Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

opóźnienie załączania napiecia anodowego

16 Apr 2006 15:41 9318 20
 • Level 16  
  Witam
  chciałbym sie zapytać czy ma może ktoś jakiś spradzony prosty schemat układu służacego do opóźnienia załączania napiecia anodowego??jeżeli tak serdecznie prosze o umieszczeniu go tu na forum.
  czy możeliwe jest uszkodzenie wzmacniacza w przypadku nie zastosowania takiego układu?? jakie sa negatywne skutki nie stosowania takiego układu??
  Pozdrawiam Dominik
 • Level 28  
  Jest możliwe szybsze zużycie się lampy oraz zabrudzenie katody.Przy wyższych napięciach może lampa ulec nieodwracalnemu uszkodzeniu poprzez zwarcie anody do innej elektrody gdyż odległości są bardzo małe.
 • Helpful post
  Old radio specialist
  utylizator wrote:
  Chciałbym sie zapytać czy ma może ktoś jakiś spradzony prosty schemat układu służacego do opóźnienia załączania napiecia anodowego??jeżeli tak serdecznie prosze o umieszczeniu go tu na forum.


  Schematów takich jest od cholery w internecie, na tym forum również, wystarczy poszukac :) A ja ze swojej strony radzę ci poszukać specjalnej lampy opóźniającej, np. CV190 (DLS10) - jest to przekaźnik czasowy oparty o bimmetal, będziesz miał układ w 100% lampowy :)

  utylizator wrote:
  Czy możeliwe jest uszkodzenie wzmacniacza w przypadku nie zastosowania takiego układu?? jakie sa negatywne skutki nie stosowania takiego układu??


  Uszkodzenie nie. O ile nie masz tam jakichś bardzo dziwnych lamp to nie - typowe lampy małej mocy są odporne na tego typu pracę, były do niej konstrukcyjnie przystosowane. Teoretycznie nastąpi szybsze zużycie katody, choć nigdy nie widziałem żadnych wyników badań, na ile jest to istotne, zapewne różnice będą znikome.
 • Helpful post
  Level 37  
  Problem natychmiastowego zniszczenia lampy po podaniu napięcia anodowego na zimno dotyczy lamp nadawczych dużej mocy z napięciami rzędu kilowoltów.Szczególnie wrażliwe były lampy bezpośrednio żarzone ,zdarzały się tam przypadki zerwania włókna przez pole elektryczne wytworzone wysokim napięciem anody.Nie zaszkodzi opóźnione zasilanie anodowe lampom mocy we wzmacniaczach audio ,szczególnie jeśli są często włączane na zimno.Jeśli nie zrobisz na lampie jak podał przedmówca to wystarczy zwykły timer na NE555 i przekaźnik albo tranzystorowy układ znany ze wzmacniaczy tranzystorowych do opóźnionego załączania głośników.Jak chcesz bardzo na lampie to zobacz jak to było we wzmacniaczach Bis.
  http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/inne/wzmacniacz-zdz-bis101.htm
  W nowszym http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/inne/wzm_bis105.htm jak widać zrezygnowano z lampy i jest układ czasowy na tranzystorach oraz triak KT206 jako element wykonawczy.Polecam analizę schematów.
 • Level 16  
  czyli opóźnione napiecie anodowe powinny mieć końcówki mocy(w moim wypadku EL34)?? czy lampy typu ecc83 ecc82 tez powinny mieć opóźnione podanie napiecia anodowego??
 • Helpful post
  Level 37  
  Tylko końcówki mocy ,w stopniach preampa czy inwertera nie ma to już żadnego uzasadnienia.
 • Helpful post
  Level 14  
  Jak chcesz na lampie to na PY88 działa na 100%, bardzo prosty tylko potrzene zasilanie 24V, schemat jest na elektrodzie
  prosze bardzo
  pozdrawiam
 • Level 16  
  a moge prosić o jakiś podobnie prosty układ na "zwykłych" elementach bo z zdobyciem tej lampy py88 moge mieć problem:) (chyba że ktoś mi podpowie w jakich urządzeniach "antycznych" mam jej szukać:)
 • Level 20  
  w wielu telewizorach lampowych, w lazurycie naprzykład, zaraz przy metalowej obudowie elementów WN, poznasz ją po tym że elektrody w środku są takie jakby płaskie i wygląda to jak jakas płytka wsadzona w bańke, pozatym ma anode na cycku czy jak to sie tam zwie to metalowe ustrojstwo na czubku
  stoi czesto obok PL504, która jest ze 2 razy większa
  powidzenia w poszukiwaniu ;]
 • Helpful post
  Level 37  
  Jak chcesz coś prostego na tranzystorze to spróbuj z załącznika.Czas opóźnienia zależy od R1 i C1.Należy dobrać do wymaganego czasu.
 • Level 16  
  raczej zrobie ten układ na tej lampce PY88 tylko mam pytanie czy ten układ mam wstawić "na końcu" tam gdzie jest już 280V?? czy przekaźnik to wytrzyma?? i tak przy okazji chciałem sie zapytać czy naprawde musze robić dla kazdego kanału osobny zasilacz (tak było w opisie wzmacniacza)?? bardzo serdecznie prosze o pomoc..
  Pozdrawiam Dominik
 • Level 20  
  można z jednego zasilacza i kilka kanałów, ale wtedy trzeba już inaczej elementy dobrać niż na tym schemacie z załącznika(może nawet i niekoniecznie, niech sie bardziej zaawansowani lampowcy wypowiedzą), rezystory napewno większej mocy, bezpiecznik też na ciut wyższy prąd, i żeby trafo zasilające było dość wydajne jak na ilość przewidzianych kanałów

