Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny podłogowe ALTON'a

ALTON 18 Kwi 2006 13:23 9860 41
  • Założenia:

Pomysł na kolumny zrodził się jakieś 6 miesięcy temu. Pomysł pomysłem.. Jakoś nigdy nie
    miałem chęci by zacząć budować nowe kolumny. Pewnego dnia zakupiłem "wzmacniacz" do
    którego nareszcie należało podłączyć konkretne kolumny. Tak też ok 4 tygodnie temu
    zacząłem budowę..

Głośniki:

Nie miałem tutaj za dużego wyboru gdyż część głośników była w domu mianowicie:

Wysokotonówka ARV104/04/8 (miałem)
    Średniotonówka ARP150/00/8 (miałem)
    Niskotonówka 2x GDN27-150-4SC

Obudowy:

Całośc zbudowana z 22mm wiurówki.Skrzynia skręcana wkrętami do gipsu co 10cm dodatkowo
    klejona vikolem (na 2 sztuki poszło 1,2L vikolu). Całość wzmocniona rozporkami w kształcie
    krzyża pod i nad głośnikiem basowym (trzyma boki wraz z przodem i tyłem). Brak komory na
    średnio i wysokotonówkę gdyż była ona zbędna.
    Pojemność całej komory to +/- 90L z tego odjąć rozpory,zwrotnice,kosze daje to ok
    85L.Strojenie w granicy 39-40Hz.

Wymiar skrzyni 32cm szerokości, 102cm wysokości, 37cm głębokości

Zwrotnice:

Zwrotnice to nic innego jak Janbo seria Botes8. Jest to jedna z najsłabszych zwrotnic z
    oferty jednak została przystosowana do moich potrzeb. Kondensatory w niej zawarte są na
    wystarczająco wysokie napięcie że nie wymagały zmian. Główną modyfikacją było wzmocnienie
    ścieżek kablem podtynkowym 1,5mm2. Średnica cewki w dławikach jest wystarczająca dlatego o
    nich nie wspominam

Wykończenie:

Całość została zaszpachlowana szpachlą samochodową. Oklejona okleiną drewnopodobną jasnego
    koloru. W planach był fornir z którego zrezygnowałem ze względu na czasochłonne klejenie
    jak i cenę. Odległości między głośnikami są celowe.

Napęd:
    Owy wzmacniacz o którym wspomniałem na początku to Palladium DAP1600 o mocy 2x500W 8R i
    2x800W 4R.Kolumny mają 8R więc "oszczędzam" giganta :) - jak narazie rekordem było ok 400W
    wduszonych w kolumny (niestety tym razem nie można było wysiedzieć w pokoju). Pierwszy
    odsłuch skończył się kolejką sąsiadów do mych drzwi... wszystko wyjaśniłem i teraz
    przynajmniej nikt nie ma mi za złe :)

Kosztorys:

Całe kolumny ze względu na to że część elementów miałem wyszły mnie +/- 350zł.

Na koniec:

Ogólnie są to kolumny Low End jednak nic lepszego nie potrzeba.Jak widać chodziło tutaj
    poniekąd o natężenie dźwięku jak o spokojne słuchanie.Całość wyszła ładnie - tak jak sobie
    to wyobrażałem. Grają bardzo "potężnie". Przy dobrym napędzie wręcz kopią szybkim i nie

przeciągniętym basem. średnie i wysokie tony są idealne, nie natarczywe ale ostre i
    wyraźne.

Fajne!
  • #2 18 Kwi 2006 13:32
    Ash Ketchum
    Poziom 27  

Kolumny naorawdę robią wrażenie. Wykonanie bardzo ładne. Trochę przypominają Voyagery 350 Tonsila. Tylko kolorek inny - ładny, nie jak w wypadku Tonsili zwykły czarny. Co do głośników to było dać wersje 300w, wtedy toby dopiero dawały ciśnienie. SPL większy, moc 2x wyższa.
    Jak jest z niskim basem - nisko schodzą te STXy?

• #3 18 Kwi 2006 13:35
    Gibon007er
    Poziom 22  

Pieknie wygladają :!:

Starannie wykonane ...i bardzoe ciekawie wyglada te ułożenie glosniczkow.....

Szkoda Tylko ze nie ma kolcow ani podstawek..

