Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówko- zamrażarka ARISTON MBA 3831V

17 Kwi 2006 13:38 5519 14
  • Poziom 13  
    Przeczytałem zdaje się wszelkie posty na temat tego modelu (wzgl. modeli podobnych) ale nie znajduję w nich mojego przypadku.
    Mam problem z chłodziarką. Zamrażalnik działa bez zarzutu.
    Chłodziarka przy ustawieniu potencjometru na "4" schładza temp. wewnątrz do +(11-12) stopni. Moim zdaniem to nieco dużo co obrazuje szybko pojawiający sie nalot na szyneczce (zwłaszcza ze to świąteczny okres). Zresztą problem nie jest świeży, dzieje się z tą temp. tak od dłuższego czasu. Teraz kiedy lodówka zapełniła się szczelniej problem jest nad wyraz dokuczliwy.
    Czy ktoś mógłby wskazać gdzie szukać przyczyny takiego stanu rzeczy? Agregat włącza się i wyłącza, zawór też słychać (charakterystyczne stuki - 2 albo 3 razy). Może to kwestia czujników, a konkretnie czujnika tego od wewnątrz chłodziarki?
    Lodóweczka ta ma przycisk szybkiego schładzania, który po załączeniu powoduje ze agregat pracuje ciągle (tzn.. w chwili obecnej ok. 5h juz ponad) a temperatura nadal na poziomie 11-12 stopni. Czy to normalne by to schładzanie trwało tak długo?

Będę wdzięczny za pomoc, jeśli ktoś potrafi pomóc wskazać możliwą ew. przyczynę problemu.
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    czy tworzą się skropliny na tylniej ściance ?
  • Poziom 13  
    tak, na tylnej ściance tworzą się raz skropliny raz jakby one zamarzały (pomimo, że agregat cały czas pracuje). Jak się domyślam zamarzają wtedy kiedy zawór przełączy na chłodziarkę a przyjmują stan ciekły kiedy zawór przełącza na zamrażalkę (jak pisałem agregat pracuje nieustannie od juz chyba 6h)
  • Specjalista AGD
    a zamrażarka jaką ma temperaturę?
  • Poziom 13  
    eeban napisał:
    a zamrażarka jaką ma temperaturę?

zmierzone -23 stopnie w gornej szufladzie
    po 7h wylaczylo sie szybkie schładzanie a temp. wewnątrz nie spadła poniżej 10 stopni. Widać to wszystko na co ją stać przy pokrętle ustawionym na 3,5 w pięciostopniowej skali. Pytanie czy to tak ma być?
    Po wyłączeniu się funkcji szybkiego schładzania obróciłem regulator w pozycję "1" - wydobyły się dwa dźwięki "biip" "biip" po chwili agregat się wyłączył. Ponownie przekręciłem regulator w pozycję max czyli "5" , usłyszałem jedno "biip" ale agregat nie włączył się w ciągu najbliższych 15 minut (włączyłem go wciskając i wyciskając przycisk szybkiego schładzania - teraz czekam aż się wyłączy po osiągnięciu zadanej na regulatorze temp w poz. "5"). Temperatura wewnątrz chłodziarki +12 stopni

Dodano po 31 [sekundy]:

agd3000 napisał:
    podkrec do maxa

niewiele to zmienia
  • Specjalista AGD
    W tym modelu po wyłączeniu i ponownym włączeniu co uczyniłeś sprężarka załącza się z opóźnieniem około+/- 9 minut.Jeżeli tylnia ścianka chłodziarki zaszrania się i odladza powinno być wszystko ok zwłaszcza że temperatura zamrażarki jest prawidłowa.Może być uszkodzone pokrętło człodziarki (łamie się wewnątrz)a ty kręcisz myśląc że zwiększasz jej zakres.
  • Poziom 13  
    eeban napisał:
    W tym modelu po wyłączeniu i ponownym włączeniu co uczyniłeś sprężarka załącza się z opóźnieniem około+/- 9 minut.Jeżeli tylna ścianka chłodziarki zaszrania się i odladza powinno być wszystko ok zwłaszcza że temperatura zamrażarki jest prawidłowa.

