Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

POMOCY, schemat drabinkowy potrzebny szybko.

blister3 19 Apr 2006 15:13 3878 7
SterControl
 • #1
  blister3
  Level 2  
  Witam, otóż problem jak w temacie, mam na ten weekend pokazać na laborce kawałek chociaż swojego projektu jako schemat drabinkowy w programie STEP-7 Microwin. Środowisko zostało narzucone odgórnie, tak samo jak użycie sterowników firmy Siemens z serii S7-200. Założenia projektowe są następujące:
  - jest sobie budynek który łącznie z parterem ma 5 kontygnacji (od 0 do 4)
  - w budynku są 2 windy
  - w każdej windzie jest po 5 przycisków umożliwiających poruszanie się po piętrach (od 0 do 4)
  - na zawnątrz każdego piętra są 2 przyciski (w górę i w dół), wyłączając parter gdzie jest tylko przycisk w góre i ostatnie piętro gdzie jest tylko przycisk w dół
  - na każdej kontygnacji znajduje się czujnik, który pokazuje windzie na którym piętrze się ona znajduje.
  I teraz zagadnienie, tak zaprogramowac te windy żeby po wciśnięciu jednego z dwoch przyciskow (góra lub dół) winda przyjechała i to ta która się znajduje najbliżej danego pietra, czyli jak jestem na 3 i chcę jechać na dół, a windy są na parterze i na 4, to ma przyjechać ta z czwartego i oczywiście po wciśnięciu danego przycisku w środku windy pojechała ona tam gdzie chcę.

  bardzo proszę o pomoc, przeszukałem już wszystko i nic. Nawet graf stanu przejść i funkcje wyjść już mi pomogą. Zaplątałem się w tym projekcie, nie wiem jakie tutaj są wyjścia, bo wejściami są wszystkie przełączniki i czujniki tak mi się prznajmniej zdaje.
  Pomoże mi nawet jakiś gotowy, podobny schemat drabinkowy, żebym miał na czym się wesprzeć.
  Z góry dzięki.
 • SterControl
 • #2
  edwaku
  Automation specialist
  Ciekawe, czego na tej laborce uczyli?
  Wszystko fajnie, ale wydaje mi się, że Kolega buja w obłokach, i nikt nie nauczył, co to są wejścia, co to wyjścia, co to są obszary pamięci itd..

  Jeśli oferta aktualna -napiszę program - po przedstawieniu schematu elektrycznego.
 • SterControl
 • #3
  blister3
  Level 2  
  jasne że to jest aktualne, tylko w tym problem że szanowny wykładowca poprzydzielal tematy i na tym był koniec. a na laborkach to on nie ma czasu bo musi się zająć swoimi dyplomantami niestety. Ile za to żeby to tylko logicznie wyglądało, to nie ma być praca dyplomowa tylko projekt na niecały semestr. Parę drabinek i już bez wgłębiania się w szczegóły elektryczne, obszary pamięci. to ma być prosto zrealizowane i pokazane w PowerPoincie, to nawet nie będzie sprawdzane na symulatorze czy na prawdziwym sterowniku.
  Za pomoc będę wdzięczny. oczywiście pewnie nie za darmo, ale i na to jestem przygotowany, hehe[/url]
 • #4
  papa10
  Level 14  
  Biedny student, mózgu też nie umie używać wystarczy trochę pogrzebać na stronie siemens.de (:
 • #5
  edwaku
  Automation specialist
  Rezygnuję ze swojej oferty - Idż do Szkoły Studencie!
 • #6
  blister3
  Level 2  
  Niestety tak się składa że chodzę do szkoły, a ten przedmiot został wepchniety na odczepnego, żeby lukę zająć. Niestety to nie mój kierunek, bo sterowniki swobodnie programowalne raczej mnie nie interesują, na codzień zajmuję się sieciami LAN i WIFi, nie każdy jest dobry ze wszystkiego, więc ponawiam prośbę o pomoc.
 • #7
  papa10
  Level 14  
  I właśnie dlatego mamy tylu wysokokształconych wąskospecjalizowanych bezrobotnych, a z programowaniem to ma niewiele wspólnego wygląda jak rysowanie schematu tylko na komputerze.
  W sofcie simensa do sterowników jest opcja zamiany schematu blokowego w drabinkowy, robi się to jednym przyciskiem.
  Demo softu na stronie Siemensa.
 • #8
  krzychol66
  Level 24  
  1. Wyjściami są wszystkie lampki przy przyciskach oraz rozkazy "jedź w górę" i "jedź w dół" dla każej windy. Może być jeszcze jakiś przełącznik "szybko - wolno", ewentualnie "odblokuj hamulec".
  2. Zagadnienie nie jest bardzo trudne i sprowadza się do prostych operacji logicznych.
  3. Projekt zaczyna się od określenia i zdefiniowania, jakie masz wejścia i wyjścia. Potem definiujesz flagi określające stan windy (np. jestem na piętrze x, jestem między piętrami x i x+1, stoję, jadę w górę, jadę w dół). Następnie definiujesz flagi określające rozkazy dla windy (np, jedź na piętra v, w i z) i pozwolenia na jazdę (mogę jechać, mogę jechać do góry, mogę jechać w dół)
  4. Jak już masz to wszystko, to piszesz program logiczny (język programowania jest w tym najmniej istotny), w którym wyliczasz sobie wszystkie te flagi, a potem na podstawie flag i wejść wyliczasz wyjścia. Koniec.
  5. Jak masz czas i ochotę możesz się pokusić o obsługę stanów awaryjnych.
  6. Moja rada jest taka: zacznij od prostego projektu: 1 windy jeżdżącej między 2 skrajnymi piętrami - wtedy zobaczysz, jakie problemy występują w zagadnieniu. Potem dodaj piętro między tymi piętrami, potem dodaj wszystkie brakujące piętra, potem opracuj (skopiuj ;)) drugą windę, potem określ zależności między windami.