Ale mimo te Cudenko :!:

Pozdrawiam Gibon ;)

• #4 18 Kwi 2006 13:45
    Armosus
    Poziom 26  

Jak dla mnie wykonanie na bardzo wysokim poziomie, mozna by pomyslec ze fornir. I sie wlasnie zastanawiam jak ci sie udalo tak ladnie polozyc okleine? Moze jakis schemat/rysunke kladzenia daloby rade zrobic?

battery przy 2x 300 to chyba sasiedzi z 2 klatki by sie juz zeszli :) ale wtedy to dopiero by byla moc.

j.w. kolce, i (ale to tylko moje zdanie, i upodobania) chyba lepiej wygladaloby jakby wysoki i sredni byly srubkami na X a nie na +.
    Z reszta, co kto lubi, tak robi :) Kolumny wspaniałe.

• #5 18 Kwi 2006 13:48
    wilku_sc
    Poziom 21  

ponawiam pytanie batterego o zejsci3 basu

• #6 18 Kwi 2006 14:00
    conQeror
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam

Kolumny bardzo ładnie wykonane, ale te ułożenie głośników ;/;/ ładniej by wyglądało gdyby STXy były na ole jeden pod drugim.

Pozdrawiam

• #7 18 Kwi 2006 14:20
    ALTON
    Poziom 38  

Ułożenie głośników wzorowane było właśnie na Voagerach. Jeżeli chodzi o okleinę - musiałem troszkę pomyśleć zanim zacząłem ją kłaść na skrzynię. Skrzynia oklejona jest z 2 płatów okleiny o szerokości 90cm. Ogólnie oklejanie zajęło mi ok 2,5-3 godziny.

Bas: W pokoju 12m2 ( ;) ) słychać jakieś 29-30Hz bez wielkiego spadku natężenia. Przy częstotliwości +/- 20Hz kolumna zaczyna "chodzić" po podłodze.

Kolce niestety nie były możliwe ze względu na podłogę. Nie chciałem kombinować z podstawkami pod kolce itd dlatego na spodzie kolumny są filcowe podkładki grubości 3mm.

Wybór głośników basowych był inny niż planowałem. Miały być 27-300-4sc. Po zdobyciu kilku informacji doszedłem do wniosku że płacenie 200zł więcej mija się z celem (cewki w wersji 300 i 150 są takie same a głównie o to mi chodziło).

Dziękuję za wszelkie opinie ;)

• #8 18 Kwi 2006 14:22
    luki55
    Poziom 20  

Witam:):)
    Dobra robota ..ładna okleina ...sam mam zamiar zrobić kolumny na tym GDN STX`a powiedz mi jak oceniasz ten głośnik..i gdzie go kupywałeś???....
    Pozdrawiam i gratuluje:):)

• #9 18 Kwi 2006 15:53
    Caleb_
    Poziom 33  

okleina ladna tylko troche nie podoba mi sie ulozenie glosnikow oraz ciut za duze odstepy od samych glosnikow. Duzo lepiej imo by wygladalo, gdyby basy byly na dole obok siebie. Poza tym 27-300 moglbys dac jeden w kolumne - ma sprawnosc akurat jak dwa 27-150 i sama buda by moglabyc mniejsza...

• #10 18 Kwi 2006 18:35
    SaYruS1
    Poziom 23  

Według mnie wersja 27-150 jest dużo tańsza od 27-300. Ułożenie głośników mi się podoba. Pewnie dlatego tak ułożyłeś że jak ktoś podejdzie naprzeciwko kolumny to mu klate wciska :) . A co byś powiedział o 32-300 po 2 w kolumnie tylko by trochę duża wyszła.
    pozdrawiam i życzę miłego słuchania

• #11 18 Kwi 2006 18:49
    zlotnik
    Poziom 16  

niewiem co sie czepiacie ułożenia głośników to raczej sprawa subiektywna to że wszyscy dają głośniki niskotowe obok siebie to Alton też musi? może chciał być orginalny , mi sie podoba taki oldchool sam mam paczki wzorowane na altusach i mam w planach zrobienie nowych paczek i równiesz będą ala altusy :) ponieważ kocham oldchool, a jak widze te nowoczesne kolumny gdzie bas jest zboku kolumny to mnie coś bierze ja kocham oglądać jak głośnik niskotowy pracuje a nadotek powyzej 100hz idze juz zlokolizowac a głośniki niskotowne ciagną nawet do 2khz

• #12 18 Kwi 2006 20:38
    kkoperekk
    Poziom 13  

Kolumny dla twardzieli... :D Mocny zdecydowany wygląd. ARP i ARV sie chowają przy STX-ach. Mam pytanie: Czy tym wzmacniaczem nie spalisz ARV i ARP??