a co sadzisz o temperaturze chlodziarki? Czy na tym poziomie czyli 10 stopni jest to ok? Po ustawieniu pokretla na max nie udaje sie zejsc ponizej 9 stopni, moze ten model tak ma?
    eeban napisał:
    Może być uszkodzone pokrętło człodziarki (łamie się wewnątrz)a ty kręcisz myśląc że zwiększasz jej zakres.

sadze ze gdyby tak bylo pokretlo krecilo by sie w kolko podczas gdy to kreci sie od do
  • Specjalista AGD
    Właśnie opór jest z czoła pokrętła a nie w potencjometrze>>>>i to myli
    Jak w tej chwili wygłąda tylnia ścianka w chłodziarce:!::!::!:
  • Poziom 13  
    eeban napisał:
    Właśnie opór jest z czoła pokrętła a nie w potencjometrze>>>>i to myli

faktycznie to myli, wyciagnalem pokretlo i bylo zlamane jednak sadze ze na tyle w odpowiedniej dlugosci ze trzpien pokretla obracal potencjometrem, wlozylem maly srubokret i ustawilem na max i pozycja ta sama jak po wlozeniu zlamanego pokretla - czyli ze pokretlo obraca potencjometr
    Co do tylnej scianki.... w chwili obecnej jest mokra (krople wody), agregat pracuje, zeszronienie w zasadzie rzadko obserwuje a skoro jest ma max to chyba powinno byc widoczne w trakcie pracy agregatu, co nie?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Witam .trochę dziwne objawy.Zacznij od sprawdzenia czy prawidłowo działa wyłącznik światła,jeżeli tak to ustaw na max.i zostaw na noc,a rano zmierz temperature.
  • Poziom 13  
    Bleble napisał:
    nori_76 napisał:
    Co do tylnej scianki.... w chwili obecnej jest mokra (krople wody), agregat pracuje, zeszronienie w zasadzie rzadko obserwuje a skoro jest ma max to chyba powinno byc widoczne w trakcie pracy agregatu, co nie?

No chyba że walnięty czujnik odladzania parownika chłodziarki i wtedy jest taki efekt

Właśnie zastanawiałem się od czego jest który czujnik. Czujnik zamrażalnika wykluczam bo wygląda, że w niej jest ok.
    Zostają mi zatem dwa. Czujnik temp. chłodziarki i czujnik odladzania parownika. Ten pierwszy wyłącza agregat gdy temp. wewnątrz chłodziarki osiągnie określony poziom. Jak się domyślam ten drugi załącza agregat przy odpowiednio wysokim poziomie temp wewnatrz chłodziarki. A może jest inaczej? Zastanawiam się dlaczego temp. wewnątrz nie osiąga poziomu poniżej 9 stopni przy ustawieniu na max. Przy 9 stopniach agregat się wyłączy i zaskoczy ponownie przy ok. 12. Troche za wysoko chyba umieszczona ta krzywa pracy agregatu. ? :(

Dodano po 3 [minuty]:

awax napisał:
    Witam .trochę dziwne objawy.Zacznij od sprawdzenia czy prawidłowo działa wyłącznik światła,jeżeli tak to ustaw na max.i zostaw na noc,a rano zmierz temperature.

wyłącznik ok, światło gaśnie i pali się tak jak powinno być czyli gdy zamknięta gaśnie gdy otwieram zapala się. Po całonocnej pracy mam wewnątrz nadal przeciętnie 10-11 stopni
  • Specjalista AGD
    Aby ją sprawdzić naodległość najlepiej wyłącz ją na 24 godz i włącz .Objawy które opisujemy mogą być spowodowane początkowym stadium nieszczelnośći i aby to stwierdzić należy ją wyłączyć.
  • Poziom 13  
    Wezwałem chłodziarza.......
    Zasugerował nieszczelność lub przytkany układ chłodniczy, czymś czyścił i napełnił brakujący czynnik chłodniczy - koszt 180zł, gwarancja 3 m-ce....poczekamy zobaczymy
    Póki co dzięki mimo wszystko za wszelkie wskazówki