Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka Nokia 620 na 70cm?...

sp4msu 03 Cze 2006 18:10 10658 49
  • #31 03 Cze 2006 18:10
    sp4msu
    Poziom 20  

Dzięki za gratulacje , ale to Ty pomogłeś przecież.
    Mam dwie anteny 18 i 12 el w poziomie i na obu jest ok , przy normalnych warunkach propagacyjnych i na 50-60% mocy mam łączność ponad 70 km ,a więc nie jest to tępe . poszukuje w dalszym ciągu słuchawki do Noki , mam drugą bazę, może ktoś ma słuchawkę na zbyciu??
    Pozdrawiam Rysiek.

• #32 04 Mar 2007 23:56
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    mam 2 pytanka mam słuchawkę z wersją smd
    ma ktoś jakieś pomysły co do podmianki tego epromu czy może dostępny jest w jakimś sklepie w Polsce ??? mi sie nie udało znaleść ,
    bo takie przelutowanie to trochę nieeleganckie i kłopotliwe troszkę i
    drugie pytanko jak wy rozwiązaliście problem przełączania N/O ?
    czy nic się nie stanie jak połącze na stałe nadajnik i odbiornik do gniazda na stałe przez filtry
    z tym że w odbiorniku na wejściu jakieś ograniczenie na diodkach ?
    pozdr

• #34 05 Mar 2007 06:46
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Jeżeli masz w słuchawce pamięć typu SMD, to możesz wykorzystać nie zapisany fabrycznie obszar pamięci. Część programu, która jest zapisywana w słuchawce, mieści się tym obszarze. Trzeba tylko zmienić adresowanie pamięci, ale to się robi przez wymuszenie stanu na nodze układu. W sofcie nie trzeba nic zmieniać.
    Odnośnie sterowania przekaźnika N/O, to już o tym pisałem. Na zdjęciu masz pokazany pin, na którym występuje napięcie podczas nadawania.
    Ze słuchawki nic się nie wyprowadza, bo przycisk nadawania jest podpięty pod port procesora. Można wyprowadzić osobny przycisk nadawania, ale tylko dublujący ten, który jest w słuchawce. Na pewno nie wysteruje się z niego bezpośrednio przekaźnika.
    Ważne: Trzeba zmierzyć napięcie na tym pinie, by mieć pewność, że wystarczy go do poprawnego wysterowania posiadanego przekaźnika. Jeżeli okaże się za niskie, trzeba dołożyć tranzystor.
    Przekaźnik powinien być ekranowany, a przewody doprowadzające do niego sygnał połączone do masy w odpowiednich miejscach.

Przeróbka Nokia 620 na 70cm?...

• #35 05 Mar 2007 12:48
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    to kolega może nakieruje z tą pamięcią jak zrobić tylko że ile tej pamięci zostało wolnej i czy program się zmieści ??
    jak już ktos próbował w ten sposób to niech podpowie który pin podmienić i od jakiego adresu zacząć programowanie ?

i jeszcze pytanko do czego jest ta nawiercona dziurka w płytce ??
    co nią przestrajamy ?

i czy zamiast przekażnika można inaczej to rozwiązać ??
    np przełączanie jak w fabrycznych transceiverach ??

mam jeszcze nokie md 54 cb ale nigdzie do niej nie mam schematu
    ma ktoś może przynajmniej schemat nadajnika odbiornika syntezy ??
    spróbuje samemu zrobić sterowanie
    pozdrawiam

