieczniejsze??oraz czy ktoś posiada schemat zasilacza do szybkiego ładowania kondensatorów z precyzyjną regulacją napięcia??oraz inne ciekawe strony z wyjątkiem tej http://www.philpem.me.uk/welder/
 • #2
  panmechanik
  Level 23  
  może dodam że chciałbym aby to było urządzenia jak najtańsze do małych prac precyzyjnych spawania punktowego.nigdy nie miałem do czyniania ze spawarkami ale mam pomysł:
  -bateria kondensatorów o pojemności 0,66F do nich podłączony prostownik samochodowy(6A) do bateri przymocowany voltomierz który wskazywał by napięci na kondensatorach a amperomierz z prostownika będzie wskazywał czy sie już naładowały(kondensatory naładowane nie przewodzą prądu wiec natężenie spadnie do zera i tutaj moje pytanie jak długo potrwa ładowanie tych kondensatorów??do nich będzie przymocowany dwa przewody jeden z elektrodą drugi z klipsem.Czy to dobry pomysł??
 • #3
  witek17
  Level 18  
  prostownik to małe piwo, zrobisz jakiś jak bedziesz miał baterię kondensatorów

  bateria i tylko bateria :!:

  prądy wyładowania będą tak duże, że pojedyńczy C szybko się wykończy, ja też taką robię - problem mam z mechaniką, mam C z gwintem i muszę setki otworów w blasze Al robić (poza tym arkuszy blachy mam niewiele, a potem trzeba takie pakiety zestawić w superbaterię), sądzę, że trzeba będzie niewielkie wartością L dać do obwodu (aby prąd max. ograniczyć i oszczędzać życie kondensatorów), mała wartość L, ale solidna cewka z drutu 10-25 mm2, najlepiej z ferrytem lub powietrzna
 • #4
  panmechanik
  Level 23  
  a co sądzisz o zastosowaniu kondensatora od Car audio?? 1F używany można wyrwać za 100zł zgrzewarka kondensatorowa-pare pytań...czy taki kondensator podoła czy lepiej zastosować np 5 kondensatorów 120000uF??
  PS czy przed cewke L trzeba dać diode??
 • #5
  witek17
  Level 18  
  ten duży C raczej nie, kiedyś w firmie wyrzucali nówki (acz przestarzałe moralnie), takie typu 100 mikro /350V, z nich robię, ostatnio widziałem jakąś książkę w której opisano zgrzewanie dokładnie, tytułu nie pamiętam, ale pamiętam pewne dane, do zgrzewania drobnych rzeczy wystarczy 3000 mikro (dzielone na sekcje w zależności od potrzeb)/350 V lub podobna ilość energii w kondensatorach na 50-80V

  Dodano po 5 [minuty]:

  zgrzewarki na kilkaset V mają pewne parametry inne niż te na kilkadziesiąt V, jakie? nie pamiętam (kiedyś znajdę tą książkę), ale nieco różnią się zastosowaniem
 • #6
  panmechanik
  Level 23  
  Ja zamierzam dać dwa kondensatory o łącznej pojemności 66000uF/63V czyli energia zgromadzona na kondensatorach wynosić będzie~119J tutaj moje pytanie jak długo będą sie ładować konensatory??I no co zwrócić uwage??amperomierz w układzie będzie wskazywał czy kondensatory sie naładowały(naładowane nie przewodzą)a dioda ma zabezpieczyć przed "ucieczką"prądu zgromadzonego na kondensatorach do trafa
  PS.czy moge kondensatory zasilać impulsowo wprost z mostku Gretza?
 • #7
  kalasz20
  Level 26  
  Witam
  Z tanimi kondensatorami od caraudio trzeba uważać , zdarzają się modele w których w środku było dużo małych kondensatorków połaczonych równolegle , inna sprawa to kondensatory te muszą być przystosowane do duzych prądów rozładowujących żeby ich nie rozwaliło.
  Pozdrawiam
 • #8
  laser53
  Level 15  
  Musisz ładować przez rezystor, rozładować przez dławik.
  Ale nie podałeś kontrętnie co chcesz zgrzewać i częstotliwość powtarzania, od tego zależy moc transformatora.
  Jak obliczyłeś E=119J
  E=CU² T=CR T=√LC
 • #9
  panmechanik
  Level 23  
  A wiec ma być do spawarka do ręcznych robót czestotliwość spawania?? wystarczy mi raz na 5 sec(drobne roboty) zazwyczaj blaszki o grubości 0,1-1mm co do dławika to o jakiej indukcyjności zastosować??oraz czy trzeba przed dławikiem dać diode??
 • #10
  WoŹnY
  Level 28  
  Dużo kondensatorków połączonych równolegle to dobry kondziorek :!: Duże prądy rozładowania :!: Ciekaw jestem jak zamierzasz włączać prąd w obwodzie ? Jakiś tyrystor? Bo jak wiesz przy zgrzewaniu najpierw trzeba porządnie docisnąć, a potem dopiero prąd puszczać. A przy rozładowywaniu kondensatorów można uzyskać kilkaset A a nawet i więcej.
 • #11
  panmechanik
  Level 23  
  załaczać wszystko będe guzikiem na stacji a dokładnie poprzez przekaźnik wysoko-amperowy udarowy...a teraz troche liczenia moje moje kondensatory mają pojemność 0,066F chce je łądować poprzez rezystor 10Ω 10W(może być ??) czyli wychodzi że będą sie ładować ~0,7sec zgadza sie??A jak dobrać dławik??

