Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pomysł na ploter do płytek

19 Apr 2006 20:25 3243 26
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  inkognito09
  Level 29  
  Myślę że z prymitywną igłową drukarką, mogło by to nawet zadziałać. Jakoś to tam było, że igiełki się wysuwają i chowają za pomocą elektromagnesu. Zamiast elektromagnesu igły, można by przez tranzystor podczepić mocniejszą cewkę (oczywiście o zasilanie trzeba by oddzielnie zadbać) która by przesuwała mazak w dół/w górę. Trzeba by jeszcze przystosować drukarkę, do przesuwania nie miękkiego papieru, tylko sztywnych płytek. Na pewno się da przerobić, trzeba tylko pomyśleć i dokładnie to przemyśleć przez wykonaniem.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  inkognito09
  Level 29  
  Napisanie własnych sterowników, itp., zrobienie praktycznie nowej drukarki. to niesamowite koszty. To nie jest tak, że komp steruje silnikami. Cały obraz jest przesyłany do drukarki, tam jest zapisywany w specjalnej kości pamięci, z kąt jest przesyłana do scalaków. One go przetwarzają na ruchy silnika. Zdecydowanie proponował bym przerabianie gotowej drukarki. Z pisakiem – jutro spróbuję pomyśleć... dziś już śpie...
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • Altium Designer Computer Controls
 • #7
  inkognito09
  Level 29  
  Quote:
  a co powiecie na to żeby położyć kartke z schematem zainstalować fotodiode i ona by skanowała tą powierzchnie


  Hmmm... to by było ciekawe. :D tylko nie jestem pewien, jak rozwiązać „skanowanie”. Gdyby zrobić coś, co by przesuwało nad schematem i położonym obok laminatem fotokomórkę i mazak, w ustalonej stałej odległości. Można by zrobić coś takiego, że gdy pod fotokomórką pojawi się coś czarnego (ścieżka na schemacie) mazak byłby lekko dociskany do laminatu. Takie ramię, przesuwałoby się nad kartką, po dojechaniu do końca przesuwało by się powiedzmy 1mm do tyłu i skanowało kolejną linijkę. To by było względnie proste i nawet by mogło zadziałać :D. Z tym że ścieżki miały by baaardzo małą „rozdzielczość”. Nadawało by się to do schematów zasilaczy, wielkich wzmacniaczy itp. itd. gdzie grubość ścieżki jest znaczna. I dodatkowo, trwało by to baaaaaaardzo długo... Tak długo, że chyba jednak wolał bym standardową drukarkę laserową, papier kredowy, i żelazko...
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  muwie
  Level 14  
  A ja myśle, że prościej będzie do tego celu przystosować drukarkę atramentową czarnobiałą.
  Tylko trzeba będzie zmienić poadajnik, aby pracował w poziomie. A zamiast standardowego tuszu wykorzystać tusz, który znajduje się w pisakach.

