Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

od czego zależy moc obliczeniowa transformatora przetwornic

Kociejsko 16 Kwi 2006 22:25 2447 1
  • #1 16 Kwi 2006 22:25
    Kociejsko
    Poziom 14  

A ja mam takie pytanie ...

czy słuszne jest stwierdzenie , ze im bardziej obciążymy przetwornice to tym mniejszy jest strumień w rdzeniu, bo strumien wytworzony jest wtedy kompensowany przez przeciwdziałający strumień od uzwojenia wtórnego ???
    a jak strumien mniejszy to i B mniejsze w rdzeniu

jak dobrze mówie to z tego wynika ze im bardziej przetwornice obciązymy tym rdzeń sie "lepiej czuje" i na mniejszym B pracuje ????

A kto zna jakąś jeszcze recepte na to zeby dobrze dobrać częstotliwość kluczowania i szczeline w rdzeniu zeby byla jak najwiesza moc wyciągnieta z rdzenia ???

bo duze AL dobre ale za duze to tez nie dobrze .. czestotliwość tak samo itd.
    Np mam rdzen o parametrach Ae AL Bmax .. i dysponuje jaką chce częstotliwością.
    i teraz moge w różne storny isć ... :
    f rośnie , i dziura powertrzna rośnie i odwrotnie
    f rośnie ilosć zwoi maleje i odwrotnie,

oczywiście zakłądam ze najkorzystniej pracować jest przy Bmax chyba.. ?

Jak to sie wszystko ma do mocy maksymalnej którą moge wyciągnąć ??? w którym kierunku pójść ...
    bo słyszałem opinie ze im wyższa częstotliwość to tym wiekszą moc mozna z danego rdzneia wyciągnąć.

0 1
  • #2 16 Kwi 2006 22:41
    -RoMan-
    Poziom 42  

Pytanie bardziej nadaje się do działu 'Zasilanie układów...' niż tutaj - ale tutaj wątek powstał.

To, że strumienie wynikające z obciążenia się kompensują (w uproszczeniu) jest jedną sprawą ale strumień 'jałowy' i tak pozostaje.

Rdzenie ze szczeliną stosuje w przetwornicach, w których energia jest magazynowana w polu magnetycznym - z transformatorowych tylko flyback. I wtedy faktycznie moc przetwornicy jest niemal liniowo zależna od wielkości szczeliny. Ale ograniczeniem pozostaje przekrój okna i skończona ilość drutu, jaka można w tym oknie nawinąć.

W przypadku typowych przetwornic transformatorowych szczelina tylko przeszkadza. Co do Al - im wyższe Al, tym niższy prąd jałowy.

Wybór częstotliwości - w miarę wzrostu częstotliwości rosną straty w rdzeniu i trzeba ograniczać Bmax - przykład wykresu Bmax i mocy dla przetwornicy push-pull:
    od czego zależy moc obliczeniowa transformatora przetwornic

0