  Dodano po 11 [minuty]:

  I jeszcze jedno jaki transformator zastosowac??chodzi mi o napięcie wtórne moje kondensatory są na napiecie 63V chciałbym je ładować do 60V i teraz czy napięcie na wtórnym ma wynosić 60V czy 60V/√2 czyli 42V??
 • #12
  laser53
  Level 15  
  Kolega WoŹnY poruszył bardzo istotny temat, problem wstępnego "ściśnięcia" materiału.
  Jaki stycznik, przekażnik wytrzyma , taki udar prądu- w kA (zgrzeją się styki w przekażniku), blacha będzie tylko ciepła.
  Rezystor może być nawet 5 R
  Cewka - w zależności od czasu zgrzewania (bez dławika cienka blaszka może być przepalona na wylot, grubsza ?? - musi się rogrzać, w transformatorowej trwa nawet do 1s).
  Wydaje mi się, że energie należy regulować napięciem.
  Czas ładowania się zgadza.
  Problem po stronie wtórnej.
  Ale tyle userów, to coś może się uda.
  Powodzenia.
 • #13
  electronictubes
  Level 21  
  panmechanik wrote:
  I jeszcze jedno jaki transformator zastosowac??chodzi mi o napięcie wtórne moje kondensatory są na napiecie 63V chciałbym je ładować do 60V i teraz czy napięcie na wtórnym ma wynosić 60V czy 60V/√2 czyli 42V??

  Witam
  Robiłem cos takiego lat temu parę.
  Na wejściu było autotrafo i za nim trafo, dalej mostek prostowniczy, woltomierz i amperomierz prądu ładowania. Urządzenie pracowało na cewkę z kilku zwoi, którą nawijało się na magnes aby go domagnesować.
  Pojemność baterii była ok. 32 mF. Napięcie dochodziło do 300 Vdc. Cewka najczęściej odparowywała w najsłabszym miejscu. Problemem nie jest nic co dotychczas było tu opisane. Problemem jest stycznik załączający udar.
  W rozwiązaniach fabrycznych stosowano ignitron lub tp. element tyrystorowy. Ja wykonałem stycznik elektromagnetyczny którego stykami były szczotki grafitowo-miedziowe (w kolorze miedzi) od prądnicy dużej mocy. Powierzchnia dobrego styku wynosiła ok. 2cm2. Stycznik miał krótki czas załączania, ale mimo to na nim wydzielała się spora energia niszcząca styki. Wymiana szczotek jednak nie była zbyt częsta, raczej trzeba je było częściej polerować niż wymieniać.
  Jeżeli ten problem z załączaniem uda się pokonać to jeszcze należy pamiętać o tym, że większość elektrolitów nie jest dostosowana do tego typu pracy. Wystarczy sie na nie przyjrzeć i widać ich słabe miejsca (nity, zgrzewy do aluminium, cienkie wyprowadzenia itp.).
  Przy dużym samozaparciu i doświadczeniu nabytym w czasie pracy nad modelem może się to udać.
  Powodzenia
 • #14
  panmechanik
  Level 23  
  Witam i dziękuje za zainterosowanie sie tematem jednak przyszłość nie maluje sie w różowych barwach...dlaczego?? po obliczeniach wyszło że impuls przy 61V oraz przy pojemności 66000uF oraz dławiku 10uH wyniesie 238A....to bardzo dużo a mój przekaźnik na prądu udarowe wytrzymuje "tylko" 120A przy czasie trwania imulsu 20ms...wiec przekaźnik odpada.wiec może tyrystor...ale ceny odpowiednich tyrystorów na takie prądy troche szokują jedynie znalazłem na allegro tyrystory 250A na 1000V ale nie wiem czy dadzą rade dla zainteresowanych link . http://www.allegro.pl/item98855771_tyrystor_250a_1000v.html oraz http://www.allegro.pl/item97308826_tyrystor_duzej_mocy_nowy.html ..Co to autotransformatora bardzo dobry pomysł aczkolwiek drogi ja miałem zamiar podzielić kondensatory na sekcje i w zależnosi od wyboru ładowałbym 1,2 lub 3 kondensatory co by dawało wybór energi...Jednak teraz cały projekt stoi pod znakiem zapytania jeżeli nie znajde odpowiedniego pomysłu na przełaczanie...
 • #15
  witek17
  Level 18  
  ja proponuję coś specjalnego, trzeba zrobić stycznik własnej roboty, hermetyczny (koniecznie), styki duże, po parę cm2, stalowe (koniecznie) i parę kropel rtęci w środku (dlatego hermetyczny), trochę energii się na nim straci (może nawet połowę!), silny impuls prądu w cewce stycznika, szybki ruch ruchomego zestyku, w momencie zetknięcia z rtęcią ona przejmie energię, odparuje, a zwarte już styki stalowe nie powinny ulec większemu uszkodzeniu, potem rtęć skropli się i od nowa