• #13 18 Kwi 2006 20:46
    Caleb_
    Poziom 33  

SaYruS1 napisał:
    Według mnie wersja 27-150 jest dużo tańsza od 27-300.
    czmeu wg ciebie? chyba wedlug cennika stxa... poza tym dwa 27-150 wychodza drozej niz jeden 27-300...

• #14 18 Kwi 2006 21:36
    ALTON
    Poziom 38  

Co do cen niskotonowców. Założyłem że na kolumny przypadną 4 sztuki łącznie więc kupno 4 sztuk serii 300 wyszło by mnie o +/- 200zł drożej. Arp i Arv chodzą bardzo dobrze. Do teraz ich nie spaliłem więc bez problemu wytrzymią dalsze życie ;)

• #15 18 Kwi 2006 21:55
    SaYruS1
    Poziom 23  

No i byś miał problem z zwrotnicą przy takich mocach (600w), w dodatku wersja 300 ma 91db więc 2 basowce będą zasłaniać średnie i wysokie.

• #16 18 Kwi 2006 22:15
    Caleb_
    Poziom 33  

czytaj co wczesniej napisalem - zamiast dwoch 150-tek mozna bylo dac jedna 300... SPL jednej 300 rowna sie mniej wiecej dwom 150-tkom. Dzieki temu tez buda bylaby mniejsza (okolo 40 litrow), a bas szybszy

• #17 18 Kwi 2006 22:36
    SaYruS1
    Poziom 23  

ALTON napisał:
    "Założyłem że na kolumny przypadną 4 sztuki łącznie więc kupno 4 sztuk serii 300 "

SaYruS1 napisał:
    "wersja 300 ma 91db więc 2 basowce będą zasłaniać średnie i wysokie"

Właśnie pisałem że jak by wstawił 2 sztuki z serii 300 jedną kolumne to by miał 94db z basowych.

• #18 19 Kwi 2006 19:55
    ALTON
    Poziom 38  

No cóż.. Właśnie sprzedałem wzmacniacz. Teraz przez około miesiąc będą grały na miniwiezy aiwa.

Dziękuję za wszelkie opinie. Nie przypuszczałem że się komuś spodobają.

• #19 20 Kwi 2006 19:10
    micho a
    Poziom 35  

wykonanie super ale troche krytyki po masie cukru nie zaszkodzi :D:D
    -br z tyłu nie pasuje mi bardzo dużo zależy dzwięku od ustawienia no i kolumny nie mogą stać pod ściana pozatym w otwartej przestrzeni bas ginie.........

-układ głosników wole układ wiejskie dicho (od góry tweeter i midrange w 1 lini potem 2 basy i na dole br) no ale to kwestia gustu (akustycznie mój układ jest lepszy w nagłosnieniu bo wysokotonowy i średniak są wyżej a to ważne ...)

wybór głosników oceniam pozytywnie skoro masz spawarke 2x400 i używasz tego w domu to rzeczywiście nie warto walczyć o te pare db więcej kosztem 200 zł .........do domowego słuchania mocy styknie ..........

wykonanie super zero zastrzeżen

nie ma sensu gdybać 2x12'' zawsze lepsze od 1x12'' więc nie proponujcie 1x gdn 27-300 zamiast 2xgdn 27-150 2 głosniki to większa pow membramy te 150 super graja tylko trzeba w nie mocy wpompować )

• #20 20 Kwi 2006 21:52
    artczi
    Poziom 10  

Czytając te wszystkie posty, to nic nowego już nie napisze :) Jeśli sąsiadom przeszkadzało to musi naprawdę grać ciekawie. Co do układu głośników to zgodzę sie z kolegą, że to rzecz gustu i sam lubię takie innowacyjne rozwiązania. Wykończenie super, ale ja dałbym czarne wkręty mocujące głośniki, bo te za bardzo rzucają sie w oczy. Konstrukcje ocaniam na 5+/6
    Pozdrawiam ;)

