Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zainstalować linuxa i win XP jak mam dysk pod ATA kabel

18 Kwi 2006 01:33 2187 7
 • Poziom 10  
  Jak zainstalować linuxa i win XP jak mam dysk pod ATA kabelek i mam płyte główną gigabyte K8 triton

  Dodano po 9 [minuty]:

  Jak zainstaluje win xp a puzniej instaluje linuxa to linux z dysku 80 gb robi jedna partycje ;/ da rade zrobić to normalnie zeby win był na 1 partycji a linux na 2
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 20  
  PQMaqic. Robisz np. 2-e partycje i na każdej instalujesz co chcesz.Potem w boot.ini ustawiasz sobie np. który system ma chodzić jako pierwszy lub czas jaki masz na uruchomienie wybranego systemu.pozdrawiam.mon
 • Poziom 42  
  Najprościej --> zrób 1 prtycję i resztę miejsca pozostaw wolne !!! na 1 partycji zainstaluj Wina później puść instalkę linuxa przy partycjonowaniu podaj żeby wykorzystał wolne miejsce (sam zrobi sobie partycje) podczas konfiguracji lilo (zainstaluj lilo w MBR) doda do menu startowego zainstalowanego Wina ! i masz !!!
 • Poziom 10  
  witam zainstalowałem win na 1 patrycji z utworzyłem 2 patrycje i zostawiłam 11 gb nie podzielone i zainstalował sie na nie podzielonym linux

  ma problem z ustawieniam tego lilo moze ktos mi to opisac dokładnie albo pszesłać jakieś jpgi jak to ustawić
 • Poziom 24  
  a jakie distro linuxa? jak masz np fedore, czy mandrive i nie dasz ręcznego podziału to czyści dysk i robi sobie samo partycje. muszisz dac reczny konfig partycji, albo coś w tym guście.
 • Poziom 10  
  mam suse linuxa

 • Poziom 26  
  Moment... No to z tego co piszesz, to wynika że teraz są 3 partycje + 11GB nie wykorzystane. Na Linuxa musisz mieć 2 partycje - jedną większą (zależy jaki masz, ale 4GB dobrze mieć co najmniej, jak używasz tylko np do pracy związanej ze studiami/szkołą) i drugą mniejszą - partycja na plik wymiany, tak ze 300MB. Lilo nie znam, tylko Gruba, a i tak mi się ostatnio wysypał system, muszę pożyczyć napęd DVD bo nie mam jak przeinstalować, więc z pamięci to podam:
  - WinXP masz zainstalowanego
  - Jak masz jakiś obszar nie przydzielony, to weź go zagospodaruj czymś, najlepiej po prostu powiększ Partition Magic partycję z Windowsem albo zrób sobie tam partycję na dane. Jak robisz formata przy tworzeniu to daj system plików partycji z Linuxem na Ext3 (choć różnych się używa) a partycję malutką na SWAP.
  -Instalujesz Linuxa, w menu Partycjonowanie (musisz dać Partycjonowanie | ustawienia zaawansowane) podczas instalacji masz dostępne dyski o oznaczeniach Hda1..n gdzie n to liczba partycji. Jak masz dodatkowe dyski, to masz oznaczenia także Hdb1... itp. GRUB na czerwono zaznacza te partycje, które mają zostac sformatowane - domyślnie jest zaborczy i chce przejąć partycję z Windowsem i ją sformatować, na co oczywiście mu nie można pozwolić. Jak stworzyłeś już wcześniej partycje to powinien odstąpić od tego zamiaru widząc że jest już gotowa partycja na Linuxa, ale nie pamiętam dokładnie czy tak będzie. W każdym bądź razie wybierasz aby nie formatowało partycji z Windowsem, a Linuxa zainstalowało na przygotowanej na niego partycji. To wszystko powinno zostać automatycznie zrobione, jeśli partycje są już gotowe, ale przypominam - nie do końca to pamiętam.
  -W menu Bootloadera podczas instalacji możesz skrócić czas (domyślnie 8s, wystarczy 4) domyślny system ustawić na Windows jak z niego częściej korzystasz. I tyle. Opisywany sposób dotyczy SuSE 9.3 bo to jedyny z jakim miałem do czynienia.