  tyrystory 250 A odpadają
 • #16
  panmechanik
  Level 23  
  pomysł z przekaźnikiem ciekawy jednak marnowanie takiej ilości energi na stykach jest grzechem...chyba jednak zdecyduje sie na jakiś element półprzewodnikowy a dlaczego ten tyrystor na 250A nie może być?? czy zamiast tego lepiej zastosować tyrystor pastylkowy na 300A i napięcie 1200V??

  Dodano po 5 [minuty]:

  jeszcze jedno znalazłem drugi ciekawy tyrystor jednak nie za bardzo rozumiem dane techniczne http://e-ru.ru/product/silov/tyristors/171-250.htm co to znaczy Itav-250A,It(rsm)-393A oraz Itsm 6,0-kA

  Dodano po 9 [minuty]:

  ewentualnie jak nie znajde odpowiednich tyrystorów za odpowiednią cene połączne równolegle 4 przekaźniki na prąd udarowy 120A ( http://www.tme.pl/arts2/pl/Przekazniki/pist37.html )lub dwa tyrystory na 250A lub przekaźnik od rozruszniak tam natęzenia dochodzą nawet do 500A...Zda egzamin takie połączenie??
 • #17
  laser53
  Level 15  
  Czy ktoś wie jaka energia jest potrzebna do zgrzewania blach o gr.1mm np:ST-3 (zwykła).
  Po wtórnej stronie, raczej wykluczone jakiekolwiek elementy przęłączające lub półprzewodniki.
  "maszyna" się komplikuje, docisk wstępny należy wykonać niezależny, od elektrody (bez aluzji), czyli pedał dwustopniowy(1-docisk, 2- elektroda)
  Ps. Jak wyliczyłeś:E=~119J, I=238A
  w/g mnie:to uzyskasz już przy 55V
 • #18
  boko
  Welding machines specialist
  Zgrzewarki kondensatorowe stosuje się do zgrzewania kołków( śrub, pretów) a nie blach. Kołki sa specjalnie przystosowane tzn. maja bolec zapłonowy który zapoczatkowuje proces zgrzewania.Elementem załączjacym prąd spawania jest tyrystor. Energie reguluje się poprzez zmianę napiecia baterii kondensatorów. Układ ładowania pozwala również na rozładowanie w celu zmiany zgromadzonej energii.(oporniki rozładowujace).
 • #19
  panmechanik
  Level 23  
  oto ostateczny schemat zgrzewarki zamiast tyrystora dam solidny przekaźnik na 400A odczep do cewki nawine na transformator dalej dam dławik o indukcyjności 10uH.energie impulsu będe wybierał poprzez odłaczenie sekcji konensatorów.jak macie jakieś pytania propozycje sugestie lub zastrzerzenia to słucham...
  PS czy dławik 10µH wystarczy czy dać większy??
 • #20
  electronictubes
  Level 21  
  Witam
  Widzę, że w czasie mojej nieobecności wszystko poszło w dobrą stronę.
  Pamiętaj, że czas ładowania jest tu dobrym pomocnikiem, w odpowiedniej chwili można wyłączyć ładowanie. Energia zgromadzona W wyraża sie jak (0,5*C*U^2), więc można regulować napięciem do jakiego ładujesz a baterie przełączać tylko raz na jakiś czas, w razie potrzeby specjalnymi miedzianymi zworami ze śrubami z miedzi lub mosiądzu. Jak nie masz autotrafa daj drutowy opornik suwakowy z 50 W. Można go z czegoś starego zrobić własnoręcznie lub go przełączaj. Może odczepy na stronie I trafo, tu jeszcze można też podkombinować lub jeszcze może być na wtórnym kilka odczepów. Stycznik 400A, na pewno 3-faz daje to 1200A. Można go jeszcze "uwojskowić" (przezwajając cewkę, grubszy drut, mniej zwoi, to działa!), żeby miał mniejszy czas zadziałania i tak działa przez moment a nie ma pracy długotrwałej. Działaj dalej, odezwę się.
  Pozdrowienia
 • #21
  laser53
  Level 15  
  Ale "łuk" istnieje, bez względu na prąd (pojemność + indukcyjność).
  Może stycznik jest olejowy, tzn: że łuk jest gaszony - przez olej transformatorowy, ale i tak będą straty energii na stykach stycznika.
  Wniosek, jak kolega napisał, tylko regulacja na pierwotnym i zmiana energii, przez zmianę pojemności.
