Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz na LM317 - parę pytań

19 Kwi 2006 18:12 6264 19
  • Poziom 12  
    Witam

Robię taki zasilacz regulowany jak w załączniku, trafo mam ~24V i max 2,5A i teraz tak:

- jak zrealizować zabezpieczenie przeciwzwarciowe ?
    - jakiej wartości dać bezpiecznik F1 ?
    - czy w tym układzie jest jakiś rez. ograniczający prąd ? Z tego co widzę chyba nie, ale wolę spytać jeżeli nie ma to jak można to zrobić, aby ograniczyć prąd do 1,5A ?

Pozdrawiam
  • Poziom 37  
    LM 317 ma wbudowane zabezpieczecie przeciw zwarciowe jak i przeciażeniowe a bezpiecznik to nie wiecej jak 1.5A
  • Poziom 12  
    1,5A nie ma :/ Czy w związku z tym może być 1,6A, czy lepiej 1,2A ?

Czyli ten układ nie przepuści więcej niż 1,5A nawet jakbym dał trafo 5A ?

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    A może lepiej zamiast 317 zastosować LM350 on jest 3A a wtedy bezpiecznik może być nawet 2A .Według mnie to by było lepsze rozwiązanie i bardziej bezpieczne, choć troszeczke droższe.
  • Poziom 26  
    LM350T kosztuje ok. 5zł
  • Poziom 17  
    Nie sprawdzałem, ale mam wrażenie że ta cena jest trochę przesadzona. Z drugiej strony raz zwędzi 317stke i kupi drugą to na jedno wyjdzie.
  • Poziom 12  
    No dobrze w takim razie co zrobić żeby pozostać przy LM315 oraz tym trafo 2,5A i nie spalić LM-a ?
  • Specjalista elektronik
    Ja tu czegoś nie rozumiem.
    Niby czemu miał by się spalić LM przy transformatorze 2.5A??

I zazwyczaj daje się bezpiecznik szeregowo z uzwojeniem pierwotnym transformatora dołączonego do przewodu fazowego o wartości około 1.5 ... 2*Ptr/220 gdzie Ptr jest mocą użytego transformatora.
    A jak chcesz bezpiecznik po stronie wtórnej to przed mostkiem i bezpieczniki mają być tzw. zwłoczne.
  • Poziom 12  
    Ponieważ jak napisałem, czy jak dam trafo np. 5A to tutaj kolega napisał, że się spali... W takim razie wytłumacz mi dlaczego się nie spali ?

A czy jak dam bezpiecznik za mostkiem to też będzie dobrze ? Bo tam mam miejsce już na płytce...
  • Poziom 23  
    nie zapomnij o radiatorze. nie wiem jak jest z lm317 ale "zwykłe" LM7805 prąd zwarciowy ma 1,5A ( wyjście i masę do miernika na zakres 20A miernik pokazuje 1,5A ). Dlaczego sie spali? trzymaj stabilizator w palcach i zrób jednocześnie zwarcie między wyjściem a masą. pozdrawiam
  • Specjalista elektronik
    Po pierwsze prąd z transformatora popłynie tak jak będzie potrzebował obciążenia.
    LM ma następujące zabezpieczenia.
    Zwarciowe, napięciowe(ogranicza prąd maksymalny przy dużej różnicy napięcia wejścia- wyjścia http://boss.iele.polsl.gliwice.pl/pdf/STMicroelectronics/2154.pdf rys1. strona4 ) i zabezpieczenie termiczne(ogranicza prąd wyjściowy tak by temperatura złącza nie wzrosło powyżej pewnej granicy. I np. gdy radiator jest za mały lub go niema przy wzroście temperatury powyżej 150 stopni zadziała ograniczenie termiczne i obniży napięcie wyjściowe.

Zwiększ pojemność kondensatora C1 przynajmniej do 1000uF i dodaj jeszcze jeden kondensator do C4 o wartości przynajmniej 10uF. No i oczywiście PR1 to musi być 4,7K bo nie ma potencjometrów 5K, przynajmniej ja takich nie widziałem.

Od biedy może być ten bezpiecznik za mostkiem, choć najlepszym rozwiązaniem było by danie bezpiecznika szeregowo z uzwojeniem pierwotnym transformatora. Bezpiecznik i tak nie ochroni elementów przed spaleniem on ma tylko nie dopuścić do dalszych zniszczeń i pożaru.
    Wielkość radiator zależy od jakiego wartość prąd chcesz pobierać z tego stabilizatora. Jeśli radiator ma być ze zwykłej blachy aluminiowej o grubości 1.5mm do 3mm to przynajmniej musiał byś kawałek o powierzchnie około 140cm^2 czyli o długości boku ok. 12cm
  • Poziom 12  
    Okej, czyli z tego co wyliczyłem na uzw. pierwotne dam bezpiecznik 0,5A. Na wtórne 1,6A.