• #21 21 Kwi 2006 15:32
    Caleb_
    Poziom 33  

micho a napisał:
    nie ma sensu gdybać 2x12'' zawsze lepsze od 1x12'' więc nie proponujcie 1x gdn 27-300 zamiast 2xgdn 27-150 2 głosniki to większa pow membramy te 150 super graja tylko trzeba w nie mocy wpompować )
    a teraz zadam pytanie retoryczne - lepiej 2x12' alphard czy 1x12' beymy? ciut przejaskrawione, ale idealnie ukazuje roznice... pow. membrany to niewszystko i dlatego imo lepiej dawac lepszy glosnik niz dwa slabsze (zaoszczedzimy kase i wielkosc budy). pomijam oczywiscie fakt, ze autor zalozyl ze zrobi kolumne na 4 glosnikach - ma do tego prawo oczywiscie.

pozdro

• #22 21 Kwi 2006 15:44
    Banasiewicz02
    Poziom 31  

Nooo pochwalę kolumienki altona bo dąży w dobrym kierunku...na identycznym metrażu kanciapy jak moja wytacza przeciwko sąsiadom solidną batalię sprzętu...wszystko idzie w dobrym kierunku ale kiedyś to się znudzi...a nastapi to w momencie...kupna samochodu :D wtedy stwierdzisz że "ino w pokoju dobrze gro" i zaczniesz w aucie modyfikować...jak już w aucie ci się znudzi to...zacznie się estrada :D ale ogólnie dooobrze jest...tak trzymać...i nie słuchać ludzi że 2X400watt w pokoju 4 na 3 metry to za dużo...ależ skąd...to jest takie rozsądne minimum...

• #23 21 Kwi 2006 16:10
    Milenium Bass
    Poziom 16  

Kolumny ładne :) 10/10+ Gratulacje!

Śruby nadają agresywnego wyglądu ;)

Nom i dużo dobrego słyszy się o tych głośnikach. Na taka chate wystarczą z zapasem :)

Pozdro

• #24 21 Kwi 2006 16:56
    ALTON
    Poziom 38  

Dziękuję za wszystkie opinie na ich temat.

Banasiewicz02
    Niestety masz rację ;) - Car audio zawsze mnie bardziej interesowało niż sprzęty domowe - boli mnie serce bo niemam jeszcze samochodu :(

• #25 21 Kwi 2006 17:33
    gucio.
    Poziom 22  

super kolumienki ja też mam kolumny na stx tylko na 32-150-8-sc i grają bardzo ładnie .

Ocena 6/6

mam zamiar budować końcówke mocy od altrona mosfet 400w 4r wie ktoś coć na jej temat ??

• #26 21 Kwi 2006 18:30
    postiga
    Poziom 25  

battery napisał:
    Co do głośników to było dać wersje 300w, wtedy toby dopiero dawały ciśnienie. SPL większy, moc 2x wyższa.

A skad wziasc pieniadze na cztery 300 W ? :D

• #27 21 Kwi 2006 20:29
    darkone
    Poziom 23  

swietna konstrukcja!! mam zamiar ją skopiowac o ile sie nie obrazisz :D ? z tym ze z innym ulozeniem basowcow i inne zwrotnice. Nareszcie znalazlem projekt ktory bedzie mi odpowiadał!! :D:D 6/6

• #28 23 Kwi 2006 20:10
    micho a
    Poziom 35  

caleb owszem w takim przykładzie masz 100% racje ale te gdn 32 mają identyczne cewki !! róznia sioe tylko efektywnościa i 32-300 ma podwójny magnes no i cena

w takim przypadku nie ma sensu walczyć o każdy decybel kosztem kupy forsy mając wznmacniacz 2x400 alton dobrze zrobił

te głosniki mają nawet te same membramy i kosze róznia sie tylko magnesem i nakładka przeciwpyłowa

• #29 24 Kwi 2006 01:07
    50146
    Usunięty  
  • #30 24 Kwi 2006 13:02
    bincar
    Poziom 12  

Świetna konstrukcja mi sie bardzo podoba. Okleina Ci świetnie siedła ja nigdy nie potrafiłem jej dobrze przykleić.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME