Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics SU-8022k - Cisza

specialized01 18 Kwi 2006 22:58 1913 8
  • #1 18 Kwi 2006 22:58
    specialized01
    Poziom 11  

witam !
    mam probelm ze wzmacniaczem, a dokladnie to : wzmacnizacz sie wlacza slychac jak cos w srodku sie zalacza (takie pstrykniecie:) ale po wlaczeniu absolutna cisza na glosnikach, przelaczalem speakers krecilem wszystkie potencjonometry ale nic...podlaczylem sluchawki to bardzo cicho slychac dzwieki ze zrodla (przy maxymalnej glosnosci)

w srodku nie ma 2 bezpiecznikow od tranzystorow tylko druciki, tasma od wybierania Tuner/Aux/Phono byla zdjeta, a na jednym tranzystorze (STK 0089) ostatnia 9 jest zamalowana na zolto, w obu tranzystorach nozki od 3 do 6 sa podgieta i nie sa przylutoane
    z gory dzieki

0 8
  • #2 19 Kwi 2006 09:12
    glurak
    Poziom 25  

Witam
    Przypuszczalnie ktos wylutowal koncowke mocy poniewaz robila zwarcie. Stad te podgiete nozki i drutowane bezpieczniki. Pomierz omomierzem odlutowane elementy, jesli maja maly opor to nalezy je wymienic.
    Pozdrawiam

0
  • #3 19 Kwi 2006 09:38
    tttggg
    Poziom 15  

Wygląda na to, że jeste w posiadaniu sprzętu, który został zdjęty z warsztatu w trakcie usuwania usterki ;)

Wszystko zależy od tego, czy czujesz się na siłach go naprawiać. Jeśli nie, to oddaj go serwisantowi.
    Jeśli podejmujsze wyzwanie, to zacznij od początku "na zimno" czyli bez podłączania zasilania:
    - szczegółowe oględziny postępków pierwszego serwisanta
    - wyszukanie uszkodzonych podzespołów (ślady przepalenia itp.)

Urządzenie ma zapewne:
    - sprawny zasilacz stopnia mocy
    - na 50% sprawne pozostałe zasilacze (do zweryfikowania woltomierzem)
    - uszkodzoną/e końcówkę/i mocy
    - sprawny przedwzmacniacz (wnioskuję po przesłuchach na słuchawkach)

Zacznij od uruchomienia końcówki/końcówek mocy.
    Uzbrój się w schemat, miernik, zasilacz z ograniczeniem prądowym i przystąp do naprawy.
    Przy naprawie końcówek mocy najbezpieczniejszym rozwiązaniem (najmniejsze straty na etapie wyszukiwania usterki) jest zasilanie końcówek z zewnętrznego zasilacza z ograniczeniem prądowym (tylko czy taki masz ;) ), dzięki czemu unikniesz uszkodzeń elementów (do momentu, dopóki nie wyeliminujesz całkowicie usterki).
    Można oczywiście spróbować "na gorąco" czyli podmienić uszkodzone elementy stopnia mocy i włączyć zasilacz urządzenia (decyzja zależy od tego, ile kosztować będą kolejne egzemplarze dopiero co wymienionych elementów ;) ). Zrób to bez podłączonych głośników i z bezpiecznikami o zaniżonym amperażu (powinno Cię to uchronić przed ew. uszkodzeniem końcówki) a następnie pomierz napięcia, a gdy wszystko będzie ok. wysteruj końcówkę i sprawdź sygnał na wyjściu.

Nie czas tu i miejsce na opis technologii napraw końcówek mocy ;) Na tę okoliczność powstała już niejedna książka ...

Pozdrawiam

0
  • #4 19 Kwi 2006 11:09
    specialized01
    Poziom 11  

nie wiem czy ten przedwzmacniacz jest sprawny ... bo dzwieku z tych sluchawek praiwe nie bylo slychac z przecietnego mp3 playera daje duzo glosniej

schematu nie mam szukalem juz chyba wszedzie ...

jestem poczatkujacym elektronikiem ;] i nie wiem o co chodzi z tymi koncowkami mocy ? chodzi o tranzystory ?

0
  • Pomocny post
    #5 19 Kwi 2006 13:02
    tttggg
    Poziom 15  

Bez schematu ani rusz.
    O kondycji przedwzmacniacza będziesz mógł wyrokować po sprawdzeniu na schemacie, czy gniazdo słuchawkowe jest zasilane z końcówek mocy (przez rezystory) czy z dedykowanych mini-wzmacniaczy.

Końcówki mocy zbudowane mogš być w oparciu o elementy dyskretne (m.in. tranzystory mocy) lub specjalizowane układy scalone. Tranzystory mocy i scalone końcówki mocy przykręcane sš do radiatorów odporowadzajšcych ciepło. Tranzystory majš trzy (cztery) nóżki. Układy scalone majš więcej nóżek. Z czym mamy do czynienia można jednoznacznie stwierdzić odczytujšc oznaczenia na elementach.

Jeœli deklarowałeœ, że jesteœ poczštkujšcy, to musisz przede wszystkim zdecydować, czy podejmiesz się samodzielnej naprawy Twojego wzmacniacza, uczšc się na błędach.

Moja rada: jeœli chcesz używać póŸniej ten wzmacniacz prywanite, to oddaj go do naprawy komuœ bardziej doœwiadczonemu :).

Pozdrawiam

0
  • #6 19 Kwi 2006 17:27
    specialized01
    Poziom 11  

nie wiem pomysle troche nad tym ... a orietuje sie ktos moze ile mnie to moze kosztowac ?

0
  • #7 19 Kwi 2006 21:17
    tttggg
    Poziom 15  

Jak zwykle - to zależy ;) Przede wszystkim od skali uszkodzeń, a tych nie sposób oszacować zdalnei, bez otwarcia obudowy, wykonania oględzin, wstępnych pomiarów.

Wskazówką może też być wartość tego wzmacniacza, a właściwie kwota, za jaką go kupiłeś. Jeśli była podejrzanie niska i okazyjna, to nie bez powodu ...

Myślę, że nie masz wyjścia. Podrzuć sprzęt doświadczonemu serwisantowi lub do punktu i poproś o ekspertyzę. Zapłacisz za nią góra 50 zł (to ok. godzina pracy) a będziesz wiedział co jest do zrobienia i ile to będzie kosztowało.

Pozdro

0
  • #8 20 Kwi 2006 08:32
    specialized01
    Poziom 11  

jak to ? za sama diagnoze 50 pln :O ?

0
  • #9 20 Kwi 2006 20:33
    tttggg
    Poziom 15  

Podałem Ci cenę, z którą możesz się spotkać (to nie mój cennik, ale stawki, z jakimi spotykam się za roboczo-godzinę).
    Jeśli ktoś zażąda więcej to będzie ździercą. Jeśli mniej, to twój zysk.

0