  Życzę sukcesów.
 • #22
  electronictubes
  Level 21  
  Witam
  Jeszcze jedna sprawa mnie tu niepokoi. Czy kondensatory są zdolne do nagłego pozbycia się ładunku, bo o ile wiem z doświadczenia to np. akumulator ołowiowy może dać olbrzymi prąd zwarcia, ale go nie wytrzymuje. Podobnie z kondensatorami. Raczej jeżeli były konstruowane o dużej pojemności to nie po to by je gwałtownie rozładowywać. Raczej po to by długo trzymały ładunek. Jeżeli nie mają poważnych wyprowadzeń (a raczej nie mają) o dużym przekroju i dobrej tj. b. niskiej konduktancji to do zgrzewarki się nie nadadzą. Ja bym zalecał budowanie baterii z kondensatorów o wyprowadzeniach dostosowanych do przykręcania wkretami np. M4, lub M5 i więcej, czyli bez pośrednictwa cyny itp. Chciałbym zatem obejrzeć zdjęcie kondensatorów i ich wyprowadzeń. Może wtedy będzie sprawa bardziej jasna.
  Pozdrawiam
 • #23
  panmechanik
  Level 23  
  kondensatory mają wyprowadzenia w postaci śrub M3 albo M4 nie mierzyłem dokładnie...teraz szukam jakiegoś taniego autotransformatora...Mam pytanie jeżeli chce naładować kondensatory do powiedzmy 63V mam szukać transformatora który na wyjścu ma 63V/√2?? czyli mniej wiecej 44V??
 • #24
  laser53
  Level 15  
  A jednak. Nie wiemy o co chodzi?
  Pytanie: czy 100Vx10A=1kW, a np:10Vx100A=1kW
  a w zgrzewaniu, jaka różnica?
  Ps. energia: E=U²×C
 • #25
  panmechanik
  Level 23  
  ?????? nie o to pytałem narazie zamiast autotransformatora chciałbym zastosować zwykły transformator aby sprawdzić jak wszystko działa i tutaj moje pytanie moje kondensatory są na 63V i jaki transformator z napieciem wtórnym mam dać 63V czy 63V/√2 czyli 44V...
 • Helpful post
  #26
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Transformator powinien mieć napięcie wtórne 44V, a więc po wyprostowaniu będzie 63V, zastosowanie transformatora o napięciu wtórnym 63V może spowodować uszkodzenie kondensatorów, ponieważ napięcie po wyprostowaniu będzie wynosiło 88V
 • #28
  LtJo
  Level 12  
  Czy jako "stycznika " nie można by użyć tu diody typu Transil lub warystora MOV?
 • #29
  electronictubes
  Level 21  
  witek17 wrote:
  to jedna z moich baterii (będzie ich więcej) 12x2200mikro/63V

  Witam
  Taka bateria ma jak na razie tylko ładny wygląd. Od strony niewidocznej powinny być podkładki pod kondensator a pod nakrętką sprężynujące. Jak będziesz łączył plusy to ciągnij od każdego oddzielnie linkę i duża powierzchnia lutowania i max. przekrój linki jaki wchodzi. Z drugiej strony wszystkie linki spleć w jedną i podłącz miedziane ucho lutownicze, żaden mosiądz lub samochodowe duperełki stalowo-miedziowane zanurzeniowo, bez prądu. Po stronie minusa ciągnij szeregowo i równolegle drutem tworząc coś w rodzaju matrycy-siatki, chyba że nie dasz żadnych podkładek pod minus to wtedy trochę słabo. Kondensatory masz dobre, sprawdź czy się gdzieś nie rusza się wyprowadzenie, jak tak to zapunktuj niezbyt mocno. W prowadzeniu tych połączeń wytraca się sporo energii stąd moje uwagi. Jakieś złe luty spowodują spore straty i wyplucie cyny (cyna to nie jest zbyt dobry przewodnik).
  Poza tym zgrabna bateria, moje były o wiele większe i z blachy stalowej mocno ocynkowanej, inny odcień blachy niż Twoja.
  Pozdrowienia
 • #30
  witek17
  Level 18  
  to blacha aluminiowa, 2 mm grubości, kondensatory dokręcałem kluczem, wiem że aluminium lubi "płynąć" :cry:, liczę na to, że kondensatory też się zgrzeją z płytą na której są zamocowane