• #38 09 Mar 2007 00:19
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    na początku podziękowania dla kolegów
    mam już przeprogramowane 2 egzemplarze niestety nie udało się znaleść jakiejkolwiek pamięci smd tak żeby pasowała więc zrobiłem na kabelkach w podstawce żeby było można w razie czego przeprogramować pamięć
    niestety musiałem wywalić ten malutki głośniczek w słuchawce żeby pamięć weszła
    jedną na razie nie nie ruszałem można posłuchać nmt
    2 zacząłem przestrajać i mam kłopot syntezy wąsko się stroją czy dało by się dorzucić jeszcze jedną diodę do przestrajania ???
    jak myślicie pujdzie to ??? ,ew może macie inny pomysł na poszerzenie strojenia syntezy ??
    chciałby mieć możliwość odbioru 430 448 jak sie da to nawet 467 nadawanie może zostać jak jest , i jeszcze by sie przydał schemat ideowy bo oprócz rysunków płytek w tym adresie więcej nic nie ma do tmf
    i wytłumaczcie mi jeszcze do czego ta dziurka w syntezie tx bo nie mogę roszszyfrować
    pozdr

• #39 09 Mar 2007 01:07
    medicb
    Poziom 28  

Ja dostałem ostatnio nokie 620 (TMF-1P) ze słuchawką (HSF-2AC) da się coś z tym zrobić?

• #40 09 Mar 2007 06:50
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Nie ma co się zastanawiać, tylko brać się za modyfikacje.

Właściwie, to wszystko już zostało opisane, ale możesz jeszcze przejrzeć opis OH3NWQ.

Modyfikacja "bazy":
    http://oh3tr.ele.tut.fi/~ftp/modifications/nokia/tmf1/modification/tmf1.html

Modyfikacja słuchawki :
    http://oh3tr.ele.tut.fi/~ftp/modifications/nokia/tmf1/modification/hsn2.html

Jeżeli trafiła Ci się słuchawka z pamięcią w podstawce, to masz wielkie szczęście. Było ich bardzo mało.
    Jeżeli masz pamięć SMD, to jest więcej roboty.

Wsady do bazy i słuchawki są tutaj:
    http://oh3tr.ele.tut.fi/~ftp/modifications/nokia/tmf1/
    hsn2v14.bin - wsad do słuchawki
    tmf1v39.bin - wsad do "bazy"

Opis funkcji jest tutaj:
    http://oh3tr.ele.tut.fi/~ftp/modifications/nokia/tmf1/usage.txt

Nie wiem dla czego, ale części opisanych funkcji, udostępnione oprogramowanie niestety nie posiada :( .

• #41 09 Mar 2007 09:33
    sp4msu
    Poziom 20  

Witam .
    No to gratulacje że prace nad przeróbka idą pełna parą , myślę że jak już zrobisz do końca to se zagadamy na 430 . Co się tyczy szerokości pracy syntezy , to u mnie radio odbiera od 427.800 do 440.100 , no a nadawanie wiadomo że jest w paśmie 430-440 MHz . Zostaw wiadomość na GG moim to se pogadamy .
    Co sie tyczy pytania "medicb" to właśnie nokia 620 (TMF-1P) ze słuchawką (HSF-2AC) nadaje sie do przeróbki . A tak na koniec ja w dalszym ciągu poszukuje samej słuchawki (HSF-2AC) .
    Pozdrawiam Rysiek .

• #42 09 Mar 2007 09:37
    sq6ade
    Poziom 40  

U mnie leżakuje słuchawka HSN-4 ale pewnie to sie nie nada :D

• #43 09 Mar 2007 10:38
    medicb
    Poziom 28  

A jak z tym wsadem :D bo ja to mam dwie lewe łapy do pamięci. Znaczy chciałem poprosić o scalaczka z kodem, da radę, za ile?