  co do wstawiania układu opuźniającego, to żeby wszystko było już całkiem elegancko to układ ten wstaw po kondensatorach albo zaraz po mostku, wtedy puźnione będzie nietylko włączenie napięcia anodowego ale także napięcia podawanego na siatke, przekaźnik wytrzyma jeśli będzie przystosowany do tego napięcia
 • Level 14  
  przekaźnik wytrzyma jak będzie odpowiedniej mocy i na napięcie 24V, ja zastosowałam dwa bo wzmacniacz mam stereo, wytargałem je z czegoś nie pamiętam, ale są ok , małe i szczelnie zalane jakimś tworzywem, i od pół roku nic się z nimi nie dzieje. Po za tym pełno takich przekaźników w sklepach i na pewno coś dopasujesz.
 • Level 16  
  doradzcie mi prosze czy warto korzystać z jednego zasilacza czy zrobić wg schematu 2 - kazdy do jednego kanału?? (zrobiłbym 2 ale bede miał problem zeby znalesc 2 takie same trafa:( )
 • Level 14  
  ale napisz co to za wzmacniacz, jakie lampy i ile, jakiej mocy masz trafo, oczywiści że lepiej jest zastosować osobny zasilacz na kanał, ale jak trafo jest odpowiedniej mocy to pociągnie dwa układy prostownicze po jednym na kanał
 • Level 16  
  jest to wzmacniacz wg niżej dołączonego schematu transformator ten 220V/220V użyje Zatry TS30/1/676 ma on uzwojenia:
  1-2 DNEt0,25-2x980
  4-5 DNEt0.18-2x980
  (oprócz tego ma jakieś tam jedno do żarzenia ale mi bedą potrzebne tylko te 2:)) tylko nie wiem czy on wytrzyma żeby zasilic oba kanały a jeżeli wytrzyma to jak miałbym zmienic ten schemat zasilacza żeby uciągnął te 2 kanały??  chyba ze moge wykorzystać 2 transformatory o podobnych parametrach (TS40/29/676 i TS40/26/676?

  TS40/26/676
  1-2 0,3 965
  3-4 0.22 950

  TS40/29/676
  1-2 0,3 965
  3-4 0,22 1020


  z tego co pomierzyłem to w jednym bedzie napiecie mniejsze niż 220 a w drugim wieksze tylko nie wiem jak moznaby było je "przystosowac" do pracy w tym zasilaczu:(
 • Level 14  
  Zasilacz robisz tak jak masz na schemacie tylko X2 czyli dwa mostki i podłączasz do jednego transformatora powinien mieć około 150W, co prawda nie jest to całkowite odseperowanie kanałów ale jest ok. Najlepiej nadają się trafa ze starych odbiorników radiowych, łatwo je przystosować do swoich potrzeb no i są prawie niezniszczalne.
  pozdrawiam
  Przemek
 • Level 13  
  a nie lepiej poprostu wbudowac sobie zwykły przełącznik standby...?tak jak w wiekszosci gitarowych wzmacniaczy...
 • Helpful post
  Level 14  
  lepiej lepiej bo na przykład lampa PY88 działa tylko przy starcie a podczas pracy wzmacniacza często zachodzi potrzeba zrobić mu przerwę mowa o gitarowcach, to wtedy taki przełącznik byłby jak znalaz
  pozdrawiam
  Przemek
 • Level 26  
  Wszystko OK. ale chciałbym się dowiedzieć jak to ma działać w drugą stronę t.z. przy wyłączaniu wzmacniacza czy wszystko wyłączamy za jednym zamachem jak to ma miejsce do tej pory czy może zrobić dwa wyłączniki - żażenia lamp i anodowe, np. pierwsze wyłączać napięcie anodowe a po jakimś czasie żażenie
 • Level 38  
  Najpierw powinno się wyłączyć "anodowe" a potem sieć. Odwrotnie jak przy włączaniu ale bez konieczności odczekania. Można jednak wyłączać równocześnie bo bezwładność grzejników jest duża i to nie szkodzi jeśli nawet nie będzie to wyłączanie idealnie równoczesne.
  Chcę jeszcze dodać, że zamiast lampy PY 88 można zastosować każdą inną prostowniczą. Np. EZ..., EY... i wtedy odpada kłopot z szukaniem nietypowego napięcia żarzenia.