A co do radiatora to mam taki 12cm X 7cm, o grubości 3,5cm
  • Specjalista elektronik
    W pierwotnym możesz dać 0.5A a co do wtórnego to nie wiem czy czasem nie będzie za mały i nie będzie go wywalać przy włączaniu zasilacza, to sobie zobaczysz w czasie testów.
    I pamiętaj mają to być bezpieczniki zwłoczne z literką T w oznaczeniu.
  • Poziom 12  
    Wlasnie pisalem posta bo poziom wiedzy na temat LM317 mnie przerazil ale kolega Jony mnie ubiegl i oswiecil pare osób.Postanowiłem i tak dodać pare groszy bo zrobiłem takich zasilaczy na 317 prawie setke i ani razu go nieskopciłem nawet w aplikacji ładowarki akumulatora 12V gdzie daje prąd na maximum.LM 317 ma zabezpieczenia jak pisał kolega 2: Termiczne wiadomo od 125°C bo przy 150 to jest max temp przechowywania ;) i przeciwazwarciowe zależne od różnicy napięc Vin minus Vout.Czym większa róznica tym szybciej zadziała czyli przy ok 40V roznicy LM317 da max 0.5A a przy 10V udało mi sie z niego wydusić 2A.
    Niejednokrotnie zostawiłem zasilacz na noc załączony a kabelki zwarte i rano był gorący jak kaloryfer bo nawet trafo pracowało ma max i grzało sie wszystko i nic sie nie uszkodziło.Nie martw sie bezpiecznikiem po stronie wtórnej jest niepotrzebny! Bezpieczik według polskich norm jak pisali już koledzy ma być po stronie pierwotnej w razie jakiś burz pożarów itp.Kondensator musi byc conajmniej 1000µF bo założenie jest proste 1000µF na 1A prądu więc zawsze dawałem 2200 bo to i tak nie robi róznicy dużej w cenie.Na wyjsciu fakt przydał by sie jakies 100µF.Radiator daj taki aby sprostał przeznaczeniu układu.Nie wiem do czego ma służyc ten zasilacz ale ja zawsze daje z zapasem bo niekiedy odpala sie z niego radia samochodowe :) Wazne tez jest zeby mostek mial troche zapasu.Potencjometr 5k faktycznie raz mi sie trafil ale byl CCCP wiec zostaje Ci kupno 4.7k chinskiego lub rodzimej produkcji.Mozna tez pobawic sie zeby mial zakres regulacji od 0V ale to juz wymaga uzycia diody odniesienia napiecia i dodatkowego ujemnego zasilania albo zwiekszyc mu prad wyjsciowy dolaczając tranzystor mocy pnp rownolegle do 317.Stawiam 100 dolcow ze temat LM317 byl juz tak przerobiony na elektrodzie i ze wszytskie aplikacje byly już przerobione.
    Ostatnia sprawa ludzie skąd wytrzasneliście te ceny?! Ja kupuje LM317 po złotówce a LM350 po 8 zeta.Oczywiscie kupuje w poltroniku.Fakt ze LM350 w obudowie TO3 jest drogi ok 25 zlotych ale kolega chce TO220 uzyc w konstrukcji :)
  • Poziom 12  
    Okej :) rozjaśniłeś trochę sytuacje :wink:

- kondensatorki podmienię
    - co do regulacji to może nie być od 0 bo w sumie mi taka potrzebna nie będzie
    - mostek mam 1,5 amperowy...

Ahaaa.. patrzyłem w nocie katalogowej LM317 i odnosząc się jeszcze do zabezp. przeciwzwarciowego jest tam napisane Vi - Vo = 5 V, Io = 500 mA, Imax = 1,5 A, czyli mam to rozumieć, że przy różnicy 5 V da max 1,5 A ? A co w takim razie oznacza Io = 500 mA ?
  • Specjalista elektronik
    Nie na figure1 na stronie 4 masz wykres jaki uzyskasz prąd w zależności od Vi - Vo= i wynik z niego że możesz uzyskać 1.5a dla Vi – Vo= 5V do 12V.

Vi - Vo = 5 V, Io = 500 mA, Imax = 1,5 A.
    A to dotyczy warunku pomiaru parametrów które podaje się w katalogu.
    Informuje nas ze parametry podane były mierzone dla tych parametrów chyba ze podano inaczej w tabeli test conditions, Io to prąd wyjściowy.

Mostek dobiera się zazwyczaj do spodziewanego prądu wyjściowego jaki chcemy uzyskać.
  • Poziom 12  
    Rozumiem :)

No to w sumie mostek 1,5A wystarczy prawda ?
  • Poziom 26  
    Co do bezpieczników, to niektórych pewnie też "oświeci" fakt, że żaden bezpiecznik nie działa przy swoim prądzie znamionowym, tylko po jego przekroczeniu. Jak to konkretnie przebiega, można zobaczyć na charakterystykach czasowo-prądowych danego typu bezpiecznika.
    Polecam artykuły na stronie EdW:
    http://www.edw.com.pl/pdf/k01/62_099.pdf
    http://www.edw.com.pl/pdf/k01/63_102.pdf
    http://www.edw.com.pl/pdf/k01/64_102.pdf