• #44 09 Mar 2007 10:54
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    więc z tą pamięcia to nie tylko przeprogramować ale należy wylutować scalak smd i wlutować na kabelkach zwykłą pamięć eprom
    trzeba mieć dobra lutownicę do smd zeby płytki nie uszkodzić, kasownik epromów i programator i z ta przeróbką słuchawki jest najwięcej problemów pozatym jeszcze filtry do przestrojenia
    Co do przeładowywania akumulatorów jest w menu opcja trzeba zmniejszyć prąd łądowania i napięcie zakończenia ładowania sprawdzałem na zasilaczu pobór prądu i działa jak należy
    Znalazłem nowszy soft podobno poprawiono już błąd skanowania 12,5 khz i kilka innych opcji dodano ale jeszcze nie wgrywałem jak coś dam znać niestety nie podam linka bo nie pamiątam juz skąd a sporo stronek przejrzałem
    pozdrawiam

• #45 09 Mar 2007 11:09
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

kszumek napisał:
    ... Znalazłem nowszy soft podobno poprawiono już błąd skanowania 12,5 khz i kilka innych opcji dodano ale jeszcze nie wgrywałem jak coś dam znać niestety nie podam linka bo nie pamiątam juz skąd a sporo stronek przejrzałem

To ja Ci podpowiem, gdzie leży ten plik. Do tego za darmo, bez punktów.
    http://www.qsl.net/ok0ns/Nokia620/Nokia620.html

Jest na dole, a jego autorem jest Witold SQ5VJQ.
    W podanym linku są też źródła *.asm . Coś dla dłubaczy :).
    A może ktoś przerobi ten soft na pasmo PMR ?

• #46 09 Mar 2007 11:32
    sp4msu
    Poziom 20  

sq6ade napisał:
    U mnie leżakuje słuchawka HSN-4 ale pewnie to sie nie nada :D

Dzięki za info , ale z tą to chyba nic sie nie zrobi .
    Co sie tyczy oprogramowania to ja właśnie mam w grane te co do którego link powyżej prowadzi i jest ok .

A jak z tym wsadem Very Happy bo ja to mam dwie lewe łapy do pamięci. Znaczy chciałem poprosić o scalaczka z kodem, da radę, za ile?

Potrzebne są dwa scalaczki do bazy i słuchawki . a za programować mogę .
    Słuchawka (HSF-2AC) nadal potrzebna i poszukiwana

• #47 09 Mar 2007 11:40
    kszumek
    Poziom 16  

Sprawdzał ktoś ten plik poza mną w telefonie?
    właśnie wgrałem i wydaje mi sie że ten plik jest do nokii tmn
    w mojej tmf nie działa jak powinien
    pozdr

czy trzeba razem w bazie i w słuchawce wymienić soft czy wystarcy w bazie ?

• #48 09 Mar 2007 11:51
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

kszumek napisał:
    ... właśnie wgrałem i wydaje mi sie że ten plik jest do nokii tmn w mojej tmf nie działa jak powinien

Zamieszczasz pliki istniejące w sieci (regulamin), piszesz o poprawkach, pobierasz za to punkty, i teraz pytasz innych czy to działa ?
    Nie wiesz co z tym zrobić ? Zwróć się do autora tych plików, to Ci pewnie pomoże.
    Ja Ci tylko podpowiem, że w ZIP-ie są też pliki do innych nokii.

• #49 15 Mar 2007 13:37
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    już kończę zabawę z moją nokią
    jeszcze tylko chcę poszerzyć zakres odbioru i wydusić więcej mocy z nadajnika bo w tej chwili mam jakieś 3W i
    mam tylko pytanko czy ktoś wie dlaczego nie można uzyskać pełnej mocy
    mimo zestrojenia filtrów ?

to jest związane z obniżeniem częstotliwości na której pracuje hybryda?
    moim zdaniem chyba nie
    a w ogóle to ta hybryda ma 13 W czy ktoś próbował wydusić tyle z niej ?
    albo może przez niedopasowanie po wyjęciu dupleksera
    mam druga na razie nie ruszaną taką i w niej nie ma problemu
    pozdr

• #50 20 Sty 2009 00:31
    kszumek
    Poziom 16  

Witam
    a czy ktoś widział schemat nokii 620 ?
    jeśli macie namiary to podzielcie się
    pozdrawiam