  p.s A można gdzieś nabyć większą ilość tuszu, który jest wykorzystywany do pisaków
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  elektryk
  Level 42  
  A czemu nie chcesz wykorzystać projektu frezarki CNC, w sieci jest dużo gotowych amatorskich rozwiązań. Zawierają wszystko, schematy, programy sterowników, programy na PC które wczytują wektorowe formaty graficzne.
 • #12
  User removed account
  User removed account  
 • #13
  marcinelektronik
  Level 27  
  Port lpt nie działa jak myślisz że sciagniesz sobie z niego z jednego pinu np przesuwwanie kartki z drugiego wyjście igły.
  To jest w prawdzie analog ale nie taki prosty dla każdej drukarki masz inny sterownik i inny układ odbiorczy steruje tą drukarką czy inną.
  Niekturzy piszą dobrze najlepiej rozwalic starą drukarkę i niech narysuje coś na płytce.
  Fajnie było by by np jeden mazak który chował by się w górę i na dół, a sama płytka przesuwała by się w nie tylko w pionie ale i w poziomie.
  Takie urządzenie na pewno istnieje i jest stosowane do wypalania laserem w np kawałku drewna czy innej obudowie.
 • #14
  User removed account
  User removed account  
 • #15
  qrdel
  Level 28  
  Od dłuższego czasu śledzimy "rynek" pod kątem dostępności elementów i cały czas wychodzi nam że takie urządzenie byłoby za drogie i zbyt skomplikowane.
  Jako narzędzia roboczego chcieliśmy użyć głowicy drukarki atramentowej z atramentem "UV curable" (utwardzany w UV).
  Są obecne na rynku, ale dla nas zbyt drogie.
  Parametry ciekawe, niektóre mają nawet kilka setek dysz.
  Taką technologią robione są zwykle opisy na płytkach (białe), a rzadko kiedy także sam układ ścieżek.
  Niektóre modele głowic są tak szerokie (te setki dysz), że płytkę wystarczy przesuwać tylko w jednym kierunku (jeśli projekt niezbyt duży).
  Przewidywane problemy w eksploatacji to stałe dostawy atramentu "UV curable" i problemy z zapobieganiem skrzepnięciu atramentu wewnątrz głowicy.
 • #16
  User removed account
  User removed account  
 • #17
  qrdel
  Level 28  
  1. wykorzystuje w dużym zakresie ideę drukarki
  2. ma produkować przynajmniej półprodukt do płytki drukowanej (pozostaje trawienie) i może jeszcze w drugim przebiegu opisać płytkę (oznaczenia elementów, wartości, wejścia-wyjścia, autor, data)
  3. jest jakby realniejszy w realizacji, system prowadzenia głowicy drukarki raczej nie wytrzyma obciążeń przy zastąpieniu głowicy małym młotkiem pneumatycznym
  4. świetnie odpowiada pojęciu "plotter" bo takie plottery faktycznie istnieją i są używane dokładnie do takiego celu
  5. może niezbyt jasno napisałem; atrament "UV_curable" zachowuje się jak inne atramenty do czasu utwardzenia i daje możliwość wykonania nadruku z rozdzielczością rzędu setek DPI, po utwardzeniu staje się twardą żywicą, dobrze związaną z podłożem i odporną na rozmaite chemikalia a w szczególności typowe sosy do trawienia płytek
 • #18
  User removed account
  User removed account  
 • #19
  inkognito09
  Level 29  
  Czego się wszyscy czepili drukarki atramentowej? Z igłową było by znacznie prościej. Jakiś w końcu prądzik steruje igłami, ten prądzik może sterować przez tranzystory odpowiednim podnoszeniem i opadaniem mazaka.

  P.S. Jak ktoś chce drukarkę igłową, zapraszam na najbliższy złom. Cena: jakieś 3-5zł.
 • #20
  User removed account
  User removed account  
 • #21
  qrdel
  Level 28  
  w czasie studiów, jeden z kolegów postanowił wyprodukować obrazek (jakiś wykres) na plotterze Rollanda w technice "dot matrix".
  Używał tylko "pen up", "pen down" do zostawiania znaków na papierze.
  W krótkim czasie zamordował kilka firmowych pisaków.
  A sam obrazek był bardzo mało "gęsty", kropka od kropki ponad 1 mm.

  Nie wydaje mi się (nie tylko w związku z powyższym) żeby jakaś adaptacja igłówki miała stworzyć realnie działający model plottera do płytek.
  Pewną nadzieję mogą budzić gotowe drukarki do nadruku na dziwnych powierzchniach, które używają taśmy pokrytej gęstym klajstrem, ale tam cały mechanizm ma zupełnie zmienioną konstrukcję w stosunku do zwykłych igłówek.
 • #22
  Tomasz.W
  Level 35  
  Powiedz mi dlaczego chcesz rysować ścieżki . Zamiast przerabiać ploter , drukarkę czy co tam jeszcze innego zrób tak jak radzi "elektryk" . Zrób CNC i nie rysuj ścieżek tylko od razu je frezuj a przy okazji będziesz miał wiertarkę numeryczną . Pozostanie tylko pociąć . A programów sterujących jest cały ogrom . Jednak MACH 2 pomimo swojej pozornej komplikacji jest naprawdę świetnym programem . Piszesz że u ciebie nie działa . Znaczy się masz CNC , więc po co Ci przerabiać plotery .
  Pozdrowienia z Gdańska .
 • #23
  User removed account
  User removed account  
 • #24
  Nes86
  Level 13  
  Witam.

