Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SG3524 i 310V/5kV

28 Maj 2003 12:58 3611 4
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    myslałem nad konstrukcja takiej przetwornicy do neonow (ok 100W) i zastanawia mnie kilka faktów:

nie wiem jescze co dokładnie wybrać, SG , czy układy TOP- chciałem mieć stabilizacje napiecia wyjsciowego.

Czy wybierajac SG musiałbym izolować galwanicznie bramki mosfetów od układu? (podobnie jest robione w zasialczach od PC).
    Czy do zasilania układu musiał bym stosować oddzielne trafo (kilkanascie V) czy wystarczyło by zrobić zasialcz bez transformatorowy.
    Co by było lepsze- badać napiecie wyjsciowe rzedu kV (zrobic dzielnik napiecia) czy też dowinąć osobne uzwojenie (nisko napieciowe) na trafie impulsowym i zniego brać napiecie do stabilizacji napiecia wyjsciowego?. Jesli obciąże głowne uzwojenie wtórne to na tym "mniejszym" też mi chyba spadnie napiecie, tak :?:
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    tez kiedys o tym myslałem jak cos bedziesz wiedział to jesli mozesz daj znac
  • Poziom 15  
    Witam
    Looknij sobie ten fragment schematu wzmacniacza, a konkretnie bloku zasilacza. Jest to przetwornica impulsowa na SG3525 i driverze IR2110 który steruje tranzystory IGBT, wzmacniacz ten potrafi dać do 3kW mocy w mostku tak że przetwornica jest mocna, bardzo interesujący jest układ IR2110 który separuje tranzystory od sg i nie trzeba się martwić o jakieś transformatorki sterujące. Co do stosowania oddzielnego transformatorka do sg to jestem za, takie rozwiązanie jest prostrze oraz jest zachowane większe bezpieczeństwo
  • Poziom 22  
    bolek napisał:
    nie wiem jescze co dokładnie wybrać, SG , czy układy TOP- chciałem mieć stabilizacje napiecia wyjsciowego.
    To zależy od mocy jaką chcesz uzyskać. Przy 100W skłaniałbym się raczej w stronę SG.

bolek napisał:
    Czy wybierajac SG musiałbym izolować galwanicznie bramki mosfetów od układu? (podobnie jest robione w zasialczach od PC).
    W zasilaczach PC bramki są izolowane z dwóch powodów:
    1 - przetwornica pracuje w układzie półmostkowym, przez co potencjał źródła "górnego" traczystora jest zmienny względem masy. Dlatego najprościej sterować go przez transformator.
    2 - sprzężenie zwrotne jest podłączone bez izolacji do TLa i dlatego nie może on mieć połączenia galwanicznego z żadnymi elementami na potencjale sieci.

bolek napisał:
    Czy do zasilania układu musiał bym stosować oddzielne trafo (kilkanascie V) czy wystarczyło by zrobić zasialcz bez transformatorowy.
    Najprościej byłoby zasilać układ z dodatkowego pomocniczego uzwojenia nawiniętego na trafie głównym.

bolek napisał:
    Co by było lepsze- badać napiecie wyjsciowe rzedu kV (zrobic dzielnik napiecia) czy też dowinąć osobne uzwojenie (nisko napieciowe) na trafie impulsowym i zniego brać napiecie do stabilizacji napiecia wyjsciowego?. Jesli obciąże głowne uzwojenie wtórne to na tym "mniejszym" też mi chyba spadnie napiecie, tak :?:
    Przy tak wysokim napięciu wyjściowym będziesz miał problem ze zrobieniem dzielnika (bardzo duża ilość rezystorów w szereg, aby napięcie na każdym nie przekraczało powiedzmy 200V). Myślę że do stabilizacji w zupełności wystarczy kontrola dodatkowego uzwojenia (możesz zrobić pomiar napięcia na uzwojeniu zasilającym scalak)
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    hmmm
    nie znam sie za bardzo na przetwornicach (z pewnym trudem udało mi sie tylko odpalić tl494) wiec jak coś na mieszam to mnie poprawcie

Ten IR2110 może pracowac w ukałdzie pół mostka. Ja myslaem o przetwornicy pull-up, wiec potrzebuje drajwera "do masy" w zasadzie to chyba na jedno wyjdzie, bo zamiast nawijać dwa "przeciwne" uzwojenia, bede miał jedno??

to powoli zaczyna sie robić skaplikowane i coraz droższe IR2110 to około 10zł. do tego SG 3zł, klucze 5zł,zasialcz do tej elektroniki. Jest to cena porównywalna z układem TOP 204, który wydaje sie być o wiele prostrzy w obsłudze i zjamuje mało miejsca.

Wiec chyba przesiadam sie na TOPa--- chyba ze ktoś ma jescze jakies argumenty--- śmiało panowie, smiało....

w ogóle to niech sie odezwie ktoś, kto zrobił coś na TOPie