Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki system wrzucić do Toshiby 4030 CDT służy do internetu?

Łukaszzzzz17 19 Apr 2006 16:17 1454 13
    Łukaszzzzz17
    Level 11  
    Witam doradzcie mi jaki system wrzucic do toshiby 4030 CDT mam ja tylko do internetu (gadu gadu itd..) myślałem o jakims linuxie ale niewiem ktory mi odpali i co najlepiej wybrac poniewaz nie jest to jak to sie mowi rarytas :P dysk 8 GB Celeron 433 Mhx i 64 MB Ramu obecnie mam millenium nie narzekam
    Moderated By TONI_2003:

Zmieniłem temat postu!

marek216

Level 43  
    jeśli chodzi o linuksa to z ta ilością ramu w trybie graficznym nie poszalejesz
    polecą jedynie lekkie środowiska - o KDE czy GNOME mozesz zapomnieć

laptop jest z epoki : RedHat 9 Aurox 9 mandrake 8/9 suse 9

ale tylko na lżejszych okienkach
    Łukaszzzzz17
    Level 11  
    hmm a cos innego poza linuxem chodzi mi o to zeby był rowniez prosty w obsłudze i zeby nie bło problemow z instalacja oprogramowania....Knoppix?Doradzcie co sami byscie zainstalowali będę baardzo wdźięczny ..aha i przepraszam za błąd w topicu ;)
    blur
    Level 22  
    powiem tak, dowal ramu żeby miał te 256 zainstaluj XP HE i się ciesz, bo linux to ma takie wymagania a jeszcze ze sterami wieczne problemy, no chyba że masz duuuuuużo wolnego czasu i samozaparcia i dobrze znasz angielski
    marek216

Level 43  
    blur wrote:
    powiem tak, dowal ramu żeby miał te 256 zainstaluj XP HE i się ciesz, bo linux to ma takie wymagania a jeszcze ze sterami wieczne problemy, no chyba że masz duuuuuużo wolnego czasu i samozaparcia i dobrze znasz angielski

leko poza tematem - ale jako sprostowanie:
    1. linux jest po polsku - znajomość angielszkiego nie jest konieczna
    2. z 256 ramu to an tym procku mandrak 10 napewno polei z KDE a nie wiem czy mandriva 2005 sobie nie poradzi
    3. co do sterowników to tez przesada na starszy sprzęt jest ich od groma i to w dystrybucji

możesz mi powiedzieć ile pracujesz na linuksie że wyciagasz takie wnioski ? nie chce rozpętać kolejnej wojny linux vs m$ tylko chce aby na temat systemów wypowiadali sie ci którzy na nich pracują

a wracając do tematu:

knoppix to też linux - jego akurat nie trzeba instalowac ( choć można ), włoz płyte z knoppixem i zobacz jak Ci to działa wtedy bedziesz mógł podjąc decyzje czy warto instalować

links jest prosty w obsłudze - tylko wszytsko robi sie inaczej, oprogramowania tez jest sporo a opis instalacji jest w kazdej paczce z programem
    blur
    Level 22  
    mam laptopa IBM TP 600 PII 233Mhz i 256MB RAM, wgrałem na niego z 20 dystrybucji linuxa, od RH przes Sun do Mandrivy, każdy miał jakieś ale, Mandriva juz się najlepiej instalowała ale były problemy, po pierwszej instalacji coś sie skopało i nie dało się otworzyć żadnego okienka, totalnie nic tylko kursor sie ruszał, zainstalowałem jeszcze raz wszystko ruszyło ale nie znalazł mojej karty WiFi, za trzecim razem sie zainstalowało ale się znów nie rozpoznał matrycy, ale niestety ta prędkość :( działanie "łechtaczki" tragiczne mmo ustawionej maxymalnej prędkości i czułości, no i dźwięku nie było :( (taki typowy sprzęt i brak sterów porażka) wywaliłem wszystkie serwery, minimalną ilośc potrzebnych składników, ale niestety muliło strasznie, system wczytywał sie jakieś 10min, po kolejnym restarcie stwierdził że nie mam karty sieciowej w kompie więc dałem sobie spokój, straciłem tydzień czasu, wkurzyłem sie, polazłem do sklepu kupiłem Win XP HE system sie zainstalował w godzinke, ani razu nie zakrzyczał o jakie kolwiek stery, wszystkie urządzenia działają, USB, AUDIO, WiFi, LS120,stacja dokująca,hibernacja, Track Point działa wyśmienicie, Irda, a system ładuje się dokładnie 2min, po za tym mam wykupiona licencje na program do FV którego używam od dawna, jedynie co mam z GNU to Open Office 2 może nie jest taki szybki na tym kompie jak np Office 97 ale da się wytrzymać no i jest za free, ja patrze z punktu widzenia człowieka który nie ma za wiele czasu na wnikanie w jądro systemu kompilacje kolejnych sterów i inne zabawy, na stacjonarnym kompie też mam XP często przekładam różne urządzenia, nie mam czasu na ciągłe szukanie sterów no i mam synchronizacje z PDA którego też używam, pomijam fakt że na linuxie nie odpale specjalistycznego softu napisanego tylko dla windy i nie pieprzcie mi tu o emulatorach, ja nie jestem przeciwnikiem alternatywnych systemów operacyjnych swego czasu miałem wypasioną Amige i Mac-a ale prędkość i stabilność jaką oferuje XP na tak słabej maszynie nie da sie uzyskać na moim sprzęcie za pomocą linuxa, za czasów W95 i W98 mozna sie było załamać, częste zwiechy, reinstalki, od dwóch lat na stacionarnym miałem może 2-3 zwisy wymagające resetu, sam byłem w szoku, a obudowy nie zamykam jeśli wiecie o co chodzi ;) to jest moje zdanie ja jestem otwarty, jeśli ktoś zainstaluje mi linuxa z interfejsem graficznym który będzie hulał szybciej od XP i będzie dokładnie tak samo funkcionlany jestem w stanie zapłacić mu równowartość XP HE ale jeśli sie nie wyrobi to on mi zapłaci 340zł ;) są chętni ?
    tomi140
    Level 14  
    Chciałbym wtrącić swoje zdanie.
    Kolega mówi o instalacji Windowsa, co w tym przypadku jest trudne. Ponieważ M$ dla Toshiby robi osobne Windowsy. A nie kupi się "Legalnie" takiego softu. Dostępny jest tylko z nowym laptopem. Inne Windowsy będą miały ciągle problemy, nawet w czasie samej instalacji.
    Xyrovaqs
    Level 23  
    Ojej to zainstaluj mi wixp na P150, 80 MB RAM... Mam takiego laptopa i tam slackware + fluxbox i kilka dodatkow - srodowisko graficzne jak dla mnie bardzo funkcjonalne. I niewyobrazam sobie dzialania na takim kompie w jakimkolwiek windowsie. Z reszta wiele zalezy od podejscia, faktem jest ze aby miec linuxa funkcjonalnego i szybkiego trzeba poswiecic na to troche czasu. Rozpisalbym sie ale niechce wywolywac kolejnej strasznej dyskusji na temat wyzszosci Linuxa nad Windowsem albo odwrotnie :).
    blur
    Level 22  
    dla IBM też są dedykowane a mimo wszystko normalna wersia OEM śmiga bez problemów
    tomi140
    Level 14  
    Osobiscie instalowałem, a raczej próbowałem zainstalować WIN XP na Toshibie. Efekt marny w czasie instlacji z kilkanaście błędów po instalacji system nawet nie ruszył. IBM ma może inna umowe z M$, ale z Toshibą jest tak jak mówie.
    piochuxl
    Level 20  
    Quote:
    Chciałbym wtrącić swoje zdanie.
    Kolega mówi o instalacji Windowsa, co w tym przypadku jest trudne. Ponieważ M$ dla Toshiby robi osobne Windowsy. A nie kupi się "Legalnie" takiego softu. Dostępny jest tylko z nowym laptopem. Inne Windowsy będą miały ciągle problemy, nawet w czasie samej instalacji.

