Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny MBQA

Quester 17 Apr 2006 09:55 3394 11
 • WSTĘP

  Kolumny te zrobione zostały na zamówienie. Zrobione zostały dla mało wymagającego odbiorcy, który chciał posiadać niewielkie kolumny podstawkowe o przyzwoitym paśmie przenoszenia po niedużych stosunkowo kosztach. Z założenia kolumienki nie będą wspomagane subwooferem. Klient wymagał wyglądu "cieszącego oko" oraz sprawiającego wrażenie lepszej klasy niż rzeczywiście zastosowane przetworniki (no cóż... brak kasy kompensuje się czasem wyglądem)
  Zdecydowałem zamieścić tu tę konstrukcję dla tych, którzy mają podobne wymagania i dość ograniczony budżet, jako że finalnie okazało się, iż stosunek cena/jakość gotowej konstrukcji jest naprawdę przyzwoity.

  PRZETWORNIKI
  Wybrałem przetworniki cieszące się nienajgorszymi opiniami wśród ich użytkowników. Ze względu na ograniczony budżet sięgnąłem na niską półkę oraz "używki". Ostatecznie: STX GDN 18-120-6 SW ( http://www.f-a-s.com.pl/product.php?id=74 ) i używany TONSIL GDWK 9/80/1 (http://www.e-tonsil.pl/sklep/index.php?d=produkt&id=84).

  OKABLOWANIE
  Zastosowałem przewody OFC 1,5mm²  ZWROTNICA
  Projekt zwrotnicy zleciłem Yoshi'emu z racji jego doświadczenia. Prace Jego zaowocowały zwrotnicą 12/18 dB/oct z podziałem ok. 3,5kHz. Zastosowane w zwrotnicy elementy pochodzą ze sklepu FAS ( http://www.f-a-s.com.pl ): cewki powietrzne, kondensatory Jantzen'a, rezystory mocy 5W

  OBUDOWA
  Obudowa typu b-r o kubaturze 16 litrów, tunel 68x160 mm ( http://www.f-a-s.com.pl/product.php?id=85 ). Rzeczywiste strojenie: 51Hz
  Obudowa wykonana została z płyty wiórowej 18mm. Jej zewnętrzne wymiary to 18,6x50x30cm. Płyty skręcane wkrętami do karton-gipsu i klejone klejem Soudal 67A. Całość wykończona fornirem orzechowym, klejonym na Henkel Moment, lakierowanym matowym lakierem wodnym Hartzlack (3 warstwy). Ponadto (dla dobrego wyglądu finalnego) kolumny zostały "uzbrojone" w maskownice, które wykonała Aisha - moja żona (lakierowanie kolumn to także Jej dzieło). Obudowę po odsłuchach pozostawiliśmy niewytłumioną.

  ODSŁUCH
  Brzemienie kolumn może się podobać. Nieco wysunięte, ale nie kłujące i detaliczne wysokie, dość matowa średnica i niezbyt urozmaicony bas to efekty zastosowania niskiej klasy przetwornika średnio-niskotonowego, który jednak jak na swoją cenę gra zaskakująco dobrze. Miękkiego, ale punktualnego i nie buczącego basu jest pod dostatkiem.

  KOSZTY
  Trudno tu wyszczególnić koszty ponieważ wiele materiałów konstrukcyjnych (płyty wiórowe, fornir, kolce) dostarczył Klient. Jednak szacunkowo łączny koszt wykonania obu kolumn to ok. 300-350 zł.

  W załącznikach:
  charakterystyka zestawu, schemat ideowy zwrotnicy, zdjęcia zestawu bez i z maskownicami.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Quester
  Level 15  
  Offline 
  Has specialization in: grafika użytkowa
  Quester wrote 76 posts with rating 10, helped 13 times. Live in city Łódź. Been with us since 2003 year.
 • #2
  conQeror
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam

  Bardzo ładnie wykonane. Na elektrodzie były już kolumny z identyczną maskownicą, choć nie jestem pewien ;]

  Pozdrawiam
 • #3
  Paweł007
  Level 22  
  Witam.
  Mi też sie podobają i coś mi się wydaje, że widziałęm podobne. Wszystko jestb ok ale niepodoba mi ise BR jakoś niepasuje tam. Ale jest to moje zdanie najważniejsze żeby klient był zadowolony.
  pozdrawiam.
 • #4
  saimon500
  Level 15  
  Bardzo ładne wykonanie szczególnie fornir (wygląda wspaniale) dobre proporcje obudowy. I ta maskownica ala TDL (seria rtl) kiedyś miałem model3.
  pozdr
 • #5
  !ron
  Level 21  
  Kolumny ogolnie ładne, nie zbudzają jakiejś odrazy a nawet cieszą oko. Przetworniki tez ok.