  Wziełem się za przerabianie drukarki igłowej. Mam już mechanizm przesuwający płytkę. Zostaje jescze problem rysowania. Myślałem nad mazakiem popychanym za pomocą elektromagnesu.

  głowica mojej drukarki składa się z 10 igieł. i gdybym wzioł sygnał z cewki tylko jednej igły to uzyskałbym rysunek o bardzo dużych odstępach punktów. Rozwiązaniem byłoby narysowanie tego rysunku kilka razy i za każdym razem brać sygnał np. z co drugiej cewki.

  Napiszcie co o tym myślicie i może macie jakieś ciekawe pomysły??
 • #25
  Adi_nopejn
  Level 12  
  A mój pomysł na ploter jest taki:
  Tworzymy mozaike ścieżek w dowolnym programie, zapisujemy ją do pliku BMP o odpowiednich rozmiarach. Następnie ładujemy ten rysunek do programiku (napisanego przezemnie) który skanuje piksel po pikselu a gdy napotka (lub sami zaznaczymy) początek którejś ścieżki to analizuje punkty dookoła i podąża za czarną kreską (w przypadku napotkania "rozwidlenia" pyta którą ścieżką iść i zapamiętuje to miejsce aby do niego się cofnąć). Doszedłem do wniosku że najlepiej będzie jeśli flamaster będzie się poruszał w płaszczyżnie płytki, a płytka będzie się unosić i opadać kiedy będzie musiała. Wszystko oczywiście sterowane silniczkami z portu LPT.
 • #26
  Roro0
  Level 11  
  Moim zdaniem flamaster i przeróbki nie mają sensu. Jeśli już zaczniecie przerabiać drukarke więcej pracy włożycie w przeróbke niż wykonanie CNC. W dodatku mozecie napotkać na problemy (np. mechanika na coś nie pozwoli). Kolejny znaczący problem to to, iż sterowanie jest zależne od specyfikacji przesyłania i obróbki danych przez drukarke.
  Najprostszą i o wiele bardziej efektowną metodą będzie zrobienie CNC. W dodatku będziecie mogli na tym nie tylko rysować mazakiem ale i coś więcej. Budowa CNC to kwstia rozmiarów, wytrzymałosci i rodzaju obrabianego materiału. Jeśli do obróbki laminatu niebędą potrzebne duże siły (a pewnie nie będą potrzebne) to wystarczą prowadnice ze starych drukarek. Jeśli chcecie coś większego to mocniejsze ale i droższe prowadnice i łożyska liniowe. więcej na ten temat w działach CNC. Takie coś ma te zalety że nie trzba włożyc w to tyle pracy co w przeróbke drukarki, jest bardziej uniwersalne i mniej zawodne. Gdyby sie coś "spiepszyło" zawsze można wymienic. A co do programów sterujących CNC-jakoś nie mogle znaleśc tego "groma"...powiecie mi jakieś nazwy tych programów?
 • #27
  rchudy
  Level 12  
  a ja jestem ciekawy czy w drukarce atramentowej dało by sie cos dolać do tuszu ażeby nie zeżarł tego chlorek żelaza i plytke wkladac zamiast papieru

  Dodano po 1 [minuty]:

  ktos mowil ze drukowal na cd obrazki wycinajac dziure z tylu w drukarce

  zeby plyta weszla