I już innego się nie da zainstalować??? nie opowiadaj bzdur że są systemy dla Toshiba to nie znaczy że innego nie zainstalujesz i nie jest to trudne nawet w 1/10 tak jak instalka linuxa

Quote:
    Ojej to zainstaluj mi wixp na P150, 80 MB RAM... Mam takiego laptopa i tam slackware + fluxbox i kilka dodatkow - srodowisko graficzne jak dla mnie bardzo funkcjonalne. I niewyobrazam sobie dzialania na takim kompie w jakimkolwiek windowsie. Z reszta wiele zalezy od podejscia, faktem jest ze aby miec linuxa funkcjonalnego i szybkiego trzeba poswiecic na to troche czasu. Rozpisalbym sie ale niechce wywolywac kolejnej strasznej dyskusji na temat wyzszosci Linuxa nad Windowsem albo odwrotnie Smile.

Ojej to zainstaluj mi na tym czymś obsługę GPRS przez Bluetooth i opisz mi jak zrobić
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic493841.html
    Bo pod każdą windą poradzę sobie śpiewająco i bez problemów.Każdy system ma swoje wady i zalety ale jak sie wiekszość zwolenników linuxa zatrzymała na ochydnym 2000 to się nie dziwię że nie lubią windy.
    pzdr
    Xyrovaqs
    Level 23  
    Wiedzialem ze tak bedzie... czyli zacznie sie dyskusja na temat co jest lepsze. A co do pytan z
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic493841.html
    to wszystko jest do zrobienia a opisywac krok po kroku nie bede bo to wszystko zostalo juz opisane w wielu miejscach. Jak juz napisalem wczesniej - konfiguracja czesto zajmuje wiecej czasu, ale wszystko zalezy od checi i podejscia. Aha modem GPRS uruchamialem, dziala bezproblemowo, jak bede mial okazje pomecze takze bluetooth.
    Ze swojej strony proponuje zamknac temat bo naprawde nie ma sensu sie klucic co jest lepsze.

PS. Nie zatrzymalem sie na etapie win 2000 :).
    piochuxl
    Level 20  
    Ok sorki wielu niestety się zatrzymało a co do tego o co ja pytałem nie ma na to odpowiedzi musiałbym mieć lepszy komputer do tego i kilka dystrybucji wadą linuxa jest to że wszystko tzreba sobie samemu zrobić/napisać a na to nie mam czasu
    pzdr
    ps nie chodzi mi o modem gprs a udostępnienie przez bluetooth połączenia z telefonu
    Xyrovaqs
    Level 23  
    Uruchamialem modem GPRS z Siemensa CXT70 ale przez port szeregowy i podczerwien, poniewaz nie ma on bluetooth. Jezeli bede mial okazje to oczywiscie sprobuje uruchomic. A jezeli chcesz koniecznie windows to przy konfiguracji Twojego laptopa - tak jak juz ktos napisal WinXP, tylko praca w nim przy 64 MB RAM to masochizm...