  Ale mam pytanie, jak sie nazywa ten programik w którym robisz te charakterystyki i schematy zwrotnic?
 • #6
  Quester
  Level 15  
  Program wykorzystany do pomiarów i zaprojektowania zwrotnicy to Speaker WorkShop.
 • #7
  krzych.k
  Level 15  
  Kolumny bardzo ładnie wykonane. Gdyby tylko jeszcze wysokotonowy był okrągły...
  Mam jednak wątpliwość co do zwrotnicy, bo wartości elementów podane na schemacie nie bardzo pasują do wartości jakie się uzyska ze wzorów np.
  gałąź wysokotonowa w zależności od rodzaju filtra, (butterworth, linkwitz-riley, bessel) impedancja 8Ω, podział 3500 hz - wychodzi z obliczeń: kondensatory ok. 4µF, ok.11µF i cewka ok. 0,25mH
  gałąź niskotonowa
  cewka ok. 0,6mH i kondensator ok. 4µF.
  Wydaje mi się, że przy takich parametrach zwrotnicy jak podano w schemacie niskotonowy jest filtrowany gdzieś koło 2000hz. a wysokotonowy powyżej 4500. Poza tym, czy było konieczne aż taki tłumienie wysokotonowego? (w sumie w gałęzi jest prawie 20Ω).
 • #8
  Segment
  Level 14  
  Kolumny bardzo ładne, z bardzo okazałym B-R.
  Wysokotonowce mogą być kwadratowe ale lepiej gdy umieszcić je centralnie.
 • #10
  Edzioman
  Level 14  
  krzych.k wrote:
  Kolumny bardzo ładnie wykonane. Gdyby tylko jeszcze wysokotonowy był okrągły...
  Mam jednak wątpliwość co do zwrotnicy, bo wartości elementów podane na schemacie nie bardzo pasują do wartości jakie się uzyska ze wzorów np.
  gałąź wysokotonowa w zależności od rodzaju filtra, (butterworth, linkwitz-riley, bessel) impedancja 8Ω, podział 3500 hz - wychodzi z obliczeń: kondensatory ok. 4µF, ok.11µF i cewka ok. 0,25mH
  gałąź niskotonowa
  cewka ok. 0,6mH i kondensator ok. 4µF.
  Wydaje mi się, że przy takich parametrach zwrotnicy jak podano w schemacie niskotonowy jest filtrowany gdzieś koło 2000hz. a wysokotonowy powyżej 4500. Poza tym, czy było konieczne aż taki tłumienie wysokotonowego? (w sumie w gałęzi jest prawie 20Ω).  Teraz wiesz, jak bardzo teoria odbiega od praktyki. Te wyniki, ktore podałeś, są dla idealnego modelu głośnika w ktorym impedancja jest stała, a charka jest linią pozimą. Idealnych modelów na świecie nie ma :D

  Po to się mierzy głośniki w SW, żeby zaprojektować jak najleprzą zwrotnice w PRAKTYCE! Tak naprawde te wszystkie oblicznia mozesz sobie darowac.

  Dlaczego taki duży tłumik? Pewnie dlatego, ze cewka dla niskotonowego jest spora i tak dobrana, żeby wyprostować charakterystyke kosztem jego efektywności
 • #11
  artczi
  Level 11  
  Duży plus za wykonczenie wizualnie sprawia dobre wrażenie. Chciałbym usłyszeć czy też gra tak jak wygląda. Jak będę potrzebowł kiedyś zrobienie maskowniczek to poprosze o pomoc twoją żonkę :) Udanych konstrukcji w przyszłości życze. Pozdrawiam.
 • #12
  Quester
  Level 15  
  artczi wrote:
  Chciałbym usłyszeć czy też gra tak jak wygląda.

  Obiektywnie rzecz oceniając skłaniam się ku stwierdzeniu, że wygląda lepiej niż gra :lol: (no cóż... przetworniki z niskiej półki)
  artczi wrote:
  Udanych konstrukcji w przyszłości życze.

  Dziękuję i odwzajemniam życzenia.